Ftohtësi seksuale - fyerje pamerituar


 • Një sëmundje e tmerrshme - ftohtësi seksuale
 • Pas kohe
 • Shiko për shkakun rrënjë
 • Gjë në kokën time
 • Në të vërtetë

 • "Tmerrshme" sëmundje - ftohtësi seksuale

  Nuk mori pesë orgazma stuhishme në dhjetë minutave të parë - fryhydna! Sleep, u kthye larg nga muri, vetëm gjysma e natës së tretë - të ftohtë sexy. Pra shkruaj në faqet sexologists vajzë 18-vjeçare me lot në sy që lypin për të kuruar një sëmundje të tmerrshme.

  Ose, më keq, të gjejnë një prind arka libra sovjetike rreth seksit, ku i zi dhe të verdhë thotë se 80% e grave akullt i vjetër. Me vetëm disa janë të orgazmë e parë para lindjes, dhe më kurrë nuk mendojnë se për shkak se jeta familjare për ta - një lloj burgu.

  Për aksidentalisht rri mbi etiketë "akullt" të përpiqet të kuptoj se çfarë është me të vërtetë. Sipas Fjalorit të Mjekësisë, ftohtësi seksuale (Bora seksual) - një mungesë të plotë të dëshirës seksuale femërore ndjesi të veçantë seksual dhe orgazmës. Në disa raste, ftohtësi seksuale mund të shoqërohet me neveri ndaj seksit. Megjithatë, ekspertët moderne argumentojnë se shumë prej grave kurrë nuk kanë në jetën përjetuar orgazmë tim, nuk akullt. Ata thjesht nuk e kanë takuar njeriun i cili do të zgjohen në to sexy. Edhe ftohtësi seksuale e vërtetë, gjendet vetëm 7% e grave, është e përkohshme.  Pas kohe

  Në pesëmbëdhjetë Ira ra në dashuri për të vërtetë. Studenti Andrei nga dera tjetër. Së bashku me të dashurën e tij mbrëmje vystezhuvala, shpesh duke u përpjekur për të marrë të kapur në sy. Veshur funde të shkurtra, e bërë-up dhe demonstruar plotësisht pjekurinë e vet. Andrei vlerësoi përpjekjet, dikur fqinj dashamirës i ftuar në shtëpinë e tij. Dhe pas disa pints hodhi vajzën në krevat. Ira nuk rezistojnë. Ne duhet gjithashtu të provojë se nuk është më e keqe se shokët e vet, dhe mund të trajtohet si një grua. Përvoja e parë megjithatë, kënaqësi mbinatyrshëm, e cila është shkruar në Romance, Ira nuk ka qenë, dhe fqinj të nesërmen kaloi pa edhe duke kërkuar në të.

  Burrat në dhjetë vjet jetën tjetër Irina ishin marrëdhënie të ndryshme shumë. Por kushti i mrekullueshëm i quajtur orgazmë ajo nuk ka qenë në gjendje për të provuar. Simulojnë atë që ju nuk e dini, Ira nuk mund. Përpjekjet për të sjellë atë në 'kulmin' Knights dështuar, dhe ajo mori ftohtësi seksuale e saj të dhënë. Në njëzet e gjashtë vjet martuar me Irene u takua me burrin e saj të dashur. Të besueshme dhe të fortë në jetë, por i butë dhe i vëmendshëm në marrëdhëniet, Sergei ishte në gjendje të bëjë atë që të tjerët nuk mund të.

  Së pari orgazmë, megjithatë, ishte clitoral, por që është çdo pak si goditjes dhe Ira papritur. Disa muaj pas lindjes së vajzës së saj, Irene papritmas ndjeu trupin e tij në një ndjeshmëri krejtësisht të re.


  Orgazmë u bë i rregullt, dhe fjala "ftohtësi seksuale" për grua e re humbur gjithë kuptimin.

  Ky lloj i ftohtësi seksuale femërore (i quajtur retardatsyonnoy - "I vonuar"), për fat të mirë, është e përkohshme. Thjesht ndjeshmëri seksuale, jo të gjitha gratë të zhvilluar në mënyrë të barabartë sa më shpejt. Disa janë në gjendje për të orgazmë para aktivitetit seksual vetë, të tjerët vetëm disa vjet, ose ndoshta pas lindjes së fëmijës.

  Karakteristikat kryesore retardatsyonnoy ftohtësi seksuale janë:

 • Indiferenca me seksin. Ju mund të jetë vetëm e bukur, por ju nuk jeni duke përjetuar orgazmë.
 • Mungesa e sigurisë, ndjenjat pas seksit.

  Ju mund të mbetet indiferent ose të ndjehen të kënaqur që solli kënaqësi të dashur, jo edhe marrjen e tij.
 • Cikli menstrual i paqëndrueshëm.
 • Disa karakter fëminor, pasivitet dhe pavendosmëri, drojë.
 • Mungesa e çrregullimeve neurotike mbi bazën e ftohtësi seksuale. Kjo është, ju nuk i shqetësuar për këtë.
 • Dhe me të drejtë duke bërë kështu. Sepse, në shumë fillimin e aktivitetit seksual dhe ende ju nuk e ndjeni emocione të forta nga seksi, kjo nuk është e mirë. Problemi juaj ndoshta është zgjidhur veten pas shtatzënisë dhe lindjes ose si rezultat i inventiveness seksual të partnerit tuaj.


  Shiko për shkakun rrënjë

  Lloji tjetër - ftohtësi seksuale simptomatike i përkohshëm . Ajo manifestohet në gratë si rezultat i një sëmundje, të tilla si:

 • infeksion ose inflamacion i organeve pelvike;
 • moszhvillimi i aparatit gjenital femëror;
 • zgjerimi i tepërt i vaginës, si rezultat i lindjes së fëmijës;
 • mangësi hormon dhe endokrine çrregullime;
 • sëmundjet e trurit ose palcës kurrizore;
 • dehje kronike (p.sh., droga apo plumb);
 • depresioni.
 • Edhe lodhje ose mungesa e vitaminave mund të shkaktojë dobësimin e përkohshëm të dëshirës seksuale. Megjithatë, ftohtësi seksuale simptomatike shkaktuar, për shembull, sëmundjet gjinekologjike, epsh dhe ëndrrat erotike dhe ndjeshmërinë e zonave erotik mund të ruhen.

  Prandaj, duke njohur ftohtësi seksuale simptomatike dhe të përballen me kauzën e saj rrënjë, ju mund të lehtë të kthehet në një jetë normale seksuale.


  Gjë në kokën time

  Si Mary kujton veten e tij, baba ishte gjithmonë i dehur. Duke qenë në një humor të mirë, e mori vajzën në krahë, e puthi faqet dhe shpërtheu në mushkëri si poshtë qime të lehta dhe Mary luftuan me pakënaqësi. Shumë e baba ndjeu diçka të pakëndshme. Në mbrëmje, nëna e saj shpesh fle pidmovlyala poprosytysya në një krevat i madh prindërore. Babai im ishte në një dhomë tjetër, dhe nëna ime Marusya presion tek ajo dhe ëndërruar se si edhe ata do të jenë së bashku, "pa këtë djalë të pista."

  Prindërit e mi të ndarë kur Marusia ishte tetë, dhe baba i ri kurrë nuk erdhi. Ajo është tani një grua e rritur, ajo e kupton se nëna e saj ishte duke u përpjekur për të shmangur seks me meshkuj dhe më vonë në jetë. Fëmijët përvojë nuk e ka penguar Mary dashuri dhe martohen, kanë dy fëmijë. Por ajo kurrë nuk do të mund të shpëtoj të perceptimit të seksit si diçka të padenjë, të mesëm. Njeri i ftohtë në marrëdhënie seksuale nuk kërkon pasionin e saj të veçantë, dhe Mary thotë se kurrë nuk e testuar një orgazmë opsional për jetën e tij.

  Ftohtësi seksuale Psikogjenike - Jo të pazakontë, si arsye për ndodhjen e saj janë të shumta:

 • i fortë Përvojat traumatike psikikë (veçanërisht të lidhura me aspektet seksuale të jetës);
 • Arsimi ashpërsia e tepruar;
 • përdhunim;
 • zhvirgjerim e dhimbshme;
 • mospërputhje partner ideal seksual;
 • Martesa nga njeriu të urryer;
 • pasiguria për fuqinë e marrëdhënieve.
 • Në formën e ftohtësi seksuale psychogenic në gratë mund të përjetojnë zgjimit të fortë seksuale gjatë marrëdhënieve seksuale, por nuk ka orgazmë. Kjo ftohtësi seksuale mund të jetë selektiv, që është për t'u drejtuar tek një person specifik. "Kurë" mund të, duke ndryshuar partner seksual apo, nganjëherë duke kontrolluar marrëdhënie (kur një dashuri të qëndrueshme seksuale).

  Në çdo rast, është e këshillueshme për të parë një specialist (terapist ose seksolog i njohur) për të ndihmuar në identifikimin rrënjë të shkaktojë ftohtësi seksuale dhe të rekomandojë zgjidhje për problemet.


  Në të vërtetë

  Nastya kurrë nuk e kishte ndjerë eksitim seksual. Së pari, ajo është e lidhur me moshën, atëherë mungesa e dashurisë së madhe dhe pastaj vetëm u ndal për të menduar për këtë. I martuar dy herë, seksi nuk është shmangur, edhe pse të vetëdijshëm që lehtë mund të bëjë pa të. Gjatë një bisede të sinqertë mbi një filxhan kafe ajo pranuar se miku i saj, i cili nuk e di se çfarë një orgazmë.

  Dhe ishte tmerruar dhe zhvilluar një aktivitet të dhunshme. Pidsovuvala Nasty disa zotërinj të vazhdueshme, zvarritur pothuajse me forcë në një seksolog i njohur.

  Dhe diagnostikuar ftohtësi seksuale kushtetues. Anastasia reagoi me informacion lehtësim. Ajo ngriti një djalë, ka punuar me entuziazëm dhe kohë për të menduar për të tillë "marrëzi" ajo nuk ishte.

  Arsyeja për të ashtuquajturin ftohtësi seksuale kushtetuese dhe gjenetik ekspertë të njohur. Ndoshta ajo është e bazuar - funksionet mangësi kongjenitale psikoseksual. Njësoj si mungesa e veshit muzikor apo fleksibilitet trupit. Gratë akullt në kushtetutën e vet krejtësisht të plota dhe të zhvilluar fizikisht. Ata janë në gjendje të amësisë dhe, në përgjithësi, nuk vuajnë nga ftohtësi seksuale të tyre. Ata nuk e dinë se çfarë kënaqësi seksuale.


  Dhe në qoftë se ju do të donte të provoni atë, vetëm se ajo është "e nevojshme për shoqërinë" si një njeri apo miqtë tepër kurioz.

  Karakteristikat kryesore të ftohtësi seksuale kushtetues dhe gjenetike:

 • Organet seksi nuk i përgjigjen stimulimit, grua kështu akullt kurrë të angazhuar në vetë-kënaqësisë;
 • ëndrrat erotike nuk do të ndodhë;
 • edhe gjatë foreplay zgjatur ka vajosje lengjet vaginale;
 • Kohëzgjatja e shpeshtë e shkurtër (1-3 ditë) vonojë menstruacioneve.
 • Karakteristika të ngjashme janë gjetur në gratë me një makinë të ulët seksuale. Ata mund të ndjeni nevojën për intimitet seksual dhe madje orgazmë disa herë në vit, dhe nganjëherë për jetën.

  Kjo jetë i kufizuar sex kurrë janë burimet e neurozë.

  Mos e humbni shpresën në qoftë se jeta intime është i ndryshëm se sa ju dëshironi. Mënyrat për të marrë një shumë të kënaqësi mirëpritur. Referojuni seksolog i njohur. Dhe ndoshta një të dashur të gjejnë mënyra më e mirë për të orgazmë tuaj të parë.

  Informacion nga neni "ftohtësi seksuale - pamerituar fyerje?".