Dhuratë e martesës, ose si pushimet dimërore të shkatërruar familjen tonë


 • Testet për familjen
 • Tradhti në mënyrë të punës
 • Pije, kështu që e do?
 • Pot pa mjaltë
 • Ku ne shpëtuar nga një nëndetëse?


  Testet për familjen

  Upcoming Viti i Ri zyrtarisht shpalli Vitin e familjes. Ndërsa zyrtarët bëni një listë të ngjarjeve të pushimit, dhe shërbimeve zbukuro reklamat e qytetit sociale, fotot e vjetra të familjes stilizuar, qendër shumë e shoqërisë përgatitet për sfidat serioze. Partitë e korporatave, zgjedhje e keqe e dhuratës dhe të pijshëm shumë ditë mund të shkatërrojë plotësisht harmoninë e madje edhe të familjes më të ngurta.

  Më të lehta festë ruse në vitet e fundit është bërë një sfidë e vërtetë për familjen.

  Punonjësit Zyrat e gjendjes civile thonë se në fund të dimrit numri i divorceve ashpër. Psikologët shpjegojnë: përqindja e atyre që duan të thyejnë prangat e cipë e virgjërisë menjëherë pas pushimit dimëror do të bënte zashkalyuvav nëse rënia e familjes do të thotë një divorc të menjëhershëm. "Dita e Vitit të Ri sjell grindje serioze dhe konfliktet në pothuajse çdo familje e tretë ruse - tha sociologu Olga Thorin. - Një në pesë prej tyre përfundon në kolaps të plotë dhe marrëdhënie të mëvonshëm divorc, e cila, megjithatë, është bërë në disa muaj. Në mënyrë tipike, kjo është kur plas në marrëdhënien rritet aq shumë sa që ajo nuk është më e mundur për të maskuar ".


  Tradhti në mënyrë të punës


  Testi i parë i fuqisë së lidhjeve familjare është pak ditë para festës, në një natë.
  Atmosfera informal, shumë e alkoolit dhe interesave të përbashkëta të bërë tradhti bashkëshortore një koleg shumë të zakonshme. Përveç kësaj, shumë punonjës ajo është e Vitit të Ri të vendosë për të ndryshuar punë. Kjo është shkëputur pushimet e korporatave të plotë.

  Menaxher HR Ilya Kolesnikov, familja, nga rruga, njeri në fund të dhjetor të kaluar ishte një dhuratë e madhe - një propozim për të lëvizur në një kompani të ngurta. Për palët e korporatave ajo mori një grimë e alkoolit dhe e pranoi se ai ishte duke shkuar për pension koleg goxha Anastasia.

  Dhe, duke menduar se tani nuk ka etikën e korporatave kjo nuk do të lidhin, shkoi në sulm. Morning Elia u zgjua në shtratin e keqe. Të gjitha shpjegimet e detyrës për familjen e tij dhe dy fëmijë nuk kanë pasur efektin e dëshiruar. "Ajo këmbënguli që u betova ajo ishte në dashuri dhe propozim martese nuk e bëri - pranoi Z. Kolesnikov. - E pra, i dehur, i cili nuk ndodh, ju kurrë nuk e di se çfarë mund të thuhet ". Por Nastia menduar ndryshe dhe filluan të sulmojnë thirrjet e tij të telefonit dhe e-mail. Pas të gjitha, gruaja e tij i mësuar për çdo gjë. Si rezultat, çifti vendosi të marrë një pushim në një marrëdhënie dhe tani duke menduar për situatën një vit larg ...

  "Në kushtet e ruajtjes besnikëri gjithë korporatave të rrezikshme, sepse 75% e të gjithë romaneve - shërbim që është atje me kolegët - thotë MD, profesor, doktor, terapist, seksolog i njohur Alexander Polyeyev.

  - Por partia e Krishtlindjeve të rrisë rrezikun e tradhtisë ndaj kohëve të shumta. Nuk është e qartë pse, nëse ajo dëshiron dashuri dhe lumturi vetëm shihet, nëse njerëzit mendojnë se është koha për të filluar nga e para, duke përfshirë marrëdhëniet. Unë besoj se Viti i Ri nuk është perceptuar si festë astronomike. Njerëzit janë të lumtur që ata janë të sigurtë mbijetuar një tjetër fazë të jetës së tij. Kjo shton forcën dhe energjinë, e cila shpesh derdhjet në aktivitetin seksual, veçanërisht në mesin e të rinjve. "


  Pije, kështu që e do?

  Megjithatë, nëse stafi arriti të mbetet i vërtetë në pjesën e dytë gjatë një festimi të punës, kjo nuk do të thotë se më shumë mund të marr frymë lehtë.

  Ekspertët këmbëngulin se armik më i rëndësishëm i lidhjeve familjare - alkool. Sipas Qendrës Kombëtare për Hulumtim të Opinionit, 51% e shkurorëzimeve është për shkak të varësisë destruktive ndaj bashkëshortëve pirë. Një Viti i Ri, konsiderojnë narcologists, një nga arsyet kryesore për rusët për të shkuar në një qejf të vërtetë.

  "Të gjitha janar dhe gjysma e shkurt në psikiatri konsultimit të vijë tre herë më shumë çifte se në çdo muaj tjetër - kreu i qendrës shkencore dhe psikologjike" seriozitet dhe familjar "Vyacheslav Morozov. - Dhe shumë alkolikët hap i parë për të sëmundjes janë pikërisht festat e Krishtlindjeve.

  Së pari, të dashur miq jepni alkool, e cila është një mëkat të mos e provoni. E dyta, si shumë gjatë fundjavës. Në vend të punës, nuk ka nevojë për të shkuar, dhe kështu mund të jetë i dehur në mëngjes. "

  Narcologists shpjegojë: në festën e gjatë Vitit të Ri koha më e vështirë për familjen vjen rreth Krishtlindjeve. Në këtë pikë një njeri të pijshëm nuk është vetëm e pakëndshme, por edhe i rrezikshëm për të tjerët. "Psikoza alkoolike ndodh në 6-7 ditë pijshëm, - thotë kreu i Institutit të Moskës e Psikiatrisë Alexander Nemtsov. - Ajo rezulton se ai mënyrën sigurisht mërzitur: halucinacione, sjellje të papërshtatshme, frikën obsesive ".

  Ludmila dhe Dmitri Konovalov theu pothuajse menjëherë pas 2007.

  Dhe të gjithë për shkak se një rezident Samara kishte për të festuar festën në bodrumin e një ndërtese shumëkatësh.

  Luda dhe Dima ishin miqtë nga fëmijëria, menjëherë pas diplomimit të martuar. Edhe pse martesa e tyre nuk kishte qenë një askush lumtur divorc menduar. Fundit Viti i Ri Dmitry Konovalov filloi të festuar 10 ditë para luftës dhe chimes mesnatë 31 dhjetor ishte shtet plotësisht i çmendur. Prychepyvshy me gruan e tij me anë të pakuptimta, ai goditi Lyudmila grushtin në fytyrë, dhe pastaj e shtyu vështirë në stomak. Pastaj Dima kapi thikë dhe goditur gruan tavolina në gjoks, fytyrë ... Ludmila u zgjua në bodrumin e ndërtesave të tyre të banimit.

  Gjakderdhje, duke u përpjekur për të marrë jashtë, por nuk mund. Dera ishte e mbyllur. Saved nga-ligj gruaja. Djali rrëfeu asaj që njerëzit të prerë dhe i hedhur në bodrum. Më shumë se një muaj që ajo kaloi në spital dhe shëruar, menjëherë paraqitur padi për shkurorëzim, duke menduar se është më mirë që të jetë një nënë e vetme se sa të jetosh me një përbindësh

  Për për të festuar Vitin e Ri me një burrë të matur femrat ruse janë të gatshëm për çdo gjë. Kështu, vitin e kaluar, disa banorë të Jekaterinburg në syzet pidmishaly tyre fabrikë burrat tretësirë ​​që është përdorur zakonisht për të trajtuar tretje në bagëti dhe si një ilaç për pleshtat. Ky ilaç (emri i të cilit ne kuptohet çojë nuk do) zonjat duke shpresuar që të largoj bashkëshorti abuzimin e alkoolit.

  Fakti se tretësirë ​​edhe në doza të vogla ka veti të forta ilaç për të vjellë e një lugë çaji në presion njerëzor reduktohet ndjeshëm, dhe në qoftë se pacienti nuk është i shtruar në spital në kohë, ajo mund të rezultojë në vdekje. Mjekët Ural mrekulli pompohet dhjetë dashuruar pirë.


  Pot pa mjaltë

  Por edhe në qoftë se as njeri e as gruaja të alkoolit nuk ndikon në thelb, kjo nuk do të thotë se Viti i Ri do të zhvillohet pa incidente. "Problemi më banal, por jo më pak serioze e Krishtlindjeve, e cila është në gjendje të shkatërrojë harmoninë e familjes - shpenzimet e para - thotë psikologu Tatiana klinikë Neo Vita Kurepina.

  - Qartësimi rrethanat e blerjeve dhe britmat A mund të shkatërrojë edhe familjen më të fortë "" Si do të mund të shpenzojnë para për këtë! ".

  Amvise Catherine Chizhov i martuar disa vite më parë. Ajo zgjodhi dhuratën e të gjatë Vitit të Ri romake dhe përfundimisht blerë një lojtar të shtrenjtë, duke thyer një gjurmë të ngurta në buxhetin e familjes. Megjithatë, në vend të fjalëve të falë dhe lot dorështrënguar gëzimi ajo mori një qortim: "Unë uroj që ne të lënë mënjanë paratë për diçka të dobishme."
  "Unë të kërkuar për të kënaqur atë, por ai u detyrua të kthejë dhuratën në dyqan - Catherine ankohet. - Tani mendoj, dhe në qoftë se keni nevojë për mua për të bërë një gojë. Më parë ai vetë nuk po e ngiste ".

  Megjithatë, nga pikëpamjet zhdrejtë dhe skandale gjatë festave pothuajse e pamundur për të siguruar, sipas sociologëve, çdo evropian 3 mbetet i pakënaqur me dhurata e tyre për Krishtlindje dhe Vitin e Ri dhe çdo 2 paktën një herë në jetën e tyre ndjeu një zhgënjim të thellë me shfaqje të gjerë. Psikologët besojnë se fajësojnë veten marrësit. Shumë gra fillimisht presin dhurata të jashtëzakonshme, dhe marrjen e asnjë tenxhere mjaltë, të gatshëm për të pres të gjitha marrëdhëniet me donatorin.

  Student Olga Lobazova takua me burrin e ri të saj dy vjet. Rasti shkoi në dasmë. Në Vitin e Ri ajo pritet të marrë një unazë ose fustan elegant.

  Por dorëzoi saj të preferuar ... një pica. Dashur shpjegoi zgjedhjen e tij se ajo e do këtë gjellë italiane, dhe në shtëpinë e saj thika përgjithmonë Blunt, dhe në të vërtetë koston aktuale shtrenjtë. Megjithatë Olu asgjë nuk mund të ngushëllojë. Ngjarja ishte skandal pashpresë korruptuar. "Unë atëherë kuptova se ai donte të më ngushëllosh - thotë vajza. - Por unë isha i sigurt se ai do të më japë diçka romantike. Pas tregimit ne shpejt u ndamë. "

  Shpresë për pajtim në shtrat në një situatë mjaft të gënjeshtërt. Sipas sociologëve, pothuajse 60% e të anketuarve ishin të gatshëm për të kombinuar vitin e ri dhe seksi, si shumë të hani dhe pini.

  Dhe 90% e grave thanë se madje mendojnë për seksin nuk mund të për shkak të drejtimin të vazhdueshme rreth pazar, duke qëndruar në sobë dhe problemet tjera.


  Ku ne shpëtuar nga një nëndetëse?

  Mbështetësit pushimet e gjata dimërore besoj se festat - një mundësi e madhe për të diversifikuar argëtim familjar. Megjithatë, thonë ekspertët, tradita e aktiviteteve në natyrë me familjen këtu ende. Për më tepër, sipas sociologëve, vetëm 3% e rusëve udhëtojnë diku mbi pushimet e dimrit. Pjesa tjetër janë të detyruar të kalojnë këto ditë, si një nëndetëse - një apartament të ngushtë me të afërmit dhe miqtë, nga i cili shpëtojnë disi askund. Moska është ende e mundur për të organizuar një kurs të lirë, nëse paratë e lejon.

  Rajonet me këtë çështje të thjeshtë.

  Vadim dhe Svetlana nga Novosibirsk Yezhov ishin ndoshta viktimat e para të ligjit të miratuar në 2004, që shtrihen kohën festat janar. Çift i divorcuar në shkurt 2005. Martesa e gjashtë-vjeçare nuk mund të dalë në testin e zgjatur festave të Vitit të Ri. Vadim pranoi se ai kishte iniciuar divorcin. "Ditët e para i zuri gjumi. Pastaj film shkoi për të vizituar prindërit e mi shkuan për miqtë - thotë Vadim. - Dhe pastaj u ul për pesë ditë të shikuar të ndotë TV. A-asgjë. Drink - gruaja nuk ka. Me një peshkimi njeri nuk shkojnë. Ajo thotë se një mërzitshëm saj dhe Vitin e Ri - një festë familjare.

  Paratë për argëtim veçanërisht nr. Gjatë festave të majit - shumë të gjatë - ne madje shkoi në vend, dhe të gjithë ishin në praktikë. Gruaja - farë e keqe, unë - gërmoj, pastaj në liqenin e pyjeve. Dhe këtu - të ulen në katër mureve. Në fund, të lodhur nga njëri-tjetri në mënyrë që ata filluan të grinden mbi xhingërima. "

  "Problemi qëndron në pamundësinë për të komunikuar dhe të qëndrojnë një kohë të gjatë me familjen. Kjo është më shumë për biznesin - thotë psikologu i familjes Larisa Shiryaev. - Kur njerëzit e përdorur të jetë një atmosferë të ndryshme, gjithmonë duke punuar për të zgjidhur problemin, pastaj kthehen në vatër dukej atij disi parajsën time. Por kjo Eden thyer shpejt në çështjet e brendshme.

  Njeriu jo vetëm përdoren për të paguar folks sa më shumë vëmendje, ajo pakëndshme. Dhe çdo vit e më shumë njerëz të tillë, sidomos në qytetet e mëdha. "

  Avokati për familjet dhe kala kundër të gjatë festave të Vitit të Ri javën e kaluar vendosi të deputetëve të Kuvendit të Shën Petersburg. "Jo të gjithë i pëlqen pushimet e gjata dimërore, sepse populli ynë kanë tradita të caktuara të festuar Vitin e Ri, e cila është arsyeja pse pagat në janar, shumë nuk e bëjnë. Këto pushime ne vetëm këndojnë dhe shkatërrojnë familjet ", - tha deputeti Vladimir Fedorov.

  Por, për referencë në të ardhmen, raportimi i fjalës "familjes" nuk e ndihmojnë. "Një ditë pushime e Krishtlindjeve mund të jetë prerë nga duke shtuar se për festat e majit.

  Çdo sugjerim deputetët rajonale që favorizojnë një rishikim radikal të kalendarit kombëtar, ne nuk do të mbështetet ", - shprehu mendimin e shumicës së parlamentit anëtar i Shtetit Duma Andrei Isayev, rastësisht, një nga autorët e ligjit që na ka dhënë aq shumë festat e Vitit të Ri.

  Informacion nga artikullin "dhuratë e martesës."

  Diskutoni komuniteteve:

 • "Alkoolizmi"
 • "Divorci dhe pushim"