Adenoids hequr ose jo


 • "Kundër» № 1
 • "Kundër» № 2
 • "Kundër» № 3
 • "Kundër» № 4
 • "Kundër» № 5

 • Heqja e këndshme e adenoids jo emrin, edhe nëse ajo është bërë e anestezi: stres shumë për fëmijën. Kjo është arsyeja pse prindërit shpesh refuzojnë nga transaksioni. Dhe pas viteve të thënë se si "adenoids të tmerrshme, të cilat nuk e lejojnë fëmijën për të marrë frymë, mosha shkuar me veten e tyre."

  Në të vërtetë pas 8-9 vjetësh adenoids të fillojë të bjerë dhe 12-16 vjet pothuajse tërësisht zhduken. Por së pari, kjo nuk është në të gjitha, dhe së dyti, nga koha një fëmijë mund të jetë dëmtuar seriozisht. Pas adenoids mbuluar me bar të shkelin frymëmarrje të hundës, dhe kështu trupi merr më pak oksigjen.

  Në përflakur si ata janë një fokus i vazhdueshëm i infeksionit.

  Komplikimi më i zakonshëm (ajo është edhe indikacionet absolute për kirurgji) - humbjen e dëgjimit. Ndoshta gjëja më e rëndësishme "për" operacion. Pastaj të fillojë vetëm "kundër" i rëndësishëm sidomos për një fëmijë me alergji.


  "Kundër» № 1. adenoids hequr më parë, ne jemi të privuar fëmijën e mbrojtjes natyrore

  Bajame nasofaringeal (adenoids) ishte menduar fillimisht për të mbajtur vijën e parë të mbrojtjes kundër baktereve dhe viruseve. Pra adenoids - nuk është një "të ndërtuar-up", si një organ i rëndësishëm që luan një rol në formimin e imunitetit. Largimin e tyre shumë herët (6-8 vjet) mund të zhvillojë rinitit alergjike ose bronkit, ethe hay dhe madje edhe astmë.


  Në rrezik e shfaqjes rrit shumë herë, në qoftë se një fëmijë është i prirur për alergji. Në këtë kategori përfshihen fëmijët me alergji, fëmijëve diateznyh faqet e atyre që vuajtën bronkit obstruktive ose conjunctivitis alergjik. Të gjitha në të gjitha, shumë.


  "Kundër» № 2. Një nuk mund të bëjë kirurgji

  Ind Adenoid është restauruar. Mesatarisht 4-6 muaj adenoids të shfaqet përsëri. Shkalla rikthim varet nga mosha e fëmijës (më shpejt operacioni është kryer, e adenoids më të shpejtë të shfaqet përsëri) dhe të gjitha të së njëjtës natyrë alergjike të trupit. Asthmatics dhe fëmijë me alergji të tjera serioze kirurgji është i kundërindikuar, pasi ajo mund të çojë në përkeqësimin.


  Ajo duhet të përmbahen nga duke hequr adenoids dhe dityam- "limfatyko" - të lehta, të lirshme, të prirur për edemë, e cila është shoqëruar me një rritje të ARI ndonjë nyjet limfatike të qafës së mitrës dhe submandibular. Midis tyre janë vetëm shumë fëmijë me diatez.


  "Kundër» № 3. Një fëmijë nuk do të merrni të sëmurë më shpesh

  Një ose dy muaj pas operacionit është me të vërtetë më pak "shami". Por kategori shpesh fëmija i sëmurë nuk ka dal tani është për shkak të imunitetit të dobësuar, sepse ne e privuar atë të mbrojtjes. Mos harroni adenoids hequra nuk është një fëmijë më pak të sëmurë, dhe për restaurimin e frymëmarrjes hundës dhe parandalimin e humbjes së dëgjimit.


  "Kundër» № 4. Delete nuk e mohon trajtim të mëtejshëm

  Përkundrazi, kjo e fundit do të bëhet edhe më afër. Kështu që nuk presin për të marrë infermiere shpëtoj detyrë. Flushing, futje pikë-pikë, ushtrime të frymëmarrjes - të gjithë ju duhet të bëni rregullisht. Përndryshe, në 2-3 muajt e ju përsëri mund të dëgjojmë nga mjeku: ". Adenoids shkallë 3"


  "Kundër» № 5. Shkaku gulçim mund të jetë adenoids

  Një shtrembërim i mur ndarës hundës, rinitit alergjike, shkakton ënjtje të turbinate hundës, inflamacion të zgjatur sinuseve paranazale.

  Natyrisht, me adenoids zgjeruar - kështu që ata të përgjigjen çdo inflamacion, por pas shërimit të kthehet në normale. Sigurisht, një mjek me përvojë mund të përcaktuar natyrën e sëmundjes në shqiptim dhe tonin e zërit.

  Por shpresoj për të është e pamundur. Jep një pamje të besueshme vetëm test.

  Metoda më e vjetër e diagnozës, e cila është përdorur ende në klinikat e fëmijëve - hulumtim manual. Procedura është e dhimbshme, rezultati është subjektiv. Pakëndshme dhe metodë rinoskopii përsëri kur pasqyrë të shtyjë thellë në gojë. X nasopharynx vetëm na lejon për të përcaktuar shkallën e rritjes adenoids dhe jep një ide për natyrën e inflamacionit. Por CT scan ose endoscopy - metoda janë pa dhimbje dhe të lejojë të përcaktuar me saktësi adenoids çfarë madhësi dhe ata kërkojnë trajtim kirurgjik.

  Nëse ju bëni një vendim përfundimtar - prerje, duhet të kihet parasysh se një fëmijë me operacion ethe hay është bërë më i mirë në një sfond të antihistamines në vjeshtë dhe dimër, kur nuk ka alergeneve.