NLP programimi ynë, ne e programit


 • Kjo NLP i fshehtë
 • Ashtu si të gjithë të shkëlqyer
 • E gjithë bota - përmes xhamave NLP
 • Dhe ne nuk jemi të frikësuar

 • Kjo NLP i fshehtë
  Fillimisht e krijuar si një shkencë mjekësore të të menduarit të shëndoshë, programimi neurolinguistik pothuajse menjëherë ndërhyri Mjekësisë në administrim biznesi, reklamat dhe shumë fusha të tjera të jetës.

  "Si nuk e dini se vetëm teknikat NLP lejohet Jelcin fituar zgjedhjet? Tani NLP çoi në Kremlin Putinit. "

  "A e dini pse mësojë çdo shpërndarësit Herbalife dhe dermadzhetikov në kurset e huaja? Vparivat produktit tonë duke përdorur NLP! Është në lidhje me hipnozë. "

  "Ata na manipuluar si një tufë e deleve!"


  Këtu janë disa mendime mbi programimin neurolinguistik bërë nga korrespondent i "B" në sondazhin e vogël në mesin e miqve.

  Dyshimet më të këqija konfirmuar një nga gazetat e Moskës botoi një intervistë interesante kohët e fundit. Profesor Leonid Grimak shumë vite si bashkëpunëtor i vjetër pranë Institutit të Kërkimeve të Ministrisë së Brendshme, dhe tani - një anëtar i Këshillit Këshillimor për Informim dhe siguri psikologjike e Shtetit Duma, tha:

  "Trajtimi i ndërgjegjes shoqërore në shkallë të fatkeqësive natyrore të fituara, dhe roli i rëndësishëm luajti në këtë NLP. Këtu janë vetëm disa shembuj. Ju mund të tregojnë portret kandidat fyese si qelqi me njolla dhe nën një pretekst për të thyer atë.


  Si rezultat, ajo nuk do të shkojnë për të votuar 50 për qind të njerëzve të cilët ende pëlqente atë. ... Seri Televizioni - një hipnozë serial, e cila e rrit sugjerimi përgjithshëm njerëzor. Reklamim gjithashtu shkon drejtpërdrejt në nënndërgjegjeshëm. Asnjë shans në Amerikë dhe Evropë zgjeruar në masë të madhe të ashtuquajturat blerjet sëmundje të dhunshme, e cila ka karakterin e një epidemie. Njerëzit shkojnë në dyqan, të blerë një bandë e produkteve në shtëpi dhe të tmerruar për të parë se ata nuk kanë nevojë për ta! »

  Pra, NLP - një armë e preferuar e "PR zezë"? Shpikje e djallit, si e "atom paqësore"? Metoda lejon dikë që të gërmoj në trurin tonë dhe të drejtuar atje të gjithë ata duan?

  »

  Ose NLP kredituar me forcë dhe dinak, ai i huaj?
  Ashtu si të gjithë të shkëlqyer
  Ideja e krijimit të NLP ishte e thjeshtë, si të gjithë të shkëlqyer. Në fillim të viteve '70, dy të rinj studenti amerikan i diplomuar - Richard Bandler dhe John Hrinber - e përcaktuar për të: të respektojë dhe rekord punën kamera film në një numër fushash të ndryshme profesionale. Ajo nuk ishte vetëm profesionistët dhe aces zejtarë, Virtuozët e tyre artizanale. Ata filluan me terapistët më të famshme.
  Pastaj ka qenë avokatë, gazetarë, akademikë, politikanë ... Ata të gjithë punojnë në mënyra të ndryshme, secili kishte arsenalin e vet të aftësive. Experimenters talentuar përhapur si një orë cogs në përvojën në çdo detaj.

  Këtu ai nyje, pastaj përdor fjalorin, dhe jo pa arsye, dhe aty - përdor një varg të veprimeve. Released sukses algorithm. Dhe ideja ishte mjaft në frymën e kohës: bota raved kibernetikës! Unë kam lindur një version se njeri - një kompjuter të madh që mund të përshkruajnë gjuhën e matematikës. Një algorithm shkruar për të luajtur. Dhe duke studiuar atë natrenuvavshys mund, për shembull, të jetë profesional, pothuajse i barabartë me nivelin e të njëjtave mjeshtrave. Emri i metodës ishte edhe koha që të shkojë ... "Struktura të Magjike" - titullin e Bandler dhe Hrinbera librin e parë. Ajo vetëm fryu besimin se magjike të arritshme për të gjithë!

  Dhe ju mund të mësoni se si të komunikojnë me sukses, të bindur shok.

  NLP poprostuvav triumfalisht nëpër botë. Të gjitha të mësuar se se tjetri ndjerë simpati, nevojë për të "rregulluar" atij për të marrë të njëjtin pozicion, të kapur ritmin e frymëmarrjes së tij dhe zadyshat njëjtë. Pastaj heshtje "histori" pas tij, duke u bërë thirrje interesat e tyre ... Kjo - thjeshtë e teknikave, që doli të qindra.

  Megjithatë, bota nuk është një eci NLP! "Në të njëjtën periudhë u rrit mund të thonë të gjitha psikoterapi amerikan, dhjetëra fusha të ndryshme, - thotë mjeku-terapist Vladimir Slabinskyy, nga rruga, specialist Certified NLP.

  - Dhe shumë janë bërë shumë më autoritativ se NLP. Për shembull, hipnozë hyrëse Psikologji ".

  Por për disa arsye NLP në Rusi është përgatitur për një fat të dhunshme duke filluar nga dashuria për të urrej. Nga rruga, Dr Erickson ishte një nga artistët, i cili "u tërhoq në cogs" studiuesve të rinj. Ndër të tjera ai nuk do të mund zhytje njerëzit në një gjumë të hipnozës, për të hyrë në një ekstazë dhe ka punuar me ndërgjegjen e ndryshuar me sukses. Kjo nuk ishte një mumje, ishte trajtim.


  E gjithë bota - përmes xhamave NLP

  Në Vladivostok tramvaj - Çmimi: seminare për NLP. Unë jam që vijnë në adresën e specifikuar.

  - Unë dua të bëj përhapjen e kozmetikës.

  Kjo do të më ndihmojë?

  - Sigurisht! Ju do të mësoni se si të menaxhojnë njerëzit, ata thjesht nuk mund të largohet pa blerë! Rastësisht, të gjitha reklamat është i mbushur tani me NLP. Çamçakëz është i lidhur me vlerën më të madhe për njeriun - suksese në frontin dashuri. Ose: "Ju mund të blini paketa e 200 ose 400 gram. Në kutinë e gjelbër ose blu! "Kjo metodë përdor NLP" iluzionin e zgjedhjes ".

  "Kjo nuk është edhe funny kur disa njerëz mezi zotëruar disa teknika ato të thjeshta kanë filluar të shikoni në botë përmes syzet NLP - thotë psikologu, mësues i Azi-Paqësorit Shkollat ​​(ATSH) Elena Kondratiev. - Konsideroni metodë si një mumje të fuqishme mjet, pushtimi i huaj do të të paktën pamatur.

  Duhet raskoldovyvat NLP. "

  Megjithatë NLP gjë shprehimisht padobishme. "Më thuaj, ratings zgjedhore kandidatët presidencialë - është sociologjia?" - Pyet mua një pyetje Perminov Irina, të doktoraturës në psikologji. "Ndoshta ..." - I guess pasigurt. "Nëse një sondazh i kryer nga sociologët, kjo duket (mostër anketuar kategori, etj) krejtësisht të ndryshme. Dhe të sigurt për referencë - për shembull, VTsIOM. Kjo gazetë botoi - manipulimin e drejtpërdrejtë të opinionit publik. NLP është e njohur si një, zhvillime serioze efektive dhe madje edhe të rrezikshme në këtë fushë janë agjencitë e zbulimit të vendeve të ndryshme. "  "Unë besoj fuqimisht në rrezik serioz të NLP, më masive e metodës për të shtypur zombies lirisë! - Tha Paul Kalynskyy, kreu i departamentit neurologjike të spitalit të Flotës Paqësor, MD. Pavel konsideruar në ekspertë të njohur NLP në rajon. Megjithatë, metoda - përsëri, vetëm një nga qindra në arsenalin e tij. - E pra, ju nuk pas një kurs 10-ditor mund të futur dikë në një ekstazë. A është ky subjekt proslyvete çuditshme (çuditërisht breathable thotë papërshtatshme). Specialistët e Sitnikov, për shembull, mund të ketë shumë pak. Dhe përveç kësaj, ju nënvlerësojnë maturi shumica e njerëzve!

  Një tjetër gjë, NLP mund të jetë një vetë mirë shkollor. Megjithatë, njerëzit kanë nevojë për një njohuri të gjerë psikologjik dhe NLP - vetëm një ishull të vogël në det ".


  Dhe ne nuk jemi të frikësuar

  "Por më e rëndësishmja - një lloj funny për të trembë rafinuar nga ndikimi që kemi kaluar në socializmin e ndërtimit shkollë dhe komunizmin. Plotësi! - Vazhdon Paul Kalynskyy. - Lenini dhe bashkëpunëtorët ishin në gjendje kokë milion zadurit kur NLP edhe në horizont nuk u ngrit. Fashizmi zatumanyly vetëdija e një kombi. Dhe gjatë inkuizicionit, kur mijëra njerëz duke kënduar në unison: "Në zjarr" Dhe ju thoni, NLP ... Gjithashtu, në qoftë se kjo metodë është një fitore të fitojë, pse Yavlinsky dhe të tjerët nuk janë të zgjuar të mjaftueshme për të përdorin atë?

  Putin budalla? Apo jeta dhe politika është shumë më komplekse se çdo teori rreth NLP? »

  "Metodë është mbledhur vetëm thërrimet që prodhohen përvojën njerëzore - drejtorin e Fëmijëve Art Gallery Irina Yeroshkina. - Ndonjëherë intuitive gjetur mënyra për të ndikuar njerëzit përdorin për të dëmtuar (cigane që cleverly joshur dhe arin, dhe njëqind). Më - shpëtim. Lutja - është gjithashtu NLP! IDSytin Famous humor - "Zemra ime rreh vërtet çështje ..." - nga i njëjti rajon. Mantra si. Dhe këngë djepi i butë. Çdo komb është lutje, fjalë, tinguj, duke shkuar në hapësirë ​​... "

  Ndoshta për të njëjtën seri të përvojës njerëzore - Shamanism.

  Dhe ekstazë fetar. Këto metoda, tha se kompania e përdorur ku i pasur thjesht Pinocchio excitedly zvarritur një mijë të tij dollarë - që shpejt të shkarkojë xhep. Një naperstochnykiv fenomen? Crooks Tregut - edhe një trajnerët e certifikuar NLP?

  "Por si mund të pasurojnë njohuritë e çdo mësuesi, kanë atë teknika NLP! - Drejtori ATSH Marina tregtar. - Për shembull, mësuesi duhet të dini se si alfabeti që të gjithë njerëzit i përkasin një grupi - ata të cilët në thelb merr sytë e informacionit (vizualist), me gojë (audialisty) dhe ndjenjat (kinestetyky).
  Shake vëmendjen e njerëzve nga grupe të ndryshme janë duke përdorur fjalor të ndryshme!

  »

  "NLP ofron një shans për të mësuar dhe kultivuar të re! Dhe si, unë do të mësojmë se si të zhvillojnë fëmijën tuaj "organik" leximit të shkruar? - Adds Irina Perminov. - Le librat ai lexon, gjithmonë në nivelin e syve. Sytë nuk janë poshtë dhe përpara. Dhe njerëzit do të shkruajnë, të mësuarit drejtshkrim korrekt me sy! »

  Pra, NLP, me të vërtetë, një thesar i vërtetë ... Megjithatë, reklamat, dhe politika, dhe shitjet e suksesshme janë të njëjta pa të. Vetëm nga njerëz të talentuar.

  Por për të gjetur një mësues të vërtetë të mirë NLP - shumë të vështirë. "Mos hezitoni për të kërkuar dokumentet mbështetëse në mësuesi - tregon Kalynskyy. - Megjithatë, mashtrim dhe nuk përjashtohen ... "


  Ajo rezulton se të gjitha tregimet rreth zombies duke përdorur NLP - vetëm fiction? - E pyeta një pyetje e shokut të tij.

  Kuptimi ishte përgjigje e zakonshme: mjeshtëror mashtrojnë mund vetëm urdhër ... Jo, jo më mirë poet thotë: "Oh, budalla mua aq lehtë. Unë jam shumë i lumtur për të mashtruar ".

  Duket se në mesin tonë mjaft shumë ...

  Informacion nga neni Marina Ivleva "NLP -? Zombies metodës apo emancipimin e mendjes".