9 Gabimet e trajtimin e hernias


 • 1. Error hernia - ajo sigurisht që është e pakëndshme, por nuk ka rreziqe shëndetësore ajo nuk paraqet
 • 2. Gabim fashë ndihmon në eliminimin e hernie
 • Mistake 3. Për të parandaluar hernias duhet të bëni ushtrime të veçanta
 • Gabim 4. Operacion nuk mund të garantojë se hernia nuk do të ngrihen përsëri
 • Gabim 5. implant Net mund të refuzohet nga trupi
 • Gabim 6. implant Net parandalon pacienti ndihet si një trup të huaj në stomak
 • Gabim 7. Pas operacionit për hernie inguinale në meshkuj ulur potencë
 • Gabim 8. Pas suturing hernie është mbresë e madhe
 • Gabim 9. Pas kirurgjisë, gjashtë muaj mund të ushtrojë

  Për të ndihmuar të larguar këto gabime ne kërkuar MD, profesor, Shef i Departamentit të Kirurgjisë Spitali Moskës Medical Academy IM

  Sechenov Chernookovo, Provinca Shumen Alexander Ivanovich.

  Gabim 1. Hernie - ajo sigurisht që është e pakëndshme, por nuk ka rreziqe shëndetësore ajo nuk paraqet

  Në fakt, hernia - një zgjatje e organeve të brendshme nëpërmjet një vrimë në murin e barkut mëparshëm, i formuar si rezultat i një defekti të indit lidhor. Ndërsa praktikë nënshtrohet hernie, situata është jokritik. Por duke kufizuar trupin e saj nga zgavrën e barkut, është si një "kurth": furnizimin me gjak ajo përkeqësohet, e cila në fund të fundit mund të çojë në nekroza e indeve dhe këputje të murit. Në qoftë se në orët e ardhshme personi nuk ndihmon, kjo mund të rezultojë në vdekje.


  Kufizimet hernia mund të ndodhë pas ngritje peshe, ngarkesës së tepruar në palestër, kollë, stresi kapsllëk.

  2. Gabim fashë ndihmon në eliminimin e hernie

  Asgjë si kjo. Vetëm kravatë problem - të parandaluar organet e brendshme të dalë nga zgavrën e barkut përmes unazës hernial, dmth, për të parandaluar shtypjen. Dhe të shpëtoj nga hernia vetëm mund operacion.

  Përdorimi fashë ka kuptim vetëm kur operacioni nuk është i mundur. Për shembull, në qoftë se ka pasur një hernie gjatë shtatzënisë apo në personin e shumë të moshuar që nuk mund të shtyjë një operacioni për arsye shëndetësore.

  Është e rëndësishme që të mbajnë në mend se zgjatur veshur fashë mund të plagosë hernie dhe provokojnë zmadhuar.

  Mistake 3. Për të parandaluar hernias duhet të bëni ushtrime të veçanta

  Ushtrime të tilla nuk ekzistojnë. Shkaku i hernia - një dobësi e indit lidhor, dhe ushtrime të forcuar vetëm muskujt.

  4. Operacioni Gabim nuk mund të garantojë se hernia nuk do të ngrihen përsëri

  Kjo është një e drejtë pak konfuze të ekzistojnë për sa kohë që të gjithë pacientët me hernias operuar vetëm "tensioning" metoda. Domethënë, vetëm i lidhur dhe qepi skajet e unazës hernial. Çdokush që ka provuar duke tërhequr dhe qepur së bashku buzë për të fshirë mallkuar xhinse vrimë gju kuptojnë se bindja është pak. Një muaj më vonë, një tjetër indeve, ka gjasa që të heq përsëri, jo atje, në mënyrë të ngushtë.

  Ajo fillimisht i dëmtuar, por akoma më e fortë se zakonisht shtrirë. Nuk është çudi, përsëritje e hernie tillë suturing arriti 14%.

  Sot, "standard i artë" në trajtimin e hernie inguinale konsiderohet metodë "nenatyazhnoy". Në vend të kësaj qep buzë në ring hernial mbivendosur "patch" - një rrjetë implant veçantë. Ajo jo vetëm që mbulon të metën, por gjithashtu forcon indet dobësuar lidhor. Me metodën e re, një garanci që hernie do të më nuk arrihet pothuajse njëqind për qind. Një plus shtesë: pacientët pas operacionit të tillë dhe mbulohen lirohet shpejt prej dhimbjes.

  Gabim 5. implant Net mund të refuzohet nga trupi

  Mos të jetë. Kjo është bërë e filamente polimer biologjikisht inerte që sistemi ynë imunitar percepton "nënë". Me kalimin e kohës, implant mbin ind lidhës dhe të bëhet pjesë e trupit.

  Gabim 6. implant Net parandalon pacienti ndihet si një trup të huaj në stomak

  Kjo pyetje është vënë ndonjëherë në popullin forume luajtur fantazi. Pra, implant nuk ndihen, nuk shkakton asnjë dhimbje ose siklet. Dhe ai nuk ndërhyjnë me mund. Dhe, edhe detektorë metali nuk janë kumbues.

  Gabim 7. Pas operacionit për hernie inguinale në meshkuj ulur potencë

  Kirurgjia për hernie inguinale nuk ndikon potencë. As kirurgji, anestezi kurrizore nuk është përdorur për lehtësim dhimbje.

  Gabim 8. Pas suturing hernie është mbresë e madhe

  Gjatësia e mbresë është rreth pesë centimetra, ajo është e vendosur në ijë. Plagë postoperative stitched dhe një shtresë temat kozmetike kozmetike, kështu që brenda një viti të mbresë duhet të vënë re vetëm kur ata janë vështrim më të afërt.

  Gabim 9. Pas kirurgjisë, gjashtë muaj mund të ushtrojë

  Kur vjen puna për të moderne "nenatyazhnoy" metoda, pastaj dy javë pas operacionit pacienti mund të kthehet në jetën normale.

  Për shembull, të larë dyshemenë, të bëjë plehra apo të kandidojë për autobusin.

  Një disa muaj tashmë të shkuar në palestër, dhe pas gjashtë muajsh ju mund çdo gjë ... edhe të angazhohen në trajnimin peshë.

  Informacion nga artikullin "9 Idetë e gabuara rreth trajtimin e hernias."