10 mitet për homeopati


 • Miti № 1. Homeopati - trajtimin e doza të vogla
 • Numri Miti 2.Homeopaticheskie marrin ilaçe çdo 15 minuta për jetën
 • Miti № 3. mjetet juridike homeopatik - një topa të sheqerit në kuti të vogla
 • Miti numër 4. Importit ilaçe homeopatik nuk janë prokuruar
 • Miti № 5. Homeopati - opsion psikoterapi, nuk ka shërim
 • Miti № 6. Homeopati trajton të gjithë
 • Miti № 7. Homeopati - një bimor
 • Miti № 8. ilaç specifik homeopatik trajton sëmundje specifike
 • Miti № 9. Homeopati - trajtim pa komplikime
 • Miti № Tradicionale Mjekësia 10. - armik Homeopati

 • Miti № 1. Homeopati - trajtimin e doza të vogla

  Kjo është një gabim për të besuar se parimi themelor i homeopati - trajtimi me doza të ulëta.

  Në allopathy - të ashtu-quajtur Homeopaths mjekësisë tradicionale - gjithashtu janë droga të marra nga pacientët në doza mikroskopike. Për shembull, digoxin vetme e dozimit është vetëm një e katërta e një miligram në ditë - mg.

  Parimi bazë i homeopati - "si cures pëlqen" (parimin e ngjashmërisë), se sëmundja mund të trajtohen doza të ardhur keq të vogla të substancave që në doza të mëdha të shkaktojë simptoma të ngjashme me simptomat e sëmundjes. Për shembull, një bletë djeg shkakton ënjtje dhe mbajtjen akute urinare dhe TV homeopatik (përgatitjen e bërë nga bletët) është përdorur në trajtimin e këtyre simptomave, çfarëdo arsye ata ishin të quajtur.


  Dozat e barnave homeopatik mund të jenë të ndryshme. Ata janë quajtur "hollimi" dhe janë decimal apo centesimal. Hollimi decimale përgatitur si më poshtë: një nga drogat shtuar 10 pjesë të ujit, i nxitën dhe i tronditur për edhe shpërndarjen e substancës aktive në zgjidhjen. Pra, hollim i parë decimal. Pastaj një pjesë e kësaj zgjidhje është e kombinuar me 9 pjesë të ujit, i nxitën dhe i tronditur - kjo është hollimi i dytë decimal, dhe kështu me radhë D. Kur gatim doza centesimal, teknologjia është e njëjtë, por një nga substancat e shtuara në 99 pjesë të ujit.. Hollim minimal është përdorur 3x - paksimin decimal të tretë, maksimale - mijëra hollim centesimal.

  Interesante, në më shumë hollime C12 (centesimal 12) molekula nuk janë më të përbërës aktiv është vetëm energji, "kujtesa" e ujit.

  Miti № 2. ilaçe homeopatik marra çdo 15 minuta për jetën

  Kur është fjala për marrjen homeopati, mos harroni zonjë e vjetër të filmit "Takimi Vendi nuk mund të ndryshohet", e cila u topa për alarm çdo 5-10 minuta. Të gjithë, natyrisht, nuk është edhe aq keq. Frekuenca e pranimit është e përcaktuar në mënyrë individuale, por një rregull i përgjithshëm, në raste të rënda, shpesh në hollime të ulëta, të shkurtër (3-5 ditë), në kronike - lartë (centesimal) kultivim për një kohë të gjatë, por rrallë, ndonjëherë disa herë në muaj.

  Speciale skemë complexones importit marrjes afër droga konvencionale - 2-3 herë në ditë derisa simptomat zhduken plus disa më shumë ditë.

  Miti № 3. mjetet juridike homeopatik - një topa të sheqerit në kuti të vogla

  Ilaçe homeopatik Më parë i përgatitur me dorë, në pjesë të vogla dhe të shitet, në të vërtetë, në formën e topa të sheqerit, rrallë - në pika. Tani zgjedhja e format e dozimit është shumë më e gjerë. Përveç topa tradicionale dhe pika ishin droga në tableta, kapsula për administrim intravenoz dhe intramuskular, ointments bankat dhe tuba, xhel, qirinj, lozenges homeopatik. Por nëse është e nevojshme, me recetë ju ende kuzhinier në një ilaç homeopatik të specializuar dhe farmaci janë në mbarështimin që ju dëshironi për ju.  Miti № 4. Importi produktet homeopatik nuk blera

  Në barnatore Moskës tjera se fabrika ilaçe Moska farmaceutike, ka shumë firma homeopatik mjetet juridike 'Weleda », HELL, DHY, BIONORICA, Walsh Pharma. Kjo zakonisht composites që përmban sasi të mëdha të drogës në hollime të ndryshme, të zgjedhura në mënyrë që të japë efekt çdo droge upotreblyayuscheho drogës. Efektet anësore kur ata marrin prova jashtëzakonisht të rrallë - të gjerë, efektet pozitive nga shprehur, duke i lejuar ata për të krijuar konkurrencë drogë allopaticheskkim. Paketimin domosdoshmëri thotë se droga homeopatik, dallime të tjera të jashtme nga të mjekësisë tradicionale atje.  Miti № 5. Homeopati - opsion psikoterapi, nuk ka shërim

  Çfarë balls homeopatik - placebo, dmth gunga thjeshta të sheqerit, dhe ndihmon për të kuruar dëshirat e pacientit, edhe një mit. Homeopati trajtohen të rriturit, fëmijët dhe kafshët, nuk ka gjasa që ata kanë tendencë ndikim psikoterapeutike. Dhe efekti i barnave është zgjedhur siç duhet në të gjitha. Veterinerët përdorin trajtim homeopatik bashku me allopathic dhe mjekët e fëmijëve në klinikat përshkruajnë Kalkarea karbonika në trajtimin kompleks të rakit tek fëmijët.

  Miti № 6. Homeopati trajton të gjithë

  Çdo metodë ka kufizimet e saj. Fushëveprimi i homeopati ekzistojnë dhe janë të përcaktuar nga shumë faktorë.

  Për shembull, gurë të mëdha në veshka grimcuar lehtë me ultratinguj, dhe pastaj duke përdorur një trajtim homeopatik për të zgjedhur, kështu që ndryshimet gurët e urinës më nuk do të formohet. Në apendiksit akute kur rruga çdo moment, sigurisht, nuk duhet të regjistrohen në pranimin në homeopat dhe të thirrur një ambulancë, duke pritur për atë që është e lejuar për të marrë ilaç homeopatik që ngadalëson procesin e zhvillimit.

  Miti № 7. Homeopati - një bimor

  Nga homeopati bimor dallon gjërat e njëjta dhe trajtimin tradicional mjekësor - parimin e ngjashmërisë.

  Për më tepër, ilaçe homeopatik janë të ndarë në grupe si të mëdha - perime, kafshë, minerale, acid dhe produkteve të kripës trupin e prekura.

  Preparatet bimore, si rregull, ndihma e parë - ata janë të shpejtë, të shkurtër, të marrin ato shpesh e rekomanduar. Shumë të bukura janë në raste akute. Metale dhe droga grupet e tjera hyjnë në fuqi menjëherë, nganjëherë pas disa ditësh. Veprimi i tyre është më i thellë dhe zgjat më shumë, ata shpesh nuk ndikojnë një trup të veçantë, por në të gjithë trupin. Si ndihmës së parë e përdorur rrallë.

  Mjekësi homeopatik është duke bërë metodën e saj përgatitje, dhe materiali fillestar mund të jetë çdo gjë - nga kripë (muriatikum natriumit) për të sepje bojë (Sepia).

  Miti № 8. ilaç specifik homeopatik trajton sëmundje specifike

  Qasjet në trajtimin e homeopatik ndryshme nga tradicionale mjekësore.

  Homeopati nuk e trajton sëmundjen por pacientin (dhe terapist mirë allopath), kështu që nuk ka mjete për të ndihmuar të vetëm "nga diarre, kapsllëk." Në homeopati, ekziston koncepti i "kushtetutës drogës" që nxorri i karakteristikave fizike dhe mendore të njeriut, rrugën e tij personale të adresimit të sëmundjeve të të faktorëve të mjedisit, veçanërisht metabolizmin e saj, "dobësitë" të trupit të tij. Medicines, të zgjedhur në bazë të ngjashmërisë, dmth kur portret medicinale përkon me kushtetutën e pacientit, trajton në mënyrë më efektive dhe plotësisht, ndikojnë shkakun e brendshëm të sëmundjes në vend të vetëm duke hequr simptomat e jashtme.

  Njeriu me Patogjeneza drogës "Aconite" këto ilaçe të lehtësojë të dy nga angina, pagjumësi, frika e hapësirave të hapura, tensionin e lartë apo të ulët të gjakut.
  Nuk është, megjithatë, gjithashtu e mundur për të trajtuar sëmundjen, doli më akute, me vetëm disa droga, por në mesin e tyre duhet të zgjidhen në bazë të mjekësisë ngjashmërisë.

  Miti № 9. Homeopati - trajtim pa komplikime

  Kur të marrë homeopatik përputhet në mënyrë të përkryer, plotësisht në përputhje me kushtetutën e njeriut, është një korrigjim, normalizimi i të gjitha organet dhe sistemet e trupit. Fillimisht, sëmundja largohet nga "qendra" e trupit, dhe pastaj shkon në "periferi".

  Nën sundimin në trajtim homeopati ekzistues është Göring nga brenda jashtë dhe nga lart poshtë, të tilla si skuqje zhduket nga kreu i parë, pastaj trupin, dhe pasi që gjymtyrë. Nëse astmë e pacientit pas gëlltitje ishin konfiskimet, por ka pasur puçrra të lëkurës - kjo është procesi trajtim të drejtë, dhe në qoftë se sulmet ishin, por ka pasur dhimbje koke - kështu mjekim është zgjedhur gabimisht, ajo drejton e sëmundjes brenda trupit, dhe ka nevojë për ndryshim drogës. Keqësimi medicinale - jo i nevojshëm, por jo i rrezikshëm fazë e ndërmjetme e trajtimit, nuk është kërcënuese për jetën dhe pacienti është i vetëm.

  Megjithatë, në qoftë se qëndrim është shumë e pakëndshme, mjetet juridike homeopatik mund të lehtësojnë më tej kalimin e saj. Më të Keqësimi i drogës ndodh ndërsa duke marrë drogë kushtetues, që të vetme, e cila rregullon organ funksionon si një e tërë. Me këtë metodë të trajtimit një person mund të ketë një kohë të shkurtër pereboleet gjitha sëmundjet që ai "u mbytën", "vënë" droga dhe për këtë arsye nuk janë të bërë punën e tyre në trup, jo të forcuar sistemin e tij imunitar. Sëmundjet e këtyre "prozhyvayutsya" e më shumë kohëve të fundit, kohët e fundit, për fëmijët, secili që zgjasin disa ditë dhe të shkoj pa trajtim dhe pa efekte negative. Kur trajtimin COMPLEXONES complexation - ilaçe të përbëra nga disa droga, më të përshtatshme për personin në patologji të veçantë - mprehje jashtëzakonisht të rralla.  Miti № Tradicionale Mjekësia 10. - armik Homeopati

  Kthehu në të pesëdhjetat, homeopati vendi ynë u ndalua së bashku me gjenetikë dhe kibernetikës, dhe mjekësi tradicionale mohuar të arritur atë. Tani situata ka ndryshuar. Homeopati është bërë një ilaç i plotë kapitull, përdorimi i saj është i mjekët zyrtare MSH, kurse homeopati dhëna në shkollat ​​mjekësore, trajnimit institut. Pas studimeve mjek merr formular standard Certifikata, dhe çdo 5 vjet, si në fusha të tjera të mjekësisë, konfirmon provimin e tyre kualifikuese.

  Që hollë homeopati dhe trajtimit individual sesa allopathy, dhe përzgjedhjen e barnave që janë konstituive për pacientin, kërkon mjek të kualifikuar, profesionistët e mira trajtim i tillë nuk është e mjaftueshme. Shumë mjekë të cilët përshkruajnë akuzat drogë - "complexones" ose "composites". Kjo metodë nuk është një individ, por edhe efektive. Së fundi, mbi counter në barnatore shitur tarifat homeopatik gatshëm - nga sëmundje fyt, nga ftohjet, dhimbje menstruale, eliminon dëshirat për alkoolin dhe shumë të tjerë. Ky ilaç përmban: shumë drogë në hollime të ndryshme dhe të ndihmojë të gjithë, por nuk janë efektive për një pacient të veçantë.

  Informacion nga artikullin "Mitet rreth homeopati."