Diatez alergjik në fëmijët


 • Çfarë mund të shkaktojnë ekzemë?
 • Manifestimet diatez
 • Trajtim
 • Parandalim

 • Alergjik diatez-anomali Kushtetuta
  karakterizuar nga një prirje e trupit te alergjik,
  sëmundjet inflamatore. Ekzemë - nuk është një sëmundje. Kjo fjalë
  tregohet nga fazat fillestare të kushteve të lëkurës të tilla si seborrheic
  dhe pezmatim i lëkurës ngathët, fëmijë ekzemë. Nëse ky kusht (diatez)
  nuk trajtohet, ai mund të zhvillohet dermatit atopic dhe psoriasis. Ekzemë - një fenomen
  i zakonshëm. Zakonisht fëmijët 3-6 muaj të moshës dhe mbetjet
  1-2 vjet. Një fëmijë me diatez alergjik lehtë merr
  rritur ndjeshmëri jo vetëm ushqyesve, por edhe për të tilla

  alergeneve në natyrë si leshi, pluhur shtëpi. Për këto arsye,
  sa më shpejt që të diatez në një fëmijë - ai e nevojshme mjekësore
  ndihmojë.


  Çfarë mund të shkaktojnë ekzemë?


  Ushqyer fëmijën tuaj si pediatër rekomandojnë.
  Çdo eksperimente mbi fëmijën mund të japin rezultate të papritura. Në
  Për shembull, përzierje e pakontrolluar të ushqyerit pa recetë. Fakti
  se përzierje janë të ndryshme dhe shumë prej tyre përmbajnë një shumë të
  sheqer. Ajo shkakton procesin e fermentimit. Si rezultat, fëmija bëhet
  i shqetësuar, skuqje të lëkurës shfaqet.

  Për fat të keq diatez nuk është plotësisht
  studiuar anomali. Por ka faktorë që ndikojnë


  pamja diatez.

 • Predispozicion i trashëguar.
 • Ndikimi i mjedisit.
 • Toksikoz gjysma e parë dhe të dytë të shtatzënisë.
 • Përdorimi i drogës gjatë shtatzënisë.
 • Shkeljet e regjimit ushqim shtatzëna dhe lactating gratë.
 • Disa produkte që "mbështetet" shtatzënë ose
  gratë lactating.
 • Për foshnjat alergeneve janë kryesisht ushqim, por ata mund të vijnë dhe të ajrit.


  Manifestimet diatez

  Fëmijët janë të prirur për diatez,
  karakterizuar me manifestime të veçanta të jashtme. Zakonisht këta fëmijë janë të lindur me
  rritur pesha e trupit. Fëmija, në dritën e nisjes - atje
  skuqje pelenë. Në lëkurën e kokës duket dhe zhduket

  seborrhea. Sipërfaqe është gjuha e pabarabartë në një fëmijë - në mjekësi ajo
  i quajtur "gjuhë gjeografik". Face - zbehtë, fryrë. I tepërt
  peshë, zhvillim i vonuar fizik, reduktohet TURGOR indeve.
  Simptoma kryesore diatez mund të ndryshojnë. Në foshnjat
  peshore të vjetër pista gri ose ngjyrë kafe si seborrheic
  mbulesa ose shell mbi lëkurë e kokës - kryesisht në krye
  dhe kurorë. Ka tregon e dashurisë përmes mukozës -
  rinofaringjit, laringjit, konjuktivit, karrige e paqëndrueshme.

  I shpeshtë simptomë - ashtu-quajtur qumësht
  kore. Kjo zhvishem lëkurën e cheeks, cheeks kuqe të ndritshme.

  Ajo është e shoqëruar me kruarje,
  mund të shkojnë në ekzemë. Dhe ekzemë nga ana tjetër mund të shkojnë në
  neurodermatitis.


  Trajtim

  I gabuar janë ata që besojnë se kryesore
  trajtim komponent diatez - një shumëllojshmëri e ointments. Dhe përdorimi i tyre
  shpesh ndodh pa një recetë. Kjo është jashtëzakonisht e rrezikshme - risjell
  përsëri se fillimi diatez. Çfarë - të përcaktojë vetëm
  dermatolog. Komponenti më i rëndësishëm i trajtimit është diatez
  të ushqyerit e duhur. E pra, pas marrjes së enzimat e nevojshme dhe në
  ointments pak.

  Standard, nuk ka dietë konvencionale. Thjesht
  Nënat ushqyerit pushtet duhet të jetë racional, më pak karbohidratet,

  yndyrna, kripëra, alergene ndryshme. Nëse diatez në një fëmijë nuk është e
  foshnje, vetëm duke iu shmangur disa ushqime nga zonën e tij -
  pelte, vezë, mish derri dhe peshk. Në dietë kryesisht: hikërror,
  salads, casseroles bimore.

  Gjithashtu caktuar mjekim. Para së gjithash, kjo do të thotë duke reduktuar kruarje, atëherë sedativë dhe vitamina.

  Designed aktuale të trajtimit - kremra, mazevuyu
  terapi. Përveç trajtimit dush të nevojshëm me lisi leh,
  seri, celandine, ose Permanganat kaliumi (Permanganat kalium). Ndoshta
  Aplikimi i rrezatimit ultravjollcë.


  Parandalim

  Edhe një herë, se të ushqyerit grua shtatzënë

  faktor i rëndësishëm. Një grua shtatzënë duhet të hani si - mos ha tepër dhe
  nuk nedoyidaty. Është e nevojshme për të zvogëluar alergeneve ushqimore - agrume,
  për shembull. Kjo nuk do të thotë që ju duhet nga agrume të zbuluara në të gjitha -
  një portokalli ose limoni në çaj nuk mund të të dëmtojë. Por parimi -
  hani sa më shumë që unë dua - ju vetëm të ndihmojë alergjen grumbullohen në
  trupi juaj. Kur fëmija është i lindur - do të reagojnë në të
  diatez. Është e rëndësishme që në dietën e grave shtatzëna ishin si
  më pak karbohidratet (produkte të pastë) dhe ushqim më të shëndetshëm -
  salads (minimum 2 lloje të ditës), mish i gatuar (proteina), qumështi

  produkteve. Mirëmbajtje parandaluese për fëmijën janë diatez shumë i sëmurë
  duhet të ndjekin. Në dietë nuk duhet futur produkte të reja.
  Ushqimi duhet të trajtohet mirë, në moderim.

  Moti me të gjitha rekomandimet e të ushqyerit e duhur dhe të favorshme.