Frika, fyerja dhe turp të na bëjnë të djeg në punë


 • Kush tenton sindromi Burnout?
 • Puna padashur nga të përzier
 • Sakrifica dhe pasion për përsosmëri
 • Tre fazat e "djegies"
 • Këshilla bos
 • Këshilla punonjës


  Kush tenton sindromi Burnout?

  "Termi" sindromi Burnout "nuk ishte shumë kohë më parë, 35 vjet më parë - thotë një ekspert në rehabilitimin psikologjik të individit, analistit Svetlana Ostashkov. - Djegie ose burnout -. Emocional dhe vullnetshëm ky deformim profesional shkaktuar nga veçoritë e punës së tij "

  Burns janë zakonisht ata që nga pushtimi i detyruar për të komunikuar me shumë njerëz, edukatorë, psikologë, menaxherët, përfaqësuesit e shitjes, gazetarë, etj

  Disa studiues besojnë se të paguajë sindromi për dhembshurinë e tij, por unë do të thoja se të tjerët duhet të vjen keq. Kjo është vetëm ajo duhet të bëhet siç duhet në mënyrë që të mos dëmtojë veten.

  Nëse një person krejtësisht të harruar në lidhje me "I" e tij, ajo është e tretur në një tjetër - djegia e pashmangshme. Njerëz të tillë janë të vetëdijshëm për kufijtë e vet hapësirën e tyre të këqija personale si parakusht për një jetë normale. Pasi ju janë të vendosur shumë afër hapësirës emocionale të një personi tjetër, ai ju tërheq në vetvete, si një gyp. Dhe ju humbni ndjenjën tuaj të vetë.

  Por ju mund të djegur në diametralisht e kundërt arsye - për shkak të mizorisë së tyre.


  Këta njerëz nuk lejojnë askënd për veten e tyre dhe për të komunikuar vetëm të shkuar sepse "si e nevojshme", një ndjenjë të detyrës. Dhe nuk është një kategori e njerëzve të cilët janë të largoheshin për problemet e njerëzve të tjerë, që nuk dëshirojnë të zgjidhin vetë. Por komunikimi në detyrë nuk mund të zëvendësojë jetën private. Kur ju vjen keq me borxh, ndërsa nuk janë në gjendje të marrin në konsideratë karakteristika të tilla si të tyre, dhe i huaj, me djegie të ndodh.


  Puna padashur nga të përzier

  Në përgjithësi, njerëzit shpesh bëjnë gabim të zgjedhin një punë jo në frymë, dhe prestigjin dhe pagën. Askush prej nesh nuk është projektuar për të bërë gjënë që ajo nauseated. Për më tepër, shpesh i sëmurë nuk figurshme.

  Përfundimi është i thjeshtë: për të mos djegur në punë, është e rëndësishme për të gjetur një aktivitet në vetvete dhe për vete. Nëse është e vështirë për të kontaktuar njerëz, ju keni nevojë për të ndryshuar algorithm për të "njeriu - objekt" ose "njeri - makinë".


  Sakrifica dhe pasion për përsosmëri

  Një tjetër shkak "djeg" - një besim se askush nuk do të bëjë punë më të mirë se ju, dhe për këtë arsye, në rritje mosbesimi i kolegëve të dëshironi për të kontrolluar çdo lëvizje të tyre. Si rezultat, në vend të qenë në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën midis gjithë punën që ju të ngarkoni veten, e cila nuk është përfshirë edhe në profobyazannosti tuaj.

  Arsyeja tjetër - sakrificë.

  Njeriu mësuar nga fëmijëria që duhet të sakrifikojnë veten e tyre për të tjerët. Media që objektit djeg veçanërisht shpejt. Ajo fjalë për fjalë djeg në punë duke mbyllur të gjitha fushat e tjera të jetës, veçanërisht personal. Kjo zhertvuyuschyy shpesh subconsciously presin shpërbleftë për sakrificën e tyre që vjen sepse të gjithë janë mësuar me sjelljen e tij. Gradualisht ndërton pakënaqësi në ata që nuk e çmoj nuk thonë "faleminderit".

  Në thelb, ka katër ndjenja kryesore që janë baza e Burnout. Verërat për veten e tyre dhe të tjerët, sepse nuk kishte kohë për të bërë. Turp për çfarë ishte e gabuar diku. Fyes, që e kemi thënë tashmë.

  Frika që ju keni diçka nuk punojnë ose ju nuk e kuptoni.


  Tre fazat e "djegies"

  Sindromi zhvillon gradualisht dhe ky proces mund të ndahet në tri faza.

  I parë - Një shtypjen e ndjenjave. Zhduket ndjenjat mprehtësi dhe përvojat. Kjo duket të jetë në rregull, por ajo merr mërzitshëm, zemra ime është e zbrazët, familja emocional nuk është i lumtur, edhe ushqimi juaj i preferuar duket i freskët dhe i përafërt.

  Faza e dytë - Nehatyvistskoho. Njerëzit me të cilët ju punoni, të fillojnë të fyejnë klientët dhe vizitorët shumë. Njeriu fillon qëndrim fillimisht dismissive për ta dhe pastaj pothuajse urrej. Dhe në qoftë se në fillim ajo është e lehtë për të fshehur, atëherë gradualisht vjen puna për të hapur iritim dhe zemërimin.

  "Djeg" vetë njeriu nuk mund ta kuptoj pse kjo rritje valë e acarim.

  I tretë - Final - faza - humbja e vlerave. Nga ekspert zakon mban respekt e tij, por e dukshme "mendje bosh" dhe "zemra e akullt". Prania shumë pranë një personi tjetër një ndjenjë e shqetësimit dhe të përzier, të vjella deri në të tashmen.

  Sindromi Burnout mund të çojë në sëmundje shumë e vërtetë psikosomatike.
  Këtu dhe të përzier, dhe dhimbje koke, dhe letargji dhe pagjumësi, dhe depresioni. Dikush fillon të nopem, dhe dikush ndjen neveri të plotë për ushqim. Alkool dikush ka tendencë për të marrë presion off, por dikush duhet të pushojnë çdo mbrëmje në kazino.

  Antidot për sindromin burnout mund të jetë një e përditshme Samovstanovlennya se "Unë, edhe pse jo i përsosur, por mjaft e mirë për të shijuar jetën dhe të jetë i suksesshëm."

  Megjithatë, me djegie të kontribuojë jo vetëm motivet personale të njeriut, por organizimin e punës që ai bën. Kjo punë pa perspektivat e rritjes, qëllimet jo të përcaktuara qartë dhe objektivat, pasiguria e ekzistencës së operacionit, të tilla si një muaj apo një vit.


  Këshilla bos

  Këtu janë disa këshilla për menaxherët të cilët duan të kujdeset për gjendjen emocionale të punonjësve të tyre dhe për të punësuarit të cilët dëshirojnë për të mbajtur shëndetin e tyre në shërbim.

 • Të jetë i sigurt për të shpjeguar për punonjësit e këtij objektivi premtuese në firmën tuaj.
 • Maximum qartë definojnë secilin nga vendin e saj në strukturën e organizimit, detyrat, të drejtat dhe detyrimet.
 • Track veten ose me ndihmën e një psikologu të stafit karakteristika të marrëdhënieve në mes të të punësuarve në departamente të ndryshme të kompanisë.
 • Mundohuni të krijoni një të favorshme psikologjike konfliktet shuajnë klima në rrënjë.
 • Njeriu nuk jeton pa një të ardhme, kështu që shpesh flasin me punonjësit rreth perspektivave të tyre për rritje në karrierë.
 • Prodhon një traditë në çdo gjë nga e modës, në një festë të përbashkët ose "marrjes në pyetje".

 • Zhvillimi i një sistemi të shpërblimeve, por jo dënime.
 • Mëso për të mohuar njerëzve, por në të njëjtën kohë të ndjehen fajtorë ose acarim.

 • Këshilla punonjës

 • Bëhu e bukur për të në kohë në njoftim simptomat e lodhjes. Duash veten.
 • Stop në kërkim të lumturisë apo shpëtimit. Ajo - jo strehë në një lloj aktiviteti që është e mirë në vetvete.
 • Marr rastin në aftësitë dhe kapacitetet e tyre, atëherë ju merrni kënaqësi nga bërë.
 • Live nuk është një i huaj, dhe jeta e tyre, problemet dhe emocionet e tyre. Jetojnë jo në vend të njerëzve, dhe me ta. Ju keni të drejtë për privatësi.

 • Nëse jeni të vërtetë doni për të ndihmuar dikë ose të bëjë atë punë, mendoj, dhe në qoftë se kështu që ai ka nevojë për ndihmën tuaj? Ai mund të përballojnë vetëm.
 • Informacion nga Anna artikull borinya, Andrei Belyakov "The frikë, pakënaqësi dhe turpi të na bëjnë të" djeg "në punë".