Pancreatitis alkoolike


 • A është e vërtetë se të pijshëm mund të çojë në pancreatitis?
 • Pankreatitit është një akute dhe kronike
 • Parandalimi i pancreatitis

 • Ndërkohë, njerëzit që abuzojnë alkool, shpesh të zhvilluar sëmundjet e sistemit të tretjes, ndodhin zakonisht vështirë dhe të çojë në komplikacione të rënda.


  A është e vërtetë se të pijshëm mund të çojë në pancreatitis?

  Në 65% të rasteve është e mundur për të gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë mes administratës kronik i alkoolit dhe kanceri pankreatik. Se alkooli është konsideruar si një nga më të shpeshtë (80%) shkakton që çojnë në zhvillimin e sëmundjeve inflamatore të pankreasit - pancreatitis.

  Çfarë është pancreatitis? Ky inflamacion i pankreasit për shkak të ndikimit të aktivizuar para kohe enzimat pankreasit në gjëndër vetë, duke çuar në "samoperevaryuvannya" e saj dhe nekrozë të mëvonshëm.


  Pankreatitit është një akute dhe kronike

  Për të zhvilluar një sulm të pancreatitis shumës absolute akute të alkoolit të marra nuk është vendimtare, për këtë çështje, dhe të produktit.

  Xhami i parë mund të jetë e fundit, sepse, pavarësisht përparim të dukshëm në mjekësi, prognoza është gjithmonë serioz, trajtim konservativ është i paefektshëm, dhe vdekshmërisë nga pancreatitis akute dhe mbetet i lartë.


  Për pancreatitis akute karakterizohet nga dhimbje në bark e sipërme, shpesh zoster karakter. Dhimbja mund të përhapet në të gjithë barkun, i shoqëruar nga të përzier, të vjella. Dhimbja është nganjëherë shumë e rëndë që pacientët të bie të fikët. Me gjithë larminë e formave të pancreatitis akute dhe manifestimet e saj klinike kanë një gjë të përbashkët.

  Në mënyrë tipike, pacientët tregojnë se para se sulmet e dhimbje barku ndodhur pinte, i shoqëruar nga marrja e ushqimeve yndyrore (proshutë, rosto patë, rosë, Pilaf qengji, etj).

  Pancreatitis kronike zhvillohet si pasojë e akute.

  Edhe pse vërehet se në 5-10 vjet nga fillimi i alkoolit abuzojnë shenjat e para të pancreatitis kronike alkoolike. Dhe gratë në raste të tilla, kohëzgjatja e alkoolizmit është pothuajse gjysma e shkurtër se në meshkujt.

  Pancreatitis kronike alkoolike shkon vështirë. Kjo shkelur të gjitha tiparet e pacientëve me kancer tregoi një humbje të konsiderueshme peshe në një të tretën e diabetit të zbuluara. Më vonë mund të bashkohet me verdhëz, ascites *, të zhvilluar shpretkë venoz obstruksionit, ndodh shpejt paaftësi.


  Parandalimi i pancreatitis

  Si parandalimin e pancreatitis mund të rekomandojnë një dietë të ekuilibruar, duke marrë përjashtim të pijeve alkoolike, sidomos në kombinim me ushqimet yndyrore dhe ushqime të pasura, nuk ka pirja e duhanit.

  Është vënë re se refuzimi i alkoolit është shpesh një rënie të konsiderueshme në lezione të pankreasit, janë përmirësuar dhe madje restaurimi i pjesshëm i funksioneve. Prandaj, ndërprerja e alkoolit - çelësi i trajtimit të suksesshëm të pancreatitis.

  * Ascites - Grumbullimi i lëngut të lirë në zgavrën e barkut, që çon në një rritje në vëllimin e stomakut.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Alkoolizëm
 • Pancreatitis