Çfarë është CFS - Lodhja kronike Sindromi


 • Problemi i kohës sonë
 • Cilat janë simptomat?
 • Gjendja e stresit kronik
 • Depresioni apo karrierë?
 • A punën tuaj me aftësitë tuaja?
 • Arsyet personale
 • Karakteristikat e sistemit nervor
 • Si të merren me të?

 • Problemi i kohës sonë

  Në CFS ne nuk mund plotësisht operacionale, gjithmonë ndjejnë mungesën e gjumit, madje edhe nëse fle për 10 orë, ne nuk kemi fuqi për të marrë nga banesa dhe në punë të kemi parasysh orën në përfundimin e tij.
  Për fat të keq, kjo sëmundje është e dëmshme për shëndetin e të dy fizike dhe psikologjike.

  Këtu është një grup "klasik" i simptomave në pacientët të cilët ankohen:

 • nuk ka forcë për të bërë asgjë;
 • asgjë nuk e kënaq;
 • Detyrat më të zakonshme dhe të konvertuar në punë jashtë orarit;
 • I paduruar që ende i lumtur;
 • shpërthime të shpeshta të zemërimit dhe të agresionit ndaj të tjerëve;
 • në mëngjes ju ndjeheni si në qoftë se ju të gjithë natën në ujë janë marrë;
 • Unë dua të shtrihem gjithë ditën në një dhomë të errët, përballet me murin, etj

 • Sigurisht, kjo "buqetë" e lidhur në mënyrë aktive dhe fiziologji, duke shtuar në listën e mësipërme të simptomet tuaja:

 • pagjumësi,
 • i cekët, me ëndrra të këqija të rënda ëndërr
 • dhimbje koke,
 • Presion Jumping
 • dhimbje në zemër dhe stomak,
 • të vazhdojë në një listë individuale të të gjithë plagë kronike.
 • Disa shkencëtarë besojnë se shkaku i kësaj gjendje mund të qëndrojnë në predispozicion gjenetik dhe kequshqyerja, mjedis të varfër, mode whipped të ditës. Të tjerë besojnë se kjo është një sëmundje virale që ndikon në sistemin imun, nervor dhe muskulor të njeriut. Mbështetësit e të dy versioneve të bien dakord në një gjë: në peshë trupin tonë mund të marr një sy gjumë viruseve që janë të ndikuar nga faktorë të jashtëm janë të aktivizuar dhe të shkatërruar sistemin tonë imunitar.


  Shumica e njerëzve priren për të CFS, puna e të cilit është e lidhur me stres të vazhdueshëm (biznesmenë, gazetarë, menaxherëve). Besohet se ndriçimi artificial, mungesa e oksigjenit dhe një sasi e madhe e kohës së shpenzuar në kompjuter, të rrisë rrezikun e sëmundjes. Kushtet e dobëta mjedisore, jeta në metropol, ekzagjeruar ritmin e jetës, të ushqyerit e dobët dhe të parregullta, përvojat e vështira personale - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë CFS.


  Cilat janë simptomat?

 • Në qoftë se ju ndiheni të lodhur më shumë se dy ose tre javë, dhe kjo nuk shkon larg, madje edhe kur ju jeni të mirë vyspitsya se si të relaksoheni ose të marrë një udhëtim në një pushim të fundjavës. Nëse jetoni në një orar më shumë ose më pak normale pa gjumë për 2 orë në ditë dhe nuk punojnë në punë e vështirë fizike se normale.

 • Nëse ju herë pas here keni një dhimbje koke, dhimbje të nyjeve, parehati muskujve ndjerë, ju gjithmonë kap zastudzhuyetesya dhe viruse të fluturojnë. Mund të jetë i pranishëm dhimbje gjoksi, limfatike nyjet fytin periodikisht artikull.
 • Në gjendjen psikologjike është pasqyruar si: humbja e kujtesës, çrregullime vëmendje, rritjen nervozizëm, swings humor pashpjegueshme, depresion dhe apati.
 • Nëse ju duhet të ndiheni letargji qëllimshëm drekë dhe vështirësi, nuk mund të fle natën, por dua të fle gjithë ditën.
 • Nëse papritmas pa dieting ose të hahet shumë ju filloni për të humbur ose fituar peshë.
 • Ajo që ne reagojmë në këtë mënyrë? Dhe stresi, të cilat ne kemi thënë në mënyrë të përsëritur.

  Për më tepër, ajo nuk ka të bëjë me ndonjë shok të një-kohë (edhe pse kjo ndodh!) Dhe ashtu-quajtur "grumbulluar" stres të përbërë nga shumë të vogla, të përditshme "ukolchyk" në psikologjinë tonë. Kjo është një gamë shumë të gjerë, nga vezë të fërguara olokauste në mëngjes dhe një argument me një birë fqinj serioze në punë, një argument me një të dashur dhe globale, por është e qartë pakënaqësia. Të them të vërtetën, jetën tonë - një rrjedhë e vazhdueshme e më të madhe të stresit. Rrjedha shkon plotësisht përmes të gjithë, pa marrë parasysh moshën dhe statusin social.


  Gjendja e stresit kronik

  Man - një qenie e gjallë, i adaptueshëm, një prej specieve të mbijetuar në tokë, kështu që - disi të përballuar me ortek e stresit.

  Por, gjendje kronike e stresit ende kopytsya dhe herë pas here mendjen tonë (dhe pas saj gjithë trupi) është i lëkundur. Ky është një reagim neurotik. Mos të jetë i gabuar nëse unë them se të paktën një herë në jetën e tyre, të gjithë ranë nën ndikimin e saj.

  Një tjetër shkak i rëndësishëm social (edhe pse ajo është e ndërthurur ngushtë me faktorin personale) çrregullime neurotike përfshijnë të mprehtë, dëshirën e çiltër e dhimbshme për të nxitur të dy në punë dhe në shoqëri. "

  Në fakt, të gjithë situatat stresuese mund të ndahen në dy lloje. E para nga këto përfshijnë kushtet sociale. Këtu janë ne, i dashur lexues, nuk ka gjasa që ne të mund të ndryshojë.

  Këto terma thjesht imponuar mbi ne. Dhe, si ai apo jo, si ata të mësojnë për të mbijetuar disi e nevojshme. Një anëtar i një nga universitetet në Shtetet e Bashkuara kryer një studim që gjurmohen lidhje mjaft të qartë në mes ulje-ngritje të ekonomisë amerikane dhe incidencën e sëmundjes mendore. Sipas tij, gjatë depresionit ekonomik, numri i sëmurë mendor në SHBA është rritur me 150-200%.

  Rezultat i recesionit ekonomik çon në finalen e pashmangshme - dështime neurotike - shumë njerëz që kap krizë. Këta njerëz, si autor shkruan kërkimore, të fajësojnë veten e tyre. Ata mendojnë se ata kanë disa dobësi dhe për këtë arsye ata nuk mund të "bëjë atë" në garën financiare, edhe pse në shumicën e rasteve ato janë vetëm viktima të pafajshme të shoqërisë.

  Këto studime tregojnë se më shumë amerikanë arritën vklyuchyvshys në ndjekje të të ardhurave shtesë, më shumë mundësi ajo "zvyhnutysya" në rast të ndryshimeve të pafavorshme.

  Sipas llogaritjeve statistikore gjeti se sëmundjet mendore ndodhin proporcionalisht më e lartë në periudhat e goditjeve ekonomike në një popull të pasur të cilët "kanë diçka për të humbur." E gjithë kjo çon në stres të vazhdueshëm emocional, neurozë e bën jetën një gamë të gjerë të popullsisë normale. Si mendoni ju se ne të ndryshojnë në masë të madhe në këtë drejtim nga amerikanët?


  Depresioni apo karrierë?

  Në parim, koncepti i karrierës dhe karierizëm nuk kundërshtojnë nocionet e moralit që i keq se një person ka tendencë për t'u bërë i suksesshëm ndikoj japë familjeve mundësinë për të qenë i pavarur i trazirave financiare, të mos mendojnë për një ditë me shi.

  Bad kur ky qëllim është vetëm e rëndësishme për njerëzit.
  Këta njerëz zhvillojnë një lloj të "sëmundjes të karrierës." Kjo është e dhimbshme për të dy "aspirojnë up" dhe për familjen e tij, të çon në çrregullime neurotike. Në veçanti, ata janë të shprehur në karrierën e rrëzimit.


  A punën tuaj me aftësitë tuaja?

  Promovon zhvillimin e reaksioneve neurotike dhe situatave ku detyrat tona të prodhimit nuk korrespondojnë me interesat tona, me strukturën e aftësive individuale, zhvillimin fizik, më në fund. Gjatë nahromadzhuvatymutsya emocionet negative mund të çojë në çrregullime neurotike.

  Ata e provokuan nevojën për t'u marrë në të njëjtën kohë me disa raste (të gjitha prej tyre - urgjente): të mos pasur nevojë të përqëndrohen në një person kishte për të kaluar në një tjetër.

  Ky ritëm të humbur thyen urdhrin e kontrollit dhe analizave, nuk ka argëtim, sepse ju nuk mund tërësisht filluar, ne duhet të shpejt të zhvendoset dhe të përshtaten me kushtet e reja.


  Arsyet personale

  Grupi i dytë i shkaqeve të çrregullimeve neurotike - personal. Kjo përvojë të çojë në humbjen e të dashurit, konfliktet dashuri, tradhti bashkëshortore, dallimet intrafamily, si dhe abuzim alkooli dikush në familje.

  Jeta jonë plot arsye personale të çdo ashpërsi. Dhe ata me sukses të plotësojë shkaqet sociale e listuara më sipër, duke krijuar një "përsosur" në foto e saj tërësinë e jetës tonë të përditshme


  Karakteristikat e sistemit nervor

  Një faktor tjetër që ndikon në shfaqjen dhe ashpërsia e reaksioneve neurotike secili prej nesh - sidomos sistemin tonë nervor. Veçori të tilla si lindja dhe janë subjekt për të ndryshuar pak. Siç thonë ata, ka lindur me asgjë, dhe kështu jetojnë. Sipas tipit të përgjigje të stimujve të jashtëm ne të gjithë e ndajnë për njerëzit me një sistem të fortë nervor dhe njerëzit me një sistem të dobët nervor

  Njerëzit me sistem të fortë nervor me performancë të lartë, veçanërisht nëse një qëndresë të madhe nevojë dhe këmbëngulje. Ata nuk merrni humbur në situata të vështira, veprimit dhe këmbëngulës, i pavarur, nuk më pëlqen të ankohen në lidhje me problemet, jo duke kërkuar në mbështetjen përreth.

  Ata janë dështime shumë të rralla nervor.

  Njerëzit me një sistem të dobët nervor, nga ana tjetër, kanë performancë të ulët, i pavendosur, duke u përpjekur për të shmangur përgjegjësinë dhe situatave të vështira. Zakonisht ata janë ndjenja e veçantë të inferioritetit, ata nuk mund të mbrojnë besimet e tyre dhe lehtë bien nën ndikimin e huaj. Dështime nervor në popullin e këtij lloji janë shumë të zakonshme.


  Si të merren me të?

 • Së pari ju duhet për të marrë mënyrën e saktë të ditës. Shtrihuni jo më vonë se 23 orë fle të paktën 8 orë në ditë. Në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën e punës dhe të pushoni prishet për mëngjes, drekë dhe darkë.
 • Kalo në ushqimin e duhur.

  Mundohuni të hani një shumëllojshmëri ushqimesh, përkundër të gjitha dietat nuk përjashtojnë nga dietën tuaj çdo ushqim në të gjitha. Njeriu ka nevojë për proteina të njëjta, yndyrna dhe karbohidratet.
 • Për ata që ende i përmbahet dietat Këshillë: Mundohuni të ushqimit të veçantë - të marrë të gjitha elementet e nevojshme dhe nuk shërohet. Hani fruta më të freskëta dhe perime. Të jetë i sigurt për të marrë vitamina, sidomos B1, B6, B12 dhe C. Pini xhensen, rrënjë jamball, xhensen siberian.
 • Dhe mos harroni ëmbëlsirë - për një trup të plotë duhet glukozë. Shpesh kjo rezulton se vajzat kujdesen për belit të tyre pafundësisht, krejtësisht të hani asgjë të ëmbël.

  Kjo mund të zgjasë me muaj, e cila është shumë e dëmshme për trupin. Edhe në qoftë se ju uleni në një dietë dhe janë të frikësuar për të ngrënë pjesë shtesë e goodies, të marrë atë një rregull të paktën një herë në çdo dy ditë për të ngrënë një fetë të vogël të çokollatë e errët.
 • Ushtrim, ushtrim, të paktën dy herë në ditë për 5-10 minuta. Kushtoj vëmendje të veçantë për ushtrime të frymëmarrjes, shtrirje. E pra, në qoftë se ju keni mundësinë për të bërë ndonjë lëvizje dhe sport fun - të tilla si volejboll, tenis. Atëherë ju mund të kombinohen stërvitje me emocione të këndshme të ekipore dhe komunikimit me partnerët.
 • Mundohuni sa më shumë të jetë e mundur për të shpenzuar kohë jashtë.

  Summer jashtë në diell, të shpenzojnë më shumë kohë jashtë, pranë ujit, në pyje, duke notuar, bëj banja dielli. Në dimër, mos kini frikë të ftohtë, të vishen me rroba të ngrohta dhe të shkojnë - udhëtim me sajë, ski apo gdhend grua dëborë. Gjëja kryesore - për të qenë aktiv dhe të marrin oksigjen në mënyrë të plotë.
 • Mos hezitoni ndonjëherë për të harruar çdo gjë dhe të argëtohen, të bërë blerje të panevojshme - me pak fjalë, bëni atë që ju në gjendje për të hequr gjendjen shpirtërore. Këshilli vetë - emocionet pozitive gjithmonë të përfitojnë trupin!
 • Të heqë dorë cigare dhe alkool. A nuk pushojnë me anë të një gotë birrë ose një koktej pas një ditë e vështirë.

  Mos u mundoni për të rritur efikasitetin e pushimet e tyre të shpeshta për një pushim tymi. Kjo depletes trupin dhe vetëm do të përkeqësojnë problemin.
 • Kontaktoni PS-qendër ose qendrën shëndetësore, ku ata shpenzuar Color, terapi Sound, masazh dhe procedura të tjera të ngjashme. Ndoshta kjo do të ishte e dobishme për të folur për një psikolog për të marrë pjesë në seancat psikoterapi grupore, sesioneve trajnuese.
 • Informacion nga Helen Aref artikullin "Lodhja kronike Sindromi".