Si të relaksoheni


 • E mirë dhe e keqe
 • "Brejtësve, por i gëzuar!"
 • Gjëja kryesore - mos përzihen
 • Pas punës
 • Rusët donte për të punuar si gjermanët
 • Tre letra të lodhur - CFS
 • Shënim kokë

 • E mirë dhe e keqe

  Përkufizimi thjeshtë e lodhjes - "një sëmundje që është trajtuar me pjesën tjetër." Megjithatë para se psikologët këshillojnë trajtim të përcaktuara, dhe nëse për të bërë atë, "Lodhja është e ndryshme - për shembull," të mirë ", shkaktoi Abrahami për të punuar apo edhe konflikte me kolegët. Në këtë rast, personi në mënyrë të qartë e kupton arsyen e lodhjes. Ai i shpëtoi të pasionin tuaj dhe të kuptuarit se shteti në të cilin ai është tani - kjo është e përkohshme.

  Në këtë rast, ju mund të zgjidhë problemin ose të duruar vështirësi dhe ndonjëherë thjesht sa për të fjetur ", - thotë psikologu Natalya Pisarenko. Por ka një lloj i dytë i lodhjes: "Ky shtet i afërt depresionit. Në këtë rast, pjesa tjetër nuk do të të ndihmojë me lodhje. Njeriu ndihet ndjenjë shtypëse e zbrazëtisë, asnjë pasion në të më nuk mbetet. Për se lodhje nuk ka nevojë të luftojnë, për shkak se ajo është një tregues i drejtpërdrejtë që diçka në jetë duhet të ndryshojë ", - vazhdon Pisarenko.

  Sipas psikologut Dmitri Sinareva, lodhje është një shenjë e urryer "Nëse një njeri e bën atë që ai e pëlqen, kënaqësinë e punës do të gjithmonë të mbizotërojnë mbi lodhje.


  Prandaj, ata që e ndjen çdo natë lodhje ekstreme, ajo është konsideruar vlerë nëse vendosjen "- paralajmëron ai.

  "Mundësia e dytë - arsyeja nuk qëndron në punë dhe në jetën tuaj personale apo rëndim të çrregullimeve neurotike.
  Në këtë rast, ju duhet të adresojë seriozisht shëndetin e tyre, edhe në qoftë se ajo mund të dëmtojë punën ", - thotë Natalya Pisarenko.


  "Brejtësve, por i gëzuar!"

  Për normal, "e mirë" lodhje disi kishte të gjitha të dhënat e zotër të punës. Prandaj, mënyra për të luftuar këtë sëmundje peshë - ju vetëm të zgjidhni atë që ju përshtatet.

  "Është e rëndësishme për të planifikuar kohën tuaj" - kreu i HR-Departamentit Grupi i kompanive "Planet Fitness" Tatiana Kostyaeva.

  Për shembull, një punë që kërkon një tension krijues (p.sh., përgatitja dokument, negocimi me partnerë), ajo është këshilluar për të kryer jashtë për darkë, kur shumë forca, por pasdite orar rutinë që kërkon asnjë punë përpjekje mendore. "Britanikët kanë një proverb i mirë duhet të pushoni para se ju jeni të lodhur - si Tatiana Kostyaeva - Sepse çdo dy orë unë isha duke bërë një pushim të vogël:. Prohulyuyusya vetëm poshtë rrugës"

  Ideja se zyra duhet të mendojë vetëm për punën gabimisht. "Për të shkarkoj, është e dobishme për të mbajtur desktop diçka e bërë vetë, duke shkaktuar emocione të këndshme të tilla si fotografi apo suvenire të dhuruara nga të afërmit.

  E pra, në qoftë se ju mund të dëgjoni muzikë në punë - të paktën 15 minuta në ditë me kufje. Garat e preferuara ndihmë e madhe për të përballuar stresin "- sugjeron Dmitry Sinard.

  Dita e Punës - jo një arsye për të heqin dorë nga kënaqësitë. "Unë lodhje shfaqet në të njëjtën kohë me ndjenjën e urisë. Ajo duhet të kaloni darkë, dhe unë mezi udhëzuar në numër. Prandaj, gjithmonë mbani një desktop kuti fruta të freskëta dhe fruta të thata, karamele ose çokollatë. Jam shpesh, por pak, kështu që nuk do të marrë yndyrë. Kolegë, edhe pse me shaka quhet më brejtësve. Oh, brejtësit, por i gëzuar! "- Thotë Svetllana kontabilist.

  "Kam sjellë biçikletë për të punuar. Unë dua të ngasin, por në mbrëmje ai ishte duke ecur. Dhe në kohën drekë unë ulem, tjerr pedals, ja përreth oborreve dhe parqeve, dhe kokën pastaj ventiluar përsëri për të punuar ", - thotë administratori i sistemit Dmitry.


  Gjëja kryesore - mos përzihen

  Megjithatë, ajo gjithashtu ndodh që mënyra për të luftuar lodhjen në punë zëvendësuar vetë punën. Për shembull, në kompanitë ku punonjësit janë të lejuara për të shfletoj lirisht web Network, një nga mënyrat më popullore për të shkëputur nga situata puna është lexuar forume të ndryshme, veçanërisht blogs rrjetit.

  Por, psikologët paralajmërojnë se ky mjet mund të përdoret vetëm në doza minimale: "Nga njëra anë, komunikimi në rrjet - një veprimtari e ndryshimit të nevojshme për kohën e lirë por të zëvendësojë komunikimin e vërtetë virtuale gjithmonë i rrezikshëm", - paralajmëron Dmitry Sinard.

  Udhëtim paqëllimtë nëpër World Wide Web mund të gomave është shumë më e fortë sesa raportin vjetor, i cili duhet të përgatitet në dy ditë. Prandaj, në stilin e ankesave ", sikur asgjë më shumë është bërë, por në mbrëmjen e lodhur" popullor në mesin e menaxherëve moderne. Përveç kësaj, nëse puna kërkon ulur konstante në kompjuter, komunikim virtual vetëm rrit lodhjen e syve.

  Në vend të hapjes së dritares ICQ, të bëjë stërvitje më të mirë: së pari duken larg dhe të shpejtë fokus sy në urë, dhe kështu 10-20 herë.


  Pas punës

  Çfarë do të ishte koha, varet se si mbrëmje para. "Ne duhet të mësojnë për t'u çlodhur, të pushojnë, të shërohen. Dhe të shpëtoj nga zakone të këqija! Për shembull, zakon i marrë në shtëpi e punës helmet ekzistencën e shumë. Në fund të fundit, si rezultat i punës në shtëpi ende nuk. Dhe i humbur "detyrat e shtëpisë" fillon të shkaktojë ndjenjat e fajit, zemërimit, lodhje, "- tha drejtori i Burimeve Njerëzore grupit" AlfaStrakhovanie "Catherine Supozimi.

  Nëse gjërat me të vërtetë shumë më mirë të nesërmen për të ardhur për të punuar më herët, por ende kushtojnë një mbrëmje të pushimit, dhe në mënyrë ideale nuk divan dhe aktiv. "Unë personalisht kam një dorë e zjarreve lodhje kur pas punës shkojnë në stërvitje tuaj të preferuar në klub palestër", - thotë Tatiana Kostyaeva. Në fundjavë ajo është e rekomanduar që të largohen nga qyteti, "Ajo ndihmon ta plotësuar tërë javën."

  Gjithashtu, nuk e lënë pas dore mundësinë për të marrë kohë të paplanifikuar off për një ose dy ditë. "Edhe një ndryshim i shkurtër i peizazh do të ndihmojë në rinovimin dhe vlerësojnë punën e vet nga, të kuptojnë çfarë e forta dhe dobësitë e pikave ne duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë", - sugjeron Marketing Drejtor hedhantynhovoy i Penny Lane Consulting Lika Basariya.


  Rusët donte për të punuar si gjermanët

  Kohët e fundit, Agjencia Ndërkombëtare për rekrutimin Kelly Shërbimeve bëri një anketë në mesin e punonjësve të kompanive të ndryshme. Specialistët agjenci bërë pyetjen "Gëzuar ju në punë?" 12 mijë njerëz nga 12 vende të Evropës, përfshirë Rusinë, ndër të cilët ishin gati të barabartë midis burrave dhe grave në moshë aktive për punë.

  Më të kënaqur me punën e tyre kanë qenë banorë të Norvegjisë dhe Suedisë - përgjigje pozitive për këtë pyetje është dhënë 70% të këtyre vendeve. Franca ishte anketuarit më pak me fat - 61% në Itali dhe Zvicër - 53%, Gjermani - 50% në Britani të Madhe - 47%, Spanja 46%, Holanda - 45% në Belgjikë - 35%.

  Rusët, si populli i Gjermanisë, ka shprehur lumturinë në punë 50% të përgjigjeve. Përveç kësaj, 70% e të anketuarve besojnë se puna e një efekt pozitiv në jetën private. Niveli i stresit në punë në rusëve të anketuar arrin nivelin më të lartë në krahasim me homologët e tyre në vendet evropiane - 60%.

  Lumtur në punë në Rusi ndiheni ekspertë të stafit, reklamuesit, e ndjekur nga IT-specialistë dhe kontabilistëve. Sa për sektorët, ajo është 67% të kënaqur me - specialistë të shërbimeve dhe ata që punojnë në kompanitë e mëdha prodhuese në fushën e turizmit.

  Më të pakënaqur me punën e studimit ishin punonjësit e autoriteteve - më pak se 30% të kënaqur, shkencëtarë dhe farmacistët - 31% të kënaqur.

  Gjithashtu, studimi zbuloi se rroga e tij pakënaqur nëpunës të zyrës në pothuajse të gjitha vendet - e kënaqur nga 20% në 40%.


  Tre letra të lodhur - CFS

  Në vitet '50 e hershme të shekullit të kaluar, mjekët zbuluan një sëmundje të re - sindromi i lodhjes kronike (CFS). Simptomat e sëmundjes, lodhje, humor depresion, pagjumësi, dhimbje të përbashkët, vështirësi përqëndruar.

  Për një kohë të gjatë konsiderohet CFS formë pashkelur e infeksionit viral.

  Në vitet kontse70 disa mjekë kanë kushtuar vëmendje të selektivitetit social të virusit të ri, më shumë se 70% e rasteve kanë qenë punëtorët e zyrës apo familjet e tyre.

  Interesante, shkaku i sëmundjes nuk është manifestuar gjithmonë përpunimit. Rritja e sensibilitet për lodhje kronike të vërejtur në strukturat e kulturës së ulët për të motivuar punonjësit ose mangësi të tjera në politikën e personelit.

  Rritja e sindromi i lodhjes kronike është vërejtur në kompanitë e cila është një luftë e vazhdueshme për pushtet reale financiare në treg dhe jetën e njerëzve në rrezik në çdo kuptim. Deri në një masë më të madhe neduzi priren drejtuesit, mjekët dhe përfaqësuesit e profesioneve kreative.

  Sot, sindromi i lodhjes kronike vuajnë deri në 20% në vendet e zhvilluara.

  Kurë tableta CFS vështirë.

  Më efektive këtu është psikoterapi.


  Shënim kokë

  Shef për të punuar me agjencinë e mediave "R.Y.M. Porter Novella "Vladimir Zverev këshilluar që të kujdeset për këtë punë. "Vendi i punës duhet të jetë të rehatshme, në një dhomë standard të 30-metër duhet të jetë jo më shumë se 3-4 punonjës", - tha ai.

  "Ajo duhet të shkarkoni vartësve punë të ndryshme - vazhdon Zverev. - Për shembull, një punonjës është e raportoni javë dhe kalon kohën në para kompjuterit, dhe tjetri po organizon një javë të negociatave dhe në mënyrë aktive shkon në takime. Puna rutinë nuk duhet të jetë - përndryshe njerëzit shpejt lodhem dhe humbasin motivimin për punë ".

  Ai gjithashtu këshillon në kohë siç është planifikuar që të le pushim stafit dhe jo për të dhënë punonjësit "riciklimi", - mbeten në zyrë pas orë kur ajo ka arsye të mirë, që është projekte "të nxehta" dhe Punë përfshijnë të gjitha duart.

  "Koha Pushimi marrë mund të shpëtojë karrierën - unë dua të përsëris këtë frazë për punonjësit e saj - e mbështet drejtorin e saj të komunikimit të marketingut grupit" AlfaStrakhovanie "Irina Limitovskaya. - Unë mendoj se për çështje të vartësit duhet të ndiqni, nëse është e nevojshme - të dërguar ata të lënë pushtetin ".

  Gjithashtu, nuk do të ndalojë lojën në zyrë. Alexander, CFO PR-kompani, në atë kohë një të papriturat të veçanta në zyrën blerë në rrugë për të punuar shigjetat "I varur deri në lojë në korridor, dhe tani të gjithë punonjësit, në vend të mbledhur një stimulim, hedhin shigjetat.

  Ndonjëherë mur në të cilën ajo varet, duke shkuar në të gjithë vendin, por pas shkarkimit të tillë të gjithë kthimi në punë të kënaqur dhe të relaksuar. "

  Informacion nga neni Catherine Babkov "nevojë për një pushim para se ju jeni të lodhur."