Çfarë duhet të bëni me xhelozinë e fëmijëve


 • Ne jemi duke pritur për lejleku bën së bashku
 • Takimi i parë
 • Tani ne kemi bërë më shumë - Tactics veprim më tej
 • Ne luajnë së bashku!
 • Kudo duke deklaruar se një fëmijë më i rritur duhet të jenë të përgatitur për të
  baby, duke folur për atë që duket si një foshnje e porsalindur,
  Oferta palme ndjehen si fëmija nuk është i lindur akoma
  shtyrë në bark të nënës. E gjithë kjo, natyrisht, është e nevojshme por
  mos harroni se pasardhësit e tu, e cila është duke u përgatitur për të bërë një vëlla
  një motër, ka një mënyrë tjetër, po aq e rëndësishme për të kuptuar botën -
  lojë. Ajo ishte në këtë aktivitet fëmijët humbasin përvojat e tyre dhe
  përshtypje, dhe madje, çuditërisht, programimi i saj
  Sjellja në realitet.


  Ne jemi duke pritur për lejleku bën së bashku

  Prandaj,
  Fëmija mëson se ai do të jetë vëlla apo motër.
  Ndoshta ai kishte t'ju pyetur edhe në lidhje me të dhe sinqerisht i lumtur duke pritur
  ngjarjet, duke imagjinuar nëse jo një shok lojë të re, pastaj në
  Gjithsesi, kukull të re të jetesës. Por shpesh pas lindjes së vëllait të tij
  ose motrat, ose pak para, gjatë shtatzënisë së nënës,
  Fëmijët më të vjetër të fillojë probleme të papritura në shkollë ose në fëmijët
  kopsht, mund të ketë reagim psikosomatike - rëndim të kronike
  sëmundje, të ftohtë i përhershëm "nga blu." Në përputhje dhe
  fëmija homoseksual është nervoz dhe kokëfortë.

  A nuk nxitojnë për të fajësuar atë, ai nuk është fajtor për gjendjen e tyre!
  shmangur këto probleme, ose të paktën të qetë ato, të përpiqemi për të çuar përpara
  më afër fëmijën e afërt ardhmen, si arsye për një sjellje të tillë
  është frika pa ndjenja e ndryshimeve të ardhshme. Ndoshta gjatë
  lindjes të largohet nga ju do të keni më shumë kohë për të qenë
  kushtojnë më të vjetër. Zgjidhni me lodra baby (kukulla ose
  humanoidë nga projektuesi "Lego"), që përfaqëson familjen tuaj. Emrat e tyre
  Ju mund të jepni njëjtë si në familje e vërtetë, por ju mund të dalë me
  tjetër. Tani-luajnë me lodra afrohet lindjes.

  Për të shkuar në detaje anatomike (në qoftë se ju mendoni se fëmija nuk është i pjekur mjaft për ta), mami, le të themi, "Duket se fëmija jonë do të lindë shumë shpejt, unë duhet të shkojnë në spital."

  Më mirë
  nuk përqëndrohet në dhimbjen e fëmijës. Së pari, kjo
  Pra, ju gjithsesi, pyesni veten programin dhimbje, dhe së dyti,
  i jep të parëlindurit të tij, që motra e vogël apo vëlla është fajtor për
  Vuajtje e Nënës.

  Dhe pastaj me të gjitha mjeshtëri të qenësishme të
  Zhvillimet e humbur. Çfarë bëni Papën dhe të vjetër fëmijën deri
  Mom në spital? Do të Papa për të ndihmuar mami në punë? Nëse ju jeni
  duke shkuar në këtë kohë besojë kujdesin e fëmijës, apo gjyshja e tyre
  miq, të jetë i sigurt për të paralajmëruar atë se ajo - gjithashtu në lojë. Le për
  ajo do të vijë, se ai e di se çfarë e pret atë, dhe, më e rëndësishmja, ju
  pastaj të marrë shtëpinë e tij.

  Nëse jeni duke planifikuar një lindje në shtëpi, para-përcaktuar nëse ato paraqesin lartë juaj.


  Takimi i parë

  Pajtohem,
  ju njoftoj lindjen e vëllait fëmijë ose motër, përpiquni
  imagjinoni takimin e tyre. Mbani në humor optimiste
  lojë. Mbledhja e parë e fëmijëve tuaj - një nga më të vështirë dhe të rëndësishme
  momente në marrëdhëniet e tyre. Dhe kjo duhet të jetë e mundur për të humbur
  më afër realitetit.

  Nuk ka nevojë të argëtojë iluzione se i lartë
  fëmijë në momentin e parë të mbushur me urrejtje vëllazërore të thellë
  ndjenjat. Krejt në të kundërt - ai ka nevojë për të siguruar që pas shfaqjes
  pak nënë huaj do atë ende.

  Give it një
  të ndjehen se besimi në lojë, dhe "të vërtetë"!

  Në të kaluarën
  herë në familje, veçanërisht fshatarët gjithmonë ka pasur shumë fëmijë - nëse
  nuk e tij, e më të ngushtë të afërmit, fqinjët, dhe fëmijët zakonisht gjobë
  vështrim i imagjinuar si foshnje, ata bërtasin, dhe madje
  që nënat kanë nevojë për kujdes të veçantë. Fëmijët tanë që jetojnë në
  anthills-metropolitane fusha, ju duhet të mësojnë këtë qëllim. Djali i një prej tim
  pershendetje herë tha të vëllait të tij më të ri: "Unë me siguri e di se
  pak mund të qaj me zë të lartë, por me-dhe-a-k zë të lartë ... ".

  Po
  ja, fëmijë e dinte se e pret atë, ajo do të ishte mirë për të futur atë në

  Foshnja e vërtetë, por në qoftë se ju nuk punojnë, ju mund shumë
  përpiqen për të portretizuar fëmijëve ulërimë të dëshpëruar. Le kjo do të ndodhë
  shpesh - e vështirë, siç thonë ata, në trajnim, të lehtë në betejë! Së bashku
  Fëmija përpiqet për të kuptuar se çfarë është duke kërkuar fëmijën tuaj të re,
  konsultohet me të për kujdesin e foshnjës.

  E pra, tani që
  Pak i lumtur dhe i qetë, ai bie në gjumë, dhe kukull-mami merret me
  krerët e tyre. Në këtë pikë, fëmija duhet të dini që më parë - mom
  në këtë mënyrë tregon se ajo nuk ka pushuar të duan atë. Ata mund
  lexoni së bashku ose bëni ndonjë gjë interesante, të këndshme

  për të dy ata. Le familjen (dhe në lojë dhe në realitet!) Shpëton
  i rëndësishëm për traditën e fëmijës - pancakes të dielave të përbashkëta
  darkë, duke lexuar përrallat në kohën e gjumit.
  Për fëmijët - të shumtën e konservatorëve
  botë, dhe në ruajtjen ritualet e zakonshme që ata të ndjehen stabilitet
  pozita e tij.

  Dhe një tjetër pikë e rëndësishme: Fëmija nuk duhet
  japin përshtypjen se jeta familjare pas lindjes së një vëlla
  të kthehet në një numër të pafund të gjyqeve të fuqisë. Domosdo
  program dhe aspektet pozitive - si pak juaj do të gëzohet
  të rriturit si ai mund të luajë një shumëllojshmëri e lojrave për fëmijët.
  Për shembull, bija ime më i madh, gjashtë-vjeçare me kënaqësi të madhe

  "Rinia kujton" dhe fshi luajtur dhe të kërkojë famshëm për pelenë apo
  salochki në të katër këmbët.

  Dua të paralajmëroj se të lojës "në lindje
  fëmijë "do të përsëritet më shumë se një herë. Dhe jo edhe pesë. Në mënyrë që të
  jetojnë një ngjarje në lojë, fëmija juaj do të duhet të luajnë atë
  me ju shumë, shumë herë. Por të marrë kohë për të bërë këtë - atë
  paguajë shtrenjtë pas lindjes së pak.


  Tani ne kemi bërë më shumë - Tactics veprim më tej

  Por
  këtu është ngjarje e pritur gjatë ndodhi - fëmija lindi. Ju arritur të
  ose më shumë më pak të përgatitur për të lartë të tij. Megjithatë
  nuk mund të jetë mbi të gjitha mënyra e sapo vëllezërit e motrat vstelyty shirita, dhe

  në çdo rast nuk duhet fajësuar as vetë ose fëmijën që
  Realiteti nuk erdhi si rozë si ne imagjinuar.
  Është më mirë që të përpiqen për të analizuar çfarë kishte komplikime, dhe të vendosin
  ato, si gjithmonë, në lojë.

  Problemi më i zakonshëm i vogël
  xheloz - një manifestim i agresionit ndaj fëmijës. Veçanërisht
  kjo shpesh ndodh kur fëmija bëhet më
  i pavarur dhe aktiv, fillon të zvarritje, duke treguar një interes të djegur
  lodra dhe libra te vëllai i madh apo motër. Në shenjë e parë
  agresion në të vjetër dhe nuk nuk shaj fajësojnë fëmijën, në këtë mënyrë agresion
  ju nuk hiqni, por vetëm të përzënë edhe më thellë.


  Sigurisht, një të hapur
  agresioni, e cila mund të shkaktojë dëm fizik ose psikologjik
  i vogël, duhet të pushojë, por kjo nuk është e mjaftueshme.

  Së pari,
  përpiqet për të kuptuar që fëmija juaj të vjetër adreson negative e tij
  mesazh - herët apo ju prindërit? Shpesh shtënë, shqelma, kafshon
  defiantly të ndodhë vetëm në prani të prindërve për ata
  Së fundi, i kushtoj vëmendje të vjetër. Ju mund të doni për të mbajtur më shumë
  atë për të dëgjuar zërin e tij në familje. Fëmija duhet të dijë se
  disa (edhe pse jo shumë!) e kohës prindërore dhe
  Vëmendje i kushtohet vetëm atij.

  Nëse ju mendoni se

  agresioni synon fëmijën, do të përpiqen për të kthyer atë në një kurs paqësor.
  Shpjegoni më të vjetër se secili prej nesh është një "i qetë, i mirë" pjesë
  është "e keqe". Në mënyrë që të "qetësuar" fitoi "zemëruar", të saj
  zemërimi diku për të hedhur jashtë. Opsionet janë të vendosur, ose zgjidhni
  gjetur më të përshtatshme për fëmijën tuaj. Ju mund të lotsjellës në të vogla
  copa letre, ju mund të gdhend me balte - shtyp, nenexhik, shpifje
  me gjithë fuqinë e tyre - balte ka një psikoterapeutik shumë të fortë
  efekt. Ju mund të hidhen jashtë hapin e lartë në kompleksin sportiv
  mat butë, shtrirë në dysheme (kështu hutuar nga fëmijë
  Mendimet "e keqe" nga brenda mbledh veten dhe kapërcen vetë

  frika). Kjo metodë është, megjithatë, e mjaftueshme për fëmijët sportive.

  Bëhu
  të vetëdijshëm për faktin se zhvillimi i fëmijës tuaj të vjetër mund të ndodhë
  një pengesë, ai mund të filloni të shkruani përsëri në pantallona e tij, kërkojnë një
  pelena, qumësht nënës sime. My më të vjetër, edhe pse unë veshin një
  hobe motrën e saj të porsalindur e pyeti e saj përfundoi në një fletë dhe
  përgojoj një pled hedhur mbi shpatullat e tij. Treat me mirëkuptim
  kjo kërkesë: është kështu kontrollon fëmijë nëse e majta në zemrën tënde
  një vend për të.


  Ne luajnë së bashku!

  E pra, në qoftë se ne mund
  lidheni me fëmijën lojë tuaj të përbashkët. Për shembull, ai plotësisht

  të përshtatshme për rolin e "pacientit", ndërsa më të vjetër do të portretizojë
  "Doktor". Mami mund të vijnë me fëmijën në "klinikë" dhe për të marrë
  "Doktor" seri e këshilla të vlefshme për kujdesin dhe edukimin modern
  fëmijë. Dhe kur vjen koha për të bërë një masazh të vogël, një fëmijë i lartë
  mund të përsëris hapat në kukull të madhe nënës së saj - atëherë ju
  eja sallon vërtetë masazh në shtëpi.

  Nëse i lartë
  fëmijë - një vajzë, ju mund të luajë në të vërtetë "vajzën-nënë."
  Luaj situatat tuaja të përditshme: takim të nënave të reja me strollers
  një shëtitje, duke shkuar në pishinë për të vizituar. Share me tuaj
  vajza-dashurën problemet aktuale të foshnjave në poskarzhtesya dobët

  crumbs tuaj oreks të diskutuar shpërthej dhëmbët. Kjo lojë përveç
  gjëra, shumë të dobishme për zhvillimin e instikteve të nënës, dhe
  vajza e madhe ndjehen rëndësinë e saj dhe rëndësinë për mami.

  Një
  fjalë, loja dhe puna. Lojë do të ndihmojë fëmijën të ndjehen më të vjetër
  se ai është i sigurt që e duan atë ende, dhe se ai e nevojshme për të
  familjar. Atëherë ajo do të jetë për vëlla tij më të ri të paluajtshme
  mbështetje dhe ndihmë.