Si mund një njeri tiran


 • Taktikat "pushtues"
 • Përbuzje
 • Kontroll
 • Ndjenjë Personale

 • Sipas
  Një studim rus, dhuna ekziston në çdo dhjetë
  palë familje. Shumica e njerëzve nuk duan të besojnë se dhuna
  Dora e një të dashur - është një kërcënim i madh. Ata duan diçka
  për të shpjeguar, justifikuar. Shpesh për të mbyllur sytë e tyre për të vërtetën
  njerëzit fillojnë të "fajësuar viktimën". Për shembull: "Pse e bëri ajo kontaktoi
  ky i çmendur? A nuk ishte e qartë nga të filluar atë lloj personi? »


  Për fat të keq, ajo nuk ishte me të vërtetë e qartë që nga fillimi.
  Kundër
  stereotipet, më dhuna në familje - këto nuk janë alkolikët, nuk

  varurve dhe jo skizofrenët. Përkundrazi, shumica e përdhunuesit
  prodhojnë përshtypje jashtëzakonisht të favorshme - është e bindur
  njerëzit që janë gjuha shpesh mirë-varur, ata mund të jenë të pasur dhe të
  të begatë.

  Shumë shkencëtarë kanë arritur në përfundimin se në shtëpi
  përdhunuesit janë mendërisht njerëz "normale" dhe të shkaktojnë ato
  sjellje - arsimi, për shembull, "machyzm" dhe kulti i agresive
  "burra Real" shembuj të dhunës në mjedisin e tyre (djali ishte
  Dhuna dëshmitar kundër nënës së babait, ai ishte i ekspozuar ndaj
  Fëmijëria abuzimi fizik). Çfarëdo ajo ishte, intervista me gra
  mbijetuarit e dhunës në familje mund të përcaktojë karakteristikat


  Sjellja e meshkujve.


  Taktikat "pushtues"

  Shumë
  gratë viktima të dhunës, tregojnë historinë se si
  "Gëzohem courted" dikur partnerin e tyre - freskohet me trëndafila fjalë për fjalë
  kuptim, rregulluar një darkë romantike në restorante të shtrenjta, papritur
  çuan ata në ishujt Kanarie (pa pyetur, ajo donte të shkonte kudo në të gjitha).
  Sigurisht, është e vështirë për të parë një vajzë e re për të gjithë këtë romancë është bosh
  lëvdatë dëshirën për të shijuar veten dhe dëshirën për të "fituar"
  grua.

  Kjo hore- "Knight" do të rrethojë zgjedhur deri atë
  mund të duket. Kjo është vulë e shumica e këtyre
  burrat - në fazën e takim ata ndjehen "pushtuesit".


  Në fakt, një grua ata nuk jetojnë personin me ndjenjat e tyre,
  qëllimet, vendimet. Është për ta - një çmim gjë e shtrenjtë, forca, stuhi
  e cila do të sjellë ata për guximin e tyre. Dhe nuk shoh
  Kjo dashuri për të njëjtën grua, veçanërisht një njeri i prirur për
  dhuna, përpiqet "pushtimin" e tij të rritur vetë vetë për veten e tyre.


  Përbuzje

  Të gjithë
  Pa përjashtim, të tmerrshme e qëndrimit të ndryshme shoviniste të
  gratë, vetmi ndryshim është se si i mirë apo i keq ata
  fshehin marrëdhënien e hershme. Shumë prej këtyre njerëzve për ratuvaty dashurie
  Roli "tradicionale" e grave dhe libër i mirë i vjetër i quajtur
  "Domostroy."

  Vlen kushtuar vëmendje për të nëse janë apo jo ai e pëlqen shumë
  tregoj shaka në atë grua pa kuptim, dhe loudest prej tyre
  qesh. Nëse një njeri i thotë një shaka në lidhje me përdhunim, dhe
  pret që ju të përgjigjem rozsmiyetesya, kjo është një arsye serioze për të menduar.
  Në të njëjtën makinë është njohja që ai përdori shërbimet e
  Prostitutat (veçanërisht pa kondom).

  Një tjetër tipar i rëndësishëm: se ai flet për të kaluarën e tij.
  Ajo ka një rregull: është e nevojshme të imagjinohet se vetëm atëherë ai
  dikush do të flasim për ju. Nëse një njeri vazhdimisht pedals,
  se kurvë ishte ish e tij, si ajo "provuar" ritregon për

  gjërat e saj personale dhe madje intime - e gjithë kjo sugjeron që prej
  si njerëzit e mirë të qëndrojnë larg.


  Kontroll

  Qëllim
  dhuna - për të marrë kontrollin, mposht njeriun. Prandaj, edhe në
  Marrëdhëniet e hershme përdhunuesit e ardhshme shfaqin patologjike
  Prirja për të kontrolluar gratë dhe të pushtonin personal i saj
  hapësirë. Kjo mund të përfshijë:

  Kërko për informacion në lidhje me jetën e saj personale, për shembull,
  ai do të mund të lexoni emailet e saj për të marrë në çantë e saj pa
  leje për të filluar fumbling përmes gjërave të saj. Në botën e tij - kjo është absolutisht e
  sjellje normale, ai nuk sheh asgjë të keqe me këtë.

  Kontroll nga i saj shfaqje .

  Disa
  burra, i dhunshëm, i fiksuar rrobat e saj - shumë haptas,
  Sinqerisht, grua "e vërtetë" nuk duhet të shkojnë në xhinse dhe t. D. Ata
  mund të kërkojë që ajo ndryshoi stilin, ose të dëshironi të zgjidhni rrobat e saj
  njëjtë si kukull. Disa njerëz nuk e pëlqen peshën e saj - ata fillojnë të ndjekin
  çfarë ajo ha, duke e paraqitur atë si "një shërbim të madh."

  Shkelja e kufijve trupore.
  përdhunues zemra beson se trupi gruaja "e tij" i takon atij.
  Kjo mund të ndikojë kur ajo kërkoi të mos. Mund
  këmbëngulë për seks kur ajo tha në mënyrë të vendosur se ai nuk dëshiron.
  Kur ajo e pyet atë për të veshin një prezervativ, ai mund të "mbizotërojë mbi" të saj për të bërë

  sex pa të. Ose të veshin një prezervativ, dhe pastaj gjatë seksit
  hequr atë.

  Kontrolli i kohës personale karakteristikë
  për shumicën e dhunës në familje. Nëse duket
  mundësi për të bërë planet e saj për këtë ditë, shikoni çfarë po bënte në
  Gjatë ditës - ajo i jep atij një kënaqësi të sinqertë. Ajo mund të edhe
  në mënyrë specifike ndalojnë atë, duke e detyruar vonë për një takim të rëndësishëm, ose
  të detyruar të ndryshojë planet - vetëm për të ndjehen edhe një herë kontroll mbi të.

  Monitorimi i mjedisit Parimi femër
  i rëndësishëm për çdo përdhunues. "E tij" një grua duhet gjithmonë të vënë atë në
  Vendin e parë, ajo duhet të jetë qendra e jetës së saj.

  Për shembull, ajo mund të si
  do shaka bindë skarcitetet për t'u takuar me miqtë dhe të kalojnë një mbrëmje
  me të. Ose të përpiqen për të shpjeguar se si familja dhe miqtë e punon saj "poshtëruese"
  dhe "përdorim". Jo shumë larg nga ajo është e ndarë xhelozi patologjike, e cila është tipike për shumicën e përdhunuesit.

  Për dhunën në familje gjithmonë e karakterizuar përshkallëzim.
  E para është mposhtur një vit mesatar apo më shumë. Shpesh
  Dhuna fizike debutim llogariten për gratë shtatzënisë - në këtë
  Periudha përdhunues ndjen se ajo filloi të varet tërësisht mbi të.
  Megjithatë, kjo mund të shihet shenjat e para të dhunës, së pari

  vend, abuzimi emocional - "shaka" të përhershme për
  metat e shfaqjes së tij dhe aftësitë, sulmet e bujë, "leximi"
  gratë si fëmijë fajtor tonin imperativ: "Shikoni në mua"
  "Clean atë", "Ju duhet të ndalet kështu veprojnë."

  Ju mund shpesh
  njoftim prirje për dhunë në marrëdhëniet me njerëzit e tjerë, së pari
  gjithash, me ato "poshtë" në statusin dhe ne trajtimin e
  kafshët.
  Një burrë i cili ka një qen në "qëllime edukative", dhe
  anëtarët e familjes mund të sillen në të njëjtën mënyrë.

  Është e rëndësishme të kujtoni
  se ndryshimi njeri, të prirur për dhunë, është e pamundur. Ne nuk mund dhe ajo
  "Qetësuar". Ata e shohin probleme në sjelljen e tyre, ata gjithmonë

  fajësojnë gruan që "e tyre të dëshmuar për të trajtuar." Shumë rrallë një
  njerëz të vetëdijshëm për problemin dhe thirrjet për ndihmë psikologjike,
  partner por kurrë bindur atë për të bërë atë. Sepse vetëm
  Rekomandimi i mundur - të qëndrojnë larg prej tyre të jetë e mundur.


  Ndjenjë Personale

  Shumë
  shpesh njerëz të bllokuar në, marrëdhëniet jo të shëndetshme të rrezikshme, nuk hera e parë
  mund vetëm të "gisht show", atë që ata nuk kanë.

  Një nga udhëzimet
  një kryesi i mundshëm është një ndryshim në
  shëndetësor dhe sjellja e gruas:

 • Partner Frika përpjekjet për të ndryshuar sjelljen e tyre dhe veten e tyre për të shmangur një reagim të ashpër nga partneri.

 • Ankthi pashpjegueshme, stresi apo depresioni, të pazakontë dhe nuk
  të shoqëruara me simptoma fizike sëmundje: dhimbje barku, pagjumësi,
  lodhje kronike, ndryshimet në oreks, një rritje të mprehtë apo rënie
  libido.
 • Dyshimet në vet "normalitetit" të tyre dhe shëndetit mendor, një ulje e madhe e vetë-respekt.
 • Përjashtimi i marrëdhënieve të tjera dhe qëllimet e jetës për marrëdhëniet me partnerin.
 • Ndjenja emocionale "mpirje" pafuqisë përhershëm.
 • Ndjeheni i izoluar nga të gjithë, por një partner shumë i madh "mani" në këtë marrëdhënie.
 • Duke shpikur justifikime për të kryer partner të rregullt
  Nevoja për të mbrojtur marrëdhëniet me të dashurit që

  nepokoyatsya për ju.
 • Informacion nga artikullin "The prirje ndaj dhunës në familje, si për të njohur."