Hipofizës adenoma - i fshehur dhe i rrezikshëm


 • Hipofizës adenoma - i fshehur dhe i rrezikshëm
 • Çështjet Size
 • Pills ose kirurgji?
 • Dhe pastaj çfarë?
 • Përsëri rrit


 • Hipofizës adenoma - i fshehur dhe i rrezikshëm  Ku ai merr është e vështirë për të thënë. Prandaj, për të parandaluar zhvillimin e saj, për të identifikuar shkakun besueshme e sëmundjes dhe të ofrojë mjekësia moderne nuk mund. Gjëndër hipofizë është e rrethuar nga pjesët vitale të trurit, enëve të mëdha dhe nerva, kështu adenoma çon në endokrinologji rënda dhe efektet neurologjike. Megjithatë ky tumor në shumë raste për të trajtuar, e kryesor gjë - kohë për të parë një mjek. Thotë profesor, MD, kreu i Qendrës Federale të Neurokirurgji Pain Ministria e Shëndetësisë Yuri Grigoryan.
  Hipofizës adenoma zhvillon direkt në indin e hipofizës, e cila është në bazë të trurit.
  Ai përbëhet nga gjëndrra e hipofizës së dy pjesë: mëparshëm (adenohypophysis) dhe pasmë (neurohypophysis). Më tumor zhvillon në para. Zakonisht njerëzit sëmundje përballen të moshës 20-40 vjeç, të dy burrat dhe gratë në mënyrë të barabartë. Hipofiza kontrollon sistemin endokrin, kontrollon metabolizmin, prodhimin e hormoneve tiroide, hormonet seksuale që rregullojnë procesin e rritjes, funksionin e veshkave, dhe kështu me radhë. D. Tumoret të çojë në shkelje të këtyre funksioneve të ndryshme. Manifestuar hipofizës adenoma në thelb dy lloje të shkeljeve: endokrine dhe në zhvillim për shkak të ngjeshjes së strukturave ngjitur e tumor të trurit.

  Më të hipofizës adenomas vetë të prodhojë hormonet. Për shembull, në qoftë se të hormonit të rritjes, zhvillimit gigantism. Rritja e lartë, rritja e duart, karakteristikat e madhe mund të shërbejë si një tregues të tërthortë të pranisë së adenomas hipofizë. Ai vuan daljen e parë, njerëzit fillojnë të konstatoj se ne duhet të veshin dorashka, këpucë të mëdha. Kjo shpie ata te mjeku.


  Nëse tumor prodhon Hormoni hormon, kjo duket të dëmtuar funksionin seksual. Burrat - rënë makinë seksi, impotenca. Në gratë, ndryshimet e ciklit menstrual, ndarë qumësht nga gjiri; Rezultati i këtyre shkeljeve - infertilitetit.


  Çështjet Size  E rëndësisë së madhe është madhësia e tumorit. Adenomas janë të ndarë në microadenoma (më pak se një centimetër) dhe macroadenomas (më shumë se një inç).


  Por ky aktivitet tumor endokrine, dmth rritur prodhimin e hormoneve, i pavarur nga madhësia. Ajo mund të jetë e vogël (pak milimetra) dhe shfaqin çrregullime të rënda endokrine, dhe nganjëherë anasjelltas. Madhësia e tumorit është e rëndësishme për një arsye tjetër. Macroadenomas në rënie compressing nervat optike, të cilat janë më lartë gjëndrra e hipofizës. Kjo çon në një rënie në peshën e abuzimit dhe fushat e mendimit: së pari vuajnë shikimit anë, dhe mund të zhvillohet verbim të pakthyeshëm.

  Përhapur në dorë, tumor cënon funksionin e nervave kraniale që kontrollojnë lëvizjen e syve, dhe personi ka ndjenjën e dual, strabismus, ndoshta - në lëshim të shekullit. Nëse tumor është shumë e madhe, ajo mund të compress barkushe tretë (arsimi sipër gjëndrra e hipofizës) dhe thyejnë qarkullimin e lirë të lëngut cerebrospinal brenda trurit. Kjo çon në një sindrom të rritjes së presionit intracranial, i shoqëruar nga dhimbje koke të forta, të vjella dhe ka nevojë për kirurgji të menjëhershme.
  Pills ose kirurgji?  Për të bërë diagnozën e saktë, vizion vlerësuar parë. Metoda më e besueshme e verifikimit adenoma - një MRI (rezonancë magnetike) të trurit, e cila tregon madhësinë e tumorit, karakteristikat e saj, prania e cysts në të.

  Plus qartësi bën studim të mëtejshëm të nivelit të hormoneve në gjak.


  Për shembull, në rastin e prolactinoma, veçanërisht nëse ajo është madhësia e vogël, faza e parë e ilaçeve mund të ndihmojë. Nivelet e normalizuar të hormoneve në ciklin menstrual femëror është restauruar, ajo mund të bëhet me barrë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm. Por pas drogës reduktuar tumor vetëm një në pesë pacientë. Deri tani trajtim ideal i hipofizës adenoma - kirurgji.


  Tumoret e gjëndrra e hipofizës hiqet pa prerje përmes hundës, nën anestezi. Të jetë i sigurt për të përdorur një mikroskop operativ, instrumentet microsurgical.

  Që këto operacione duhet pajisje të mirë dhe profesionistë të kualifikuar, ata janë kryer vetëm në spitale të mëdha. Edhe pse operacioni është i vështirë, shumica e pacientëve të tolerojë atë mjaft lehtë.


  Nëse një adenoma shumë të madhe e hipofizës, është craniotomy, e cila shpesh e nevojshme në raste të rënda të dëmtimit të papritur vizuale, madje edhe verbëri.


  Kohët e fundit ka pasur një mundësi të kirurgjisë (sidomos adenomas të vogla) duke përdorur teknika endoskopike. Kështu ka dy opsione për të hequr tumorin. Së pari - operacion microsurgical përmes hundës me një mikroskop dhe endoscope përdorur si shtesë për të kontrolluar dhe për të konfirmuar heqjen e tumorit.

  Mundësia e dytë - krejtësisht endoskopike, kur endoscope është futur nëpër vrimë hunde lidhur me Telesystems, dhe duke përdorur instrumente microsurgical janë futur përmes kanalit të punës së endoscope, adenoma hiqet.
  Dhe pastaj çfarë?  Shumë pacientë të shqetësuar në lidhje me - ose të shërohen vizionin e humbur? Ekspertët përgjigjet kështu. Nëse ka një shkelje të një kohë të gjatë - muaj apo më shumë, probabiliteti i shërimit të normal i vogël. Task kirurg - vazhdojmë të paktën çfarë ka mbetur. Nëse shkelja u ngrit kohët e fundit, yjet (rreth një e treta e pacientëve) mbulohen në ditët e para pas operacionit.

  Përkeqësimi i mprehtë si rezultat i hemorragji në tumor mund të përmirësohet vetëm kirurg ndërhyrjes urgjente. Në çdo rast, më shpejt ju shkoni te mjeku, më shumë të ngjarë një rezultat pozitiv.


  Sa më e madhe tumor, më e rëndësishme është struktura jetike të trurit të prekur, më e madhe e rrezikut të problemeve të qarkullimit të gjakut në fushën e intervenimit. Kjo mund të shoqërohet me çrregullime të rënda metabolike, duke përfshirë bilancin-ujë kripë dhe zhvillimin e infarktit cerebral. Ashtuquajturi "insipidus diabetit" duket etje të pashuar dhe urinim i rëndësishëm - 6-20 litra në ditë. Në shumicën e rasteve kjo korrigjohet lehtësi nga hormonet artificiale përdorur në formën e pluhurave ose pika për instiluese në goja ose hunda.

  Si rezultat i heqjes së microadenoma mund të ulur përqendrimin e hormoneve të nevojshme, dhe pastaj të ketë përkohësisht apo përherë të mbushur mungesën e tyre të ilaçeve.
  Duke folur për të gjitha këto komplikime, ne duhet të kujtojmë se përqindja e numrit të përgjithshëm të operacioneve është i ulët në të gjitha.
  Përsëri rrit  Një tjetër mënyrë për të trajtuar adenoma e hipofizës - një radioterapi. Disavantazhi i saj është se rrezatim i hipofizë, përreth nervat optike dhe strukturat e tjera të trurit mund të shkaktojë humbjen e përhershme të vizionit pas muaj apo edhe vite. Fakti se është e pamundur për të izoluar një zonë e hipofizës në mënyrë të pashmangshme të vuajnë grimca të tjera të tij.

  Prandaj, praktika ndërkombëtare besohet se terapi rrezatim duhet të përdoret vetëm pasi u përpjekur për të korrigjuar dhe kirurgjia endokrinologjik në microadenoma, dhe vetëm pas operacionit - me macroadenomas. Nevojë për atë edhe kur pacienti është i kundërindikuar për arsye të ndryshme anestezi dhe një operacioni pamundur.


  Ndonjëherë pas disa muaj apo edhe vite tumor fillon të rritet përsëri nga qelizat e mbetura. Nëse medikamente nuk ndihmojnë, ju mund të kenë nevojë për më shumë kirurgji. Edhe pse në qoftë se ju jeni vetëm adenoma të dukshme në MRI, dhe madhësia e saj të vogël ajo "parandalon" njeriu nuk ka nevojë për të prekur atë.

  Kërkoj vetëm të kontrolluar madhësinë e tumorit dhe mbikëqyrjen mjekësore të shtetit përgjithshme e pacientit.