10 Maskat sëmundje të vetme


 • shtënë - mos gjuaj?
 • Nëse hormoneve të mjaftueshme
 • Nëse shumë hormoneve

 • shtënë - mos gjuaj?

  Tiroide - një organ shumë i rëndësishëm hormon, dhe rregullon metabolizmin, dhe të nxehtit, nervor sistemit ... E pra, shumë. Edhe shumë: kur ka disa probleme në dukje të ndryshme shëndetësore ne paktën kujtojmë gjëndër tiroide dhe të kërkoni për shkaqet e çdo simptomë veçmas zapysuyuchys një grumbull të mjekëve të ndryshëm dhe secili thënë vetëm pjesë e foto. Sigurisht, ekspertët mbledh supet: pjesët që ju jeni plotësisht të shëndetshëm.

  Shko tek një endokrinolog duhet të jetë: analizë e thjeshtë mbi hormoneve tiroide tregojnë, ku bëri këto simptoma.

  Një mjek që situata në diçka tiroide si armë të akuzuar, funksioni ngarkuar kryen predispozitë gjenetike, dhe roli i këmbëzës - faktorët e mjedisit - stresi, infeksionet, djegien nga dielli, mangësi jod

  Nëse armë është ende "gjuaj", ka parregullsi në gjëndrën tiroide. Aktiviteti i tij dhe për pasojë, nivelet e hormoneve në gjak mund të bien si dhe rritje. I ndryshueshëm në këto raste të trajtimit nuk do të vetëm, por edhe "maskë", të cilat shpesh i fshehin këto shtete.


  Nëse hormoneve të mjaftueshme

  Ngjyra e lëkurës. A keni vënë re se lëkura ishte ngjyrë të verdhë e pjeshke, ashtu si vajzat në pikturat e Ingres dhe Fragonard: indiferent, shëndoshet me trashje butë e qafës dhe në krye të ngjyrës qelibar të fytyrës dhe trupit.


  Gjëja e parë që vjen në mendje - tmerr i tmerreve, unë verdhëza! Ndonjëherë diagnoza e "hepatitit" dhe vënë mjekët, duke harruar se kjo ngjyrë është dhe mungesa e gjëndrës tiroide - hypothyroidism. Mungesa e hormoneve në gjak jep verdhë pigment carotene konvertimin në vitaminë A, e cila ndodh në njerëzit e shëndoshë.

  Tendenca për kapsllëk. Ju mendoni se ju keni probleme me tretje, por në fakt ajo mund të jetë e njëjtë hypothyroidism. Gurëve të tëmthit - gjithashtu një nga maska ​​tipike një mungesa e hormoneve tiroide.

  pobolyuye zemra. A jeni i sigurt se kjo është "normale" miokardit? Është e nevojshme për të kontrolluar gjëndër tiroide.

  Mungesa e hormoneve ndikon në zemër mund të shkaktojë ngadalësuar norma - më pak se 60 rrahje në minutë, dështim të zemrës, ulur ose, anasjelltas, tension të lartë të gjakut. Hypothyroidism është e shoqëruar shpesh nga mungesa e hekurit dhe acidit folik.

  Mbipeshë. Çdo njeri i cili madje në një dietë të rreptë pika për punë, ju duhet së pari të kontrolloni gjëndër tiroide. Mungesa e hormoneve cënon metabolizmin, veçanërisht lipidet, gjaku grumbullohet kolesterolit të tepërt, zhvillim arteriosklerozës dhe trashje.

  Crregullimet e ciklit menstrual. Menstruacioneve mund të bëhet më e pasur, më të gjatë ose të ndaluar krejtësisht.

  Kur hypothyroidism është shpesh reduktohet epsh, thatësi vaginale zhvillon, mund të jetë e fibroids formuar, vezoret polycystic, rriten flokët në fytyrë, bark, gjoks.

  Ndjeshmëria në të ftohtë. Sepse hormonet tiroide janë përgjegjës për termoregulacionit, me mungesa shpesh të reduktuar temperaturën e tyre trupore - deri në 30 gradë! Nuk është çudi, njerëzit vazhdimisht ngrijë ndjen letargji dhe lodhje. Një tjetër manifestim i hypothyroidism mund të jetë një tendencë për infeksione të shpeshta, sepse hormonet tiroide stimuluar sistemin imunitar.

  Gërhitës Night. Në hypothyroidism për shkak të shkeljeve të metabolizmit-ujë kripë shfaqet edemë. Nëse fyt dhe gjuhën shtohet - gërhitës bezdisshëm.

  Ënjtje e timbër vokale ul. Mund të vuajnë shqisat - trazirat vizuale ndodhin (sidomos muzg), ulur seancë, tringëllimë në veshët ndërhyn. Ind Edematous compressing nervat në dore, dhe për këtë arsye ka mpirje në duar.

  Dhimbje të përbashkët. Shkaku i artritit mund të jenë të gjithë të njëjtën hypothyroidism. Ajo mund të shkaktojë çrregullime metabolike të lidhura me nivelet e rritura të urinës, dhe si rezultat - përdhes.

  Depresioni. Themeluar se 8 në 14% e njerëzve të cilët janë diagnostikuar me "depresion" është në të vërtetë vuajnë nga hypothyroidism. Shpesh këto dy sëmundje është e vështirë për të dalluar, veçanërisht në fazat e hershme të hypothyroidism kur depresioni mund të jetë vetëm simptomë.


  Nëse shumë hormoneve

  Ju jeni shumë më të hollë në vitet e fundit, shpesh e irrituar mbi xhingërima, të ndjehen të swings humor të vazhdueshme. Shpesh fajtor i hormoneve të tepërta tiroide. Më shpesh kjo ndodh në gratë e reja të bukur me një predispozitë të caktuar trashëguar. Në to ka një dështim në sistemin imunitar, si rezultat i zhvillimit të hyperthyroidism - një gjendje të rëndë të shoqëruar me një tepricë të hormoneve tiroide në trup. Ka dobësi të rënda, aritmia, pesha e humbur në mënyrë dramatike.

  Hyperthyroidism është trajtuar ndryshe. Nëse gjëndër tiroide nuk është rritur shumë, mjeku juaj mund të përshkruajnë barna që bllokojnë prodhimin e hormoneve tiroide.

  Efikasiteti, për fat të keq, është e vogël - rreth 30%.

  Në raste të tjera kanë ardhur në mënyrë radikale - të hequr shumica e kirurgjisë tiroide ose jod radioaktiv. Metoda e fundit është në shumë panik - ende radiophobia në vendin tonë me rastin. Në fakt, kjo metodë është e sigurt dhe shumë efektive. Jod radioaktiv hyn në trup në doza të vogla, të cilat janë të llogaritura në mënyrë rigoroze. Pra, rreziku është minimal për trupin. Nëse është e mundur për të bërë pa kirurgji.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Hyperthyroidism
 • Hypothyroidism
 • %
  0D