7 Rregullat për të parandaluar karies dhe periodontitis


 • Rregulli numër 1
 • Rregulli numër 2
 • Rregulli numër 3
 • Rregulli numër 4
 • Rregulli numër 5
 • Rregulli numër 6
 • Rregulli numër 7

 • Rregulla № 1. dhëmbë të brushave pasi të hahet në mënyrë rigoroze

  Dentistët Slogani është: "! Ngrënë - ose lahen dhëmbët të paktën shpëlarje gojën tuaj" Kjo ka kuptim për të vetëm të lahen dhëmbët pas ngrënies, të paktën pas mëngjes dhe para gjumit, por mund dhe shpesh. Në qoftë se ju përdorni një furçë të butë dhe pastë dhëmbësh pa pjeseza abrazive të dëmtojë smaltin definitivisht jo.

  Përveç kësaj, të paktën një herë në ditë (mundësisht brenda natës) duhet të flossing. Toothbrushes sipërfaqe të pastër puna e dhëmbit, dhe mbeturinat e ushqimit të grumbulluar në hapësirat ndërdhëmbësh, asnjë nga të cilat madje furçë dhëmbësh më të përparuar dhe i përkryer nuk e arrin.

  Pra, nuk do të jetë dembel.

  Një tjetër metodë alternative e pastrimit të dhëmbëve - irrigator, një pajisje të veçantë me jet drejtuar e ujit që pastron vështirë për të arritur vende. Por për të përdorin atë që ju duhet këshillën e një doktori sepse nëse smalt është i dëmtuar, kjo procedurë shkakton siklet. Në vend të pastrimit të dhëmbëve gjatë ditës, ju mund të përdorni softener, ajo mbron smaltin dhe e bën të marrë frymë të freskët.


  Rregulla № 2. Përzgjidhni profilaktike pastë dhëmbësh

  Xhel janë parandalimi dhe trajtimi. Shumë njerëz mendojnë se përballoj më mirë trajtimin e kariesit dhe periodontitis. Nuk është kështu! Të thuash të drejtën, shërimin paste mund të përdoren vetëm me recetë dhe parandaluese të nevojshme për çdo ditë.


  Por edhe në qoftë se ju keni vendosur një diagnozë zgjedhur mjekësor dhe paste, ju nuk mund ta përdorni atë gjatë gjithë kohës.

  Problemi është se shëruese dhe antiseptik komponentët që janë të nevojshme për të luftuar sëmundjen periodontale dhe gjakderdhje mishrat, pengojnë bakteret e dobishme në pështymë dhe ngjisni këtë në qoftë se ju përdorni çdo ditë, dhëmbët mund të errësojë duket pllakë të keqe, i cili pastaj do të jetë e vështirë për të hequr qafe të .


  Rregulla numër 3.
  Mëso se si të lahen dhëmbët tuaj

  Është ironike, por shumica e të rriturit nuk mund të lahen dhëmbët tuaj, përfundimin e bërë nga dentistët. Për këtë arsye shumë probleme. Smalt dhëmb është i përbërë nga prizmave, strukturën ajo i ngjan peshore peshk.

  Nëse ju lajnë dhëmbët tuaj si ju lajnë peshkun, se është kundër rritjes së peshore, nga smalt pas një asgjë ndërsa majtë.

  Prandaj, dhëmbët, ndryshe nga peshqit, ju duhet të hekur. Lëvizja duhet të jetë vymitayuchymy vetëm nga mishrat. Për dhëmbëve të sipërm - top-poshtë dhe nga poshtë për - nga poshte lart. Përndryshe ju rrezik për të përzënë pllakë të butë në të qartë dhe të pastër atë nga do vetëm dentist, zemërimi i qartë, rrënjë dhëmbi do të zbulohen, dhe tani shenjat e para të periodontitis dhe quajtur kariesit qafës së mitrës, smalt është dëmtuar para të dhëmbit në mishrat. Në këtë pikë është më e lehtë për të dëmtuar.


  Rregulla № 4. ha

  Nëse ju lajnë dhëmbët tuaj siç duhet, nuk mund të jetë i ëmbël. Dhe me karamele dhe limonadë duhet të jenë të kujdesshëm, sepse ato përmbajnë preservatives dhe ushqim për t'u ngjyrosur. Këto substanca dhe të krijojë një mjedis acid që shkatërron dhëmb smalt. Ky është një tjetër argument në favor të hahet më pak preservatives dhe më shumë produkte natyrore.


  Rregulla № 5. Mos abuzojnë fruta

  Gjithkush e di se fruta dhe manaferrat janë të dobishme. Por ka një "por": ato përmbajnë acide frutash, dhe nëse smalt dhëmb është i dobët ose të dëmtuara (për shembull, ju keni përdorur furçë shumë e ashpër ose çngjyrosje pastë dhëmbësh grimca gërryes), fruta mund të shkaktojë shkatërrim të mëtejshëm të smalt dhëmbit.


  Rregulla № 6. rregullisht shkoni te dentisti

  Inspektim rutinë standarde duhet të bëhet çdo gjashtë muaj. Por nëse ju tashmë keni më shumë se 10 vulat ose të vënë diagnozën e "periodontitis", është më mirë për të vizituar dentisti çdo 3-4 muaj. Sapo ai mund të diagnostikojnë kusht është i qartë dhe nuk ka vrima të vogla nën një vulë ekzistuese, të cilat më pas shkatërrojnë dhëmbin.


  Rregulla № 7. dhëmbët brushave në klinikën

  Pastrim profesional është në dispozicion në shumë qendra të dhëmbëve. Ky pastrim është kryer në pajisje të veçantë duke përdorur ultratinguj dhe ujë. Misioni i saj - për të hequr pllakën nga e vështirë për të arritur vende dhe kështu të parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet çamçakëz.

  A keni nevojë për të procesit çdo gjashtë muaj.