Këshilla rishtar Gjuha


 • Para së gjithash marrëdhënie të rëndësishme
 • Ashtu si studentët dhe veten e tyre
 • Dukje dhe sjellje

 • "Unë dua të jem një avokat, por duhet të heqë dorë nga ëndrrat e tij nga frika e të folurit në publik." Deklaratat e tilla shpesh dëgjojmë. Shumë njerëz kanë frikë të folurit publik në mënyrë bindëse që ne kemi për të shkuar te mjeku. Por, para se të shkojnë në ekstreme, të përpiqet për të ndihmuar veten e tyre.


  Para së gjithash marrëdhënie të rëndësishme

  Heqin dorë nga ideja që ju duhet gjithmonë të jetë e përkryer. Shumica e njerëzve kanë frikë të folurit publik nga frika e duke bërë një gabim në para të gjithë. Ky ankth rrit gjasat e gabimeve të mëtejshme.

  Dhe ata nuk janë të siguruar edhe folësit profesionale. Por ata nuk e gjejnë gabime pengesë e tyre për sukses. Sekreti është që të trajtojnë ata si aksidentet dhe për të zhvilluar aftësinë për të shpejt të shkuar nga pozicione të vështira. Lënë pas një gabim dhe të lëvizë. Mos harroni se ju nuk mund të japin kënaqësi për të gjithë në audiencë. Ndoshta disa studentë mund edhe të mendojnë se ju jeni një idiot (nga) vetëm në mënyrë të gabuar, dikush do të vini re gabimet zahoplyatsya tjera si smartly ju vyplutalysya me një situatë komplekse. Por gabimet është një anë pozitive - ato janë stimul i mirë për zhvillimin. Herën e dytë ju nuk e bëni atë.


  Pyesni veten: "Çfarë ndodh me të keq, në qoftë se unë jam i gabuar?". Gabim nuk do të rezultojë në një dënim me vdekje.

  Imagjinoni rezultatin që ju dëshironi për të marrë. Ata që kanë frikë të flasin, paraprakisht humbni mendjen tuaj në dështim. Ata e shohin veten zaykayuschymysya, zbehet ose flushed, ndoshta duke qarë audiencat e tmerrshme me marrëzi e tij. Të gjitha të qeshur, fishkëllimë dhe pafat viktimë asgjë për të bërë, por shko, shko, zhduken krejt ... Qëndro. Tregoni veten me zë të lartë: "Stop!" Sing, valle, poezi lexojnë, ecin rreth shtëpisë - të bëjë diçka shkëputur veten nga mendimet destruktive. Ju mund të imagjinoni situatë qesharake, mendërisht vënë kostume tuaj gaztor publikut apo scrolling situatën në një ritëm të shpejtë.

  Paramendoni performancën tuaj në më të dobishme për ju për të parë. Nëse ju mendoni se e suksesit, më shumë gjasat që ai do të vijë tek ju. Mendërisht vidrepetyruyte ju me besim shpallë atë, ju merrni frymë lirisht dhe të lehtë, fjalët e tua derdhje një rrjedhë e vazhdueshme. Kështu, ju programin mendjen tuaj dhe trupin tuaj në rezultatin që ju dëshironi.

  Stop shqetësuese në lidhje me veten tuaj dhe mendoni rreth raportit. A keni diçka për të thënë dhe duan të dëgjojnë të gjithë për këtë. Bisedoni rreth temave që ju e dini mirë. Dhe edhe në qoftë se ju lexoni të gjitha statistikat e humbjeve kulture, shtoni në disa prej fjalës së tij, për shembull, shaka.

  Është e rëndësishme që ju ka pëlqyer temë, atëherë publiku do të ndjehen entuziazmin tuaj dhe vlerësojmë sinqeritetin tuaj.


  Ashtu si studentët dhe veten e tyre

  Ashtu si audiencën tuaj. Një ditë para leksion njëra Gjuha e pyeti një tjetër, shumë më i suksesshëm, "Si mund të jesh kaq i sigurt në njohuritë që këta njerëz të gjykuar ju dhe duke pritur për dështimin tuaj?". Një tjetër tha: "Por unë nuk kishte ardhur edhe për të menduar për audiencën. Unë jam i sigurt se unë nuk mendoj kështu. Unë supozoj se Publiku im është miqësor dhe të gjithë erdhën këtu sepse ata pyes veten se çfarë dua të them. Unë dua që studentët e mi dhe unë mendoj se ata si unë. Këtu, si kudo, është parimi: "Atë që ti mbjell është ajo që ju të korrin '."

  Lënë të kaluarën prapa. Disa frikësohen audienca ishte formuar si rezultat i traumave, shpesh ka ndodhur në fëmijëri. Nëse episod për fëmijë është shkaku i frikës, ju duhet të konsultoheni me një mjek që e specializuar në trajtimin e phobias. Ndjehen të lirë për ta bërë këtë. Phobias janë jashtëzakonisht të zakonshme dhe shërimit për tre te katër seanca. Ndoshta frika juaj - jo një fobi e vërtetë, por vetëm rezultat i eksperimenteve të dështuara. Mos harroni, të gjithë folësit e mira u rrit nga jo shumë mirë të flasin folës. Ata kanë qenë të suksesshme, pasi ka vendosur me çdo shfaqje të re të flasin më mirë dhe më të mirë.

  Rest dhe shmangur stresin.

  Para punën tuaj të shkoni në shtrat më herët. Nëse ju nuk mund të fle, pini qumësht të ngrohtë (po, ajo ka ndihmë) dhe të mendojnë për diçka të këndshme dhe relaksuese. Kjo mund të ndihmojë muzikë të qetë apo lexim të lehta. Mundohuni të fjalës ditë nuk e kam marrë ngjarje të tjera të vështira të tilla si një vizitë në dentisti, një takim me të inspektorit tatimor.

  Shmangni stimuluesve. Disa njerëz gabimisht mendojnë se një numër i madh i kafe ose alkoolit, pirja e duhanit apo marrjen e qetësuesit për të qetësuar dhe të ndihmojë ata për të kryer me sukses. Droga që ndikojnë në gjendjen shpirtërore - vetëm një patericë emocionale në të cilat ju nuk keni nevojë.

  Problemi është se ajo është e vështirë për të rregulluar dozën. Ju nuk e dini se sa "shumë." Dhe relaksim juaj mund të rezultojnë në ndalimin. Është më mirë për të shmangur marrjen e stimuluesve të tilla.

  Jo nayidaytesya para shfaqjes, një stomak të plotë mund të luajnë një shaka mizore me ju, përveç kësaj, ajo ndikon në energjinë dhe përqendrim, sepse trupi është tretje i zënë.


  Dukje dhe sjellje

  Puna në imazhin tuaj. Merrni pamjen e tyre. Do formë këpucë dhe pidstryzhitsya. Vendos një të bukur dhe në modë, por nuk shkakton veshin. Nëse ju nuk jeni të sigurt në lidhje me shije, të konsultoheni me një këshilltar profesional për të ndihmuar ju duket e madhe, pa shpenzimet e një gjendje në veshje.

  Mbani frymëmarrjen. Ankthi shkakton tensionin e muskujve gjoks dhe fyt, duke ndërprerë furnizimin me oksigjen të mushkërive. Kjo çon në faktin se zëri mund të bëhet një kërcitje apo shpëtim. Frymëmarrje të thella POSTACh mushkëritë tuaja dhe oksigjen të trurit dhe lëshimin fyt dhe gjoks, zëri juaj do të dëgjohet.

  Fokusimi pamje të fytyrave miqësore. Gjatë performancës, të krijojë kontakte me audiencën tuaj. Gjeni një fytyrë miqësore dhe duke kërkuar në të. Një buzëqeshje dhe plotësoni ju nadupevnenu miratim.

  Nuk është ironi në faktin se disa njerëz janë më të frikësuar e të folurit publik se sa e kreshtave të maleve drejt greminës.

  Por ki frikë - një mekanizëm natyror mbijetese. Në një situatë që kërcënon jetët tona, frika na bën të jetë i kujdesshëm. Nga ana tjetër, frika bëhet një problem kur e pengojnë zhvillimin tonë. Ne shpresojmë që këto dhjetë këshilla për t'ju ndihmuar të zgjidhur këtë problem, sepse, në fund të fundit, ne do të ketë sukses nëse ne arrijmë dëshirën tonë, jo frikë.

  Informacion nga neni "10 këshilla se si për të kapërcyer frikën e të folurit publik"