Adenoids


 • Cilat janë adenoids?
 • Ndërlikim
 • Trajtim
 • A duhet për të hequr adenoids?
 • A rriten përsëri adenoids?


 • Cilat janë adenoids?


  Në adenoids normale shtetërore në fëmijët janë formacione të vogla limfatike në nasopharynx. Kjo është një ind normal imun ka aftësinë për të prodhuar imunoglobulinat e nevojshme për funksionimin normal të trupit të fëmijës. Megjithatë, si rezultat i ftohjet përsëritura, infeksionet, alergjitë ata mund të rritet dhe të bëhet i përflakur. Ndryshimet në bajame nasofaringeal lidhura, nga njëra anë, me allerhizatsiey trup, në anën tjetër - është dëshmi e dështimit të sistemit imunitar.

  Adenoids, duke mbrojtur trupin e fëmijës, duke luftuar me efektet negative të mjedisit të ndotur. Si rezultat, ka shkarkesë mukozës nga hunda, adenoids fryrë, frymëmarrje të hundës është penguar.

  Rritja e adenoids ka tre faza:

  Klasën e I - Dita fëmija të marrë frymë lirisht e mjaftueshme, goja është mbyllur dhe gjatë gjumit kur adenoids rritet vëllimi në pozicion horizontal të trupit, ajo bëhet më e vështirë për të marrë frymë, atje posopuvannya.

  II - III DIPLOMA - Zgjerimi i gjysmës ose krejtësisht të mbuluar pjesën e prapme të hapjeve të hundës që lidhin zgavrën hundës e hundë fyt; Fëmijët shpesh gërhij gjatë gjumit, të detyruar për të marr frymë përmes gojës tuaj rreth orën.


  Për adenoids herë të parë (hypertrophy faringut bajame) janë përshkruar në 1873 nga shkencëtari danez Meyer. Sëmundja ndodh në 5-15% të fëmijëve. Adenoids shpesh vërejtur në të moshës 3-15 vjet, por mund të ndodhë në një moshë më të re, dhe burrat 70-vjeçare. Adenoids mund të jetë e vërtetë hypertrophied, dhe mund të jetë në gjendje të inflamacionit akut ose kronik. Kur përflakur, ata bëhen një burim i infeksionit bakterial të trupit, patologjik të ndikojë në sistemin e frymëmarrjes, sistemin nervor dhe imunitar.


  Ndërlikim

 • Ka nasmorky shpesh të mprehtë, përfundimisht e kthyer në rinitit kronike.

 • Fëmijët që vuajnë nga adenoids zakonisht fle keq, shpesh gërhij, ata mund të mërzit mbytje për shkak të gjuhës. Fëmija bëhet i fjetur dhe apatike. Kjo bëhet zërin palexueshëm, dhe hundës. Rritje Adenoid kufizojnë lëvizjen e qiellëz e butë, kështu shqetësuar saktë formimin e shëndoshë.
 • Sëmundje të zgjatur në fëmijët nuk është një shkelje e skeletit të fytyrës: gjithmonë otvysshaya nofulla e ulët është e ngushtë dhe e zgjatur, duke formuar malocclusion. Në nofulla e sipërme qiellëz e vështirë formuar një ("gotike" qiellin) e lartë dhe të ngushta.
 • Frymëmarrje të gjatë cekët përmes gojës çon në përçarje e formimit të gjoksit.


 • Trajtim

  Për diagnozën "adenoids" profesionale e lehtë, ajo nuk kërkon pajisje speciale. Mjekimi është zakonisht kirurgjikale. Trajtim Konservatore (larje, pika, mbytje, por në çdo rast jo ngrohje!) Përdoret me një rritje të lehtë adenoids ose nëse ka contraindications për kirurgji.

  Kirurgji për të hequr adenoids mbahen në pothuajse të gjitha spitalet e fëmijëve, ku departamentin Ent, dhe paraqet asnjë vështirësi për ekspert. Operacion dhe kjo është e lehtë për pacientin, zakonisht fëmijët e tolerojnë atë mirë.

  Pas operacionit tuaj, fëmija mbajtur regjim të butë: ai nuk mund të kandidojë, kërcejnë, duke notuar në vaskë të nxehtë, lani flokët e mi; të jetë i sigurt për të përdorur neharyachu ushqim gjysmë të lëngshme.

  Një javë pas daljes nga spitali, fëmija mund të ketë për të shkuar në shkollë (kopshti).


  A duhet për të hequr adenoids?

  Duke pasur parasysh rolin e reaksioneve nasofaringeal bajame në imunitet të përgjithshëm dhe lokal në formimin e mbrojtjes aktive antivirale, shumë mjekë preferojnë trajtime konservative adenoids. Sidomos për shkak se, së pari, në një fëmijë i ri krejtësisht të hequr adenoids është pothuajse e pamundur, dhe së dyti, indeve adenoid ka aftësinë për të shërohen, dhe pas një kohë situata që çoi në kirurgji, mund të ndodhë përsëri. Nuk është e pazakontë kur fëmijët bëjnë dy, tre apo edhe katër herë adenotomyyu (heqjen e adenoids).

  Kirurgjisë mund të tregohet në rastet kur të gjitha metodat e mundshme të trajtimit konservativ ishin të lodhur dhe kanë qenë jo efektive.

  Duke filluar 8-9 vjet adenoids, kryerjen e funksionit të tij, të fillojnë rënien e tyre dhe shumica e fëmijëve 11 - 14 vjeç, pothuajse krejtësisht të zhduket.

  Para se të vendoset për të hequr adenoids fëmijën, tregojnë atij disa mjekët më shumë, përveç kësaj, e ka emëruar ose të dërgohen për kirurgji.
  Në rast se adenoids vërtetë të konfirmuara të mëdha, shpullë trajtim fëmijë dhe, për më tepër të përsëritura. Dhe në qoftë se ju nuk merrni përmirësim në frymëmarrje nazale, ndërprerjen hundës shkarkimit, zvogëlimin apo zhdukjen e gërhitës manifestime të tjera të sëmundjes, vetëm në këtë rast vyrishuytesya një operacion në qoftë se ajo është me të vërtetë e nevojshme.


  A rriten përsëri adenoids?

  Për të hequr të adenoids janë periudha tuaj të favorshme. Procesi i rritjes së fëmijës mund të ndahet në periudha të "tërheq" (kur një fëmijë është në rritje të shpejtë në gjatësi) dhe periudhave të "rrumbullakësimit" (kur rritja ngadalësohet). Operacioni adenotomyy padëshirueshme gjatë tërheqje kur është rritja e shpejtë e nasopharynx. Vihet re gjithashtu: më shumë se adenoids moshës më të rinj të hequra, më shumë të ngjarë që ata do të rritet përsëri. Herë më të favorshme për të hequr adenoids - 5-6 vjet, 9-10 dhe pas 13-14 vjetësh.