Amebiasis çfarë këtë sëmundjeÇfarë është kjo

Amebiasis (dizenteri amebic) - një sëmundje e shkaktuar nga një parazit njëqelizor histolitychnyh amebë (Entamoeba histolytica). Parazit ndikon zorrës së trashë. Kjo ndodh kudo, por më shpesh në vendet me klimë të nxehtë.

Amebë mund të ekzistojnë në dy forma:

 • trofozoit - formë aktive, jeton në përmbajtjen e zorrëve, të qëndrueshme jashtë trupit të njeriut.
 • kist - formë joaktive, ajo është nëpërmjet cysts është përhapja e amebiasis.
 • Trofozoity mund të shkaktojë diarre (diarre) dhe kështu largohet nga trupi i njeriut. Nëse diarre nuk do të zhvillohet, trofozoity bërë cysts të ngurta, të cilat janë nxjerrë nga feces.  Infeksioni përhapet nga kontakti me feces të infektuar që është e mundur me higjienën e keqe dhe kushtet sanitare gjatë marrëdhënieve seksuale me një person të infektuar.


  Çfarë nëse kjo ndodh

  Shpesh simptomat e amebiasis mënyrë të paqartë se një person mund të jetojë për vite me sëmundje dhe nuk i kushtoj vëmendje për të. Kjo mund të jetë diarre, bloating, cramping, gjaku mund të shfaqet në stol mund ethe ndonjëherë të vogël.

  Gradualisht, personi mund të zhvillojë lodhje (cachexia) dhe anemi (reduktuar kontsetratsii hemoglobinë - transportuesin kryesor të oksigjenit - në gjak).

  Në trofozoity skenarin më të keq të implementuar në murin e zorrëve.


  Në këtë rast, një shkatërrim i epiteli (qelizat e ulcerat e jashtme shtresë, rreshtim zorrëve), dëmtim të enëve të gjakut dhe formimin e ulcerat ulcerat e thella. Kjo manifestohet me dhimbje të barkut, lëvizjet e zorrëve të shpeshta neobilnymi (feces) me një shumë të mukusit dhe gjaku (deri për të formuar "mjedër pelte"), rritja e temperaturës, dobësi të përgjithshme, humbje e oreksit.

  Ndonjëherë formuar formimin e tumorit - ameboma, e cila mund të çojë në pengimin e zorrëve.

  Nëse trofozoity depërtojnë murin e zorrëve, ajo është e mbushur me inflamacion të peritoneum (që mbulon zorrët tona) - peritonit.

  Trofozoitov penetrimit në indin e apendiksit mund të shkaktojë apendiksit butë.

  Kjo është e rrezikshme në atë kirurgji ndërsa për të hequr shtojcën, ekziston rreziku i gjetjes së parazitëve në zgavrën e barkut, kështu që zakonisht shtyjë veprimin për dy apo tre ditë, gjatë të cilave përgatitjet pacienti prolikovuyut për shkatërrimin e parazitëve.

  Trofozoity mund të ndikojë edhe mëlçisë përmes qarkullimit të gjakut për të infektojnë mushkëritë, trurin dhe organet e tjera.


  Si jeni amebiasis

  Për të zbuluar amebiasis fekal janë. Ju mund të kenë nevojë për të kryer 3 deri në 6 studime. Përveç kësaj, në brendësi të rektumit shpenzojnë rectoromanoscopy (metoda e hulumtimit: brenda zgavrën dhe zorrës së trashë duke përdorur një pajisje të veçantë me sistemet optike dhe ndriçimit).  Trajtim të emërojë një mjek dhe vetëm rezultatet e testimit. Pas 1, 3 dhe 6 muaj pas trajtimit për të përsëritur analizat e feces për të siguruar vënien e efikasitetit të terapisë.

  Informacion nga artikullin "amebiasis (dizenteri amebic)"