Dhe në qoftë se keni nevojë për masazh


 • Përdorni me lot?
 • Trauma psikologjike
 • Masazh pa lot

 • Është e qartë se një fëmijë i shëndetshëm do të rritet pa masazh. Nga ana tjetër, në qoftë se organizmi në zhvillim do të marrin pejgamberë ngarkesës, ajo do të ketë muskujt më të zhvilluara, eshtra të fortë, të trajnuar në sistemin kardiovaskular, sistemin nervor sistemit të ekuilibruar dhe gjëndra endokrine.

  Të akorduar më herët dhe të rregulluar funksionin e sistemit të tretjes. "Struktura përcakton funksionin" - thonë Osteopaths. Prandaj masazh kompetent dhe gjimnastikë për fëmijët nuk ndërhyjnë. Por ata fëmijë që pediatër, neurolog ose kirurg ortopedik vënë një diagnozë, masazh me tipare më shumë se të tjerët.

  Në shumë probleme moshë të re një masazh i mirë mund të ndihmojë, shpesh më i mirë se kurë.

  Por kjo ngre pyetjen masazh kualifikimit. Si prindër, hasur për herë të parë me masazh baby, vlerësojnë punën e një specialisti? Si mund të dini që do të përfitojnë nga e procedurës për pasardhësit e tyre dhe nuk do të dëmtojë?


  Përdorni me lot?

  Është kriteri më të përballueshme dhe më i rëndësishëm për vlerësimin e punës së masazhist. Ajo nuk duhet të "ulëritës" kur fëmija të ndërmarrë një britmë e dhimbjes dhe ankthit.
  Para se të argumentojnë me atë deklaratë, të marrë ndonjë libër të masazh fëmijën. Një nga contraindications ose për vazhdimin e masazh - është një fëmijë i vazhdueshëm qaj.


  Wonder e pediatrit për fëmijë të mirë apo një terapist masazh të mirë të thonë: "Kids love it!" Dhe fëmijët duan një njeri që e do ata dhe i trajton ata me respekt. Dhe në asnjë mënyrë nuk u jep atyre dhimbjen.

  Kam dëgjuar nga një masazhiste fëmijëve me një praktikë të madhe që punon në këtë fushë një dekadë, fjalinë e mëposhtme: "Si unë ishte i lodhur nga këta fëmijë qan!" Në përgjigje, unë e këshilloi atë që të mos lënduar fëmijët. Ajo ishte i habitur, sepse ka një çuditshme stereotip masazh fëmija: në qoftë se terapist nuk ka "djersitje", ka të ngjarë që ai shalturyv. Unë ju siguroj se nuk ka sasi lidhje të drejtpërdrejtë shpenzuar kilojoules masazhist dhe përfitimet e procedurës.

  Mami i një vajzë të vogël që kam thënë dialog me miqtë tuaj. Ajo e pyeti: "E pra, ju bëni masazh?" "Po" - i përgjigjet vajzë mom. "Britmat?" "Jo." "Pastaj ajo nuk masazh!"

  Në rrënjët e keqkuptim.

  Për fat të keq, unë shpesh dëgjoj nga prindërit e foshnjave, ata kryer ose ka tentuar të kryejë masazh atë në metodën "ulëritës". A mendoni se kec do të thonë se në qoftë se ai mund të fliste, apo çfarë ai do të bëjë nëse ai do të mund të mbajnë e tij. Ajo rezulton se fëmija është duke bërë "mirë", duke përfituar nga pafuqisë së tij. Si është puna? Kur një fëmijë qan, muskujt e tij nuk mund të jetë i qetë. Nëse shtrirje të vështirë të muskujve, në mënyrë të pashmangshme lindin microtears fibrave muskulore.

  Më vonë këto vende shfaqen plagët.

  Osteopathy në një nga parimet themelore - respektimi i këtij trupi dhe indet e saj. Ne do të ju tregojnë një tjetër sekret të madh Osteopathic: efektin hollë dhe të butë, më të fortë efektin. Fakti se trupi është i mbrojtur dhe i mbyllur nga çdo ndikim agresive të ndonjë pushtimit fyese.

  Kjo është mjaft e natyrshme, dhe e keqe kur ajo nuk është. Nëse trupi nuk është i mbrojtur, atëherë ai e ka thyer. Prandaj, të gjitha forcat e "Thirrjet masazh" për të luftuar trupin, dhe kështu tretur. Vetëm i butë, masazh acupressure mund të sjellë dobi kompetent fëmijëve.


  Trauma psikologjike

  Dhunë e ashpër, e cila është "masazh këlthitës" dëmton jo vetëm indet, veçanërisht e vështirë dhemb psikikë e fëmijës. Në nënvetëdijen e fëmijës do të shkruhet me shkronja të theksuara: "Unë jam i pafuqishëm, të huaj mund të vijë dhe të bëjë me mua atë që ata duan. Mami nuk kujdeset për klithmat e mia për ndihmë, apo ajo nuk mund të ndihmojë. " Vështirë se një fëmijë kur të rritet, të bisedoni me prindërit për problemet e tyre ose pyesni ata për të ndihmuar në çdo çështje.

  Masazhist duhet të respektojnë identitetin e fëmijës. Edhe në mitrën e nënës fëmija ka një kalit karakterin tuaj unik për vete zakonet. Gratë që nuk ushqejë shtatzëninë e parë, sjellja e foshnjës në stomak mund të themi, për shembull: "E para ishte një filozof, dhe ky majmun!" Kids në bark mom ndjehen humor të mirë nënën time, me stres e saj përvojë, që kanë të bëjnë me terapi fizike e saj (fëmijët në atletët profesion të vazhdueshme, i lindur me muskuj të zhvilluara mirë).

  Tashmë në këtë periudhë është formimi i personalitetit. Dhuna ndaj personit është e papranueshme.

  Kryesor masazh komponent baby - kjo është dashuria. Pa këtë komponent të asaj që quhet një masazh - fiction.


  Masazh pa lot

 • Çfarë duhet të bëhet për fëmijën nuk qaj? Është e nevojshme për të marrë parasysh interesat e tyre. Çfarë është ajo që ju kërkoni? Ndoshta ai dëshiron për të ngrënë, dhe ndoshta ai ka një dhimbje stomaku dhe kokën? A keni provuar të angazhohen në palestër kur ju gjarpërues stomak? Paramendoni ju dëshironi të largoheni nga instruktor palestër dhe ju tha: "Ne ende punojnë jashtë, është e dobishme!" Në fund të fundit, fëmija nuk mund të ketë disponimin e duhur. Së pari, ju duhet për të zgjidhur problemet më të ngutshme me interes të pacientit të ri, dhe pastaj të angazhohen në masazh dhe terapi fizike.

  Sigurisht, kjo përpjekje shtesë, por në një mënyrë tjetër është e pamundur.
 • Në çfarë moshe mund dhe duhet të bëjnë masazh? Kufirin e moshës për masazh atje. I rëndësishëm, si gjithmonë, një qasje individuale. Ndikimi mund të ndryshojnë dhjetë herë, në varësi të moshës, gjinisë, kushtetuta (hiperstenik - normostenik - astenik), karakteristika të tjera individuale, dhe, më në fund, shëndetin e fëmijës në këtë moment. Kriteri i korrektësisë - fëmijë reagim pozitiv.
 • Si te zgjidhni ushtrime? Nga ditët e para të jetës stroking butë e kreu në këshilla e gishtat e këmbëve, ngre trupin si një fëmijë, të sjellë një shumë të përfitimeve.

  Imagjinoni atë që një valë e fuqishme e impulseve nervore prej receptorëve të lëkurës do të jetë i ndjeshëm në qendrat e trurit. Le secilin nga miliona pulses do të ngarkohet dashuri. Ky masazh mund të bëjë mom dhe baba.
 • Ka shumë libra në masazh dhe edukimit fizik për fëmijët deri në një vit. Shumica e tyre përputhen. Zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë. Sugjerimet e mia: nuk mendoj se i seancave formale, të vijnë atyre në mënyrë krijuese. A nuk insistojnë në ushtrimet që nuk më pëlqen një fëmijë, edhe nëse ajo është shkruar se në këtë moshë, ai duhet të bëjë ato.

  Bëni theksin në atë që shkon më mirë, ose të krijojnë një version të thjeshtuar të ushtrimit, që nuk është.

  Mos të përpiqen për të bërë të gjitha në një grup të klasës së ushtrimeve. A pëlqente të ushtrojë përfundimin e tij logjik, që është lodhje. Se fëmija i lodhur ju them apo nuk do ta kryer këtë ushtrim.

 • Një tjetër parim i rëndësishëm i masazh fëmijë: nedostaratsya më e mirë se e teproj. Për shembull, kryerjen e një neurolog rekomandon prindërit ose të pamjaftueshme masazhist kualifikuar mund të jenë overzealous në luftimin hypertonicity dhe dobësojnë muskujt që mbajnë harkun e këmbë dhe kyçin e këmbës.
  Rezultati - një këmbë plan-valgus. Edhe në ndjekje të idealit duhet të jetë në gjendje për të ndaluar në kohë.

 • Si për të trajtuar gjimnastikë dinamike dhe joga fëmijë? Unë besoj se si një i rritur është më i përshtatshëm një sport dhe një tjetër nuk është e përshtatshme, dhe fëmijët mund të sjellë të përfitojnë më shumë çdo lloj një të trajnimit fizik dhe më pak i aftë tjetër. Për shembull, ushtrime dinamike nuk janë të përshtatshme për fëmijët me një elasticitet të lartë të indeve dhe joints lidhës hiperlabilnostyu. Në të njëjtën kohë, ajo është e përshtatshme për gjimnastët rinj me një ton të lartë. Trust foshnjat e tyre vetëm profesionistët e provuar dhe të jenë të kujdesshëm kur të vetë-punësimit. A nuk e bëjnë këtë, ajo që nuk është plotësisht i sigurt. Dhe këto qëllime që ata duan të arrijnë me yoga ekspertët e fëmijës mund të arrijë mjete humane dhe ekologjike të osteopathy.

 • A të gjithë fëmijët tregojnë not? Jo. Ka fëmijë që nuk më pëlqen për të notuar dhe të zhytem. Për të filluar, do të përpiqen për të reduktuar me intensitet dhe kompleksitetin klasa, shtoni elemente të lojës. Nëse kjo nuk ndihmon, dhe ndoshta duhet të bëni sportive terren.
 • Gjëja më e rëndësishme të mbani mend se çfarë është bërë të gjithë. Opsioni më keq - kur ushtrim nxitën të papritur miqtë dhe të njohurit. Klasat duhet të sjellë gëzim për të gjithë pjesëmarrësit, të argëtohen në proces, dhe atëherë rezultati do të jetë shëndeti i fëmijës - të dy fizike dhe mendore.