Albinism dhe trashëgim


 • Sëmundje e bardhë
 • Albinism dhe trashëgim
 • Si për të jetuar Albino

 • Sëmundje e bardhë

  Fjala "albinism" vjen nga albus Latine - e bardhë. Albinism - mungesa i pigment në indet e lëkurës, e flokëve, e syve. Ka albinism plotë ku pigment mungon gjithë trupin, dhe albinism pjesshëm, në të cilën pigment mungon vetëm në organet caktuara si sytë.

  Në përgjithësi lëkurë albinism të tërë, duke përfshirë lëkurën e qepallave, ka trëndafili zbehtë ose ngjyrë qumështi të bardhë. Vetullat dhe qerpikët shumë obestsvecheny bardhë.

  Ndryshimet në albinism nuk janë të kufizuara në lëkurë dhe ndodhin pak a shumë mungesën e pigment në sytë, në iris, e choroidal, retinës.

  Për shkak të kësaj fotofobi rritje - fotofobi, njerëzit nuk mund të tolerojë dritë të ndritshme dhe të pasur të veshin syze dielli të errëta ose lente kontakti me një vrimë në qendër.

  Ky devijim është për shkak të mungesës së pigment në trup, e cila quhet melaninës. Melanin i jep ngjyrë të lëkurës sonë, flokët dhe sytë. Ajo është gjetur në choroid të syrit, kështu që drita hyn në sy përmes vetëm nxënësit. Roli i melaninës në syrin është shumë e rëndësishme - imagjinoni çfarë do të ndodhë me imazhin në film, në kohën e sistemit mur photography do të transmetojë dritën?


  Albinism dhe trashëgim

  Sëmundjet e trashëgueshme, të cilat përfshijnë albinism të përgjithshme dhe okulare albinism në veçanti - ato sëmundje që janë të trashëguara nga brezi në brez.


  Ajo ka kohë që janë vënë re se disa sëmundje kanë një tendencë të dukshme për të përhapur në disa familje.

  Në zemër të albinism është një shkelje e arsimit në qelizat e lëkurës, follicles flokët dhe sy pigment të zi - melaninës. Postuar rreth 700 pedigrees të familjeve anëtarët e të cilëve vuajnë albinism. Sëmundje trashëguese kanë tendencë për të përhapur në grupe të vogla etnike për shkak të shpeshtësisë së lartë të martesave të lidhura. Albinism gjetur shtëpi në Irlandën e Veriut. Në Jug të Panamasë Kuna fisi Karaibet janë gjetur qindra e albinos. Dielli Tropical obpikalo shumë albinoticheskuyu lëkurën dhe sytë slipylo sepse albinos në zonë ishin nate.

  Ata janë quajtur "bijtë e hënës."

  A ekziston rreziku që fëmija i dytë në familje do të jetë albino? Po! Kjo mundësi është gjithmonë në sëmundje të trashëguar, prandaj është mirë të kontaktoni këshillim mjekësor dhe gjenetik. Gjenetistët përgjigjen për çdo pyetje dhe ju japin këshilla profesionale.

  Albinism sy transmetohet më shpesh ikës, nganjëherë ikës, seks-lidhur (si edhe hemofili dhe ngjyra verbëri). Në rastin e fundit, një grua nuk ka shenja të dukshme të sëmundjes, por është një bartës i gjenit dhe patologjik transmeton sëmundjen ndaj djalit të tij. Bartës të gjenit të dëmtuar, por nuk i sëmurë, por në 85% të rasteve me shenja të çrregullimeve të butë pigmentim të lëkurës, e flokëve dhe syve: iris krapchatost, fundus zbehtë, lëkurë zbardhur dhe flokët, Freckles.

  Nga këto shenja mund të zbulojë transportuesit e fshehura të gjenit defekt.

  Nëse familja ishte një fëmijë me një çrregullim gjenetik, nuk është gjithmonë një çështje e rrezikut për një fëmijë të dytë. Ka metoda për të gjetur mutacion gjen përgjegjës për sëmundjen. Duke përdorur teste diagnostike gjenetike në bazë të analizave të ADN-së mund të zbulojë defekte gjenetike në trup në fazat e para të zhvillimit të saj edhe para lindjes.

  Është e lehtë Neprohressiruyuschaya anomali e trashëguar nuk është një arsye për të kufizuar pjellorisë, por pyetja është gjithmonë më mirë për t'u marrë me një specialist. Edhe pse fjala e fundit gjithmonë e prindërve!


  Si për të jetuar Albino

  Child - albino. Arsyeja është se gjenet e tij nuk i japin udhëzime për të prodhuar pigment që ngjyra e lëkurës, flokët, qerpikët, sytë. Fëmija është shumë i zbehtë, iris tij mban asnjë dritë, si i lirë të pigment dhe ngjyra është gjak të rrjedhin në krijimin e anijeve të saj.

  Fëmija duhet të shmangin diellin, sepse albinos rrezik të lartë nga djegien nga dielli dhe kancerin e lëkurës. Dritë e fortë dhemb sytë e tij, kështu që ai të parë të dobët. Ai kishte për të veshin syze të errëta ose lente kontakti për të mbrojtur nga drita. Për fat të mirë, ai kishte një formë të butë të albinism dhe ka një ndryshim të dukshëm.

  Në të gjitha aspektet e tjera ai ishte një fëmijë, argëtim, mësim i mirë normal. Nëse fëmijët në shkollë ngacmohem atë të gjithë do të jetë mirë. Por nëna duhet të mendojnë për të ardhmen e djalit të tij. Ndonjëherë shikimi përkeqësohet me moshën dhe fëmijës është e vështirë për të studiuar në shkollat. Në raste të tilla, fëmijët me sëmundje të trashëguar të syrit më mirë për të studiuar në shkolla të veçanta me objekte moderne dhe mësues me përvojë të lehtësuar punën e tyre vizual.

  Çfarë nënë të shqetësuar për të ardhmen e fëmijës së saj. Është më mirë për të zgjedhur një profesion, jo e lidhur me të qenit jashtë dhe kërkon vizion shumë të mprehtë.

  Shënim: Shkenca moderne na jep mundësinë për të kontrolluar dhe për të nxitur zhvillimin e trupit dhe paraqet shumë pyetje.

  Gjëja kryesore - kjo na bën të pyes veten pse jo të gjithë njëjtë, pse nuk mund të gjithë të jenë të njëjta.

  Informacion nga neni MD Kvasova "Vizioni dhe trashëgim."