13 Gabimet e kontracepsionit hormonal


 • Gabim 1
 • Gabim 2
 • Gabim 3
 • Gabim 4
 • Gabim 5
 • Gabim 6
 • Gabim 7
 • Gabim 8
 • Gabim 9
 • Error 10
 • Error 11
 • Error 12
 • Error 13

 • Gabim 1: ata dëmtojnë shëndetin tonë

  Kontraceptive hormonale të japë efekt të larmishëm sistematike në trup, që nuk mund të përshkruhet me një fjalë - të dobishme ose të dëmshme, të mirë apo të keq.
  Ndonjëherë drogës hormonale të përshkruara për gratë për qëllime mjekësore - në këtë rast efekti kontraceptiv është parë si një krah.

  Të njëjtën gjë e hidhur hormonal në disa gra mund të provokojë mjaft serioze problemet e shëndetit dhe të tjerët - nuk shkaktojnë nikakoh e siklet.

  Me fjalë të tjera, në çdo rast, emërimi i kontraceptivëve oral duhet të lidhen me rrezikun e efekteve anësore me mbrojtjen pothuajse absolute kundër shtatzënisë së padëshiruar.


  Gabim 2: nëse pilula erdhi motrën time (pershendetje i saj), i aftë dhe unë

  Hormonet trajtohen gjithmonë recetë dhe duhet të jetë e përshkruar nga mjeku pas testit. Rreptësisht individualisht.

  Gjatë pritjes duhet të monitorojë nivelin e sheqerit në gjak prothrombin rregullisht vizitojnë gjinekologun. Një problemet e gabuar dhe çfarë pilula kanë shkaktuar në të dashurën ju shkaktojë probleme.  Error 3: hormonale kontraceptive nuk mund të zbatohet për gratë më të rinj se 20 vjet

  Kontraceptive hormonale mund të përdoret në një moshë të re.


  Gabim 4: Përdorimi i hormoneve pas një kohë të gjatë nuk do të thotë për të mbetur shtatzënë

  Përkundrazi. Në muajin e parë pas pushimit të kontraceptivë oralë shans për t'u bërë rritjet shtatzëna në mënyrë dramatike, dhe, si statistikat tregojnë, 1,5-2 herë rrit probabilitetin e binjakëve apo treshet. Qëllimi i kontraceptivëve hormonal dispozicion 3-4 muaj me shpresën se pas drogës vjen shtatzënisë - një trajtim mjaft të përbashkët të formave të caktuara të infertilitetit.

  Zhvillimi i shtatzënisë drogës hormonale të paraqitjes së saj nuk ka efekt.


  Gabim 5: çdo gjashtë muaj (një vit ose dy) në marrjen e hormoneve duhet të bëjë një pushim për një muaj

  Ky mendim është i gabuar. Breaks në marrjen e drogës nuk ndikon në rastet e (ose, paralajmërues) komplikime, nuk ka aftësi të mëtejshme për të lindur fëmijë. Nëse nuk ka contraindications për përdorimin (siç përcaktohet nga mjeku), hormonet mund të përdoret vazhdimisht deri menopauzës.


  Gabim 6: hormonale pilula nuk duhet të përdorin nënat pleqsh

  Kontracepcioni për fëmijë në gji - një bisedë të veçantë.

  Hape Konvencionale hormon efekt të fortë në laktacion, kështu që ata janë të kundërindikuar gjatë ushqyerjes me gji. Por ka tableta që përmbajnë një sasi të vogël të hormonit (mini-pilulës) që mund të aplikohet në pleqsh.

  Veçori e këtyre barnave është se ata duhet të marrin të rrepta 24 orë në mënyrë të vazhdueshme. Edhe një anomali të vogël në orarin e efektit të kontraceptivëve redukton në zero.


  Gabim 7 nga pilula hormonale sjell shëndet

  Disa femra ndërsa duke marrë kontraceptivë hormonal rrit oreksin, dhe disa ulje. Paradhënia e pilulës, të përcaktuar efektet në drogës që ju bëni, ju nuk mund të.

  Për të fituar peshë progestins "të përgjegjshme", të cilat janë pjesë e pilula hormonale. Prandaj, tendenca për të qenë mbipeshë ose një rritje në peshën e trupit në pacientët marrjen përshkruesit e zakonshme me përmbajtje të ulët të këtyre hormoneve.

  Studimet kanë treguar se rreth 5-7% e grave mbi kontraceptivëve hormonal merrni yndyrë më shumë se 2 kg në vit. Peshë tjetër nuk ndryshon.


  Gabim 8: helm vetë vazhdimisht, është më mirë për të përdorur pilulën për kontracepsionin e urgjencës, si Postinor

  Ky është një keqkuptim të përbashkët në mes të vajzave të reja pa përvojë që nuk e di se një pilulë kontraceptive postcoital (Postinor) përmban një dozë ngarkimin e hormoneve, e barabartë me atë që ju "rënie në" për një muaj me marrjen e kontraceptivëve normale.

  Si dhe jeta rastësor seksi ka një zakon të shpejt të bëhet i rregullt, pastaj duke përdorur pilula kontraceptive emergjente lehtë mund të prishin hormonet dhe për të marrë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë edhe shterpësinë.


  Gabim 9: nga droga kontrollit të lindjes të shfaqen aknet

  Të gjitha në kundërshtim: disa prej këtyre barnave të përshkruara për trajtimin e akneve.


  Gabim 10 nga tableta hormonale fillojnë të rriten flokët e trupit

  Ky dëm është i çmendur vërtet drogë para dy breza. Kontraceptive moderne hormonale janë jo vetëm sposobstvu rritje UT qime në trup, por më tepër për të parandaluar - stonshuyut ato.


  Error 11: si rezultat i përdorimit të zgjatur të kontraceptivëve hormonal të bëhet çdo muaj parregullt, dhe nganjëherë ata mund edhe të zhduken plotësisht

  Ajo nuk është. Ekspertët vërejnë se kontraceptive hormonale normalizimin e ciklit menstrual, sasia e shkarkimit është reduktuar, dhe të ndaluar dhimbje.

  Pas ndërprerjes së tableta hormoneve në 2% të grave cikël menstrual rrëshqet. Por zakonisht ajo është - një pasojë e problemeve përkeqësimi ishin para administrimit të drogës, dhe jo rezultat i marrjes së kontraceptivëve.


  Error 12: në qoftë se ju merrni pilula hormonale kontraceptive, rrit gjasat e zhvillimit të kancerit të gjirit dhe kancerit ovarian

  Studime Shkencëtarët kanadezë kanë treguar se përdorimi i rregullt i kontraceptivëve oral ul rrezikun e kancerit ovarian në 45-60%.
  Frekuenca e kancerit të gjirit, këto barna nuk ndikojnë.


  Error 13: pilula e kontrollit të lindjes të mbrojtur kundër sëmundjeve, seksualisht të transmetueshme

  Për fat të keq, nuk ka dëshmi për këtë është gjetur. Tabletat mund të zvogëlojë vetëm rrezikun e sëmundjeve akute inflamatore të organeve pelvike, ndoshta për shkak të faktit se të kontribuojë në trashje mukusit cervikal dhe kështu të parandaluar depërtimin e infeksionit. Por të mbrojtur kundër sëmundjeve, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, këto tableta nuk mund.