Amiloidosis traktit gastrointestinal


 • Simptomat e amiloidosis të traktit gastrointestinal
 • Trajtimi i amiloidosis e sistemit të tretjes

 • Amiloidosis - sëmundje sistemike me dëmtimit të shumë organeve dhe strukturave të ndryshme të indeve të karakterizuara nga metabolizmin e proteinave të dëmtuar dhe depozitimi ekstracelular në këto komplekse kompleks i proteinave dhe polisakarideve.


  Simptomat e amiloidosis të traktit gastrointestinal

  Humbja e sistemit të tretjes ndodh në asnjë formë të amiloidosis, veçanërisht disa nga departamentet e saj (gjuha - makrohlossyya, zorrët, mëlçisë). Në shumicën e rasteve, lezionet e sistemit të tretjes paraqet vetëm një nga shumë vende të procesit (amiloidosis ndodh të dy veshkat, lëkurën, muskujt skeletore, sistemi nervor dhe organet e tjera dhe indet).

  Kur amiloidosis karakterizohet nga disfagia ezofag (gllabërim vështirësitë) Gëlltitja ushqim të dendur dhe të thatë, sidomos kur hahet, rrinë shtrirë, pamjen regurgitation. Kur X-ray hipotonichen ezofag, peristaltikės dobësuar, studimi i një pacienti në një pezullim horizontale pozicion barium gjatë vonuar në ezofag. Komplikimet: ulcerat amyloid e gjakderdhjes ezofag dhe esophageal.

  Amiloidosis stomak është e kombinuar zakonisht me amiloidosis e zorrëve dhe organeve të tjera. Manifestimet e amiloidosis stomakut:

 • ndjenja e shurdhim në rajon epigastrike pasi të hahet
 • mostretje
 • Kur X-ray - folds smoothness e mukozën, duke dobësuar peristaltikės dhe evakuimin e përmbajtjes stomak
 • Komplikimet e sëmundjes është ulcerat amyloid stomakut, gjakderdhje stomak, vrimë e ulcerat.


  Diagnoza diferenciale shpenzojnë me gastrit kronik, ulçerë stomakut, rrallë - tumor. Të dhëna të rëndësishme me biopsi (amiloidosis zbulimit).

  Amiloidosis zorrë - lokalizimi i shpeshtë i sëmundjes. Duket siklet, trishtim, dhimbje e shurdhër ose më pak të moderuar spastik barkut, çrregullime stol - kapsllëk ose diarre të vazhdueshme.

  Në studimin e fekal rënda steatorrhea duket, amiloreyu, krijuesit - substanca që janë të absorbuar normalisht në zorrë. Gjaku shënuar anemi, leukocytosis (rritur numërimin e qelizave të gjakut të bardhë), e rritur normën e eritrociteve sedimentimit, hypoproteinemia (reduktuar përqendrimin e proteinave), hyponatremia (ulur përqendrimin e sodiumit), hypocalcemia (reduktuar përqendrimin e kalciumit).

  Metodat e veçanta zbuluar shkeljet tretjen mur dhe thithjen në zorrët. Kur X-ray skanim karakteristik ("vzdybpennost") sythe zorrëve, folds thickened dhe lehtësim zorrëve smoothness, të ngadalësojë ose të përshpejtojë kalimin e pezullimit barium nëpër zorrët.

  Biopsi e mukozës së zorrëve të vogla dhe të mëdha konfirmon diagnozën dhe lejon për diagnozën diferenciale e kolit dhe enterit, veçanërisht kolit ulcerative. I izoluar amiloidosis zorrëve tumor ndodh nën maskën e tumoreve (dhimbjes, pengim zorrë) dhe është zakonisht në tryezë operativ.

  Komplikimet - hypoproteinemia i rëndë për shkak të çrregullimit të absorbimit të zorrëve, poligipovitaminoza, ngushtimin e zorrëve, ulcerat amyloid, zorrëve gjakderdhje, vrimë.

  Mëlçisë amiloidosis ndodh relativisht shpesh. Compaction tipik dhe rritja e mëlçisë prekje të përfundojë e saj të qetë, pa dhimbje. Shpesh zhvillimin ascites - akumulimin e lëngjeve në zgavrën e barkut. Më pak të zakonshme janë dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë, simptomat pesimist, splenomegaly, verdhëz, sindroma hemorragjike.

  Studimet laboratorike përcaktuar ndryshimin e mostrave proteinë-sedimenteve, hypercholesterolaemia (rritur të kolesterolit në gjak), në disa raste - hiperbiliru-binemiyu (rritur bilirubin), rritjen e fosfatazes alkaline, aminotransferases (ALT, AST) serum provë pozitive me bromsulfaleinom.


  Vendimtare në diagnozën e një biopsi gjilpërë të mëlçisë. Komplikimet - dështim të mëlçisë.

  Pankreasit amiloidosis diagnostikuar rrallë (që ndodh nën maskën e pancreatitis kronike). Për sëmundje e karakterizuar nga një dhimbje e shurdhër në kuadratin e sipërm të majtë, simptomat pesimist, diarre pankreatohennye, steatorrhea. Research zbulon përmbajtjen duodenale pamjaftueshmërinë exocrine pankreatik. Në raste të rënda të zhvillojnë diabetin e mesme.

  Diagnoza e amiloidosis të sistemit tretës. E rëndësisë së madhe është identifikimi i lezioneve të organeve të tjera dhe sistemeve - veshkave, zemrës, lëkurën, shpretkë.

  Metoda më e besueshme për diagnostikimin amiloidosis është një organet biopsi, i larmë, po tregojnë clumps e seksioneve amyloid errësirë ​​Kongos kuqe, hentsianovyy metilen ose ngjyrë vjollcë. Në formën e mesme të sëmundjes është e rëndësishme për të identifikuar sëmundje kronike, e cila është e komplikuar zakonisht nga amiloidosis (tuberkulozi, bronkoektazise, ​​empyema, dhe kështu me radhë. F.).

  Përdoret si mostra funksionale klinike, me Kongo kuqe dhe blu metilen (ngjyra zhdukjen e shpejtë me injeksion intravenoz të amyloid serum për shkak të fiksimit dhe një rënie e mprehtë në ndarjen e veshkave në urinë).

  Megjithatë, amiloidosis primar ata japin rezultate të paqëndrueshme. Diagnoza e amiloidosis primar është i bazuar në një analizë të plotë gjenetik (zbulimin e të afërmve amiloidosis).

  Analizat e gjakut laboratorike tregojnë rritur normën eritrociteve sedimentimit, rritjen e kolesterolit dhe lipidet e gjakut. Megjithatë, këto ndryshime nuk janë specifike për amiloidosis. Kusht përparon. Si sëmundja përparon, pacientët marrjen e aftësisë së kufizuar. Prognoza e amiloidosis dobët. Vdekja ndodh nga pacientët lodhje, veshkave, dështimi i zemrës.


  Trajtimi i amiloidosis e sistemit të tretjes

  Në amiloidosis sekondar është parë e nevojshme për të trajtuar sëmundje themelor (tuberkulozi, osteomielit, empyema kronike, etj) pas trajtimit, të cilat shpesh zhduken dhe simptomat e amiloidosis.

  Me trajtimet specifike amiloidosis përdorur imunoshtypes, kortikosteroidet. Me trajtim të hershëm mund të kundërt amiloidosis.

  Terapi simptomatike ka për qëllim të marrë një multivitamin (intravenoz ose intramuskulare), diuretics (edemë kur shprehet), transfuzionit plazma. Kur dështimi i mëlçisë - terapi të përshtatshme simptomatike. Në zorrë amiloidosis që ndodh me diarre të vazhdueshme, astringents (bismut nitrateve bazë, adsorbents). Amyloidosis tumor i veçantë i traktit gastrointestinal - kirurgji.

  Informacion nga artikullin "amiloidosis"