Soromyazlyvist hequr modesti të edukuar


 • Çfarë është modesti
 • Çfarë është drojë
 • Qëndrimi juaj ndaj drojë
 • Cilat janë mënyra për të kapërcyer drojë atje

 • Çfarë është modesti

  Drojë dhe modesti dy
  gjëra krejtësisht të ndryshme. Modestia, ndryshe nga druajtje,
  vlerësuar në çdo kohë në të gjithë botën.

  "Person inteligjent, kështu që është e
  modeste ", - thotë parim i lashtë. Në fjalë e urtë japoneze thotë:
  "Modestia - dekoratë e diturisë." "Modestia vetëm duhet
  Përparësitë, si shifrave në një sfond pikturë nevojshme: ai i jep atyre fuqi e pushtet dhe
  lehtësim "- shkruan Jean La Bruyere, dhe Tolstoi besonte modesti dhe
  Thjeshtësia nga kushtet kryesore të bukurisë morale të njeriut.
  Ndryshe nga druajtje, modesti nuk është një pengesë për suksesin.
  Modestia - është rezultat i edukimit, rezultat i brendshëm
  njeri mbi veten e tij, ai i kontrolluar njeri. Një Modest
  dikush i panjohur mëkat i kotësisë.

  Çfarë është drojë

  Ndruajtje
  - Kjo është një tipar mendor i personalitetit, i cili manifestohet në
  parehati dhe ndalon një person në marrëdhëniet ndërpersonale.
  Drojë mund t'i atribuohet të kompleksit. Kjo frikë konstante
  njeri për të bërë diçka nuk është diçka që të duken pa kuptim në sytë e të tjerëve
  njerëz. Njerëzit Shy kanë tendencë për të vazhdimisht pyetje të gjithë
  fjalët dhe veprat e tyre.


  Për njeri i trembur më mirë të mos e bëjë
  asgjë se për të bërë atë keq.

  Hulumtuesit besojnë individin,
  që drojë është e trashëguar, ashtu siç
  aftësia mendore ose lartësia e një njeriu.

  Qëndrimi juaj ndaj drojë

  Pastaj
  ose cilësi të tjera mund të konsiderohet si një disavantazh në qoftë se ajo parandalon një person
  jetoj. Disa njerëz vetëm duke qenë i turpshëm dhe modest, mirë
  të ndjehen në shoqëri dhe nuk e konsiderojnë këtë tipar si një dështim.


  Besohet se rruga do të marrë drojë e tij
  njeri, tërësisht i varur nga prindërit e tij. Nëse ata
  trajtojnë fëmijën tuaj si një person dhe e mori atë

  drojë si një tipar, jo një disavantazh, për këtë arsye,
  fëmija do të jetë gjithmonë i sigurt dhe të jenë në gjendje të komunikojnë me njerëz të tjerë,
  pa ndjenja siklet. Por, nëse prindërit drojë
  Child kushtuar shumë vëmendje, ajo duhet të fillojë
  në dyshim veten dhe cilësitë e tyre. Interpretuar si drojë
  tipar dhe të ndjehen se kjo pengesë - dy të madhe
  ndryshim. Kur prindërit mendojnë se drojë - mungesa e fëmijës
  ndihet inferiore.

  Kate L. "Unë jam shumë i trembur
  vajzë. Por unë mendoj se drojë dhe modesti vajzë vetëm
  dekoroj. Asgjë të keqe me këtë.

  Në të kundërtën, në qoftë se një vajzë da arrogant
  i zgjuar, sunetsya kudo, nuk turpërohet e të huajve - kjo duket shumë
  afërsisht.
  Kjo vajzë e trembur zakonisht kushtojnë vëmendje vetëm të mirë
  të rinjtë, dhe vertyhvistka - vetëm ata njerëzit të cilët nuk parasysh
  luajnë rreth e rrotull për një kohë. "

  Nëse drojë dhe
  ndruajtje nuk komunikojnë normalisht japin, të parandaluar vendosjen e marrëdhënieve
  me kolegët apo me seksin e kundërt, rritjen në karrierë dhe për të parandaluar
  dorëzojë vuajtje, atëherë ju keni nevojë për të vepruar dhe të kërkojnë mënyra për
  të shpëtoj prej tij.

  Cilat janë mënyra për të kapërcyer drojë atje

  1.
  Për të filluar, vetëm të pranojë veten mënyrë ju jeni.

  Mos u mundoni të nën
  pa marrë parasysh se çfarë ishte për të lënë një përshtypje pozitive - e vet
  Përpjekjet ju mund të bëni shumë më shumë gabime se zakonisht në e tij
  kusht.

  2. Lini përvojë të keqe me të në të kaluarën.
  Ndoshta një ditë dikush ju nuk gjeni një gjuhë të përbashkët, por ajo ka
  nuk do të thotë se ky rast do të parandalojë ju për të krijuar marrëdhënie të reja.


  Andrew K. "Unë e konsideroj veten një person shumë i turpshëm. Ndonjëherë
  Kam frikë se edhe të blej një paketë cigare apo parave të shkëmbyera. Mua
  duhet shumë kohë për të guxoja të flas për njeriun.
  Kur isha e turpëruar, unë jam një absurditet i plotë. Unë e urrej këtë ndjenjë, veçanërisht

  kur unë kam disa vajzë e mirë në kërkim. Këmbët e mia
  janë pambuk, edhe pse unë dua t'i qasen atë. Ndonjëherë kjo
  drojë - në prag të dobësisë. Unë nuk e di se çfarë të bëni. "

  3.
  Më tren. Komunikim të lirë dhe të lehtë mund të mësohet. Ju
  kurrë nuk mësojnë të ngasin një biçikletë në qoftë se ju nuk e bëni
  tren. Në që kanë të bëjnë me të njëjtit njerëz. Fuqi veten
  komunikojnë sa më shumë të jetë e mundur. Kjo do t'ju japë përvojën e nevojshme dhe shtoni
  vetë-besimit.

  4. Përdorni përvojën e të tjerëve.
  Merrni një shembull. I kushtoj vëmendje të sjelljes dhe të komunikojnë tuaj
  të njohurit, miqtë dhe kolegët. Mësuar përmendësh fjalët fat, gjestet, shprehjet e fytyrës,

  intonacion.

  5. Shko në rol. Paramendoni se ju jeni - një
  jo ju. Dhe një i sigurt mund. njeri edhe më të pafytyrë.
  Hapi në rolin, provoni këtë imazh dhe ju menjëherë
  të ndjehen si zëri juaj do të tingëllojë më të sigurt dhe të sigurt.

  6.
  Të jetë i sigurt që ju jeni duke thënë. Apo vetëm të them se çfarë ju
  i sigurt. Ky besim do të ju jap kurajo, forcën dhe ngurtësinë.

  7.
  Në mënyrë të qartë të kuptojnë qëllimin e komunikimit tuaj: çfarë do të thotë për ju dhe se ajo
  ju jap. Për shembull, në qoftë se ju doni të përmbushur një vajzë, të përpiqet
  mendoni se si ju are'll duken në sytë e saj, por ato

  Momente të bukura që ju mund të japin këtë vajzë nëse
  familjaritet të ndodhë. Ose, duke negociuar, gjithmonë mbani në mend
  ide se si ju çojë veten tani varet
  material kompani mirëqenien, ose veten.

  8. Mos mendoni
  vetë. Bisedoni dhënë shumë më e lehtë në qoftë se ajo përfshin mirëqenien
  të dashurit tuaj. Për shembull, të lehtë kapërcimin e tyre
  drojë kur do të varet nga jetën dhe shëndetin e fëmijës së saj.

  9.
  Kthejeni imagjinatën. Imagjinoni duke folur ... lakuriq apo në një dollap.
  Po, kjo është e drejtë. Kjo do t'ju lejojë të buzëqeshni dhe relaksohuni.

  10. Mbi buzëqeshje.

  Të jetë i gëzuar dhe miqësor. Gjendja e mirë dhe buzëqeshje të hapur kurrë shtyrë njerëzit.

  11.
  Kapërcyer alkool drojë ndihmon. Por është e nevojshme të
  konsiderojnë vendin, kohën dhe dozën. Për shembull, disa miq
  Doza e alkoolit nuk do të dëmtojë, por në punë kjo mënyrë është e vështirë të pranueshme.

  Karina
  M. "Unë gjithmonë i qetë qëndrim ndaj drojë e tij natyrore deri
  një herë për shkak se ajo nuk punon humbur. E tëra filloi kur bosi
  udhëzoi mua që të marr në telefon një duzinë disa kompani për të gjetur më
  një ofertë e blerjen e pajisjeve teknike të nevojshme
  për të ardhmen e kompanisë sonë.

  Për shkak të drojë e tij më tmerrësisht
  e vështirë për të biseduar me njerëzit në telefon. Unë gjithmonë mendoj se
  Unë nuk e dëgjoni atë që unë them dhe jo çfarë nuk është. Unë shpesh dridhet
  zë. Prandaj, në mënyrë që të mos torturës veten time, unë i quajtur vetëm një, i pari
  një kompani e mirë, dhe ne kemi nënshkruar një kontratë me të. Por ashtu siç ishte
  - Ky çmimet e firmave ishin shumë më të larta se të tjerët. Kompania jonë
  plagosur dhe bosi ishte i zemëruar ... "

  12. Mos harroni se ju keni të drejta:

 • E drejta për unike. Për ta bërë këtë, ajo kurrë nuk do të krahasojnë veten me të tjerët. Ju - janë unike. Secili person është unik.
 • E drejta e injorancës. Shpesh personi i trembur do të rrëfej

  bashkëbisedues që ai di diçka. Asnjëherë mos kini frikë për të qenë i sinqertë
  pranoj, "Unë nuk e di." Ose: "Na vjen keq, është emri im
  të panjohura. "
 • E drejtë nuk kuptoj diçka. Ju nuk bëni domosdo
  të gjithë e kuptojnë se çfarë personi tjetër thotë. Dhe ju e dini atë
  Vetëm të them.
 • E drejta për të ndryshuar mendjen tuaj. Nëse çelës
  keni menduar kështu, por në fund janë të ndryshme, kjo është absolutisht asgjë
  e tmerrshme. Dhe ju nuk duhet ngatërruar akuzën e mospërputhjes.
 • E drejta për të refuzuar. Shpesh personi i trembur ka frikë të refuzojë dikë
  Përndryshe kërkesë, edhe në qoftë se ju me të vërtetë nuk duan të bëhet kjo. Mos harroni,
  në qoftë se ju refuzojë të kryejë kërkesën e dikujt, ju nuk bëhen

  keq. Gjithkush ju lutem pamundur.
 • Për gabim. Kurrë
  shaj veten për gabimet dhe dështimet tuaja. Jo i gabuar vetmi që
  asgjë. Mbani mend, askush nuk është imun ndaj dështimet, gabimet dhe
  keqkuptim. Kjo ndodh për të gjithë. Provoni vetëm
  analizuar një situatë të "zemrës ftohtë". As
  gabimet zatsyklyuytesya, të bëjë për një përfundim më të mirë.
 • E drejtë
  Nuk ka justifikime. Njerëzit Shy justifikuar shpesh. Bëj
  Kjo nuk është domosdoshmërisht për shkak se ajo është ky tipar më shpesh dhe çështje
  njerëz i pasigurt në vetvete.
 • E drejta jo të kënaqur të gjithë. Ju nuk keni për të si të gjithë.

  Çdo njeri ka shijet dhe mendimet e tyre. Ju nuk janë më keq, ju vetëm të ndryshme.
 • Më i lartë