Manifestimet hipofizë adenoma dhe trajtimi


 • Adenoma e hipofizës, tregon
 • Si është trajtimi i hipofizës adenoma

 • Adenoma e hipofizës, tregon

  Hipofizë përbëhet nga dy pjesëve përparme
  adenohypophysis, ku produktet e gjashtë hormoneve të tyre
  hipofizës (somatotropin, tirotropin, follitropina, lyutropina, dhe Hormoni
  hormon adrenocorticotropic), dhe përsëri, ku ata mund të mblidhen dy hormoneve
  Sinteza e oxytocin dhe vasopressin hypothalamus.

  Adenomas hipofizë janë tumoret beninje të indeve të gjëndrave të vendosura në skajin e përparme e hipofizës.

  Shkaqet e adenomas hipofizë deri më tani nuk është kuptuar plotësisht.

  Faktorët janë:

 • proceset ngjitëse në sistemin nervor
 • Lëndimet e kafkë dhe tru
 • efekte të ndryshme negative në të fetusit gjatë shtatzënisë.

 • Kohët e fundit, duke pasur parasysh rëndësinë dhe afat-gjatë përdorimit të barnave orale kontraceptive.

  Adenomas hipofizës mund të jetë hormonally joaktiv
  (Insidentaloma) nëse qelizat nga të cilat ata janë të përbërë nuk prodhojnë
  hormonet dhe hormone aktive.


  Manifestimet e hipofizës adenoma të varet në të cilën qelizat hormon-prodhuese në pjesën e adenomas, adenomas nga madhësia dhe shkalla e rritjes.

  Adenoma që prodhon hormon somatotropic gjetur
  dukuri e acromegaly, ose nëse ato ndodhin në fëmijëri,
  gigantism.

  Sintetizimi adenoma Hormoni - është shpesh e adenomas hipofizë.
  Ajo rritet ngadalë dhe është manifestuar zakonisht nga një rritje në gji dhe


  Qumësht nga gjëndrrat e qumështit. Ndonjëherë kjo mund adenoma
  prodhojnë hormonin i mangët dhe jo të zbulohet klinikisht.

  Kortikotropinoma që sintetizon hormone adrenocorticotropic duket i rritur prodhimin e hormoneve veshkave dhe hyperkortytsyzmom. Zakonisht, kjo adenoma sintetizon hormon shumë kortikotropnoho, por rritet ngadalë.

  Tirotropinoma zakonisht ndodh në pacientët me hipotiroz (dështim
  funksion tiroide). Ajo mund të shkaktojë tyrotoksykoz se
  jashtëzakonisht rezistente ndaj trajtimit, të dy mjekësor dhe
  kirurgji.

  Adenomas që prodhojnë hormone që rregullon funksionin seksual

  Gjëndra (honadotropinoma) në meshkujt që shkaktojnë impotencë dhe gynecomastia në femra - ciklit menstrual, gjakderdhje mitrës.

  Shumë e rrallë adenoma malinje hipofizës.
  Si adenomës që rrjedhin manifestimin e qendror
  sistemit nervor. E vendosur pranë kryqëzimin e hipofizës vizuale
  nervore (chiasm), kështu që në qoftë se një adenoma është rritur për dy
  cm, duke pasur vizionin e paqartë. Në studim u ngjit pamje
  tregojnë ngushtuar ato. Fundus, ndërsa rritjen e madhësisë së adenoma,
  Nipples janë ënjtje e nervit optik. Në fund të fundit mund të ndodhë
  optike atrofi, e cila është pasojë e një rënie të mprehtë në të

  verbëri. Kur shkelja adenoma botëror align
  nga nervat kraniale.


  Si është trajtimi hipofizës adenoma

  Trajtim të drogës e hipofizës adenoma i bërë me anë të drogës Parlodel (Bromocriptine). Më efektive se ishte në trajtimin e Hormoni.


  Me trajtimet rrezatimi përdorur:

 • Terapi rreze jashtme
 • terapi gama
 • terapi proton
 • Radiosurgical.
 • Radiosurgical është futja e radioaktive
  substanca në adenoma. Trajtimet rrezatimi jap rezultate të mira në
  adenomas vogla.

  Trajtim Neurosurgjikale kryhet në rast të shkeljeve

  Pikëpamja për adenomas komplikuara (adenomës hemorragji, arsimit
  cysts në adenoma).

  Tani operacionet janë kryer duke përdorur microsurgical
  Qasja transsfenoidalnoho. Trajtimi kirurgjik zakonisht i jep të mira
  rezultatet, veçanërisht në qoftë se madhësia e adenomas vogla.

  Informacion nga artikullin "adenomës hipofizës."