7 Rregullat për higjienën intimeRregulli 1

Në asnjë rast nuk kanë aplikuar për higjienën intime sapun të zakonshëm. Siç e dini, niveli normal pH e lëkurës - 5,5 dhe vagina - 3,8-4,4. Natyra siguron ambient të zgjeruara oksidimi vaginale për të vrarë bakteret e dëmshme dhe për të ndihmuar spermës arritur në vezore.

Soaps dhe dush xhel, jo të destinuara për higjienën intime oschelachivayut vaginës, të ndihmojë rritjen e mikroorganizmave patogjene dhe mund të ndërhyjë me pjellori.

Rregulla 2

Për të mbajtur pastërtinë e vaginës, të marrë dush higjienike dy herë në ditë. Idealisht kjo duhet të bëhet çdo herë pas përdorimit të tualetit.

Nëse ju nuk e kanë këtë aftësi, përdorni fshin me lagështi për higjienën intime. Ato nuk përmbajnë alkool, dhe pastrimin dhe hidratues përbërësit janë vajra vegjetale, qetësues ekstrakte bimore dhe acid laktik rikthen ekuilibrin acid-alkaline.

Rregulla 3

Nëse jeni duke përdorur një pads përditshme, mos harroni të ndryshuar ato të paktën çdo katër orë. Çfarë ata thithin - ambient të përsosur për bakteret të rritet. Nëse jeni të prirur për alergji, mos e përdorni pads parfumuar.

Rregulla 4

Gjatë menstruacioneve të ndjekin nga afër udhëzimet mbi përdorimin e ndarësit.


Rekomandimet listuar ne paketim në formën e pikat. Në ditët e para të gjinekologë ciklit të rekomandojë për të përdorur pads me 4-5 pika, pastaj - me dy ose tre.

Tani ka pads ngjyhet në ekstrakte bimore që nxisin trajtimin e sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike, inflamacion, çrregullimit të ciklit menstrual, mbështjelljes, Endometrioza, dhe madje edhe hemorroide.

Rregulli 5

Nëse ju jeni një tifoz i tampona, mos harroni se ju mund të përdorni vetëm ato në ditët e para të ciklit kur gjakderdhje pa kursim, dhe të ndryshojë - çdo dy orë. Nëse ju injorojnë sundimin e fundit, ju mund të fitojnë thatësi vaginale, iritim dhe përhapjen e mikrobeve të rrezikshme.

Substancat të cilat janë të ngopura swabs, duke filluar në sasi të mëdha për të hyrë në gjak dhe mund të shkaktojë të ashtuquajturin shoku toksik.

Kujdes Nëse ju trajtoni inflamacion të vaginës ose në qafën e mitrës, ju nuk mund të përdorni tampona.

Rregulla 6

Shënim krem ​​për higjienën intime. Gjinekologët rekomandojmë që të përdorin atë para se të vizituar pishinë ose ndonjë ujë të hapur. Ky krem ​​dezinfekton, moisturizes dhe zbut mucous rikthen membranën mbrojtëse të vaginës. Sidomos për krem ​​intime higjienën e rekomanduar për gratë pas dyzet, sepse hormonal ndryshon trupin, dhe pH mukozale bëhet më alkaline.

Rregulla 7

Veshin të brendshme të rehatshme dhe breathable. Brekë Fashion sot lak e bukur, por shumë e padëshirueshme, sepse ndërsa në këmbë bakteret anusit mund të merrni me lehtësi në organet gjenitale. Përveç kësaj, në qoftë se indet duket zgjati shumë, ajo bllokon qasjen e oksigjenit në organet gjenitale, të cilat mund të thyer përmes qarkullim.

Më të mirë për të veshin rroba të bëra prej materialeve natyrore - pambuku, liri, leshi dhe mëndafshi. Këto inde hiqet nga lagështi të tepërt të trupit, duke lejuar lëkurën të marrë frymë lirisht dhe pa krijuar kushte të favorshme për rritjen e baktereve. Më pak rroba nga materiale natyrore - që ajo vesh jashtë shpejt.

Në të njëjtën kohë veshur të brendshme sintetike nuk është e rekomanduar për shkak se ajo pengon depërtimin e oksigjenit në indet dhe mund të ankohet iritim dhe skuqjen.

Një alternativë e mirë është të brendshme microfiber. E metë e tij të vetëm - një çmim shumë të lartë.