Gastroenterit alergjik ose alergji ushqimore


 • Alergji të proteinave të qumështit të lopës
 • Reaksionet alergjike ndaj ushqimit
 • Manifestimet e gastroenterit alergjik
 • Diagnoza e gastroenterit alergjik
 • Trajtimi i gastroenterit alergjik

 • Gastroenterit alergjik (alergji ushqimore) - sëmundje zorrë shkaktuar nga alergeneve ushqimore-përballohen. Simptomat Manifestohet zorrëve (dhimbje barku, diarre, etj) dhe extraintestinal, në formën e sëmundjeve alergjike të rrugëve të frymëmarrjes (riniti, astma), otitis alergjik, vështirësi urinimit, dhimbje në nyje dhe muskujve. Ate karrota - filloi teshtitjes, hundë itchy shfaq, rrodhi një rrymë e lot, sytë reddened.

  Ju mund të porazhatsya dhe lëkurë, nuk është ënjtje, skuqje, kruajtje. Urtikaria - Shembulli më tipik i një reagimi të tillë: lëkurë papritmas i mbuluar me blisters nga djegiet si hithrat.


  Nga një ana mjekësore, alergji të kuptojë ndjeshmërinë në rritje ndaj agjentëve të caktuara mjedisore që na ndikojnë në sistemin imunitar. Kjo alergji shkaktohet nga trashëgim, gatishmëri të saj hedhur tashmë poshtë në të porsalindur. Në depërtimit primar alergjen në reagimin e trupit pothuajse asnjëherë nuk duket, por në rastin e kontakteve të përsëritura duhet të ndodhë.  Alergji të proteinave të qumështit të lopës


  Alergeneve - janë substanca që shkaktojnë reaksione. Alergeneve parë për të cilën një person është përballur si një fëmijë, është ushqim, qumështi i lopës, vezë, mish pulave.


  Alergji të proteinave të qumështit të lopës zakonisht ndodh në fëmijët gjatë 4 muajve të parë të jetës, marrja e të ushqyerit artificial. Megjithatë, nganjëherë alergji të proteinave të qumështit mund të zhvillohet në adoleshentët apo të rriturit. Shkaqet e reaksioneve të dhimbshme për ushqim nuk mund gjithmonë të shoqërohet me çrregullime të imunitetit dhe alergjitë ushqimore. Më shpesh ata janë të shkaktuara nga seasonings pikante në ushqime të përpunuara, toksina ose agjentët farmakologjike të përfshira në ushqim.

  Për shembull, kafe përmban shumë kafeinë. Intolerancës ushqimore mund të shkaktohet nga një mangësi enzimë ose florës ndryshuara zorrëve microbial. Mundësia e reaksioneve alergjike është kryesisht i varur nga pengesë mbrojtëse e mukozën e zorrëve të vogla (prania në të e Ig sekretore dhe indeve limfoid). Vendimtare është sistemi imunitar në njerëz të prirur për të alergjive ushqimore.


  Megjithatë, reaksionet alergjike mund të zhvillojnë veten e tyre në produktet dukje neallerhennyh - salcice, salcice, pasta. Struktura e këtyre të ashtuquajturave produkteve komplekse janë, megjithëse në sasi të vogla, si dhe përbërës të tjerë ushqimore.

  Po, të gjithë ëmbëlsira preferuar recetë juaj është miell, kikirikë, lajthi, vezë, qumësht, dhe ngjyra të ndryshme dhe shijet. Në qoftë se, të themi, një person nuk mund të tolerojë vezë e bardhë, pastaj një fetë e tortës do të shkaktojë atij koshere.


  Për shkak të lidhjeve familjare ushqimore dhe jo-ushqimore alergeneve mund të shkaktojë të ashtuquajturin ndër-alergji. Shpesh alergji polen (ethe hay) intoleranca e para të perimeve dhe frutave: po, reaksionet alergjike ndaj karrota dhe qershi "jap udhëkryq" me polen thupër. Të njëjtat ndër-reagimet dhe marrin barna, pezmatim të kafshëve.


  Procesi alergjik mund të prekë çdo organ, çdo sistem të trupit.

  Përveç kësaj, natyra e lezioneve varet nga mosha e personit dhe kohën e një reaksion alergjik. Për shembull, të ashtuquajturat reagimet e çastit të ndodhë gjatë një periudhe prej disa sekonda për gjashtë apo tetë orë, dhe të ngadalshëm - 12-24 orë pasi të hahet.


  Për çdo reaksione alergjike në ushqim është më i rrezikshëm - kolaps, shoku, e cila ndodh në njerëzit, shumë të ndjeshme ndaj ushqimeve të caktuara. Rastet e anaphylaxis tek fëmijët si pas marrjes qumësht, vezë, luleshtrydhe, ushqim deti zhvillon dyspnea, urtikarie, Angioedema, të vjella, ul presionin e gjakut dhe dështimit të zemrës.


  Për të parandaluar ndodhjen e reaksioneve të rënda alergjike ndaj ushqimit, ju duhet të ndjekin parimin: parandalimi është më i mirë se kurë.

  Më e lehtë dhe më i besueshëm mënyrë - një produkt i rrezikshëm përjashtuar nga dietë.  Reaksionet alergjike ndaj ushqimit

  Si e shpjegoni faktin se numri i reaksioneve alergjike ndaj produkteve ushqimore% D
  0? Progresive në rritje me çdo dekadë? A kemi më shumë kontakt me alergeneve ushqimore?


  Steel, dhe nga një moshë të re dhe është shumë më intensive! Në mbështetje të këtij pohimi mund të japin argumente të mira. Për shembull, në vitet e fundit dukshëm ka zvogëluar kohëzgjatjen e ushqyerjes me gji - nënat e reja të ndaluar të gjirit ushqyer foshnjave zakonisht muajin e tretë ose të katërt të jetës. Fëmijët shpejt transferuar në ushqim artificial, në fillim futur ushqime të ngurta (drithëra, perime dhe pure frutash).

  Megjithatë stomakut hrudnichkov absolutisht nuk i përgatitur të pranojë një ushqim të tillë të ndërlikuar: jo të mjaftueshme enzimat për të thyer proteinat, nuk punon në fuqinë e plotë e sistemit imunitar - dhe problemet fillojnë.


  Në vitet e fundit, ka ndryshuar kulturën e ushqimit. Mezi ose jo në çdo tryezë ju mund të gjeni fruta ekzotike, ushqim deti, erëza dhe seasonings. Ne filloi të ngrënë më të mirë dhe më të ndryshme, dhe mund të pyes veten vetëm se me shumëllojshmërinë e produkteve, vetëm një shkak alergjive pak. Ndërkohë, përbërja dhe veprimtaria e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit në popullit rus janë të dizajnuara për produkte të zonës. Fakti që ajo nuk i përshtatet, i jep një shumë probleme në formën e alergjive të ndryshme të lëkurës dhe sëmundjeve alergjike të rrugëve të frymëmarrjes.  Manifestimet e gastroenterit alergjik

  Alergji ndaj ushqimit çon në çrregullime të rëndësishme të tretje zorrëve. Alergjia në qumësht studiuar më mirë. Ata shkojnë nga të ftohtë të përbashkët për diarre butë, të vjella, dhimbje barku, spazma e zorrëve, astma, dermatit, urtikaria, dhe madje në disa raste e shok anafilaktik. Simptomat më të shpeshta të mosfunksionim të sistemit të tretjes (diarre, të vjella, dhimbje barku, spazma e zorrëve), atëherë ndryshimet në frymëmarrjes (rinitit) dhe lëkurë janë dukshëm më pak simptomat e ndryshimeve në organet e tjera.


  Alergji të proteinave të qumështit të lopës në foshnjore dominuar vitin e parë të jetës dhe të zhduket shpejt në të ardhmen.
  Manifestimet e alergji ushqimore mund të ndodhë edhe në proteinat e tjera të kafshëve dhe perimeve (vezë, peshk, arra, etj). Ushqim më të zakonshme shkakton shfaqjen e stomatiti (inflamacion i mukozës së gojës) dhe faringjiti (inflamacion i mukozën e fyt), dhe dhimbje në bark, fryrje (bloating, ënjtje, arching dhimbje barku), shkeljen e karrige.  Diagnoza e gastroenterit alergjik

  Diagnoza bazohet në një histori të plotë të mbledhjes "ushqimore", duke identifikuar ushqime që shkaktojnë alergji. I përjashtuar ata nga dietë nxit zhdukjen e simptomave të sëmundjes. Për të përcaktuar alergjen ushqim emërojë dietë që përmban të thjeshtë oriz, mish qengji, vaj vegjetal, patate, mollë.

  Në mungesë të simptomave alergji në ditët e ardhshme për të zgjeruar gradualisht dietë dhe në këtë mënyrë të përpiqet të identifikojë ushqimet që shkaktojnë alergji. Për alergji ushqimore është e karakterizuar nga reaksion alergjik: kosheret lëkurës lloj skuqje, stomatitit (inflamacion të mukozës së gojës), artritit (inflamacion të përbashkët) dhe të tjerët, dhe eosinophilia. Eozinofilet - Këto qeliza janë gjetur në gjakun dhe indet e njerëzve të shëndoshë në sasi të vogla, dhe rritja e numrit të eozinofileve në gjak (eosinophilia) është alergji.


  Diagnoza më e saktë është bazuar në formulimin e testeve të lëkurës me gjak alergeneve ushqimore studim IgE, përqendrimi i të cilit rritet me rritjen e alergjive ushqimore.

  Në pacientët me alergji ushqimore gjatë shqyrtimit të zorrë (colonoscopy me biopsi) janë shpesh inflamacion i rreshtim të çapok zorrët dhe cecum.  Trajtimi i gastroenterit alergjik

  Trajtimi i enteropatia alergjik qe perfshin administrimin e dietë, e cila plotësisht të eliminuar ushqimet që shkaktojnë simptoma të dhimbshme. Në shumicën e rasteve kjo është e mjaftueshme. Për heqjen dhe alergji të tjera të lëkurës të përshkruajnë antihistamines.


  Kur një alergji ndaj trajtimit proteina qumështi i lopës është përjashtimi i plotë i qumështit dhe produkteve të qumështit. Fëmijët të cilët janë shishe-ushqyer Alergji të proteinave të qumështit të lopës zakonisht të tolerojë qumësht soje, megjithëse përshkruar rastet e alergjisë në të.
  Informacion nga nenet allergist Larissa Klimenkova "Alergji - tarifë për sterilitet?"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Gastroenterit
 • Alergji