Nëse kreu pranverë godit


Natalia Hrydasova, psyhoendokrynoloh:

-
Të gjitha sistemet e trupit tonë gradualisht dalin nga letargji dimërore, dhe
të gjitha proceset vitale të fillojnë të rrjedhin më të shpejtë dhe më të forta.
Qelizat e përditësuar në mënyrë aktive, duke rritur rrjedhjen e gjakut fillon
rritje hormonal.

Zgjimit seksual
stimuluar emetimin e një pjesë të madhe hormoneve seksuale gjak në gratë -
estrogjenit në meshkuj - testosterone. Dhe në ashensor emocional dhe
Gjendja romantike korrespondon me oksitocinës hormoneve.

Estrogjenit
prodhimin vezoret. Ajo përshpejton rinovimin e qelizave, mbështet
Elasticiteti i enëve të gjakut, mbron ata nga kolesteroli, i jep lëkurën
elasticitetit dhe karakter - feminitet dhe butësi ndihmon nervor

sistem për të përballuar stresin.

Për të mbështetur
Nivelet normale të estrogjenit të nevojshme vitamina E (vajra vegjetale,
drithëra germinated, fasule, fasule) dhe K (spinaq, kungull, jeshile
bizele, mëlçisë viçi, yolks vezë) dhe acid folik Sun
(Majdanoz, lulelakër dhe lakër).

Testosterone
- Simbol i fuqisë dhe seksualitetit. Semennykami prodhuara dhe të leh
gjëndra veshkave. Mungesa e bën burrat nervoz, jo të reduktuara
vetëm potencë por edhe trupi total, kujtesës dhe të performancës.

Rritje
ushqime të nivelit të ndihmuar të pasura me zink (proteina të kafshëve: viçi,
derri ligët, mish qengji, ushqim deti, gaforre, oysters, midhje, dhe


fara kungull). Por birrë e më shumë se 0,5 litra në ditë
redukton prodhimin e testosterone.

Oxytocin
prodhuar nga gjëndra. Shumica e oxytocin lëshuar në
Blood: gratë - në muajt e parë pas lindjes, burra - pas duke bërë seks me të
grua ai e do. Mungesa e tij në disqet e vështirë, rritjet
ankthi.

A nuk e pajis keq mbi emocionet pozitive në
Ndryshe nga "kafshë" prodhimi testosterone varet oxytocin
emocionet - dashuri, dashuria, dëshira për të mbrojtur. Në produkte të njëjta për të rritur
ajo ndikon në prodhimin e çokollatë dhe banane, avocados dhe produkteve
e pasur me selen (asparagus, kungull i njomë, kungull, selino).