Lodhja kronike Sindromi


 • Lodhje Lodhja - mosmarrëveshje
 • Diagnoza është si një fjali
 • Kush duhet fajësuar?
 • Intrigue CFS
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Simptomet kryesore të CFS

 • Lodhje Lodhja - mosmarrëveshje

  Gjithkush e di se edhe një rritje të lehtë në çdo lloj të stresit, si fizike dhe mendore, në mënyrë të pashmangshme duke shkaktuar lodhje të njerëzve - kjo është reagimi mjaft e natyrshme të trupit. Në raste të tilla është e mjaftueshme për të marrë një pushim, të marrë një dush të ngrohtë gjatë natës dhe pini disa pika të sanëz ose një filxhan çaj bimor. Kjo zakonisht ndihmon një njeri zgjohet në posvizhiloho mëngjes dhe plot energji.

  Ajo është krejt tjetër kur as pjesa tjetër e as ndërrimi i profesionit apo emocione pozitive apo drogave të marra zakonisht në raste të tilla, të paaftë për të rimarrë energji e saj të mëparshëm dhe ndjenjën papërmbajtshëm e lodhje dhe dobësi Haunts njeriun vazhdimisht.


  Diagnoza është si një fjali

  Në historinë e praktikës mjekësore rasteve të izoluara të lodhjes patologjike ndodhur në dekadat e para të shekullit të kaluar, me vëmendje të duhur për ta, si rregull asnjëherë, ishin. Sëmundjet e statusit si shtet të marra vetëm në 1984, pas një prej shteteve të SHBA theu një numër të panjohura dhe sëmundjeve të panjohura. Dr Paul Cheney, i cili praktikohet ndërsa në Nevada, të përballur me humbjen masive të fuqisë pa arsye, goditi befas nga më shumë se 200 njerëz të cilët jetojnë dhe pjesa tjetër në një qytet të vogël turistik në Lake Tahoe, ku pothuajse në të njëjtën kohë janë shënuar përkeqësim të humorit, dobësi fizike vazhdon , nervozizëm, një rënie të mprehtë në kapacitetin mendor.


  Shumica e pacientëve me një zë të përshkruar gjendjen e tij si asgjë, por lodhje. Dhe kjo lodhje që filloi të gjithë në përgjithësi, papritmas, pas disa kohë është bërë një e zgjatur që bëhet kronik. Si për të gjetur shpëtimin nga kjo sëmundje, mjekët nuk e di, por formuar foto klinike treguan qartë se është koha që ishte e nevojshme për të ndarë një lloj të ngjashëm të lodhjes dhe të nxjerrë në pah atë si një sëmundje të pavarur. Në të vërtetë, emri ai ishte dhënë e përshtatshme - "sindromi i lodhjes kronike" ose encefalomileitit mialhicheskiy (encefalomileitit myalgic).


  Kush duhet fajësuar?

  Ndoshta nuk është rastësi shpërthimi i parë masiv i CFS mbahet në Shtetet e Bashkuara - një nga më të përparuar teknikisht dhe vendi më i pasur në botë.

  Vëzhgimet serioze e kryera nga ata të cilët kanë qenë të diagnostikuar me "sindromi i lodhjes kronike" dha arsye për të besuar se kjo është një sëmundje serioze - nuk është asgjë, por një produkt natyror të rritjes së dominimit të teknokratësh, depërtuar në të gjitha pjesët e shoqërisë moderne, ndarja e njeriut nga e saj Rrënjët natyrore dhe angazhim për të social mirëqenien imagjinare, dhe me çdo kusht.

  Gjyqtari për veten tuaj: sipas statistikave, vuajnë nga sindromi i lodhjes kronike në shumicën dërrmuese - njerëz të moshës 30 deri në 45 vjet janë zakonisht të përfshirë në punë aktive mendore, ambicioz, në të kaluarën e afërt - preuspevayuschiie, me një ndjenjë të fortë të detyrës, duke u përpjekur për të bërë jo vetëm atë që kërkohet prej tyre, por shumë më tepër, të interesuar në çfarëdo qoftë ajo ishte, gjithmonë dhe kudo që të jetë i pari, dhe më e rëndësishmja - nuk e lejojnë vetes jo plotësisht të relaksoheni, ose madje herë pas here të pushojnë.

  Dhe gratë janë të prirur për këtë sëmundje është shumë më tepër se meshkujt.

  Angazhim ndoshta për përsosmëri - diçka e lavdërueshme, por fakti është se mundësitë e trupit të njeriut nuk është e pakufizuar. Ju edhe mund të për disa vjet pa përjetuar pak ose aspak siklet, punojnë shumë, por për fat të keq, të gjitha këto workaholics i regjur në një ditë nuk është në rrezik të bie viktimë "lodhje", dhe viktima - nuk i pafajshëm.

  Pa dyshim, sindromi i lodhjes kronike - është jo gjithmonë të rezultojë në të plotë shëndetin indiferenca vet. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë faktorë të tjerë, por ende ajo është paaftësia, mungesa e dëshirës dhe shpesh i mençur për të disponuar me këtë dhuratë të natyrës si jeta - shkaku kryesor i të gjitha problemet tona, dhe duke përfshirë edhe këtë sëmundje të rëndë.


  Intrigue CFS

  Faktori më të pakëndshme në zhvillimin e kësaj sëmundjeje është se më të prekur nga kjo sëmundje nuk ka ndodhur edhe për të parë një mjek është vetëm e turpshme të shkëputur atë nga arsye të tilla në dukje të vogla. Pas fillimit të sëmundjes është gjithmonë jashtëzakonisht banal dhe nuk perceptohet vetëm nga pacienti, por shpesh mjekët si sëmundje respiratore akute.

  Simptomat e saj kryesore janë:

 • dobësi pamotivuar
 • ethe
 • dhimbje koke, nyjet vogla limfatike fryrë
 • joints dhemb.
 • Përjashtim i përkohshëm nga puna dhe për të marrë një vendosur standarde të drogës nuk japin një rezultat pozitiv.

  Rraskapitës, që lejon ritmin e zakonshëm të lodhjes jetës merr një formë që nuk fle natën, nuk ka pushim në fundjavë ose pushime në gjendje të mbulojë trupin.

  Natyra e sindromi i lodhjes kronike ende nuk është kuptuar sa duhet, dhe shkaqet e saj rrënjë të mbetet në nivelin e hipotezave.

  Shumë ekspertë besojnë se shkaku i sëmundjes mund të jetë një infeksion viral, të tilla si të tilla si herpes. Virus, koha është brenda qelizat e trupit në një formë latente, mund të jetë një kohë të gjatë nuk e tregojnë veten, por sapo të ekspozuar ndaj kushteve të pafavorshme, shpesh e lidhur me kushte të rënda mjedisore apo stres ekstrem, ai fillon të intensifikohet.

  Nëse sistemi i imunitetit është i dobësuar, dhe aktiviteti biologjik i virusit është i lartë, trupi nuk mund të sigurojë mbrojtje të qëndrueshme kundër proteinave të huaja dhe sëmundjeve, duke hyrë në fuqi, ka filluar të fitojë vrullin.

  Një version e shkakut te CFS bazohet ne faktin qe pacienti është crregullime te sistemit nervor qendror, sidomos rajoni saj tokësore-limbic përgjegjës për memorie, punë, si dhe lidhja e sistemit qendror nervor të sistemit autonom, e cila "menaxhon" veprimtarinë e organeve të brendshme. Këto funksione janë të thyer dhe në sindromi i lodhjes kronike.

  Një tjetër supozim është i lidhur me një ndikim të mundshëm në imunitar arabinola toksina sistem që prodhojnë maja të posaçme (Candida gjini) të vendosura në trup. Nëse sistemi imunitar është stabil sa duhet, ky person Toksina nuk është e tmerrshme, por në qoftë se dobësuar, rreziku i CFS është mjaft i madh.

  Megjithatë, askush nuk e di ende saktësisht se çfarë nënvizon sindromi i lodhjes kronike. Dhe madje edhe me një "buqetë" e plotë përmban karakteristikën e sëmundjes, lodhje kronike njohin shumë e vështirë. Në asnjë rast nuk duhet të diagnostikojnë veten dhe për të vetë-mjekoj. Pas duke u shpëtoj të sëmundjes - një gamë të tërë të masave, mjeku zgjedhur individualisht.


  Çfarë duhet të bëni?

  Që nga shkaku i sindromi i lodhjes kronike ende nuk është kuptuar plotësisht, trajtimi i kësaj sëmundje medikamente në dispozicion shoqëruar edhe me një varg të përgjithshme-masat. Agjentët terapeutike në bazë të hidrokarbureve, në të cilin atomet e karbonit janë të njëjta si në grilë kristal e diamanti, aq barnave që ndihmojnë në trajtimin e sindromi i lodhjes kronike, i quajtur i bindur (nga Adamantos greke -. Diamant), ky grup përfshin droga të tilla si bromantan, kemantan dhe si.

  Terapia e barnave është e kombinuar zakonisht me mjete të tilla si hipnozë, akupunkturë dhe refleks, trajnim autogenic.

  Përveç kësaj, ju gjithashtu nevojë për qetësues, pilula gjumi dhe rritjen e shkallës së vitaminave të tilla si B12, A, C, A, Selenyum, hekur, zink, sulfate magnezi dhe të tjerët, si dhe shtojcave minerale dhe ilaçe bimor - ekstrakt hudhër, xhinko, echinacea, bromelain. Gjithashtu, mos harroni se CFS pacientëve është pjesa tjetër thelbësor i duhur, mundësisht aktiv - me aktivitet dosed fizik dhe gjithmonë me emocione pozitive.

  Dhe ju keni nevojë për të rregulluar veten e tyre për faktin se nuk aspirojnë për të arritur lartësitë, dhe që absolutisht duhet të mësojnë për të kaluar mendjet e tyre në aspektet pozitive.

  Me fjalë të tjera, kjo mund të duket i parëndësishëm, ndonjë sëmundje, duke përfshirë sindromi i lodhjes kronike, është shumë më e lehtë për të parandaluar se sa të shpëtoj prej tij.


  Simptomet kryesore të CFS

 • neprohodyaschym më shumë se gjashtë muaj, gjendja e lodhjes dhe dobësi.
 • Ethe
 • Dobësi e muskujve
 • Çrregullimet neuro-psikiatrike: rrit ndjeshmërinë ndaj dritës së fortë, harresës, letargji, nervozizëm, ul aktivitetin mendor, dhe paaftësia për t'u përqëndruar
 • Pagjumësi
 • Dhimbje migratore të përbashkët
 • Rritja në nyjet limfatike të qafës së mitrës
 • Depresioni i theksuar.
 • Informacion nga neni Tatiana Zelentsova "lodhje".