Adenoids prerë ose të largohen


 • Amygdala Restless
 • Lzhediahnostika
 • Shtatë herë masë
 • Pastaj lëre
 • Metoda Naughty
 • Standard "Gold"
 • Mos shkoni në kopshtin e fëmijëve
 • Zgjedhja e një doktor

  Amygdala Restless

  Disa ajo i jep një shumë probleme. Megjithëse projektuar fillimisht për të mbrojtur. Bajame nasofaringeal ose adenoids, mban vijën e parë të mbrojtjes kundër mikrobeve - ata që kërkojnë të depërtojnë në trupin e ajrit të thithur me hundë. Në rrugën e tyre vetëm lloj filtri është në formën e adenoids. Ata bënë qeliza të veçanta (limfocitet) që të neutralizoj bakteret.

  Ky organ i shqetësuar reagon ndaj çdo inflamacion.

  Gjatë adenoids tij sëmundje janë zgjeruar. Kur inflamacion vazhdon, të kthehet në normale. Nëse hendeku midis sëmundjes është shumë e shkurtër (një javë ose më pak), nuk adenoids kanë kohë për të ulur, ata janë të përflakur vazhdimisht.

  Tillë një marrëveshje ("të gjithë kohës nuk kanë kohë") çon në faktin se adenoids rritet edhe më shumë. Ndonjëherë ata "bymehet" deri në pikën që pothuajse krejtësisht të mbuluar nasopharynx. Pasojat janë të dukshme - vështirësia e frymëmarrjes hundës dhe humbjen e dëgjimit. Nëse ata dështojnë për të ndaluar, adenoids mund të shkaktojë ndryshime në formën e fytyrës, kafshoj gjakun, lakim kurrizore, çrregullime të folurit, funksioni i veshkave, mosmbajtjeje urinar.


  Trouble dorëzojë adenoids zakonisht fëmijët. Në adoleshencës (13-14 vjet) ind adenoid vetëm reduktohet në madhësi të vogël dhe jeta nuk është e vështirë. Nëse nga fillimi për problemin trajtohen profesionalisht. Zakonisht mete të fillojë me diagnozën.

  Lzhediahnostika

  Shkaku diagnoza e gabuar mund të jetë mjek si e tepruar ENT besim (zyra e foshnjës hyrë, ai hapi gojën e tij: "Oh, çdo gjë është e qartë, ajo adenoids Operacioni.!"), Dhe mungesa e njohurive. Fakti që foshnja nuk marr frymë me hundë e tij, jo gjithmonë për të fajësuar adenoids. Arsyeja mund të jetë alergjik dhe vasomotor rinitit, shtrembërim hundës mur ndarës, madje tumor.

  Sigurisht, një mjek me përvojë mund të përcaktojë shtrirjen e sëmundjes në shqiptim, tonin e zërit, gjuhës huhnyavosti. Por shpresoj për të është e pamundur.

  Foto Reliable i sëmundjes mund të merret vetëm pas shqyrtimit të fëmijës. Metoda më e vjetër e diagnozës, e cila, megjithatë, është përdorur më shpesh në klinikat e fëmijëve - një hulumtim manual. Gisht ngjit prek nasopharynx dhe bajamet. Procedura është shumë e dhimbshme dhe subjektiv. Një gisht i tillë këtu, dhe një tjetër - një. Një mori: "Yeah, adenoids." Dhe asgjë tjetër ndjerë: "E pra nuk ju ka ndonjë adenoids." Fëmija ulet në lot, dhe pastaj një tjetër mjek ai hapi gojën e vet - ajo dhemb.

  Rhinoscopy keq prapa dhe metodë - "zasuvannya" pasqyrë thellë në gojë (në fëmijët pasur nevojë të kërkojnë për të vjella). Diagnoza është vendosur përsëri kryesisht në bazë të X-ray e nasopharynx, e cila na lejon për të përcaktuar shkallën e rritjes vetëm nuk adenoids sigurojë informacion në lidhje me natyrën e marrëdhënieve të tyre me inflamacion dhe strukturat fqinje të rëndësishme në nasopharynx, e cila në çdo rast nuk mund të dëmtojë gjatë operacionit.
  Ju mund të bëni 30-40 vjet më parë.

  Metodat moderne të lejojë pa dhimbje dhe me saktësi të përcaktuar se çfarë adenoids madhësi dhe ata kanë nevojë për trajtim kirurgjik. Kjo mund të jetë një CT scan ose endoscopy.

  Futet në tub zgavër hundës (endoscope), e kombinuar me një kamera. Si ne shkojmë më thellë në tub monitor tregon të gjitha "sekret" fushat e hundës dhe nasopharynx.

  Në Oman mund të prezantoj veten dhe adenoids. Një situatë e zakonshme. Kur nëna dhe fëmija vjen te mjeku? Në mënyrë tipike, një javë pas sëmundjes: "Doktor, ne nuk do të dal nga" i sëmurë "! Çdo muaj ne pastaj konjuktivit, otitis atëherë, dhimbje të fytit, sinusit atë. " Klinika make ekran: adenoids janë zgjeruar. (Ç'është natyrisht gjatë procesit inflamator!) Shkruaj: operacion. Një 2-3 javë pas sëmundjes, në qoftë se një fëmijë zgjedh një infeksion të ri, adenoids të kthehen në normale.

  Prandaj, në qoftë se në klinikë ju them se fëmija adenoids, dhe është e nevojshme për të hequr ato, mendoj se si për të konsultuar një mjek tjetër. Diagnoza mund të mos konfirmohet.

  Shtatë herë masë

  Ka 3 gradë e adenoids, dhe vetëm 3 besoj patologjinë padyshimtë. Në fazat e hershme të sëmundjes janë metoda efektive konservatore të homeopati, terapi lazer, cryotherapy (terapi të ftohtë) antibiotikët. Nëse terapi dështon, nuk është një pyetje në lidhje me operacionin.

  Në mjekësi familjare shpesh është praktikuar këtë qasje: ". Pritini off dhe pastaj të shohin" Treat model. Adenoids?

  Pra kirurgji. Sigurisht, mund të trajtohen konservative. Dhe në qoftë se ajo do të ketë asnjë efekt? Ende kanë për të vepruar. Pra, është më mirë menjëherë. Adenoids fshihen pa mëshirë. Hiq vetëm asnjë mënyrë të jetë as adenoids ose shtojcë, apo gjëra të tjera të dobishme.

  Një tjetër gabim i përbashkët: Nëse ju hiqni adenoids, fëmija nuk do të dëmtojë. Kjo nuk është e vërtetë. Në të vërtetë, bajame i përflakur është një burim serioz i infeksionit. Sepse organet fqinje dhe indet janë në rrezik shumë - nuk mund të lehtë të lëvizë mikrobet. Por nuk ka asnjë thikë për të prerë e infeksionit. Është si të "dalë" diku tjetër: në sinuseve paranazale, vesh, hundë.

  Infeksioni mund të zbulohen, identifikohen, bëjnë teste për të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj drogës dhe pastaj të përshkruajnë trajtim më të ngjarë se sëmundja do të mposhten. Hiq adenoids jo sepse fëmija është i sëmurë. Por vetëm nëse ata e bëjnë të vështirë të frymëmarrjes hundës, duke çuar në komplikacione të tilla si sinusit, sinusit, otitis.

  Fëmijët me sëmundje të rënda alergjike, veçanërisht astmë, operacioni është i kundërindikuar shpesh. Largimi i bajamet nasofaringeal mund të shkaktojë keqësimin dhe përkeqësimin. Prandaj, ato trajtohen konservative.

  Pastaj lëre

  Sigurisht, adenoids - jo një sëmundje fatale, kjo nuk është një ka vdekur.

  Por ka situata kur operacioni është i nevojshëm. Nëse adenoids shkallën 3, kur në fakt të gjithë nasopharynx mbyllur myndalynoy, fëmija nuk merr frymë hundë dështuar në homeopati. Për kohëzgjatjen adenotomyya - një e operacionit më të shkurtër. Vetëm zgjat 15-20 minuta, dhe procesin e "prerjes" - 2-3 minuta. Në thikë nasopharynx plagë në formën e një unaze (adenotom Beckman) janë siç dua e indeve adenoid dhe prerë në një lëvizje.

  Pas operacionit, fëmijët mund të çojë një jetë normale, përveç se në ditën e parë ose dy është e këshillueshme të mos ngasin. Më e rëndësishmja - nuk e shpejt fëmijën, mos ushqeni vështirë dhe ushqim të nxehtë, jo për të provokuar gjakderdhje.

  Për të parandaluar atë zakonisht përshkruajnë vitaminë K.

  Metoda Naughty

  Operacioni është i thjeshtë teknikisht, dhe shumë mjekë Ent gjeni atë procedurë e thjeshtë dhe të parëndësishëm. Megjithatë rikthim (ri-rritje adenoids) ndodhin shpesh. Sipas burimeve të ndryshme, është 17-72% të rasteve. Arsyeja është shpesh i njëjtë: kirurg nuk hiqet krejtësisht indeve adenoid, duke lënë copa. Jo sepse "dora dridheshin" (edhe pse këto operacione janë besuar shpesh nga mjekët e rinj të papërvojë, praktikantët), një mjek nuk mund të shihni se çfarë po bënte.

  Thikë plagë perde Palatine, dhe pastaj të gjitha manipulimet e kryera nga të prekurit.

  Shumë të njëjta si në qoftë se kirurg zashyvav plagë apo prerë apendiksit me sytë mbyllur. Edhe mjeku më me përvojë nuk mund të garantojë rezultat absolute. Rastet kur fëmija ka për të duruar kirurgji më shumë se një herë. Vicioz teknikë.

  Jashtë vendit, si ne bëjmë në spitale - Sat, i lidhur, u tërhoq me lidocaine, me lot e gjak, me përvojat e jetës - nuk kanë mesit 80-ies!

  Standard "Gold"

  Ndër metodat moderne përfshijnë kirurgji endoskopik. Operacioni është kryer duke përdorur kamera të vogël. Çdo gjë që ndodh në nasopharynx, mjeku e sheh në monitor.

  Kjo ju lejon të plotësisht të hequr inde adenoid dhe për të shmangur gjakderdhje komplikime gjatë operacionit. I parë në vendin tonë (në 1995) pas një operacioni në fëmijët filluan të kryer prof. GZ Piskunov në CDB MC Zyrën e Presidentit të Federatës Ruse dhe prof. Qendra Vladimir Kozlov në otorhinolaryngology mikroendoskopicheskoy në Yaroslavl.

  Në Perëndim, standard "artë" - ajo endoskopisė, tomography llogaritur plus kirurgji nën anestezi të përgjithshme. Ne kemi fjalët "anestezi të përgjithshme" aversive "katrore" sytë. Sigurisht, do të ishte gabim të thuhet se anestezi - është siguria absolute. Por në qoftë se ju krahasoni atë rrezikshme - kirurgji me anestezi ose pa anestezi - peshoj më shumë se kjo e fundit.

  Anesthetics lokale janë vetëm rreshtim.

  Gjatë operacionit, fëmija juaj do të vazhdojë të dëmtojë. Ai bërtet, twitches, si në qoftë se ai nuk ishte i lidhur. Dhe instrument i tij kirurg mund të dëmtojë seriozisht. Komplikime të shpeshta të tilla si Scalping prapme faringut mur kur prerë gjuhën vogël, lëndime të butë shije, dëme në tub auditory.
  Lloji i gjakut, dhimbje, horror që është duke përjetuar një fëmijë të ndikojnë në psikikë. Në fëmijët që kanë pasur kirurgji pa anestezi, shpesh kishte bedwetting, TIC, stuttering. Në përgjithësi, ata vazhduan të trajtojnë më shumë, vetëm këtë herë nga mjekët e tjerë.

  Dhimbje ndikon në cilësinë e operacioneve.

  Nën anestezi fëmija nuk ka dëm, kjo nuk do të rezistojë, dhe kirurg mund të hiqni me kujdes indet adenoid. Pra, çfarë e bëri jo, gjatë çdo manipulim kirurgjik të vetëdijes duhet të përjashtohet. Një fëmijë nuk duhet të marrë pjesë operacionet e tyre - është tabu. Anestezi i duhur nuk është e vështirë. Një anestezi lokale është e mundur vetëm kur ka një anesteziolog me përvojë dhe pajisje të mirë.

  Mos shkoni në kopshtin e fëmijëve

  Mënyra më e sigurtë për të parandaluar - jo për t'u takuar me të infeksionit. Një burim kryesor i fëmijëve të saj - një kopësht. Mekanizmi është i thjeshtë. Vjen fëmijën e parë në kopshtin e fëmijëve.

  Deri tani asnjëherë, foli sëmurë dhe dy fëmijë në sandbox e afërt. Një kompani e madhe kopsht bashkëmoshatarët: lodra dhe lapsa Licks, lugë, pllaka, rroba - çdo gjë në të përbashkët. Dhe ka gjithmonë një ose dy fëmijë të cilët kanë shami varur nga bluzë që prindërit në kopsht "mbërthyer" nuk është se fëmija duhet të zhvillojë kontakte me fëmijët dhe se ata duhet të punojnë.

  Më pak se dy javë, si një të sëmurë fillestar, zasopiv, kollit, zalyhomanylo (39). Një mjek nga klinika dukej fyt, shkruan "SARS (ARI)", i emëruar antibiotik që ai pëlqen. Çfarë ai do të veprojë pikërisht këtë infeksion, ajo është në dy gjyshja tha - tani mikrobet rezistente.

  Në situata ku një fëmijë ARI, jo domosdoshmërisht menjëherë "gdhend" antibiotikut ai.

  Është e mundur që sistemi i saj imunitar u takua së pari me infeksion të përballen vetëm me të. Megjithatë, fëmija i është dhënë një antibiotik. Mami shtatë ditë vidsydila fëmijë - dhe mjeku: "Temperaturat atje? Pra, të shëndetshme! ". Nëna ime - të punojnë, fëmijë - në kopsht. Kjo thjesht nuk është shërohen fëmijët në javë! Ju duhet të paktën 10-14 ditë. Dhe fëmijë u kthye në ekipin solli një infeksion nedolikovanyy dhe i dha të gjithë ata që dështuan. Pastaj ai mori një të ri. Kundër sfondit të një sëmundje të dobët antibiotik dhe imunitar kjo ndodh shumë shpesh.

  Nuk është një inflamacion kronik.

  Zgjedhja e një doktor

  Ne kemi shumë mjekë, kaq shumë mendime. Njëri thotë, të lëshuar adenoids, dhe gjithçka do të jetë mirë. Një tjetër këshillon trajtohen konservative në çdo rast nuk hiqen, sepse ata do të rritet përsëri. Si për të kuptuar? Mos ngurroni të bëni pyetje mjekun dhe mos u bëni merak se ju do të fyej me anë pyetjesh. Diçka nuk e kuptoj - pyes për të shpjeguar.

  Nëse mjeku juaj rekomandon hequr adenoids, pyesni argumentet në favor të këtij vendimi. Një profesionist i vërtetë nuk është e vështirë për të shpjeguar, çfarë është diagnozë të bazuar, ajo që më mirë një trajtim të veçantë, alternativa, rreziqet.

  Dhe ju lënë zyrën e tij në besim të plotë që fëmija juaj të vërtetë nevojë për kirurgji. Ose aspak e nevojshme.

  Ju duhet të jeni të sigurt që shkon drejtë. Dyshimet për diagnozën, një mjek - të konsultohet me një tjetër specialist. Dëgjoni dy, tre mendime. Megjithatë, nëse mjekët drejtuar një kohë të pacaktuar, asnjë të mirë, gjithashtu, nuk do të. Zgjidhni një mjek i cili duket për ju më kompetent, bindës, me përvojë, ju mund të besimit dhe të ndjekin rekomandimet e tij.

  Informacion nga nenet Julia Side "adenoids: shkurtuar ose të largohet."