Alkooli dhe Insomnia


 • Përvoja vënë
 • Në rrugën e lëkundur
 • Relaksim i rrezikshëm
 • Tërheqje
 • Historia e jetës
 • + Alkooli = rrezik fjetur!


  Disa njerëz besojnë se duke i shërbyer alkool natën ndihmon ata të relaksoheni dhe të bien në gjumë më të shpejtë, por pas tjetrit nuk mund të fle në të gjitha. Pothuajse të gjithë njerëzit pas 1-2 gota, pije në mbrëmje, gjumi është i shqetësuar dhe me ndërprerje.
  Në vend të kësaj në mënyrë të vendosur në shtrat, njeri zgjohet në natën shumë kohë. Gjumi pas pirja e alkoolit gjithmonë është më e shkurtër.

  Doza e alkoolit të përfshira në një gotë verë ose një koktej, i dehur në darkë apo një gotë pijeve pasdite, vështirë se zgjatem në gjakun tuaj natë të shkaktojë pagjumësi, por qelqi, pini 1-2 orë para gjumit, kjo është një tjetër gjë .


  Përvoja vënë

  Ju mund të kontrolloni it out për veten tuaj. Nëse jeni duke përdorur për të bërë këtë, të pini 1-2 gota alkool para se të krevat, dhe të nesërmen, shkruani se çfarë keni bërë natë dhe të ndjehen si gjatë ditës. Javën e ardhshme, mos pini alkool në mbrëmje dhe të shohim se çfarë ëndrra dhe se si ju mendoni. Pastaj bëni zgjedhjen tuaj.

  Nëse çdo natë ju zakonisht pini disa gota dhe ju të gjeni të vështirë për të ndaluar një herë ju mund gradualisht të heqë dorë alkool. Mundohuni të kufizoni një gotë së pari, pastaj pas disa ditësh, të shkojnë në pjesën e një përmbajtje të ulët të alkoolit dhe të eliminojë gradualisht alkool krejt, duke e zëvendësuar atë me lëng frutash.  Në rrugën e lëkundur

  Pra, nëse ju jeni duke shpresuar se alkooli do të kontribuojë në gjumin tuaj, ju e dini se çfarë rreziqe rri këtu. Para së gjithash, alkooli ndikon në cilësinë e gjumit, dhe, përveç kësaj, ju mund të zhvillojnë varësinë e alkoolit. Shumë pacientë me alkoolizmit njohin se ka filluar të pijshëm rregullisht për gjumë më të mirë.

  Në ata që vuajnë nga karakteristikat kronike të gjumit alkoolizmi janë shumë të ndryshme nga norma. Si rregull, gjumë i shqetësuar fort për një natë shpesh janë qindra e awakenings. Në këto pacientë kishin një lloj "plakjes së parakohshme" gjumit: shumë awakenings, shkurtimin ose mungesa e gjumit delta, reduktimin e periudhave të gjumit REM, gjumë ndërprerë dhe sipërfaqësore, shpesh rrisin kohën totale e shpenzuar në shtrat, gjumi ritëm circadian Shkeljet-zgjoheni, nganjëherë sleepiness tepruar ditës.

  Këto shenja të pakëndshme ende mbeten për muaj apo edhe vite pas faktit, si njerëz të ndaluar të pijshëm. Anomali në karakteristikat dhe gjumit me fëmijët nënat e të cilëve pinë alkool gjatë shtatzënisë.


  Relaksim i rrezikshëm

  Për disa njerëz, shkaqet alkooli apo rritjet fle apnea (episode të ndaluar frymëmarrjen gjatë gjumit), e cila mund të manifestuar veten vetëm në formën e gërhitës rëndë dhe wheezing, por në disa raste mund të kërcënojë jetën e njeriut, veçanërisht në qoftë se ai ka një sëmundje kronike e mushkërive apo zemrës. Alkooli përkeqëson situatën, duke shkaktuar dhimbje të relaksimit të muskujve dhe pengon mekanizmat zgjim.

  Copë e Universitetit. Florida Heynesville është kryer eksperimentin në vijim. Të 20 burra të moshës 20 vjeç 65 vjet janë regjistruar karakteristikat e gjumit një orë pas marrjes 4 gota vodka. Numri i episodeve të apnea e gjumit rrit pas kësaj dozë e alkoolit 5 herë. "Në sëmundjet e zemrës dhe mushkërive madje konsumit të alkoolit moderuar para gjumit paraqet rrezik" - përfundimin e bërë nga shkencëtarët nga Florida.


  Tërheqje

  Në disa raste, pacientët me dështim kronike alkoolizmi e pagjumësia ndaj alkoolit mund të rrisë për disa kohë - ka Zgjim shpeshta, ankth, ankthe.

  Ndonjëherë këto pacientë të fillojnë të pijshëm përsëri për të hequr qafe pagjumësia lidhur me sindrom të tërheqjes. Ajo krijon një rreth vicioz.

  Megjithatë, në qoftë se pacienti kronik vazhdon të abstenojnë nga alkooli, kjo mund të përmirësojë në mënyrë dramatike gjumin për të 2 javëve të fundit, ndonëse me ashpërsinë dhe kohëzgjatjen e varësisë alkoolit të konsiderueshme mund të duhet më shumë kohë.

  Kjo ndodh gjithashtu se ëndrra shëruar shumë ngadalë - edhe pas 2 vitesh të mospërdorimit të përgjithshëm, ajo mund të jetë akoma më e keqe se njerëz të shëndetshëm. Në disa raste, ëndrra nuk e bëri mjaft normale. Është e paqartë nëse këto shkelje pasqyrojnë pakthyeshëm alkool dëme trurit, apo këta njerëz gjumi ishte gjithmonë e keqe, dhe ata filluan të pirë, duke u përpjekur për të zgjidhur problemin.

  Zmyritsya që të shpëtoj nga pagjumësia lidhur me heqjen e alkoolit, ju shkoni një kohë të gjatë, ndoshta vite; Nëse ju të gjeni të vështirë për të përballuar vetë, kërkoni këshilla të përshtatshme profesionale.


  Historia e jetës

  Bill Queens, makina 48-vjeçar tregtar, bachelor, ishte djalosh shumë i shoqërueshëm pëlqente për të ngrënë dhe të pirë. Ai kurrë nuk u martua, por ai ishte gjithmonë një mik. Duke qenë optimist, ai krijoi në 1980 një kompani të re, më të madhe se sa duhet. Pas disa kohe, kërkesa për produktet e saj ra. Brenda 6 muajve nga Queens të falimentuar. Një mik e la atë. Tani ai hëngri dhe piu vetëm për 2 muaj dhe fitoi peshë 11 kg.

  Në Queens gjumit më të keqe. Në natën ai shpesh u zgjua në mëngjes u rrit me vështirësi. Në fillim mendova se ishte vetëm për shkak të një gjellë e mbetur. Por shëndeti dhe ditën e dobët sleepiness vazhdoi. Mjeku menduar se pagjumësia mund të shoqërohet me stres dhe pilula përshkruara gjumi.

  Megjithatë, me fillimin e pilula fle përkeqësua më tej. Queens zgjoheni më shumë dhe pastaj një kohë e gjatë që të bie në gjumë. Dozë të dyfishtë të pilula gjumi përkeqësuar situatën. Tani kështu i përgjumur gjatë ditës, e cila ishte e pamundur për të punuar firmën shitësi ku Bill mori një punë pasi ai humbi kompaninë e tij. Përveç kësaj, ka pasur probleme me zemër - ai ndjeu aritmi, e heartbeats.

  Kthehu në qytetin e ish-të dashurën ndoshta shpëtoi jetën e Quincy. Ata vendosën në kohën e vjetër e kujtesës së bashku dhe ajo ishte impresionuar që unë pashë. Njeriu që 4 vjet më parë gjithmonë i shpejtë në gjumë natën, vetëm tani zgjohen çdo minutë, me gulçim dhe kapjen e ajrit në gojë. Përveç kësaj, ai pe dhe flak në krevat si një peshk jashtë ujit të shtrirë. Gruaja e çoi atë në qendrën për trajtimin e çrregullimeve të gjumit, ku ai ishte diagnostikuar me apnea e gjumit.


  + Alkooli = rrezik fjetur!

  Në këtë rast, pagjumësi, ajo mund të jetë shkaktuar fillimisht nga stresi. Megjithatë, kur Queens i shëndoshë, ai kishte tendencën për të fjetur apnea.

  Konsumi i alkoolit ka çuar në rritjen e gjumit, në mënyrë që pacienti shpesh u zgjoheni, gëlltitjes ajrit. Pastaj ai filloi të marrë pilula gjumi, dhe pasi që ata pengojnë aktivitetin e frymëmarrjes, marrë frymë çrregullimet gjatë gjumit rrit. Një kombinim i faktorëve të tilla si shtim në peshë, alkoolit dhe drogave të hipnozës ka çuar në sindromi i rëndë apnea gjumë, në të cilën zhvillohet aritmi kardiake.

  Mos harroni rregullin më të rëndësishëm: nuk marrin alkool së bashku me hipnotike. Ky kombinim mund të shkaktojë efekte të rënda anësore dhe madje edhe vdekjen.

  Trajtim ishte që së pari të eleminuar problemin më akut. Pas kirurgji për të hequr qafe e gjumit Roosevelt filloi një rrugë të gjatë për të rivendosur shëndetin e mëparshme - është trajtuar për alkoolizmi, hipnotike pastaj braktisur gradualisht. Së fundi, ne kap atij rrjedhën e ushtrimit për humbje peshe. Tani, 4 vite, ky person përsëri duke fjetur pa merak.

  Informacion nga artikullin "Pritini përsëri në alkool."

  Diskutoni komuniteteve:


 • "Insomnia"
 • "Alkoolizmi"