Prezervativi mjet i vjetër i provuar


 • Kjo është e gjitha në lidhje me të ...
 • Pse prezervativ
 • Mit kryesor
 • Si të "veshin"
 • Kush ka nevojë për atë
 • Çfarë është se sa shumë

 • Prezervativi luan një rol kaq të rëndësishëm në jetën që ne kemi vendosur të kushtojnë edhe një moment të historisë së saj. Duke përdorur prototip e prezervativit moderne për të parandaluar shtatzëninë ishte i njohur për romakët e lashtë. Sigurisht, zgjerimi i ndikimit të krishterimit pak ngadalësuar marshimin e saj triumfues në mbarë botën, v. To. Mbroni ajo konsiderohet një mëkat. Megjithatë përhapja e shpejtë e sifilisit në Evropë në shekullin e XVI çoi në një ringjallje e rrugës tashmë pothuajse të harruar të mbrojtjes. Jam i pari ishte mjeku italian G.

  Fallopian (1523-1562). Ai i këshilloi gjatë marrëdhënieve seksuale veshur në qese kanavacë penis. Indit lagur me droga të veçanta që veprojnë si kontraceptive kimike moderne (spermicide). Për vite, kjo shpikje të mbrojtur kundër infeksioneve dhe shërbeu si një mjet për të parandaluar shtatzëninë.

  Me kalimin e kohës, çanta prej liri fallopiane janë përmirësuar. Në shekullin e XVII i palodhshëm francez filloi të prodhojë dhe eksportojë në shumë vende në Evropë cecum kondom qengji. Të prezervativët më të hershme të gomës janë bërë vetëm në 1855 dhe kishte një shtresë gjatësore. Vetëm pas një tjetër 75 vjet, kur ata u pritën kondoma latex pa seams, ata ishin krenarë luftanije e koracuar nickname (luftanije e koracuar - nëndetëse bërthamore) dhe të bëhet mjaft efektive.
  Në këto ditë të ashtuquajturit gome produktit numër 2 - një prej produkteve më të njohura. Pothuajse unbeatable. Paraqitur me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, çdo ditë bleu rreth tre miliardë prezervativ (i njohur ndryshe si kondom).


  Kjo është e gjitha në lidhje me të ...

  Prezervativët janë shitur të mbushura në mënyrë individuale në një skachavsya. Ata ndryshojnë në materiali dhe montimi.

  Sot përbashkët dhe gjerësisht të njohur janë:

 • nga zorrët e deleve (p.sh. materiale natyrore);
 • latex;
 • poliuretani.
 • Përveç dallimeve në materialin, kondomat janë:

 • zispermitsydnym pa spermytsydnoho drogës;
 • madhësive të ndryshme;
 • me një lubrifikant të veçantë dhe pa;
 • forma të ndryshme;
 • salcë;
 • me sipërfaqe të ndryshme (të qetë, grooved)
 • për seks oral (donning dhe gjuhë, dhe u ul poshtë);
 • nadtovste (për seks anal);
 • Souvenir (si kafshët mordochok dhe kështu me radhë.

  n.)
 • gra (vaginale).
 • Prezervativët kanë një madhësi standarde të 15-22,5 cm. P'yatnadtsyatysantymetrovoyi quajtur "komod". Ata që më shumë quhen "Maksys" ose "Magnum". Shumica e madhësive të përdorura prezervativ - 17,5-18,3 cm.

  Ata vijnë kryesisht në dy forma me anët e drejtë dhe një rrugë të lakuar (formë përsërit penisin e vërtetë!).

  Shumica e prezervativit është bërë në fushat e Azisë Juglindore (Malajzi, Indonezi, Kore, Vietnam, Kinë, Indi, etj). Latex më i mirë Malajzia parasysh. Për të zgjeruar horizontet vini re: edhe nëse paketa e prezervativëve vend në dispozicion evropian që nuk do të thotë se ata janë të prodhuar në Evropë.

  Shumica e prodhuesit evropianë kanë fabrika në Azinë Juglindore ose kondom blerë në fabrikat lokale. Vetëm mos të konkludojmë nga kjo se cilësia vuan! Të gjitha të djathtë - evropianët vetë janë të njëjta.

  Pse prezervativ

  Pse është ajo që kaq shumë njerëz vite preferojnë prezervativ?

  O! Ajo ka shumë avantazhe!

 • Është e lehtë për të arritur qëllimin - mbrojtje nga shtatzënia paparamenduara.
 • Prezervativi është mënyra më efektive për të parandaluar infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme, reduktohet STI (AIDS, gonorre, sifilizi, klamidia, dhe të tjerët.) I paprekur prezervativ latex ngjeshur të mikroorganizmave dhe viruseve.

 • Ajo është e lirë, të arritshme për të gjithë. Blerje recetë është e nevojshme - kështu që ju kursejnë kohë dhe frustrimit duke shmangur vizita.
 • Njeriu është i përfshirë në mënyrë aktive në planifikimin familjar.
 • Në qoftë se një grua ka një alergji të spermës, ajo do të ndoshta vetëm prezervativ.
 • Ka contraindications serioze, përveç në raste të rralla (pamundësisë për të mbështetur mbledhje apo alergjik ndaj latex).
 • Është e drejtë të përmend të metat e prezervativëve. Ata janë, megjithatë, jo aq shumë:

 • Prezervativët nuk janë mbrojtje 100 për qind. Ajo mund të shpërthejë ose kaloj jashtë gjatë raportit seksual. Shpesh kjo ndodh kur një grua nuk është vajosje mjaft e natyrshme.

  Lëshuar dy, ose të përdorin më shumë naftë (ju mund të telefononi atë "mënyrë për të dembel"), ose të paguajnë më shumë vëmendje për shkeljen e grave.
  Në asnjë rast nuk e përdorni vazelinë si një lubrifikant - gome loosened dhe bëhet e kalueshme për spermë. Nëse keni nevojë për të blerë një lubrifikant të veçantë me kondoma, Spermicidi në një majë ju mund të përdorni pështymë.
 • Ndonjëherë ka alergjik ndaj latex gome ose vaj. Nëse ka një skuqje të lëkurës dhe skuqje, ju duhet të ndaluar përdorimin e prezervativëve dhe kërkoni këshilla mjekësore. Tani në dyqane dhe barnatore mund të gjenden nizkoallerhichnye prezervativëve - përdorin ato.

 • Prezervativët përkeqësohet me kalimin e kohës. Produkt skaduar mund të thyejnë (në kohë të gabuar ...).

 • Mit kryesor

  Paragjykim kryesor kundër ankesave kondomit të disa njerëzve për të reduktuar ndjeshmëri. Por mjekët thonë se është ky: nuk ka penis ose vaginë kanë receptorë që mund kuptim praninë midis tyre të "produkteve të gomës".

  Organet tona seksuale janë në gjendje të mendojnë se vetëm një prekje, lagështia, temperatura. Në qoftë se ju përdorni një prezervativ të mirë, ndjenja juaj do të mbetet e njëjtë - si ai apo jo. Të gjitha problemet si zakonisht - në kokë. Nëse ju mendoni se vetëm për atë që është në mes ju me ngut vënë në një copë të mjerë të karin gome prodhimit aziatike - nuk presin ndjesi shumë shkëlqimin!

  Kjo nuk është verë prezervativ dhe mendimet tuaja obsesive.

  Si të "veshin"

  Ka rregulla të caktuara për të veshin një prezervativ. Ju do të jetë i befasuar, por në qoftë se ju kërkoni dhjetë gra partnerët e të cilëve përdorin prezervativë rregullisht, show apo ju tregojnë se si të bëhet kjo, të paktën tre të bëjë gabim ...

 • Pra, gjëja e parë që ka punuar - gjithmonë kontrolloni datën e skadimit. Ky hap elementar do të ju mbrojnë nga zhgënjimi masiv.
 • Prezervativi është vënë në penis këndellur para raportit seksual. Mos harroni se predsperma gjithashtu përmban spermë.
 • Hiq ajrit nga maja e prezervativit. Kjo është bërë nga squeezing majën para se të vënë mbi dy gishta.

 • Veshin një prezervativ në një formë të shtrembëruar mbi penis dhe roll për nga themelimi i saj. Shpështjellem prezervativi duhet të jetë me kujdes të mos dëmtojë thonjtë apo lotsjellës (dhe kjo ka ndodhur).
 • Për të hequr prezervativin duhet menjëherë pas raportit seksual. Pas derdhje, duke mbajtur prezervativin në bazën (unazë), të hequr penisin nga vagina, ndërsa ajo është ende i drejtë. Kjo parandalon rrëshqitje dhe rënie spermë kondomëve të aparatit gjenital femëror. Pasi partneri juaj e ka lejuar atë, ajo do të ishte një turp për të le të gjitha përpjekjet për asgjë ...
 • Kontrolloni nëse ai theu apo "proces", dhe nëse kjo nuk ndodh, përdorin kontracepsion emergjent (i cili më vonë).

  Shumica kanë "për të kapur" edhe spermicide.
 • Ne shpresojmë që ju kurrë nuk ndodh për të ri-përdorin një prezervativ, por, siç njihen (duke nxitur njerëzit për të ..?), Theksoj - këtë produkt të vetëm.

 • Kush ka nevojë për atë

  Kur prezervativi është mënyra më e mirë për të parandaluar ju?

 • Nëse jeni të pasigurt e partnerit tuaj ose thjesht e di se ai ka një nga sëmundjeve, sëmundjet seksualisht të transmetueshme (në mendimin e tij dridhet ...).
 • Nëse seksi juaj i rrallë.
 • Nëse keni nevojë për të marrë një pushim në zbatimin e një tjetër metodë të kontracepcionit (p.sh., drogës intrauterine ose hormonet).

 • Nëse ju dhe partneri juaj jeni të rinj dhe në rininë e tij ai sverhvozbudimosti mund të ndodhë derdhje e parakohshme.
 • Nëse ka contraindications për metoda të tjera kontraceptive (byvaet. ..).
 • Kur zbulohet alergjik ndaj përbërësve të spermës (dhe ky probabilitet ekziston).

 • Çfarë është se sa shumë

  Prezervativi - jo vetëm mënyra më e lehtë për të mbrojtur kundër shtatzanisë së paplanifikuar. Në një kuptim material, ajo i përshtatet të gjithë. Mesatarisht një paketë do të kushtojë tuaj të dashur në 40-90 rubla. Secila paketë - tre copa, dhe gjithashtu një motiv i mëtejshëm. Ky standard i themeluar gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur një ushtar i përkiste zvilnyuvalni tre "produkte": një - në e shtunë, një - në e diel dhe i tretë - "vetëm në rast".

  Për fat të mirë, në ditët e sotme ka pako 12 copa ose më shumë!

  Deri më sot, prezervativët më të besueshëm markë janë në vijim: jeteses, Innotex, Durex dhe Simplex.

  Have fun në mënyrë të sigurtë!

  Informacion nga artikullin "The prezervativ. Mjet i vjetër i provuar ... ".