Mushkërive Simptomat abscesi dhe Trajtimi


 • Simptomet e abscesit të mushkërive
 • Trajtimi i abscesit të mushkërive

 • Mushkërive abscesi - purulent-necrotic Lezioni
  indeve mushkërive me praninë e një ose më shumë kaviteteve. Lungë
  dritë nganjëherë mund të shkojë në gangrenë. Nga ana tjetër, gangrenë
  me një kurs favorshme mund të rezultojë me formimin e një ose
  abscese të shumta.

  Në absces të mushkërive
  Rëndësia primare janë patogjenë, bronkiale
  terrenit dhe qarkullimit limfatike çrregullime, innervation
  në zonën e prekur. Megjithatë, roli kryesor i takon reaktivitetin
  Trupi sepse vetëm në imunitet të ulët, këta faktorë mund të shkaktojnë
  Procesi shkatërrues inflamator në mushkëri.

  Specifik të mushkërive abscesi patogjen atje.

  Lezionet lokale janë të bardhë dhe
  Staphylococcus aureus hemolitike, hemolitike dhe viridans
  Streptokoku, flora fuzospirohetnuyu, E. coli, anaerobe
  bakteret, bacil Frydlendera. Një rol të rëndësishëm ka luajtur edhe nga viruset,
  Në gripit të veçantë. Kështu, flora bakteriale mund
  përshkruar si microbial-virale.


  Simptomet e abscesit të mushkërive

  Abstsenirovanie
  Pneumonia është zakonisht një nga tre opsionet. I parë
  variacionet për shkak 12-20 ditë pas fillimit të pneumonisë, pas qetësimin poshtë
  fenomene kritike dhe shërim të dukshme në vijim i rëndësishëm
  përkeqësim, ethe, dhimbje prapa duket në tjetrën me


  kollë fillon për të ndarë pështymë obylnaya purulent.

  I dytë
  Opsioni: pneumoni merr i gjatë dhe 20-30
  ditë pas fillimit të sëmundjes, kundër temperaturës rritje të rritet
  Numri i purulent pështymë, dhe radiographically në fushën e inflamacionit
  fokusi duket zgavër. Në versionin e tretë në sfond 1-2 javëve
  gjendje e sëmurë, temperaturë të ulët-grade, rritje dhimbje gjoksi shënuar
  Temperatura në numër të lartë, dhe pas 2-3 ditësh pacienti fillon
  pështymë vidkashlyuvaty. Në raste të tilla nganjëherë flasin për primar
  abscesi mushkërive.

  Një rol të rëndësishëm në patogjenezën e abscesit
  mushkëri pas pneumoni akute luan vazhdimisht numrin e në rritje

  pacientët me florën microbial rezistente ndaj antibiotikëve.

  Aspiralnyy
  Mënyra e abscesit të mushkërive shoqëruar me infeksion flash në mushkëri si pasojë e rënies pjesë në përkatëse trupit, të vjellat, gjakut përmbajtjes stomakut bronhinorodnoho.
  Kjo
  Mënyra më shpesh ndodh për shkak të dehjes alkoolit, diabetik
  gjendje kome, epilepsi, lëndime të ndryshme dhe kirurgji,
  veçanërisht në kokë dhe qafë.


  Shumë më rrallë nga
  zhvillimi i abscesit të mushkërive është haematogenously-embolike. Kur atë
  embolus septik, duke goditur me gjak në një nga degët e mushkërive
  Arteriet çon në sulm zemër mushkëri të infektuar.

  Në këtë
  Zona shpejt vjen purulent bashkim. Embolicheskie
  proceset e zhvillimit thrombophlebitis venë të thellë në të këmbëve dhe legenit,
  endokardit septik, osteomielit, sepsa puerperale. Shkëputur
  trombo dhe domethënie e saj në enët e mushkërive mund të kontribuojë në funksionimin
  indet e infektuar.

  Ka purulent akut,
  gangrenizuar dhe kronike abscesi mushkërive. Sëmundja ndodh
  më shpesh në meshkuj 30-50 vjet, që është, njerëzit që shpesh pinë duhan, pije
  alkool, pereoholodzhuyutsya.

  I mprehtë
  purulent abscesi mushkërive në 75-80% të rasteve dhe është i izoluar
  Segmente të lokalizuara të mushkërisë së djathtë. Kapja e madhe abscese

  disa segmente të një grimcë të vetme ose grimcat e mushkërive të ndryshme.


  Kursi i abscesit të mushkërive të dalluar dy faza. Faza e parë
  karakterizohet me inflamacion akut purulent dhe shkatërrimin e indeve të mushkërive
  Nuk ka masa rrugëdalje purulent nekrotike në lumen të pemës bronkiale.
  Pacientët ankohen për dhimbje gjoksi, kollitjes, dobësi të përgjithshme, djersitje, të dridhura,
  humbje e oreksit, etje. Temperatura arrin numër të lartë. ESR rrit hemoglobinës në gjak
  ul leukocytosis tipike me një formulë zhvendosje të leukociteve.
  Gjetjet radiologjike zbuluar ndryshime të rënda infiltrative.

  I dytë
  Faza e abscesit akut i mushkërive fillon pas prishjes e tij

  Përmbajtja në lumen të bronke (2-3 javësh e fillimit).
  Temperatura dhe simptomat e tjera të dehjes të reduktuara, në rënie
  leukocytosis, ESR ngadalëson. Fillon të largohet mostrave.
  Gjetjet radiologjike në dritën e infiltrimit masive në vend fillon
  zgavër përcaktuar i një nivel horizontal fluide. Në fillim
  Breakout dhe të mira zbrazjes (abscese dhe pjesët e sipërme
  intensiv trajtim) zgavër purulent mund të reduktohet shpejt dhe pastaj
  shëruar mbresë. Ndonjëherë vend është abscesi i rremë kist
  (Zgavër hollë-mur pa shenja të inflamacionit). Kur i keq ose
  zbrazjes pamjaftueshme, e cila ndodh në lokalizimin e abscesit

  në lob të mesëm dhe të ulët lob, purulent-necrotic inflamacion mur
  zgavër dhe përreth indeve të mushkërive nuk kanë tendencë të qëndrueshme
  ndjesë. Ka acarimin përsëritet, dhe pas 2-3 muajsh
  Fillimin e sëmundjes një tendencë për të humbur shërimin abscesi, dhe
  bëhet kronike.

  Abscesi akute gangrenizuar
  Mushkëritë gangrenë rezultuar, e cila ndikon
  vetëm pjesë e saj. Lezioni fillestar është lokalizuar në skajin e sipërm të mushkërisë,
  por procesi po përhapet me shpejtësi.

  Sëmundja ndodh
  shumë e vështirë. Pacientët ankohen për dhimbje gjoksi, kollë të dhimbshme.
  Temperatura e trupit është 40 C. Skin thatë, pak gri

  ngjyrë. Lips dhe trupë cyanotic gozhdë. Rreze rëntgen
  definohet zonë e madhe ind ndërprerje të mushkërive. Mëlçisë është zgjeruar dhe
  pak e dhimbshme. Siç vuri në dukje pamjen e proteinave urinës. ESR
  deri në 60-70 mm / h. Gjaku ka një leukocytosis shumë të lartë
  zhvendoset në të majtë. Pas 10-15 ditësh fillon shkrirja dhe
  sloughing. Numri i sputumit mund të arrijë
  1-1,5 litra në ditë. Konsistenca e një, ngjyrë kafe të trasha, erë kalbur.
  Në 70-75% të pacientëve me përvojë hemoptysis, hemorragji pulmonare.


  Trajtimi i abscesit të mushkërive


  trajtim jo në kohë intensive ose pacientët e saj të mungesës së efikasitetit të

  vdesin nga helmimi progresive ose komplikime. Nën ndikimin
  kompleks dehje kujdes intensiv gradualisht zvogëlohet
  frymëmarrje normale, qarkullimi i gjakut, metabolizmin, përmirëson
  ndjenja të sëmurë. Megjithatë, në vend të abscesit gangrenizuar gjithmonë
  zgavër mbetur është qartë e dukshme në radiographs. Pavarësisht nga
  klinik mirëqenien mur zgavër të mbuluara me i përhershëm
  pllakë necrotic.

  Për
  dhe rezultati i abscesit të mushkërive është kryesisht i përcaktuar nga termat që fillojnë
  terapi intensive. Parimet themelore të trajtimit janë
  Efekti në infeksion, kullimit abscesi dhe rritjen

  rezistenca e trupit. Ndikimi mbi infeksionit kryesisht
  kryer antibiotikët.

  Në mënyrë ideale, ata duhet
  të zgjidhet duke marrë parasysh natyrën dhe ndjeshmërinë e microflora
  abscesi, e cila është e përfaqësuar shpesh nga Staphylococcus dhe Streptococcus,
  Tranzicioni në një absces kronike është polimorfe. Për
  Efekti i mirë terapeutik ju doni të krijoni një përqendrim të lartë
  antibiotikët në fushën e abscesit. Kullimi i abscesit të mushkërive
  në thelb dy mënyra - nëpërmjet bronke përmes gjoksit
  mur.

  Në pacientët me absces të mushkërive pothuajse gjithmonë
  zhvillimin e çrregullimeve më shumë ose më pak të theksuara metabolike. Në
  korrigjimi i tyre dhe për të rritur rezistencën e trupit të nevojshme

  Dietë të ekuilibruar me shumë proteina dhe vitamina,
  Futja e përgatitjeve proteinike (albuminës, një aminokrovin proteina). I dobishëm
  Ushtrime të frymëmarrjes, inhalimi i oksigjenit, lëngjeve intravenoze
  Solucion 1% e klorurit te kalciumit (400-800 mL), qëllim
  derivatet pirimidine (Methyluracilum, pentoksil, orotate kalium)
  steroid anabolic (Nerobolum, retabolil). Aplikimi
  immunotherapy (toksoid streptokoksike, polihlobulin serum).
  Kurë abscesi kronike të mushkërive mund të arrihet si
  zakonisht vetëm nga operacioni radikal.
  Është e dëshirueshme që të veprojë nën
  ndjesë. Në rastin e contraindications deri kirurgjisë

  nevojë për të riorganizuar periodikisht zgavrën abscesi.

  Informacion nga neni "absces të mushkërive".