Nëse jetoni - përtaci


 • "Unë nuk dua për të ngrënë dhe të bëjnë seks"
 • Gratë janë trajtuar më shumë
 • Pushime dështon për t'u çlodhur
 • Është interesante

 • "Unë nuk dua për të ngrënë dhe të bëjnë seks"

  "Dhe ju nuk jeni tepër dembel për mua ishte topaty nëpër qytet", - këto fjalë takova një mik i mikut tim Tatiana dhe mbylljen e laptop shtrirë blissfully në shtrat. Vajza, pavarësisht moshës së tij të re, për disa vite vuajtur nga sindromi i lodhjes kronike. Fillimisht një student - kishte për të punuar për të të jetë në gjendje të marrësh me qira një apartament dhe të sigurojë një ekzistencë më shumë ose më pak të tolerueshme. Pastaj, në vijim ngulfatën modës qytetit, vendosi për të kursyer para në makinën - u vendos të marrë një punë të dytë.

  Sot Tatiana ëndrrat e një apartament në Krasnoyarsk (prindërit e saj jetojnë në një fshat të largët në anën veriore). Mundesuar vajzë 20 orë në ditë. Kur nuk ka fuqi për të përfunduar raportin për herë të dëshiruar, duke dënuar veten e tij për përtacisë dhe dobësisë, "aq i ri, dhe tashmë unë nuk mund edhe të fle një natë është jo - ditë nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh rreth."

  Në një forum në internet gjeti zbulesën e mëposhtme. "Unë jam duke bërë gjithçka nën të valëvit në punë ... jam duke planifikuar se si të kalojnë fundjavën me familjen në natyrë, ne do të jetë një argëtim dhe emocionuese të gjithë së bashku - dikush shkruan Delios. - Një dohodzhu në shtëpi dhe të "fluturoj" si një tullumbace.


  Nuk mund të merrni edhe në kuzhinë për të ngrohtë darkë. Rreth të ketë marrëdhënie seksuale me gruan e tij të dashur, e cila ende vazhdon intimitet emocional nuk është jashtë diskutimit. Një i trishtuar se asgjë unë mund të bëjë në lidhje me të. "

  Ankesat e tilla shpesh kanë për të dëgjuar psikoterapistëve. Ata kanë tendencë që të kthehet për të kur njerëzit vetë e tyre asgjë nuk mund ta ndihmojë atë.


  Gratë janë trajtuar më shumë

  Sindromi i lodhjes kronike (CFS) i bën mjekët argumentojnë më shumë se një duzinë vjet. Për herë të parë ky term u prezantua në 1984 nga Lloyd Alexander. Pastaj mjekët e ndarë në dy kampe.

  Disa besojnë se ky problem sulm i sforcuar i projektuar për të përmbushur mokasine. Të tjerët janë të bindur se CCS - rreziku real që mund të kërcënojë pothuajse çdo qytetar i metropolit. Shkencëtarët rusë kanë vërejtur pikën e parë e parë.

  - Përkundër faktit se sindromi i lodhjes kronike të miratuar në mbarë botën në vetëm e saj jo - shpjegon mjeku-terapist Irina Upatova. - Në vendin tonë, të gjithë pacientët me simptoma të ngjashme që trajtohen për krizë nervash (lodhje nervor). Shpesh nga Dr. kërkojnë ndihmë grave të kualifikuar të moshës së punës. Ata shpejt kuptojnë nevojën për trajtim.

  Meshkujt janë të prirur për këtë sëmundje, por përfaqësuesit e gjysmës fortë zakonisht përpiqen për të përballuar me lodhje të tyre. Si rezultat - shteruar të gjitha sistemet e trupit, ul imunitetin, e disa sëmundjeve kronike, depresioni dhe paaftësia për të shijuar jetën. Gradualisht kaloi pushtet gjithnjë e më shumë për të siguruar që kryejnë punë të thjeshtë.

  Në shumicën e rasteve të sindromi i lodhjes kronike vuajnë Workaholics drejtuesit - ata nuk e dinë se si të organizojnë ditën tuaj, "fus" në takime të shumta dhe raportet e të paktën disa orë pushim. Megjithatë në rrezik mund të merrni të thjeshtë dhe të punësuarit.

  - Çdo njeri është i ndryshëm - vazhdon Irina V .. - Ngarkesës, që konsiderohet normale për një person që të jetë i padurueshëm për të tjera. Të gjithë njerëzit e pragut të tyre lodhje. Kjo varet nga karakteristikat individuale të trupit, kushtet (fizike ose mendore), modalitetin e rekreative, stresi, sëmundje kronike, pronat imune mbrojtëse, etj pune


  Pushime dështon për t'u çlodhur

  Për të parandaluar ndodhjen e sindromi i lodhjes kronike të dy të lehtë dhe të vështirë. Në mënyrë tipike, mjekët këshillojnë pacientët për të ndryshuar punë - një që mund të sjellë më shumë kënaqësi do të kërkonte forcat më pak të kushtueshme. Por për të bërë këtë, natyrisht, është larg nga të gjitha.

  Në disa raste, njerëzit nuk me vetëdije duan të ndryshojnë ndonjë gjë në jetën tuaj, nuk e kuptuar CFS si një sëmundje.

  Përveç kësaj, pavarësisht nga kushtet, ajo është e rekomanduar për të fjalë për fjalë orë për të pikturuar rutinë tuaj të përditshme, gjithmonë të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë më të mirë - dy orë para mesnatës.

  A nuk e abuzimit të alkoolit dhe cigareve - se doping vetëm do të përkeqësojnë sëmundjen. E njëjta gjë vlen edhe për overeating.

  Rastësisht, sindromi i lodhjes kronike është absolutisht tipik për zonat rurale, emri tjetër i CFS - ". Qytetet sëmundje"
  Dhe pse nuk duhet të "ubyvatysya" në punë për 12 orë në ditë - në shpresë se ju do të shlyer tuaj dy-javore pushimet në det.

  Në mënyrë tipike, festë që ndodh vetëm një herë në çdo gjashtë muaj, nuk ka hequr lodhjen e akumuluar.

  Dhe mbani mend gjëja kryesore: disponimin tuaj dhe shtet përcakton qëndrimin ndaj jetës dhe punës. Shpesh nga prindërit për fëmijët e transferuara pesimizmit, shtypjen, "mërzitur" qëndrimin dhe paaftësia për t'u çlodhur. Shikoni në jetën e nga ana tjetër - ndoshta kjo nuk është aq e keqe sa keni menduar më parë.


  Është interesante

  Shkaku i saktë i sindromi i lodhjes kronike është i panjohur. Hulumtuesit të ndryshme kanë vënë përpara hipoteza të ndryshme në lidhje me paraqitjen e CFS, asnjë prej të cilave sot nuk është provuar.

  Disa shkencëtarë besojnë se viruset sindromi autorët që nganjëherë jetojnë në trup për vite pa treguar veten.

  Në një studim të kryer në 2002 të Universitetit të qytetit gjerman të Trier, zbuloi se shkaku i sindromi i lodhjes kronike mund të jetë një çekuilibër hormonal.

  Sindrome e lodhjes kronike është shkaktuar nga mutacionet gjenetike, sipas revistës Pharmacogenomics.

  Shfaqja e CFS provokojnë shkeljet e sistemit imunitar të njeriut të lidhura me stresin, të tepërt në trupin e elementeve të caktuara kimike, dhe alergjitë e shumta.

  Shkencëtar Ukrainisht K. Loganovsky vëren se "efektet e dozave të ulëta të rrezatimit, në kombinim me stres psikologjik është një faktor në zhvillimin e sindromi i lodhjes kronike."

  Sindrome e lodhjes kronike është e karakterizuar nga ndryshimet e mëposhtme:

 • lodhje, apati ruhet për të paktën gjashtë muaj dhe nganjëherë të zgjasë me vite të tëra;
 • dëmtim kujtesës, ulur përqendrimin;
 • ftohjet e shpeshta;
 • Sulmet e temperaturë ose ethe të ulët deri në 37,5-37,8 ruhet për disa muaj;
 • dhimbje të fytit dhe gërvisht;
 • dobësi e muskujve që nuk shkon larg pas fjetur një natë-së;
 • shqetësime të gjumit (pagjumësia ose, të qenët i përgjumur, duhet gjumë të përditshme);
 • gjumë sipërfaqësore me ëndrra të tmerrshme;
 • Ndryshimet emocionale (plogështi, nervozizëm, tearfulness ose rritur agresiviteti);
 • depresioni i përsëritur, ku ka një ndjenjë të depresionit dhe nganjëherë dëshpëruar;
 • ankthi dhe frika e paarsyeshme, panik shtete;
 • ulje në seks me makinë;
 • dhimbje koke natyrën e pazakontë;
 • rritur ndjeshmërinë për të shkëlqej, shqetësime vizuale;
 • shkundur duart gishtave;
 • dhemb muskuj dhe nyje;
 • Nuk është në rritje në mesin e grave sindromi premenstrual;
 • humbje e flokëve.
 • Informacion nga neni Natalia Alexeeva "Nëse jetoni - dembelizmi ...".