A doni për të kontrolluar dermatit atopic në fëmijën e tyre


 • Fëmija juaj nuk është i vetëm
 • Ku janë shenjat e dermatit atopic?
 • Temperatura dhe lagështia
 • Ngacmues
 • Veshje
 • Alergeneve
 • Juaj pezmatim i lëkurës atopic fëmijës apo jo?
 • Trajtimit dhe efektet e mundshme anësore
 • Moisturizers
 • Kortikosteroidet Topical
 • Trajtime të reja
 • Droga për të trajtuar kruarje
 • Antibiotikët
 • Çfarë tjetër mund të bëj për t'u kujdesur për të dhe parandalimin e rikthim në fëmijën tim?

 • Dermatitis atopik - një kronike, relapsing sëmundje. Kjo do të thotë se sëmundja është gjithmonë i pranishëm në trupin e njeriut, edhe pse kjo mund të ndodhë vetëm gjatë acarimin. Simptomet e dermatit atopic përfshijnë thatësi, inflamacion të lëkurës dhe kruarje intensive.

  Shumë njerëz të cilët nuk vuajnë nga pezmatim i lëkurës atopic, trajtojnë atë si një skuqje të lëkurës të thjeshtë, por për miliona fëmijë dhe kujdesen për popullin e tyre dermatit atopic - një sëmundje kronike që ndërhyn me jetën normale. Ndonjëherë manifestime të dermatit atopic mund të jetë aq i vogël që duket aspak i dukshëm. Por shpesh sëmundje është e vështirë deri në pikën që parandalon gjumë, shkojnë në punë ose në shkollë dhe të bëjë gjërat e zakonshme.

  Dermatit atopik nuk është ngjitëse - ajo nuk mund të transmetohet nga personi në person. Shumë fëmijë që vuajnë nga pezmatim i lëkurës atopic, i hutuar llojin e tyre të lëkurës, kruarje të vazhdueshme dhe i vazhdueshëm, nganjëherë pavullnetshëm kruarje.


  Natyrisht, dermatit atopik nuk është e rrezikshme për jetën, por nuk ka dyshim se kjo sëmundje në mënyrë të konsiderueshme ndikon në cilësinë e jetës.


  Fëmija juaj nuk është i vetëm

  Atopik dermatitis - një sëmundje e zakonshme. Në SHBA vetëm vuajnë nga vete 35 milion njerëz. Numri i pacientëve me dermatit atopic është rritur ndjeshëm gjatë pesëdhjetë viteve të fundit.

  Atopik dermatitis - një sëmundje e trashëguar. Nëse vuani nga dermatit atopic të dy prindërit, me një probabilitet prej 80% dhe një sëmundje të transmetueshme fëmijën e tyre. Për më tepër, përhapja e fundit e dermatit atopic në mesin e anëtarëve të një familjeje është duke u bërë më të shpeshta.

  Në 90% të njerëzve të diagnostikuar me dermatit atopic gjatë pesë viteve të para të jetës. Si ata marrin simptomat më të vjetër mund të zvogëlohet ose edhe të zhduket, por shumë njerëz manifestime të dermatit atopic vazhdojnë për një jetë. Përveç kësaj, zhvillimi i dermatit atopic shoqërohet shpesh me shfaqjen e alergjive dhe / ose astma.

  Gjatë një sondazhi të pacientëve me dermatit atopic dhe prindërit e tyre 65% e të anketuarve thanë se ata ose fëmijët e tyre "shumë të rëndësishme për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshëm dhe të pastër." Kështu 65% e prindërve gjithashtu "duan që fëmijët e tyre për të marrë trajtim më efektive parandaluese."

  Ku janë shenjat e dermatit atopic?

  Gjatë acarimin e tendencës dermatit atopic për të përsëritur humbjen e të njëjtat pjesë të trupit, por në varësi të moshës së fëmijëve selinë e shenjat e ekranit të sëmundjes mund të ndryshojnë.

  Në fëmijët e vegjël simptomat e dermatit atopic zakonisht shfaqen në fytyrë, bërryla apo gjunjë, dhe ndoshta në zona të tjera.

  Cilat janë faktorët më të zakonshme e përnjëhershme?

  Qelizat e imunitetit të lëkurës së njerëzve me dermatit atopic janë rritur ndjeshmërinë. Keqësimi i dermatit atopic - përgjigje e këtyre qelizave ndaj faktorëve të veçantë nxitje. Identifikimi dhe eliminimi i këtyre faktorëve ndihmon të lehtësuar gjendjen e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje.


  Temperatura dhe lagështia

  Ndryshime të papritura në temperaturës dhe lagështisë çon tek thatësi e tepërt e lëkurës apo djersitje të tepruar, duke shkaktuar rëndim i dermatit atopic ose përkeqësohet kursin e saj. Për të shmangur këtë, është e nevojshme për të mbajtur një temperaturë të qëndrueshme dhomë dhe lagështia moderuar. Për këtë qëllim, ajo është mirë të përdorni të ajrit të kondicionuar (të verës) dhe humidifier (dimrit). Përveç kësaj, ju duhet të aplikoni moisturizer që do të mbajë lëkurën nivelin optimal tuaj lagështi.


  Ngacmues

  Fëmijët që vuajnë nga dermatit atopic duhet të shmanget kontakti me kimikate që mund të irritojë lëkurën.

  Në mjaft e qartë - për shembull, pesticideve, ngjyra, etj - Stimujt e mundshëm të përfshijë edhe alkool, sapun, aromat dhe astringents.
  Përveç kësaj, këto kimikate mund të jetë i pranishëm në kozmetikë, detergjenteve, pastrimin e produkteve, fresheners ajrit, letër higjienike, lavanderi shpëlarje, etj Ajo është e mjaftueshme për të kujtuar këtë, vëzhgoj etiketat dhe koha për të eleminuar këto irritues për të zvogëluar numrin e acarimin në fëmijën tuaj. Ju gjithashtu duhet të mbani mend për të përdorur produktet hypoallergenic nuk e pengon pacientët me dermatit atopic e acarimin. Termi "hypoallergenic" i referohet një produkt është në gjendje të shkaktojë reaksion të lëkurës shëruar njerëzit.

  Lëkurës, të prirur për zhvillimin e dermatit atopic është rritur ndjeshmërinë, kështu që edhe produktet hypoallergenic mund të shkaktojë përkeqësimin.


  Veshje

  Edhe një gjë e thjeshtë si rroba, ndikon në zhvillimin e dermatit atopic. Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje, për të shmangur pëlhura që mund të shkaktojnë kruarje - të tilla si leshi. Është e rekomanduar që të veshin gjëra me pëlhura të buta si pambuku - kjo zvogëlon në masë të madhe mundësinë e acarim të lëkurës. Të gjitha artikuj të reja, linens dhe peshqir duhet të lahen tërësisht duke përdorur një sasi të vogël të pastrues. Pas larjes gjitha gjërat që ju duhet për pije numrin maksimal të kohës për të hequr çdo sapun.

  Në këtë rast, do të përpiqen për të përdorur tharëse softener - ato përmbajnë substanca shpesh shkaktojnë acarim të lëkurës.


  Alergeneve

  Në fëmijët me një predispozitë për zhvillimin dermatit atopic të sëmundjes ose të përkeqësimit të saj shpesh mund të shkaktohet nga një reaksion alergjik ndaj ushqimeve të caktuara (qumështi, gruri, kikirikë) ose alergeneve thithur (marimangat pluhur, myk, pezmatim i përkëdhelur). Mundohuni të mbrojtur fëmijën tuaj nga këto alergene. Përveç kësaj, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj i cili do të bëjë një listë të alergeneve është e rrezikshme për fëmijën tuaj.


  Juaj pezmatim i lëkurës atopic fëmijës apo jo?

  Shenjat apo simptomat e dermatit atopic përfshijnë:

 • Shfaqja e rregullt e skuqje të lëkurës itchy kuqe;
 • Shfaqja në disa zona trashje e lëkurës, spote, thekon dhe lëkurë të thatë;
 • Prania e të afërmve të fëmijës alergjike rinitit, astma dhe / ose dermatit atopic.
 • E vetmja mënyrë për të siguruar që fëmija juaj ka dermatit atopic - konsultoheni me mjekun tuaj. Megjithatë, në qoftë se fëmija juaj është diagnostikuar me "dermatit atopic", mos e humbni shpresën - trajtim korrekt mund të monitorojnë progresin e sëmundjes.


  Trajtimit dhe efektet e mundshme anësore

  Vetëm një mjek mund të përcaktojë praninë e dermatit atopic fëmijës tuaj dhe të rekomandojë programin e duhur të trajtimit.

  Për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjes, është e nevojshme për të hequr çdo faktorë nxitje. Megjithatë, kjo mund të mos jetë e mjaftueshme. Dermatitis atopik nuk mund të shërohet, por ka shumë barna që lehtësojnë apo të eliminuar kruajtje, skuqje dhe të reduktuar të ndihmojnë lëkurës duken të shëndetshme dhe ju lejon për të kontrolluar sëmundjen, zvogëlimin e ndikimit të dermatit atopic në jetën e fëmijës suaj dhe familjes së tij.

  Fëmijët dhe lëkurë të ndjeshme të butë se në të rriturit. Për shkak se mjeku i fëmijës suaj do të zgjidhni me kujdes trajtimin më të përshtatshme.


  Moisturizers

  Hapi i parë në kujdesin e lëkurës - Moisturizers përditshme përdorim që mbrojnë lëkurën nga tharje.

  Shumica e këtyre mjeteve të vijë në formën e krem. Në disa raste të butë e dermatit atopic përdorimin e rregullt të Moisturizers mund të jetë i mjaftueshëm për të kontrolluar sëmundjen. Disa Moisturizers, sidomos yndyrë, nuk mund t'i pëlqejnë fëmijën. Megjithatë, mos harroni të përdorin këto mjete për çdo ditë, edhe nëse lëkura ka manifestime të jashtme të dermatit atopic.


  Kortikosteroidet Topical

  Kortikosteroid ("steroide") krem ​​dhe ointments mund të shpejt të reduktuar skuqje dhe lehtësimin e lëkurës itchy përflakur, veçanërisht në acarimin rënda. Në mënyrë tipike, kortikosteroidet duhet të jetë e përshkruar nga mjeku.

  Steroid mund të shpejt të reduktuar manifestimet e jashtme të sëmundjes, por këto barna nuk janë të dizajnuara për përdorim të zgjatur. Në mënyrë tipike, përdorimi termi rekomanduar steroide është i kufizuar në dy javë. Një përdorim afatgjatë i këtyre drogave mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore - të tilla si hedh lëng lëkurës. Për të reduktuar rrezikun e mjekut të fëmijës suaj duhet të rekomanduar steroide më të dobët mund të ndihmojë pacientin. Megjithatë, mbani mend se edhe steroid dobëta nuk duhet të përdoret për të trajtuar një fëmijë për një periudhë të gjatë kohore.


  Trajtime të reja

  Nuk është një lloj i ri i trajtimit të dermatit atopic - droga jo-steroidal njohur si inhibitorët i ditës kaltsinevrina (TEC).

  Kjo metodë e që kanë të bëjnë me dermatit atopic është gjithashtu implementuar kohëve të fundit. Droga TEC jo vetëm të ndihmojë për të reduktuar skuqje dhe lehtësimin e lëkurës itchy përflakur, por gjithashtu mund të sigurojë kontroll të gjatë të sëmundjes.

  Frenuesit Topical kaltsinevrina eliminon simptomat e menjëhershme gjatë akute, dhe përdorimi i drogave të tilla mund të jetë për një kohë shumë më të gjatë se steroid. Për më tepër, droga Tecs sigurojë një heqje të zgjatur (kohë rikthim pa) dhe kontroll më të mirë të dermatit atopic.


  Droga për të trajtuar kruarje

  Për të lehtësuar kruarje e shkaktuar nga acarimit te atopik dermatitis gjithashtu mund të administrohet antihistamines. Megjithatë, disa nga këto barna të shkaktojë marramendje. Në natën ajo ndihmon për të përmirësuar gjumin gjatë ditës, por kur një person është në punë ose në shkollë, për të shmangur përdorimin e çdo të drogës me efekt qetësues.


  Antibiotikët

  Pacientët me të tjerët dermatit atopic më të prirur për të infeksioneve të lëkurës. Nëse ju keni një infeksion bakterial i emëruar antibiotikët që shkaktojnë vdekjen e baktereve - agjentëve infektivë. Megjithatë, përdorimi i tepruar i antibiotikëve mund të zvogëlojë efikasitetin e këtij trajtimi - përfundimisht bakteret janë më pak të ndjeshëm ndaj drogës.

  Në qoftë se ju përdorni drogë për trajtimin e dermatit atopic në shfaqjen e simptomave të para të sëmundjes fëmijës suaj, mund të zvogëlojë rrezikun e infeksioneve të lëkurës dhe për të shmangur përdorimin e antibiotikëve.


  Çfarë tjetër mund të bëj për t'u kujdesur për të dhe parandalimin e rikthim në fëmijën tim?

  Kruhet bën fëmijët dhe i bën ata nervoz dhe ju zgjoheni natën. Përveç kësaj, fëmijët janë të hutuar nga llojin e tyre të lëkurës - përflakur, reddened dhe i mbuluar me luspa. Përveç ilaçeve, ka disa metoda për të ndihmuar të reduktuar ndikimin e sëmundjes në jetën e fëmijës:

 • Sigurohuni që dhoma e fëmijës tuaj nuk është shumë e nxehtë për më pak njerëz djersitje gjatë gjumit.

 • A nuk e lejojnë lëkurën të bëhet shumë e thatë.
 • Shmangni dush shumë të nxehtë apo dush, dhe një kohë të gjatë në ujë. Lahet ose dush nuk është më shumë se 10 minutash ne nje temperature jo me te larte se 38 ° C.
 • Mundohuni sa më shumë të jetë e mundur, të mos shkaktojë sapun në lëkurën e prekur nga dermatit atopic ose zona të lëkurës të thatë. Në vend të sapunit është e rekomanduar për të përdorur agjentë të veçantë spastrimit që nuk përmbajnë sapun.
 • Mos e fshij lëkurën të lagur - të thatë ajo promokayuchy dhe patting lëkurën me një peshqir të butë.
 • Brenda 3 minuta pas larjes, të aplikojnë moisturizer në lëkurë - ajo do të mbajë lagështi lëkurës.

 • Përdorni vetëm mjeku pastruar dhe moisturizer. Shmangni parfume apo tharëse softener.
 • Nëse është e mundur, për të shmangur kontaktit me Lesh.
 • Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj pluhurit ose pluhur marimangat, përdorni mbulon mbrojtëse për pillows dhe dyshekë. Ju gjithashtu duhet të lahen sa më shpesh të jetë shtrat në ujë të nxehtë.
 • Nëse kruajtje ndërhyn me gjumin, kjo mund të zbutur lëkurës ftohtë shtupë lagur. Pasi ajo është e rekomanduar për të aplikuar një moisturizer në lëkurën tuaj dhe jepni fëmijën tuaj një antihistamine qetësues (nëse kjo është e rekomandimet e mjekut).

 • Mbani shtretër dhe mobilje të tjera nga flokët manar.
 • Kursi i dermatit atopic mund të përkeqësohet gjatë stresit, të cilën fëmijët kanë tendencë shumë më tepër se sa të rriturit. Ndiqni banje në chat dhe të aplikojnë Moisturizers dhe medikamente. Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të fëmijës.
 • Bisedoni me fëmijën tuaj në lidhje me dermatit atopic, rëndim të faktorëve të provokuar dhe se si këto faktorë mund të eliminohet.
 • Sigurimi i infermieret dhe të tjerët të cilët kujdesen për një fëmijë, të gjithë informacionin në lidhje me kushtet e veçanta banje fëmijën tuaj dhe kanë nevojë për të përdorur Moisturizers.

 • Tregoj mësuesit dhe stafin tjetër të shkollës, se fëmija juaj ka dermatit atopic. Kërkojuni atyre për të mbështetur fëmijën tuaj gjatë acarimin.
 • Ndihmoni fëmijën tuaj për të duruar komentet e keqe nga fëmijët dhe të rriturit e tjerë.
 • Tregoni fëmijës tuaj se dermatit atopik nuk është ngjitëse dhe ka një probabilitet të lartë të zhdukjes së sëmundjes si ata rriten.
 • Mbani një ditar të acarimin, e cila ju ndihmon për të diskutuar me mjekun tuaj sëmundjes.