Ushtarët në të kaluarën, tani - vetëvrasëse


 • Karaktere Desperate
 • Pse ish-ushtarë ngritur jetën e tyre

 • Në luftë, ata janë heronj, dhe u kthye në shtëpi, e humbni shpresën, më shumë
  Veteranët amerikanë që kthehen nga Iraku pas në fund të jetës
  vetëvrasje. Ekspertët tashmë janë duke folur rreth "epidemi vetëvrasës" - ndihmë
  ende manifestuar paefektshëm.  Karaktere Desperate

  Jashtë në James Ellyotu asgjë të dukshme. Clean-rruar, me një fije floku të qartë lamtumire, mban syze, dhe sot ajo kravatë blu me një shkëlqim të argjendtë, e veshur immaculately duket 38-vjeçar si një bankier apo një menaxher PR. Ai flet në fjali të shkurtra, duke përdorur një minimum prej fjalëve.  Ai përpiqet për të fshehur hezitimin e tij për t'iu përgjigjur pyetjeve. Po, ai shërbeu si një nga më të vjetra forcave speciale të ushtrisë amerikane. Po, ai ishte 15 muaj në Qendrore Irak. Po, ai shërbeu me gradën e Lejtnant-trupor. Dhe në kthimin e tij? "Unë isha në rrjetet ferr", - tha ai në heshtje.

  Njeriu që në zapynayuchys e mërkurë dëshmoi në Kongresin amerikan ishte, ajo dukej një person tjetër - jo ata që, në fjalët e tij, 5 shkurt, si "ia plas".

  Në pakuptimtë ditë i dehur, Elliott enden nëpër rrugët e Silver Spring, një periferi të Uashingtonit, zemëruar bërtasin diçka dhe valëzim një armë e ngarkuar.


  "Come on, të xhiruar mua!" - Ai kërkoi nga policia, i cili mori atë në fluturojnë me një mbulesë. "Unë u qëllua", dhe vetëm 20 minuta ai ishte në gjendje për të neutralizuar ndihmën e goditjes elektrike.

  Deri më tani, Elliott nuk mund të mbani mend detajet e ngjarjes. Ai e di vetëm një gjë: ai arriti të ikë përsëri. Pas 5 shkurt Elliot u përpoq të vriste veten me ndihmën e policisë - një metodë e preferuar në mesin e veteranëve të merren me ankth mendor, mundosh e kthimit të tyre në shtëpi.

  Ne mund të themi se Eliot ishte me fat në mjerim. Por mijëra veteranë të tjera lehtësisht të shkoni për vdekje vullnetar apo zvogëluar jetët mënyrat e tyre më tradicionale - duke marrë një dozë vdekjeprurëse të pilula gjumi, mori në një lak apo defekt një plumb në ballë, vetëvrasje, thonë ekspertët, është bërë një epidemi e vërtetë në mesin e trupave amerikane që kthehen në shtëpi nga lufta.

  Tani ky fenomen dhe kongresmenë shqetësuar - ata morën Komiteti Veteranëve në Shtëpinë. Sipas kryetarit të komisionit, Përfaqësuesi Bob Filnera Partisë Demokratike, "humbjen e një veteran i cili bëri vetëvrasje, tragjedi tashmë."

  Dhe kjo tragjedi nuk mund të ndalet - ajo filloi pas Vietnam dhe Korean War dhe viktimat e saj janë ushtarë që kthehen në shtëpi nga luftimet në terren.
  Ky është një problem aq i vështirë për t'u marrë, sepse nuk ka statistika zyrtare. Sipas komitetit vlerësimeve jozyrtare, të kryera kohët e fundit vetëvrasje një fund muaj mijëra të ngushtë të ushtarët e kthyer nga Iraku dhe Afganistani - një vit rreth 12 mijë.  Komiteti i Veteranëve raportuar të dhënat në një letër të e-mail të brendshëm. Sipas komitetit të statistikave zyrtare, kreu vetëvrasje në mesatarisht 18 veteranë një ditë - më shumë se 6.500 në vit. Por kjo është shumë e shumë: është 21% e të gjitha vetëvrasjeve të kryera në Amerikë - pavarësisht nga fakti se veteranët përbëjnë vetëm 10% të popullsisë së përgjithshme.
  Pse ish-ushtarë ngritur jetën e tyre

  Vetëvrasja ndër ish-ushtarëve është një pasojë ekstrem i sëmundjes përhapur ndër veteranët: PTSD - kompleks të shfaqet pas disa kohë për pasojat e traumave të rënda. Ky depresion, pagjumësi, ankthe, pikiatë në kujtime, nervozizëm i tepruar, sulme paniku.

  Në 30-40% të atyre që u kthye nga luftimet në terren, simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik. Ata, nga ana tjetër, në një periudhë të shkurtër të çojë kohë për pasojat sociale të alkoolizmit, përdorimit të drogës, papunësi, humbje të vendbanimit, divorcit dhe vetëvrasje.

  Pavarësisht nga fakti se Kongresi në Nëntor 2007 ka kaluar një ligj që urdhëroi Pentagonin për të zhvilluar "një program ambicioz për të parandaluar vetëvrasjen në mesin e ish-ushtarëve," deri tani nuk ka numër të kërkuara të mjekëve, nuk ka fonde për trajtim profesional. "Situata do të përkeqësohet vetëm, dështimin për të marrë më të mirë," - tha deputeti republikan John Buzman, duke folur në komitetin.  Organizata e veteranëve të luftërave në Irak dhe Afganistan gjeti se vetëm numri i vetëvrasjeve në ushtri që nga fillimi i fushatës Irak rritur në mënyrë dramatike dhe tani arrin një nivel që nuk ishte regjistruar në 26 vitet e fundit. Siç u tha Paul Sullivan, kreu i një prej të dhënave të organizatave humanitare në mënyrë të qartë tregojnë se veteran mbretëron epidemia e vërtetë të vetëvrasjeve. "

  Epidemia ka arritur Paynharsta, qytet idilike, i humbur në kodrat e Karolinës së Veriut. Ka jetuar një 31-vjeçar Joseph Dwyer, i cili shërbeu në Irak në infermiere Regjimentit 7 kalorësi.

  Photo Dvayyera tejkaluar në 2003 e botës - ajo ka atë në krahët e saj ka shpalosur ndër-zjarri djalin e Irakut. Kjo fotografi u bë një simbol i heroizmit të ushtarit. "Unë urdhëroj dhe për të shërbyer - pastaj Dwyer tha në një intervistë - për të ndihmuar njerëzit."

  Vetëm ai nuk mund të përballojë për të ndihmuar. Pas kthimit në shtëpi në Dvayyera filloi të tregojë simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik. "Lufta përhumbur atë", - thotë nëna e tij Maurin. Në filloi hallucinations Dvayyera, u duk se ai ishte i përhumbur bomba nga militantët e Irakut, ai gjithmonë imagjinuar. Ai zabarykaduvavsya në shtëpinë tuaj.

  Gjuajti apartamentin e tij - nga të shtënat situatën në shtëpi u shkatërrua plotësisht. Në vitin 2005, ai u regjistrua në një shkëmbim zjarri me policinë. Ai e humbi punën e tij dhe u bë një narkoman.

  "Jozefi është trajtuar, por kjo nuk e ka ndihmuar - thotë babai i tij Patrick Dwyer. - Problemi është se për trajtimin e PTSD ka procedura adekuate ".

  10 ditë më parë Dwyer quhet një thirrje të shërbimit taksi për të marrë në spital. Por shoferi, i cili erdhi në në aplikim në të braktisur, askush nuk hap. Policia theu bllokohet dhe gjeti Dvayyera shtrirë në dysheme - së bashku me flluskë e drogës dhe llak për të pastruar kompjuterin, që ai përpi.

  Ai vdiq në spital - nga mbidoza.

  Vetëvrasja Dvayyera ishte i fundit në datën në numër pothuajse të pafund të rasteve të tilla. Jimmy Dean, 29, ka shërbyer në Afganistan dhe një vjet e gjysmë, duke rezultuar ra në një depresion të thellë. Në vitin 2005, ai u thirr përsëri në front, këtë herë në Irak. Një javë para se të nisej për para ai e mbajti në shtëpi. "Unë thjesht nuk mund të" - para se ai mund të thotë për të motrën e tij. Ai u vra nga një snajper i policisë.

  Jeff Luce, 23, vari veten në një çorape kopsht në bodrumin e prindërve të tij. Tim Bowman, 23, qëlloi në Falenderimeve. Derek Henderson, 27, u hodh nga ura.

  Jonathan Schultz, 25, vari veten në fuqinë rrjeti pas një psikiatri në Komitetin e Veteranëve Punëve të "siguroi" atë që ai është nën numrin 26 në listën e tij të pritjes.

  Rasti i James Elliott, i cili të mërkurën foli para Kongresit zbulon poshtërsi të veçantë. Pas kthimit të tij - dhe pas diagnozës së çrregullimit të stresit post-traumatik - ai u bë anëtar i hulumtimit të kryer nga komisioni, gjatë të cilit veteranët testuar një ilaç të ri kundër pirjes së duhanit. Për 30 $ në muaj, ai mori ilaçin Chantix, prodhuar nga kompania farmaceutike Pfizer.

  Megjithatë, ky i drogës është zbuluar efekte serioze anësore duket se e rriti simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik, regjistruar Elliot.

  Kthyer hallucinations e tij dhe ëndrrat e këqija. Ai nuk mund të fle, ai pësoi një avari nervor, dhe ai filloi të marrë pjesë mendimet e vetëvrasjes. Psikiatër i tij në Komisionin për të Veteranëve, siç dëshmohet nga dëshmi të shkruara Eliot, nuk e ka marrë seriozisht ankesën e saj. Për mjekun, ai ishte vetëm një "rat laborator, objekt i hulumtimit dhe një hero për lirimin." E gjithë kjo çoi në ngjarjet dramatike të 5 shkurt.

  Pas shtypi zbuloi testet e kryera me të drogës Chantix, Komiteti konfirmoi se droga ishte testuar për një total prej 32 mijë. Veteranëve të luftës me simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik.

  James Peak Kapitulli Komiteti kritikoi efekte negative anësore, të cilat, megjithatë, paralajmëroi menaxhimin dhe kontrollin e Food and Drug Administrimit Shtetet e Bashkuara, dhe prodhuesit e kompanisë drogës Pfizer.
  Kjo kompani farmaceutike theksoi se "të mirën e drogës peshon më shumë rrezikun e përdorimit të saj."

  James Elliot zgjat më Chantix, por vazhdon të marrë doza të larta të morfinë për të qetësuar nervat. Kongresmenët e pyeti se si ai ndihet. "Unë kam më mirë, - tha ai me asnjë emocion - ajo ishte aq shumë më e keqe."

  Informacion nga markë Pitske artikullin "Nga hero në shkatërrim."