Fruta Antistress


 • Healers Purple
 • nuk kosi!
 • Acid dobishme
 • Sekreti i jetëgjatësisë

 • Healers Purple

  Stresi i vogël - kjo është normale. Por një shumë e stresit mund të çojë në Sëmundjet e ndryshme. Dhe dietë në parandalimin e këtyre problemeve është shumë e rëndësishme.

  Në stresit të rënda psiko-emocional rrit nevojën për vitamina dhe antioksidantë. Sepse personi ushqimi është nën stres, duhet detyrimisht të përmbajë këto substanca.

  Nga burime të "klasike" të antioksidantë të përfshijë të gjitha manaferrat dhe fruta purple, boronicat, currants zi, qershi, manaferra. Ato përmbajnë anthocyanins dobishme dhe vitaminë C. Shumë antioksidantë edhe në çaj jeshil, arra, kungull dhe farat e lulediellit.


  nuk kosi!

  Pika e dytë e rëndësishme në stres - për të parandaluar ndryshimet në mjedis acid të trupit. Për funksionimin normal të gjakut normal duhet të jetë pak alkaline. Ky nivel është ruajtur automatikisht nga trupi. Çdo devijim në të dyja rezultatet e drejtimit në kapacitet më të ulët adaptive të organizmit.

  Kur stresi rrit aciditetin e gjakut. Kjo është për të rritur rezistencën për të theksuar më mirë fillimisht të ketë një ndryshim të vogël drejt alkalization.

  Për të arritur një gjendje të tillë është fare e thjeshtë. Vetëm të hyjë në dietën e përditshme të qumështit, djathë, perime, fruta dhe manaferrat. Ato përmbajnë alkaline elementet minerale orientimin: kalcium, magnez, natrium, kalium.


  Por mish, vezë, bukë dhe drithëra përmbajnë "thartë" elementet minerale, fosfor, squfur, klor. Për të parandaluar stresin ata kanë për të përdorur me masë, duke preferuar qumësht dhe ushqime bimore.


  Acid dobishme

  Më shumë për çdo komponent të ushqimit duhet të përmendim. Siç doli kohët e fundit, ajo që ne hani dhe në çfarë sasi, mund të jetë i lidhur direkt me pikënisje e stresit.

  Në praktikë, në disa raste ushqime të modifikuara ndihmon të shmangur potencialin jo vetëm stres, por edhe disa sëmundje të sistemit nervor, dhe ndonjëherë edhe më efektive se sa trajtimi me barna.

  Roli kryesor i shkencëtarëve të caktojë acide omega-3 dhe omega-6 yndyrore.

  Ata janë përgjegjës për funksionimin e plotë të trurit. Doli që 50 vitet e fundit ka ndryshuar përbërjen e indeve yndyrore. Ndërprerë kombinim të balancuar të acideve yndyrore. Kjo ka ndodhur si rezultat i përzgjedhjes, përdorimi i antibiotikëve, hormoneve.

  Pra, ne vetëm duhet për të pasuruar më tej dietë juaj "të dobishme" omega-3 dhe omega-6 yndyrna. Ata janë kryesisht në vaj peshku detare dhe disa vajra bimore: canola, kërp, vaj arre.

  Megjithatë, duhet të mbahet mend se këto vajra janë të dobishme vetëm 15-20 gram në ditë. Në shumë forma të tepërta oksidohet produkteve metabolike që helmojnë mëlçinë dhe veshkat, imunitet të ulët.

  Një përjashtim është vaj ulliri.


  Sekreti i jetëgjatësisë

  Studim interesant mbi "dietë dhe stresi" është duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara. Ekspertët nga Instituti Kombëtar i Gerontologjik kryer një seri eksperimentesh mbi kafshët.

  Në eksperimentin e parë, minj janë dhënë ushqim vetëm një herë në dy ditë, por të mjaftueshme. Si rezultat, ata kanë jetuar shumë më gjatë sesa kafshët ushqyer tradicionalisht. Për më tepër, siç ka treguar përvoja, minj eksperimentale ishin më rezistente ndaj stresit dhe infeksionit. Të njëjtin efekt është marrë në një tjetër studim ku brejtësve të reduktuar futje me kalori me 40%. Kjo është, kafshët pak dhe më pak janë ushqyer, më të fortë dhe montues u bë trupi i tyre.  Shkencëtarët sugjerojnë se, ka shumë të ngjarë, duke reduktuar futje me kalori trupi është duke përjetuar stres të moderuar e cila vepron si një faktor i trenit. Dhe në rast të një kafshë të rënda të stresit më të lehtë për të tolerojë. Kjo dietë mund të krahasohet me ndikimin e ushtrimit të moderuar të përditshme. Sa më shumë njerëz të trajnuar, më shumë ngarkesë mund të mbështesin trupin në të ardhmen.

  Ndërsa kjo punë është nën hulumtim. Por në revista amerikane në rekomandimet e ushqim të shëndetshëm kanë dalë masë për vakt dy-kohore. Ky vështrim i ri në çështjen e dietës hedh dyshime mbi rekomandimin e saj ekzistues për të ngrënë 3-4 herë në ditë.