I qetë nën kërcënim


 • Si për të mbrojtur kundër stresit


 • Megjithatë, është e drejtë të thuhet se stresi është e kërcënuar kryesisht jo për ata që punojnë shumë dhe vetëm "tjerrje si një ketri në një rrotë," dhe ata të cilët janë më të ndjeshëm ndaj efekteve të stresit. Në këtë grup përfshihen njerëz me një organizatë të hollë shpirtërore, i ndjeshëm dhe i prekshëm, dhe ata të cilët janë përdorur për të mos i kushtoj vëmendje nevojave të tyre.

  Trupi i njeriut është "menduar" është i vështirë, ka sisteme që mund të rregullojë ndonjë gjë - nga presioni i gjakut dhe humor të aciditetit të stomakut. Megjithatë, nëse ju nuk i kushtoj vëmendje për nevojat e trupit, çdo sistem trupi nuk mund të ju mbrojnë nga stresi.

  Por stresi kronik është e rrezikshme, sepse ajo është bazë për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme - nga hipertensioni për sulm në zemër ose goditje në tru.

  Si e dini se personi është në gjendje për të dëgjuar nevojat e trupit tuaj apo jo?

  Së pari, shikoni në rroba - njerëzit që nuk vishen për të motit (shumë të nxehtë ose shumë ftohtë) nuk aspirojnë për statusin e rehati. Ose e konsiderojnë këpucë të pakëndshme gjëra të pakëndshme.

  Së dyti, një person i cili nuk e di se si të dëgjoni me trupin tuaj mund të punoni gjithë ditën pa ndjenja uritur, dhe vetëm natën për të kuptojnë se sa shumë ju doni të hani. Në të hahet natës, duke çuar në mbipeshë, ky tipar është e rrezikshme dhe çrregullime të sistemit të tretjes.


  Është më mirë për të ngrënë rregullisht.

  Së treti, një person i tillë mund të sillen sikur ai do të ndëshkojë vetveten: e gjatë të durojnë kur ju doni të përdorni banjo (ajo pret), kënaq në kënaqësitë e vogla, gjithmonë të mbajë prapa.

  Njerëz të tillë dhe mund të bëhen viktimat e para të stresit. Përse? - Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm për nevojat e tyre: i lodhur - ju duhet për të fjetur, i trishtuar - të disi të shkundur veten e tyre, të ndjehen acarim - largohem larg dhe Austin. Njerëzit të cilët nuk mund të dëgjoni për veten time, mund të duket tepër i durueshëm, ata janë një kohë të gjatë (ndoshta edhe muaj) acarim Copley, duke shprehur pakënaqësi, por kur këto emocione të arrijnë një masë kritike, ajo mund të shkarkojë forcë të tillë që marrëdhënia do të jetë i prishur.

  Një tjetër skenar është për personin i cili injoron dëshirat e tyre - fillimin e papritur e mosbesimit, e cila fjalë për fjalë paralizuar gjithë vitalitetin dhe i privon një person për të vepruar. Gjej ky person është shumë e lehtë: "çfarë doni", ai e sheh të ardhmen në të zezë, dhe pyetja Ai sinqerisht përgjigjem "asgjë".

  Me çdo situatë mund të gjenden jashtë dhe për të ndihmuar njerëzit të përballen me iritim dhe zemërim, dhe të ndihmojë atë të marrë nga depresioni. Ndonjëherë është e nevojshme të kërkojë ndihmën e një psikologu dhe madje edhe të marrë drogë. Por jo të mirë që të përpiqen për të sjellë veten në një gjendje ku "të gjitha unë dua për të thyer", ose nëse nuk duan të.

  Si për të mbrojtur kundër stresit

 • Pa marrë parasysh sa i rëndomtë ajo Dashuri, edhe rëndësia e respektimit të fle. Mundohuni të qëndroni brenda dymbëdhjetë Night (që ato). Nëse jeni duke përdorur për të zgjatem në fund të natës, është e dëshirueshme për të ndryshuar zakonin (edhe pse ndonjëherë është aq e vështirë si ndalohet pirja e duhanit).
 • Çfarë nëse ju shkoni në shtrat dhe nuk mund të fle? - Mundohuni të krijoni një ritual mbrëmje: një orë ose dy para kohës së planifikuar të shkoni për të fjetur në shtrat dhe të shikojnë një film apo lexuar një libër të lehta. Kur ajo rezulton dritën dhe gënjeshtrën në errësirë, duke u përpjekur që të mos mendoj për atë (shkëputje parasysh punën dhe problemet).

  Vetëm të relaksoheni. Shtrirë në errësirë ​​goxha mërzitshëm, dhe ëndrra do të vijnë vetvetiu.

 • Ushqyerit. Thirrje për të ngrënë si duhet në të njëjtën kohë të kujton lokali shkollor, poster "Lani duart përpara se të hahet" dhe tjetri i mërzitshëm dhe gjëja e drejtë. Megjithatë, gjërat nuk janë aq i mërzitshëm si ajo Dashuri. Për shembull, një ekspert i njohur mbi të ushqyerit William Howard Hay kryer një seri eksperimentesh që tregonte se cilësia e ushqimit ndikon në sjelljen. Kjo është një ushqim do t'ju lejojë të jetë më agresive dhe më të relaksuar, i butë apo i realizueshëm.
 • Për të ruajtur qetësinë dhe humor të mirë është e rëndësishme për të ngrënë sa më shumë fruta, perime, arra (e ashtuquajtura "alkaline" dietë).

  Mundohuni të mos të kombinuar proteina dhe karbohidrate ushqime - për tretje e proteinave dhe karbohidrateve kërkojnë aciditetin ndryshme të stomakut, dhe kur çdo gjë është e përzier, tretet shumë më i ngadalshëm.

  Kjo do të thotë se trupi juaj konsumon shumë energji në tretje. Dashamirët e afatit paqes rekomanduar në dietë, mishit dhe produkteve të qumështit (jo më shumë se 20% e dietës), dhe kafe dhe çaj të zi. Shënim vitaminat dhe mineralet e mëposhtme ushqime të pasura si avocados, portokall, grejpfrut, arra, fara, mollë.

 • Aktiviteti fizik ndihmon të përballen me stresin. Këtu zgjedhja është shumë e gjerë: nga treadmills kompakt në shtëpi për të vizituar palestër ose yoga.

 • Sedations ka kuptim për të përdorur kur ju ndjeheni nervat tensionuara. Nga gjendja e keqe e tensionit nervor mund të humbasin pa pilula nëse teknikat e veta të të menduarit, hani e drejtë, dhe ndiqni mendimet, duke shmangur e keqe. Megjithatë, kur një person ndjen "i qetë" nuk është meditim, veçanërisht në qoftë se ajo ka ndodhur gjatë orëve të punës (një lajm i keq, konfliktet e punës).
 • Dhe atëherë ajo do të jetë droga të dobishme qetësues, por në qoftë se ne po flasim për njeriun e punës, qetësues nuk duhet të shkaktojë marramendje (ndryshe se si të punojnë?). Kështu që ju mund të provoni këtë përgatitje të lehtë, si Tenoten.

  Ajo soothes, dhe në të njëjtën kohë ruan aktivitetin tuaj të përditshme. Ndjehen të lirë për të përzënë duke marrë drogë - kjo nuk do të pengojë përqendrimit, në të kundërtën - përmirëson.

 • Nëse keni kapur veten që përshkohet vazhdimisht në mend disa mendime të pakëndshme, të përpiqen për të ndaluar ata. Çdo herë që ju mendoni për tryvozhytesya gjërat e këqija, frika, opinionit ndryshim në çdo gjë që ju kënaq. Kjo është arsyeja pse shumë punë për të mbajtur fotot e familjes - shikoni në foto dhe buzëqeshje.
 • Trupi është një burim i mrekullueshëm - që mundet madje edhe për vetë-shëruese. Ndihmë veten duke mbrojtur sistemin nervor nga stresi, dhe ndoshta ju mund të mbani të shëndetshme për vitet që vijnë.

  Shënim: ka contraindications! Ju duhet të lexoni udhëzimet para përdorimit.