Shkaqet e mosfunksionim ngrerë


 • Çrregullime psikologjike
 • Çrregullime endokrine
 • Çrregullimet e sistemit qarkullues
 • Ndryshimet organike penis
 • Çrregullime neurologjike
 • Alkool
 • Droga narkotike
 • Medikamente

 • Në përgjithësi në mënyrë tipike shkakton që ndikojnë në zhvillimin e mosfunksionim ngrerë mund të ndahen në pesë grupe:

  Çrregullime psikologjike

 • depresioni;
 • varësia e drogës;
 • alkoolizmi;
 • çrregullime specifike psikiatrike - "frika e dobësisë," teknikë varfëruar seksual, etj

 • Çrregullime endokrine

 • hipogonadizmi (hipoplazise i gonads);
 • diabet;
 • trashje;
 • prolactinoma (tumor të trurit);
 • sarkoidosis
  (Formë e veçantë e inflamacionit, i cili është i përfshirë në mushkëri, sy, lëkurë dhe

  organet e brendshme) që përfshijnë zonën hypothalamic (zona
  trurit që rregullon aktivitetin e organeve të brendshme).

 • Çrregullimet e sistemit qarkullues

 • atherosclerotic
  Humbjen sistemin arterial e penisit kundër sfondit të sheqerit
  diabeti, duhani, kolesterol të lartë të gjakut, hipertension
  sëmundje;
 • mbyllje (dmth, bllokim) arteriet e legenit (zakonisht ndodhin pas thyerje e legenit);
 • Çrregullime të sistemit venoz - rrit rrjedhjen e gjakut në penis;
 • Kombinimi i llojeve të ndryshme të lezioneve vaskulare të penisit;
 • aksident cerebrovaskulare (goditje).

 • Ndryshimet organike penis

 • Sëmundja Peyronie (lakim i penisit);
 • trauma, plagosje, inflamacion transferuar, etj ..
 • Çrregullime neurologjike

 • sëmundje të palcës kurrizore;
 • skleroza e shumefishte;
 • Sëmundja e Parkinson-it.
 • Nga
  Statistikisht 60% e rasteve shkaku i dobësisë së është se gjaku nuk është
  hyn në penis ose atje shpejt e hodhi përsëri. Në 15% të rasteve
  shkak të të gjendet në çrregullime të fshehura të sistemit nervor. 5%
  raste ndodhin kundër një sfond të ndryshme endokrine (hormonale)
  Sëmundjet. Vetëm 20% janë shkaktuar nga shkaqe psikologjike.

  Sheqer
  diabeti ndikon negativisht në gjendjen e mbaresa nervore e penisit, thyerja e tyre
  funksionimi normal, dhe shkakton mosfunksionim të qetë
  muskujve, e cila eshte ind erektil.

  Hipertensionit

  (Presioni i lartë i gjakut) dhe terapi për qëllim zvogëlimin e
  tensioni i gjakut mund të dëmtojë edhe qarkullimin e gjakut në gjenitale
  Shtet Anëtar.

  Pirja e duhanit - një shkak i madh i
  Shfaqja e ashtuquajtura "penylnoho anhiospazmu" kur atje
  Çrregullimet në qarkullim kapilar të penisit. Nga
  Prandaj pirja e duhanit - ose në vend, "duhani" shumë ekspertë
  përfshijnë një grup të veçantë të shkaqeve të mosfunksionim ngrerë.
  Nikotina - substancë kryesor i dëmshëm të përfshira në thithur
  tymi i duhanit ynë. Efekti kryesor patologjik i nikotinës -
  vrull këmbëngulës (dmth ngushtim) e enëve të gjakut të kalibrit të vogël, dhe duke përfshirë

  ato që furnizon penis. Për më tepër, siç është shpallur
  nikotinë kontribuon në paraqitjen e arteriosklerozës - një sëmundje të rrezikshme që
  çon në rritjen e brishtësisë dhe bllokimin e enëve të gjakut.


  Vetëm nga atherosclerosis prek enët e gjakut të zemrës dhe trurit. Në
  të rezultojë në një person mund të miokardit infarkt apo goditje në tru,
  që vetë e bëjnë të pamundur jetën normale seksuale. Por
  shpesh ka një ngushtim ose bllokim i plotë i enët e gjakut të seksit
  anëtar, në të cilin rast pacienti zhvillon impotencë të qëndrueshme.


  potencë në meshkuj ndikon shumë gjëra. Hulumtimi në këtë
  Zona e përkushtuar numër të madh të publikimeve.

  Ne jemi në përgjigje të
  kjo pyetje përshkruaj shkurtimisht efektet negative të
  substanca, të cilat pothuajse të gjithë kanë dëgjuar, dhe shumë prej nesh me ta
  kontakt. Ky është një ilaç i përbashkët dhe kështu
  quajtur substancave psikotrope - substancat dmth që ndikojnë
  psikikë. Para së gjithash, alkooli dhe droga.


  Alkool


  doza të vogla ka një efekt stimulues në qendrore
  Sistemi nervor, por edhe sllavët, siç e dini - "Alkooli në të vogla
  doza të padëmshme në çdo sasi. " Në këtë kontekst abuzim
  Alkooli është një faktor i madh rreziku për zhvillimin e erektil
  Mosfunksionim në qytetarëve tanë.

  Për

  Ain arsye
  Shkeljet erections e cilësisë mbi një sfond të alkoolit - një
  Funksioni i mëlçisë jonormal dhe si pasojë - burra metabolike
  Hormonet që ndikojnë në funksionin normal seksual. Ndër të tjera,
  dehur pa majë ndjeshmëri prekshëm, dhe
  rezultat, ka probleme me fillimin e derdhje (derdhje)
  deri tek një mungesë totale.


  Droga narkotike

  Sot
  Droga - një problem i madh shëndetësor për industriale
  vendet e zhvilluara. Nuk kursyen atë një parti, për fat të keq, Ukraina.
  Problemi qëndron në faktin se numri i barnave të përdorura shumë
  të mëdha dhe të flasin për ndikimin e secilit prej tyre nuk është

  të jetë e mundur. Prandaj, përshkruani ndikimin e disa prej tyre.


  Tipar
  potencë e barnave që drejtpërdrejt të
  mekanizmat e ereksionit ata nuk punojnë. Ndikimi i tyre në zhvillimin
  Pranimi i rregullt kundër sfondit të komplikimeve të abuzimit të drogës.

  I përgjithshëm
  mekanizëm për të shkaktuar impotencë, ndërsa duke marrë drogë është
  zhvillimi i depresionit që ndodh gjatë një pushimi në pritje
  droga kur një person ka formuar tashmë
  varësia e drogës. Shumica e mjekëve janë të ballafaquar me
  droga jo-injectable (dmth drogës
  nuk hyjnë në trup me injeksion, dhe me inhalacion,
  Pranimi nga goja ose pirja e duhanit).

  Në këtë grup,
  Vendi kryesor i zënë të marihuanës, kokainës, amfetamina, LSD (diethylamide
  Acid Lysergic). Pranimi i këtyre drogave çon në toksik
  polyneuropathy - një sëmundje e rrezikshme e sistemit nervor, duke rezultuar në
  e cila është si një vdesin fibrave nervore të trupit të njeriut. Kjo është
  ndër çrregullime të tjera të rrezikshme të çon në përçarje të duhur erections
  shkelje e innervation e penisit.


  përdoruesit intravenozë të drogës (heroinë, morfinë, etj) si karakteristikë
  zhvillimi i polyneuropathy toksike, por përveç kësaj ajo është e kërcënuar
  zhvillimi i komplikimeve të veçanta që lidhen me rrezik të madh
  infeksion, i cili vë në dukje veten varur.


  Infeksioni më i zakonshëm që çdo droguar injektuar rrezik
  "Catch" AIDS nuk është, si shumë njerëz mendojnë (edhe pse kjo është sigurisht më
  infeksion i rrezikshëm) dhe hepatitit viral. Si rezultat i hepatitit viral
  zhvillojnë mosfunksionim shumë të rënda hepatike, e cila gjithashtu rezulton
  impotencë.


  Medikamente

  Sigurisht,
  zhvillimi i disfunksionit erektil është një efekt shumë të rralla anësor
  ndërsa marrjes së drogës, dhe zakonisht zhduken pas ereksionit abuzim
  anulimi i drogave të tilla. Por, megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se barnave
  mund të shkaktojë komplikime të tilla të kërkuara.

  Shpesh
  shkaktojë medikamente të ngrerë mosfunksionim të përdorura në trajtimin e

  sëmundje kardiovaskulare, shpesh abuzojnë erections
  ndodhin në pacientët marrjen neuroleptikëve - droga të përdorura në
  Praktikë psikiatrik. Ndikimi negativ në potencë dhe të bëjë
  disa për trajtimin e hipertensionit, përfshirë
  Clonidine, Adelfan dhe kristepin. Këto substanca veprojnë mbi nervor
  përfundojë dhe si pasojë mund të pengojë erections.

  Dhe
  Një tjetër kategori e drogës - droga për trajtimin e ulcera peptike
  tresin dot nga antagonist H2 grup. Në çdo rast,
  në qoftë se ju jeni duke marrë ndonjë ilaç, kontrolloni me mjekun i cili
  Efektet anësore ajo shkakton. Nëse mjeku do të kuptojnë që, së bashku me

  Momente të tjera të pakëndshme mund të ndodhë ngrerë
  mosfunksionim, kërkoni të kujdesshëm për të zgjedhur një zëvendësim adekuat. Ju nuk
  nuk refuzojnë.