Akupunkturë


 • Përparësitë akupunkturë
 • Kur akupunkturë është efektiv
 • A rezultatin e acupuncturist kualifikuar
 • Dobësitë akupunkturë
 • Mekanizmi i veprimit të akupunkturë

 • Nga njëra anë, akupunkturë është plotësisht i pavarur lloj i shërimit. Përveç kësaj, ajo gjithashtu mund të aplikohet për Bioenergjia dhe fizioterapi. Në fund të fundit, pa marrë parasysh se cila raft ajo është - të gjitha klasifikimi konvencional.


  Siç e dini, akupunkturë - një trajtim nga vonzaniya gjilpërave të posaçme, në trup. Këto hala janë të hollë se ato në të cilat ju qepi deri vrima në veshje, kështu që parehati gjatë procedurës minimizohet.
  Ju gjithashtu e dini se shkop gjilpërë ku nuk të tmerrshme, por vendin e quajtur pikat acupressure të trupit.
  Këto pika nuk janë të tmerrshme, por sistematikisht - meridianët. Si chakras, meridianet apo jo pikën e tyre të mos ketë ndonjë strukturë materiale. Kjo do të thotë se në qoftë se nuk të përpiqet, nuk ka sy ose nën një mikroskop nuk mund të shoh ndonjë ndryshim mes asaj që është në fushën e "magjike" pikë, dhe se jashtë saj - pa akumulimin e mbaresa nervore dhe me çdo qeli të veçantë apo diçka tjetër origjinal. Por ndryshe nga chakras, pajisje të tregojnë për të përcaktuar se çfarë ju mund të - rezistenca e tyre elektrike është e ndryshme nga rezistenca të tjera të lëkurës.
  Përparësitë akupunkturë

  Akupunkturë - trajtim efektiv. Jo një gjë e rrallë të tilla "shërimi i menjëhershëm." Sidomos në dhimbje akute, rezultati ndjehet si ata thonë, "në majë të një gjilpërë." Dhe një tjetër plus - zakonisht seanca acupuncturist, janë më të lira se sa seancat healers tjera drejtime.  Kur akupunkturë është efektiv

  Më akupunkturë ndihmon në luftën kundër dhimbjes. It works great me radiculitis, pezmatim nervi, dhimbje muskulare prapa dhe ndrydhje të qafës, ndërsa duke u shpëtoj të varësisë të alkoolit, duhanit apo drogave. Nuk ka asgjë më të mirë akupunkturë për dhimbje akute në shpinë dhe nyje.

  Shkultyhaye njeri pas procedurës mund të shkoni vallëzimi. Ilaç i shkëlqyer reklamat! Por në një kohë shërimi shpesh. Zakonisht pacienti shkon deri në fund dhe nuk ka hequr të dhimbjes. Jo të tmerrshme, duhet një disa seanca. Kur, më në fund, dhimbje zhdukur, më shumë gjasa, ajo nuk do të shfaqet përsëri së shpejti.


  Në raste të rënda, trajtimi është çdo ditë apo çdo ditë të tjera, një kronike 1-2 herë në javë. Sigurisht - 7-15 seanca. Nëse pas pesë vizitat për të përmirësuar nuk vijnë, vazhdojnë akupunkturë qesharake. Pra, trupi juaj kjo metodë nuk i përgjigjet.


  Më të gjatë ju likuyetesya, me më pak shanse për shërim.
  Por, në raste të rënda. Nëse jeni të sëmurë disa vjet, dhe shërim merr kohë shumë.


  Ndihmë pacientë të rinj më lehtë se më të vjetër, që nga më i ri vetërregullimi punon.


  E mirë për të trajtuar kokë, dhimbje dhëmbi, spazma - traktit biliar, uretër, mitrës. Akupunkturë është nganjëherë redukton madhësinë e fibroids mitrës, heq astmës, ndihmon me pagjumësi, goditje më të shpejtë të rimëkëmbjes. Pak më keq por ende gastrit shërueshme, cholecystitis, ekzemë, angina, inflamacion kronik, hipertensionit. Nuk është e mundur për të arritur një përmirësim të dukshëm në autizmin e fëmijëve, paralizë i dobët, diabeti, çrregullime të rënda hormonale.
  Akupunkturë është i kundërindikuar në kancer, lodhje ekstreme e lidhur me moshën më të vjetër apo ndonjë sëmundje dhe kur pacienti është shumë i ngazëllyer.  A rezultatin e acupuncturist kualifikuar

  Reflexologist më me përvojë ruaj të përafërsisht 7 nga 10 sëmundjeve dhe profesionistëve të midlevel rrallë përballen me asgjë, përveç dhimbjes. Përse?


  Filozofia e trajtimit akupunkturë vështirë për të kuptuar plotësisht atë "jo kineze." Ju duhet të mbani mend një bandë e pikave - ku ata janë, ku thellësitë janë indikacionet dhe contraindications për secilin prej tyre. Megjithatë, shumica dërrmuese janë vetëm akupunkturistov plan të përshkruara në literaturë.
  Nga ana tjetër nuk është e nevojshme që të besojnë në mitin, nëse kinezët dini diçka pakuptueshme për ne. Shumica kolegët kinezë janë trajtuar ashtu si ne - modelin.  Dobësitë akupunkturë

  Pacientët shpesh nuk pajtohen mbi trajtimin nga frika e gjilpërave. Dhimbje të butë gjatë gjilpërë duhet të kërkohet. Pas tij ne të përcaktojë të parë nëse gjendet pikë, dhe së dyti, se pikë është përgjigjur në gjilpërë. Pa këtë reagim nuk duhet të presin një rezultat të mirë. Për dhimbje akute për të shkuar në pikën lehtë. Kronike ndonjëherë të duhet të shikoni për atë pak duke lëvizur maja e gjilpërës nga njëra anë në tjetrën, lart dhe poshtë.

  Kjo procedurë është e pakëndshme, por në fund, gjilpërë nuk është stërvitje dentar.


  Nëse trajtimi është pakujdesi, komplikimet e mundshme. Ndonjëherë pas gjilpërës rreth vjen vrull muskujve refleks. Kjo nuk është e frikshme. Pas një gjilpërë dritë masazh kthehet lirisht.


  Nëse gjilpërë ka një vrazhdësi që shpesh ndodh pas sterilizimit të shpeshta, pastaj nxjerrjen ajo plagë volokontsya muskujve. Në një rast të tillë, gjilpërë është nxjerrë nga scrolling atë përsëri.


  Në seancën e akupunkturë ju nuk do të jetë e lehtë për një orë për t'u ulur ose qëndrojnë në një pozicion. Kur ju do të përpiqet për të ndryshuar atë, ajo mund të shpërthejë gjilpërës.

  Hala Chip shpesh arrijnë të largohen nga me piskatore. Nëse jo - duhet një kirurg.


  Në dy apo treqind pacientë gjatë sesionit të parë nuk është një shtet i poluobmoroka butë shoku; ka marramendje, zbehje, djersë të ftohtë, të përzier. Ndonjëherë edhe humbja e vetëdijes, kolaps. Rezultati fatale pas një goditje të tillë nuk është përshkruar. Nëse kjo ndodh me ju - mos kini frikë. Pas 3-4 minuta, çdo gjë shkon, veçanërisht në qoftë se acupuncturist do të mbani mend se në këtë rast shtypni fort thua tuaj nën mur ndarës hundës ose pika vegjetative e veshit.


  Vazhdo seancë të mëtejshëm apo jo? Nëse jeni të frikësuar për vdekje, ajo është e mirë për të vazhduar, por pas heqjes së reflexology gjilpërë duhet të të lë të shkosh vetëm kur ekziston besimi se është me të vërtetë të gjithë shkuar dhe ju nuk jeni të bien në gji në sheshet, Zoti na ruajt, madje edhe kur je në timon makinë.
  Shumë shpesh, pas heqjes gjilpërën nëpër aksident prekur anije ndodh ndonjë gjakderdhje. Por si pikat e vendosura larg nga anije të mëdha, gjakderdhje nuk duhet të jetë i gjatë. Është e lehtë për të ndaluar shtyrë këtë vend leshi.


  Është frustruese për pacientin nëse gjilpërë prekur një nerv - ju mendoni se ju do të donte hit aktual.


  Nëse gjilpërë shpuar pleurë ose zorrët, kjo nuk është shaka.
  Në këtë rast, kërkon hospitalizimin urgjente në një departament kirurgjikale. Prandaj, në shumicën e vendeve ligji thotë se acupuncturist mund të jetë një mjek. Jo sepse asnjë mjek nuk do të jetë në gjendje për të zotëruar këtë disiplinë, sepse mjeku nuk lejon komplikime.

  Edhe pse SHBA është që shtetet ku seanca akupunkturë për të kanë mjaft arsim të licencuar mjekësore por jo domosdoshmërisht. Në Hungari pa trajnim mjekësor mund të merren vetëm me akupunkturë vesh - të veshit të jashtëm nuk ka organet vitale dhe komplikime janë minimizuar.


  Dhe sigurisht kategori e trazirave të mëdha që lidhen me AIDS kontraktues ose, më shumë të ngjarë, hepatiti viral. Shansi i AIDS paktën sepse virusi vdes në 80 ° gradë C - mjaft dritë për të bëj shterp hala valë. Por Hepatitit B për të vdekur, ju duhet të 120 ° gradë C - thjesht vluar nuk është e mjaftueshme.

  Për të eliminuar këtë vështirësi, shumë vende përdorin vetëm gjilpërat e disponueshme, ndërsa në më të varfër çdo pacient blen një grup të gjilpërave që do të përdoret vetëm për trajtim.  Mekanizmi i veprimit të akupunkturë

  Unë nuk jam i sigurt se çfarë vendasit Guinea e Vjetër imagjinoj mekanizëm bumerang fluturimit. Por mosnjohja e ligjit nuk i ndalon ata lyuftdinamiki përdorim praktik po fluturon armë.


  Pra, në akupunkturë. Vetëm përgjigje të sinqertë për pyetjen se çfarë është mekanizmi i veprimit, "nuk përkufizohet". Por ne nuk jemi vendasit e ju, ne duhet të kuptojmë se çfarë po ndodh. Nuk ka teori?

  Kështu që ajo duhet të dalë. Kam ardhur me. Unë do të përpiqemi për të vënë atë.


  Acupuncture është një mënyrë për të ndikuar në proceset e energjisë së trupit. Energjia e brendshme e secilit prej nesh zhvillohet në një rreth, dymbëdhjetë meridianet e mëdha, secila e lidhur me një organet e caktuara të brendshme. Ky varg është si vijon: drita - zorrës së trashë - stomakun - shpretkë - zemrën - zorrë e vogël - fshikëzës - veshkat - cipë e zemrës - ngrohës trefishtë - tëmthit - mëlçisë - dhe përsëri mushkëritë. Rrethi.


  Diçka e çuditshme nuk është, është që të dini se energjia e dritës bie direkt në zorrë e vogël dhe zemër në disa ngrohës trefishtë.

  Por ti dhe unë pyes veten, si kinezët që e shpikën atë, ajo është e mirë. Në të vërtetë, në trajtimin e logjikës jo-tradicionale. Pra, asgjë të habitur.


  Secili nga dymbëdhjetë meridianet janë "vendosur fisnike" piket. Shumica e tyre janë të qartë dhe tonik qetësues (qetësues). Kështu trupi i secilit prej nesh, duke thënë skematike, është 12 tonik qetësues dhe 12 pika. Si emri nënkupton, një gjilpërë injeksion moxibustion, masazh apo efekt tjetër në pikën toning nivele rritje të energjisë në meridian përkatëse dhe organeve të saj të lidhura, dhe manipulimin e qetësuesve pikë, megjithatë, kjo energji është hequr.

  Ku? Në një tjetër meridian. Nëse trajtimi Bioenergjia asnjë energji është shtuar nga jashtë, dhe i tepruar apo thjesht hedhur në qirinj të djegura, pastaj - kur hala ekspozuar energji mund të rishpërndarë vetëm harmonizuar. Nëse në çdo meridian gjetur tepricën, energjia e tepërt duhet të konvertohet në ku ajo mungon. Dhe anasjelltas.


  Për të rritur efektin e ndikimit në qetësimin tonik ose pika në meridianet ka pikë amplifiers - i mëshirshëm (megjithatë dashamirës) dhe bashkëpunëtori (si posoblyaet). Pra, për të i mëparshëm 24 shtuar 12 + 12. Për dyzet e tetë plus 12 pikë diagnostike. Në gjashtëdhjetë.

  Kjo është vendosur një zotëri i vogël i pikave akupunkturë.


  Dhe për kurioz vetëm them se ka ende 12 pika analgjezik, stabilizues 12, e cila lidh dy kulm, dmth vnemeridiannye pikë dhe shumë të tjerë përdoret akupunkturistami si dituri e tij dhe dëshirën.


  Një tjetër mekanizëm që shpjegon pse akupunkturë është efektive për sindroma dhimbje. Një ndikim në pikat akupunkture çon në lirimin e trupit të veçantë dyqane të brendshëm polunarkotycheskom, të ngjashme me morfinë, substancave - endorphins. Prandaj, pasi të mbahet saktë akupunkturë mund ta bëjë operacioni pa anestezi.