Alergji - një vrasës i ngadalshëm


 • Kush më shumë se çdokush të prirur për të alergjive?
 • Simptomat e alergjive të polenit
 • Trajtimi dhe parandalimi i alergjitë
 • Këshilla alergjitë

 • Organ alergjik në përgjigje të substancave të tilla prodhon vet - histamine. Ajo histamine dhe një shkak i reaksioneve alergjike.

  Alergji sot mjaft të zakonshme - më shumë se 20% e popullsisë vuajnë nga kjo sëmundje. Mund të shkaktojë sensibilizim asgjë - që na rrethon, ajo që ne hamë, çfarë kemi frymë.

  Deri sot alergeneve të përfshijë pluhuri i shtëpisë, insektet, kimikate droga shtëpiake, polen, pezmatim të kafshëve, fruta (kryesisht agrume), droga, rrezet e diellit.


  Kush më shumë se çdokush të prirur për të alergjive?

  Studimet shkencore kanë treguar se 25% e alergjisë transmetohet gjenetikisht.
  Ky shans rrit nga dy ose tri herë në qoftë se të dy prindërit vuajnë nga alergjitë. Kjo është arsyeja pse, kur një grua merr shtatzënë për shkak të gjinekologu pyet për alergji të dy prindërve të saj.

  Me fillimin e alergjive të pranverës në polen vjen kohën më të vështirë. "Edhe pse shtëpia nuk do të dalë", - thonë ata, dhe, në përgjithësi, ata janë të drejtë. Për shkak se përgjigja e trupit është e paparashikueshme.


  Simptomat e alergjive të polenit

  Alergji polen shkakton reagimin imunitar të trupit. I gjithë rezultat i këtij fenomeni është vënë re "në fytyrë", - lëkura bëhet e kuqe, enët e gjakut zgjerohet, aty hundë i lëngshëm dhe teshtimë.


  Për më tepër, ky reagim mund të ndodhë në çdo person.

  Dhe nuk do të jetë i befasuar dhe habitur - "pse?" Edhe në qoftë se keni pasur alergji dhe nuk u respektua. Kjo sëmundje ende nuk është kuptuar plotësisht. Alergjia mund të ndodhë si papritmas dhe të lënë menjëherë.

  Pra, nëse ka simptoma të tilla si kullojnë hundët, sytë e përlotur (në të njëjtën sezon) nëse undead zgjat më shumë se një javë, kollë natë pa shpërblim, e cila ditë është e shkuar - ju duhet të shihni një mjek.

  Shumë njerëz duke u përpjekur për të përballuar me alergji apo vetëm ata që nuk i përgjigjen asaj. Motivuar nga më shumë se do të pranverës, dhe do të jetë një alergji.

  Sa e rrezikshme ky mendim? Fakti se alergji - një vrasës i ngadalshëm. Pas të gjitha, sipas hulumtimit specialistë gjermanë në çdo pacient nelechivshehosya tretë fillon për të zhvilluar astmë.

  Një tjetër motivim trajtim i rëndësishëm i nevojshëm te mjeku - për të gjetur nëse ajo është me të vërtetë apo alergji. Fakti se shkaku i Sëmundjet që njerëzit marrin për alergji - psevdoalerhiya. Ajo mund të shkaktohet duke ngrënë ushqime të pasura në histamine (p.sh., salcice, disa djathë). Nëse ne mund të gjeni shkakun e reaksioneve alergjike, atëherë ju mund të merren me ta rrugën e drejtë.

  Për të gjetur se çfarë shkaktoi klinikat alergji studime të kryera veçanta, testet e lëkurës janë të hetuara për praninë e antitrupave specifike, teste provokative janë kryer. Mjekësia moderne ofron, si dhe të shkojnë alergji të plotë dhe të pyetjes imunologjike.


  Trajtimi dhe parandalimi i alergjitë

  Fatkeqësisht, shkenca nuk është ende e njohur ilaç që do njëqind për qind do të mund të shpëtoj të alergjive. Prandaj, lufta kundër alergjive është e drejtuar kryesisht për të shtypur histamine dhe parandaluar kontakt me alergeneve. Por në qoftë se ju bëni atë në mënyrë profesionale, ju mund të minimizuar shfaqjen e reaksioneve alergjike.

  Alergji ndaj poleneve shfaqet vetëm kur nuk është i lulëzuar (pllenim) bimët. Prandaj vuajnë nga alergjitë ndaj poleneve duhet të pajisë njohuri: kur duke filluar pllenim e bimëve dhe vendet ku këto bimë rriten. Në mënyrë që një informacion i tillë ka qenë gjithmonë në dorë që të ketë një më të mirë pylkuvannya kalendarik.


  Këshilla alergjitë

 • Mundohuni të mos largohet nga shtëpia në mëngjes (11 orë).
 • A mos i lënë të qytetit, ku shumë bimë të lulëzuar.
 • Hapni rrjetë perde dritares gjobë.
 • Bazuar në rrugë veshin syze dielli.
 • Pas kthimit në shtëpi për të larë hundën mucous dhe sytë ujë.
 • Në allerhyku zakonshëm të jetës duhet të ndalet kozmetike dhe produkte pastrimi në bazë të bimëve.

  Përjashtojë nga ushqimet dietë që janë bërë nga bimët që shkaktojnë alergji. A nuk e mbani bouquets shtëpi me lule të thata. Para fillimit të sezonit polen për të kryer të veçantë mjekun projektuar trajtim. Përndryshe, çdo vit simptomat do të bëhet vetëm më komplekse.

  Nëse ka ndodhur një reaksion alergjik, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Vetëm një mjek mund të japin këshilla të saktë dhe të përshkruajnë ilaçe për të luftuar alergji. Ju duhet të krejtësisht të shmangur kontaktit me alergjen, mos pini alkool apo duhan, nuk e bëjnë në këtë kohë nuk ka vaksinimeve.

  Nëse ju duhet të udhëtoni në një vend tjetër apo qytet, ajo është gjithmonë më mirë që të ketë alergji një pasaportë pacientit.

  Që vuajnë shok alergjik anafilaktik mund të ndodhë dhe në qoftë se të afërmit nuk janë përreth, pastaj duke përdorur informacion për mjekët e pasaportave do të jetë më e lehtë dhe më e shpejtë për të siguruar cilësinë e kujdesit mjekësor.