Njerkë


 • Njerkë
 • Si të sillemi
 • Cilat janë vështirësitë në komunikim

 • Njerkë

  Që nga fëmijëria, në mendjet tona fjala "njerkë" është i lidhur me
  Karakteri përkatës i përrallave popullore ruse - Cold
  grua jashtë që e bën të gjitha përpjekjet për të, dikur
  nuk dihet jetim, atëherë të paktën të bëjë jetën e saj të mjerueshme.
  A ju kujtohet tregime në të paktën një të mirë dhe njerka dashur? Përse
  Urtësi popullore pasqyruar në përrallat, në mënyrë të njëanshme
  kategorik? Pse fiction gjithmonë përsëritet, i dashur dhe
  Nëna vetëmohues është njerka egoist dhe mizor? Fakti që
  një "i zi - bardhë" histori kategorik - jo vetëm

  primitiv përrallë zanash stil, ajo është - një pasqyrim i stilit të të menduarit fëmijë të vogël.
  Tiny për shkak të moshës së tij është shumë e vështirë për të parë se si një dhe të njëjtën gjë
  një grua mund të jetë i butë, i dashur dhe i vëmendshëm,
  të kërkuar, të rreptë dhe të dënohen. Këtu janë të ndarë
  Imazhi i nënës për dy komponente të kundërta: Nëna dhe njerka, dhe se
  reflektuar në përralla.

  Edhe fëmijët nënat e të cilëve të edukuar njerëzit shpesh e gjejnë veten
  "Njerkë" me mjedisin dhe të mbajnë atë të gjithë pakënaqësinë e tyre
  Veprimet mom. Çfarë mund të themi për perceptimin e njerka e vërtetë?
  Natyrisht, fëmija i saj mund të transferojë të gjithë
  zemërim, pakënaqësi dhe zhgënjim nga fakti se nëna e tij e majtë (edhe nëse


  ajo vdiq, fëmijët përjetojnë atë në këtë mënyrë). Nga frika zemërimin e tij mbi
  shtëpi mom, ata mbrojnë dashurinë e tyre për të për imazhin e saj të idealizuar. Dhe
  Bardhë duket më qartë në të zezë, atë grua që do të
  të përpiqet të zëvendësojë nënën periodikisht (ose në mënyrë të përhershme) do dhe shpif për dikë
  zhvlerësohet.

  Vini re se këtu mund të themi jo "asgjë personale", atëherë
  Se reagimi fillestar negativ do të jetë në rolin tuaj të re, dhe
  jo në personalitetit tuaj si të tillë. Provoni këtë saktësisht çfarë
  trajtohen.


  Si të sillemi

  Siç e dini, edhe në qoftë se ju paraprakisht fëmijën Cutest
  bashkëshorti juaj, ju jeni të mirë, të balancuar dhe të ketë mësimdhënie

  Aftësia për të qenë një njerkë të vazhdojë të jetë mjaft e vështirë. Më parë
  duhet të jetë i durueshëm dhe të përgatitur mirë për këtë rol të vështirë.

  Rregulli 1. Mos tërheq fotografitë e idil familjare

  Shumë gra të martohet me një njeri që ka fëmijë
  janë në qejf, plot shpresave dhe pritjeve të ndritshme.
  Në përgatitje për të jetuarit me një të dashur, ata janë barazim mendërisht
  foto i lumturisë familjare. Për shembull: "Ne blej fireplace, vënë tjetër
  divan dhe mbrëmjet e dimrit ne luaj lojra bordit (të lexuar,
  roll, këndojnë karaoke). " Por kur ditët solemne prapa ju dhe
  duke shkuar për të realizuar ëndrrat tuaja, ju mund të papritur

  hasë në rezistencë në familje, ose të cilët janë mësuar me
  përcaktuar rendin në shtëpi, ose nuk i pëlqen lojra bordit (të lexuar,
  këndojnë karaoke), ose nuk e kuptoj pse po e urdhëruar.

  Pra, është më mirë të mos për të ndërtuar kështjella në ajër, dhe për t'u përgatitur për
  fazë e re në jo si jetën tuaj një festë, por më tepër si pastrimi,
  që të vijnë për të, "roll up sleeves."

  Rregulli 2: Reforma Hapi vend se revolucion

  Siç e dini, manastiri i huaj me statutin e saj nuk ka shkuar. Por
  shtëpi, të cilat ju kaluan pragun, shtëpi jo dikush tjetër. Ju jeni këtu
  natyrisht, pronar. Megjithatë, kur ju shikoni strukturën okinete presë

  Familja dhe fëmijët sjellje, ju do të dëshironi të ndryshojë shumë.
  Sigurisht, ju doni për të ndryshuar për të mirë. Por të jenë të kujdesshëm! Ju
  ndërtuar shtëpinë tuaj nuk ka ardhur nga askund! Ju tashmë keni një themel dhe madje edhe
  strukturë mbështetëse. Që këtu ne po flasim për njerëzit që jetojnë (dhe
  më të afërt për ju), pastaj afrohen në një "të shkatërruar botën e vjetër
  terren, dhe Zatem ... "nuk e bëjnë. Merrni një bazë për ata
  rregullat dhe traditat që kanë zhvilluar në familje para mbërritjes tuaj.
  Edhe në qoftë se ju do të keni bërë çdo gjë ndryshe, të tregojnë respekt për atë që ju
  marrë "trashëguar". Pas të gjitha, ajo ishte zgjedhja juaj, atëherë
  Këta njerëz, pikëpamjet dhe qëndrimet e të denjë për respekt të tyre.

  Por me gjithë kujdesin dhe respektin e ju nuk mund të vendosen në
  shtëpi në heshtje, pa ndryshuar asgjë në të gjitha. Njëra përfshin pamja juaj ka
  një ndryshim për burrin dhe fëmijët e saj. Pra, le ta
  mësohen me situatën e re, jo të përshpejtojë zhvillimet si ju
  nuk më pëlqen. Mundësisht ndryshimet në shtëpi dhe në marrëdhëniet do të
  të jetë si veten e tyre, me kalimin e kohës, dhe rolin tuaj vendimtar
  ata do të jenë më pak të dukshme.
  Kështu që ju mund të shmangur rezistencë aktive,
  e natyrshme për njerëzit në perceptimin e ri.

  Rregulli 3. Së pari - marrëdhënie, atëherë - arsimi.


  Shumë konflikte në familjet me fëmijë të palidhura nuk ndodhin sepse njerka është duke bërë diçka të gabuar në edukimin e fëmijës,

  por sepse ajo e bën atë të drejtë, duke besuar se roli i ri
  automatikisht i jep të drejtë të atin e saj. Dhe kjo është - një kryesor
  vështirësi. Shkuarja në familjen, ju menjëherë të merrni një bandë e përgjegjësive
  kujdesit dhe burri zhvillim fëmijë. Natyrisht,
  ju presim që vetëm të merrni të gjitha të drejtat, dhe në këtë mënyrë mund të
  kërkojnë dhe ndëshkuar. Por shumica fëmijë dhe madje
  njeri nuk e bëjnë. E pra, një gjë që ata me siguri janë të drejtë - dhe dashuria
  besimi nuk është dhënë automatikisht së bashku me vulën në pasaportë. Megjithatë, me
  Më pas, ata mund të fitojnë.

  Prandaj, hera e parë në familje të përpiqet të kujdeset më shumë për
  marrëdhënia juaj me kushëririn e ri të vogël, dhe marrjen e vendimeve për

  gjobat dhe kërkesat e propozuara për të lënë burrin e saj. Mos harroni,
  veprim të rreptë nga njerka e saj, megjithatë ata nuk janë vetëm
  ishin të shkaktojë fëmijëve imazhet dhe dyshon atin e tij.

  Situata do të ndryshojë kur familja juaj është i sigurt që ju të ndiheni simpati dhe dashuri për fëmijën, të kujdeset për të si një amtare, dhe për këtë arsye nuk do të abuzojnë me pushtetin e tyre dhe nuk ka shkop dele i rritur.

  Megjithatë, ndërtimin e marrëdhënieve, dhe të përpiqet të shmangë edhe ekstremin e kundërt - nuk do të përpiqet për të fituar dashurinë e një fëmije përreth tij kënaqin dhe pampering. Sepse me taktika të tilla situata njerkë mund të zhvillohet në dy drejtime.

  Apo një fëmijë
  të fillojnë të ju trajtoj me përbuzje, duke parë si ju të përpiqet të jetë
  "Dobrenkoho" apo i lumtur për të përfituar të favorshme për
  rrethanat e tij, por edhe atëherë ai vështirë se ndonjëherë doni
  heqin dorë nga privilegjet e tyre. Në rastin e fundit, njerka bëhet peng për veprimet e tyre, duke marrë një "fëmijë në qafë." Dhe "hiqni" atë nga atje do të jetë shumë më e vështirë se fillimisht të vendosur marrëdhënie.


  Cilat janë vështirësitë në komunikim

  Supozoni se ju jeni të përgatitur mirë mendërisht dhe filloi një i ri
  jeta familjare sipas rregullave. Ju mbrojnë prej saj të gjithë
  probleme komunikimi me djalin apo vajzën e re?

  Sigurisht jo. Por ju
  të përgatisë një bazë të mirë për marrëdhënien tuaj. Por, para se të bëni
  konkluzionet dhe e bëjnë vendimet për keqtrajtimin e fëmijëve dhe marrëdhënia me ju, të përpiqet për të kuptuar atë. Konsideroni disa nga vështirësitë e hasura nga njerka e saj.

  Fëmija ka nevojë për vëmendje të vazhdueshme burrin e saj

  Kjo është një sjellje shumë tipike për një foshnjë. Ai duket të jetë vazhdimisht
  ka nevojë për një baba jo, pa të as gjumë e as të hanë dhe nuk mbledhin në
  Kopshti i fëmijëve. Ajo mund të jetë një shumë të frikës rreth jush
  me mend se çfarë rolin e tyre të vërtetë - për të tërhequr vëmendjen e njerëzve, në
  forcimin dëshirën e saj për të mbrojtur dhe zbutur fëmijën tuaj (fëmijën).


  Sigurisht, duke parë gjithë këtë, njerka shpesh inatosur, thjeshtri i akuzuar
  ose thjeshtër e mungesë sinqeriteti dhe egoizmit. Por kjo nuk është e vërtetë. Megjithëse
  Funksioni frikë (si dhe duke pasur të shumta
  Fëmija problemi) vërtet i dukshëm me sy të lirë, megjithatë, nuk do të thotë se fëmija nuk është i sinqertë. Mundohuni të kuptoni se çfarë ai mendon në këtë situatë.

  Fëmijët që kanë humbur një prind të vërtetë atje
  frika - frika e humbjes dashurinë e prindit tjetër. Ata me të vërtetë
  ndjehen më pak të mbrojtur se në familjet tradicionale. Prandaj,
  dukjen tuaj, ata mund të trajtohet si një konkurrent, kërcënuese
  marrin kafshët e tyre vend.

  Kjo është veçanërisht e vërtetë mund të shprehet si
  familje ku babai i fëmijës gjatë jetonin vetëm, dhe kështu fëmija
  ndjehet më i preferuar dhe më i rëndësishëm për papës.

  Prandaj, hera e parë nuk përpiqet për të detyruar gjërat. Le fëmijën
  mendon se ajo është ende e rrugëve dhe dashuria për babain e tij. Për më tepër, në qoftë se
  Ju i gjatë do të mbetet tërësisht i izoluar nga ky
  "Mikrosemi", atëherë ju do të jetë e vështirë për të përballuar me tashmë tyre
  ndjenja negative, dhe burri juaj - me idenë e ndarjes së familjes.
  Pra të përpiqemi gradualisht "të hyjë" në komunikimin e tyre. Të gjithë ju duhet
  vetë-kontroll i mirë (jo për t'u bashkuar në luftën për kapitullin e dashurisë

  Familja), një ndjenjë e proporcion (të heqin dorë fëmijën ndërhyrës) dhe kreativitetin (për të gjetur tipare të tilla janë të nevojshme fëmijë
  dhe ju bëni mirë të babait të tij). Çfarë saktësisht duhet
  ju zgjidhni në bazë të situatës. Gjëja kryesore -
  Foshnja mendonin se ai ka humbur dhe fituar. Fituar më shumë
  një të dashur i cili mund të ... (kjo mund të jetë çdo gjë
  vlerësoi se fëmija i shpejtë dhe ajo nuk ka dëm për të shëruar gju thyer
  tregojë një histori qesharake, gatuaj një tortë e shijshme, etj)

  Fëmija vazhdimisht krahason njerkë me nënën e saj

  Këto janë frazat padëmshme si "Por, nëna ime e bëri atë në mënyrë të ndryshme"

  "Ju nuk e dini se si kjo, dhe nëna ime është në gjendje", "Nëna ime është më e bukur" dhe
  etj përsëritja e përditshme mund të irritojë askënd
  ju lutem. Si rezultat, imazhe që ndihet nga krahasime të tilla njerkë,
  duke pasur të gjithë barrën, ajo mund të duan të thonë diçka si "E pra,
  Le nënën tuaj dhe e bën atë! "Ose" Unë jam duke bërë këtu dhe zonjë besohet
  e nevojshme! ". Sigurisht, ky është reagim i kuptueshëm. Megjithatë, fëmija mund të jetë përgjigje e papritur, ajo pështirë. Për t'iu përgjigjur në mënyrë adekuate për reflektimet e tillë fëmijën, mos harroni duke thënë se "Ju keni për të krahasuar." Përfundimisht, fëmija
  parë mësuar nënë e mirë, dhe ju u takua vetëm tani.


  Nuk është çudi, ajo ka qenë pikë referimi i sigurt, që lidhen
  tjetër. Pra, nuk e marrin atë si një fyerje, por si një histori në lidhje
  sa shumë njerëz të ndryshëm. Ju mund të mbështesë temë dhe të pyes se si
  ajo e bëri nënën amtare pse ajo e donte atë, dhe kështu është.
  d. Nëse
  duke folur për gjërat e përditshme, të tilla si se si për të përgatitur një të tillë dhe
  Përveç ushqimit, ju ndonjëherë mund të përsërisin recetë e nënës sime. Ky vullnet
  demonstruar besnikërinë tuaj për të nënës e fëmijës,
  siguroi atij të bindur në mënyrë që ju nuk janë konkurrentë dhe jo armiq.
  Në qoftë se ne po flasim për gjërat më themelore që lidhen me tuaj
  në globit, është më mirë për të me respekt të pranojë se i tillë

  duket si fëmijë i nënës sime, kanë të drejtë të
  ekzistojnë, por njerëzit janë të ndryshëm dhe të tjerët pikëpamjet tuaja. Përpiqem
  argumentojnë mendimin e tyre mbi çështje themelore. Në çdo rast,
  ju keni të drejtë për të menduar në këtë mënyrë (edhe pse dhe fëmija mund të zgjidhni pikëpamjet e tyre, dhe vidnesitsya atë me mirëkuptim dhe respekt).

  Fëmija ka zbuluar publikisht për të ju pëlqejnë

  Sigurisht, kjo është një situatë shumë të pakëndshme. Nuk ka njerkë i pafajshëm
  menjëherë mund të fillojnë të përjetojnë emocionet e pakëndshme të shkojnë nga fyerjet deri në
  Dëshira për hakmarrje. Në qoftë se ju ndiheni në veten tuaj, ju e dini se
  Tani ju keni një rrezik të "poshtë" për të luajtur "barabartë", dmth
  Sy për sy, dhëmb për dhëmb.

  Përmbahen nga ajo dhe të kthehet në rolin
  i rritur. Ju mund të kontrollojë situatën, sepse konfliktit - rastit
  Duart e dy njerëzve. Mos shkoni në konflikt nëse ju nuk e dini se si nga ajo
  dhe kush do të dalë fitues. Për më tepër, të përpiqet të thyer tuaj
  zemërimi, sinqerisht të ndihmuar fëmijën. Agresioni - një manifestim i shqetësimit mendor. Gëzuar njerëz - jo agresive.

  Ndoshta kec ai nuk e kupton se pse ai mendon për ju
  ndjenjat e tilla negative. Pra, nëse ju përpiqeni për të folur atyre,
  ndoshta ju mund të ndihmoni atë të kuptojë mendimet e tij dhe dëshirat, si dhe
  të ndjehen të kuptuarit dhe kujdes nga ana juaj.

  Pra, çfarë mund të jetë baza e zemërimit në njerka e saj?


  Nëse ju keni një fëmijë ka vdekur, tuaj
  Shfaqja lulëzuar mund të shkaktojë të tmerrshme në zemrën e tij, por është e natyrshme
  mendoi: "Pse jo, dhe ju - këtu?". Nëse ju mendoni se një fëmijë
  po përjeton ndjenja të tilla, nuk përpiqet të mbrojtura, dhe
  vajtojnë me të. Ju mund të them vetëm diçka si kjo: "Ju,
  ndoshta humbas nënën time dhe do të doja të shoh tjetër për ju ishte, që,
  jo mua. Unë jam gjithashtu shumë keq që ajo vdiq. Nëse ajo ishte e gjallë,
  Tani ajo do të kishte qenë mjaft e ndryshme. Është e vështirë të jetojnë pa mom amtare. " Juaj
  Fjalët mund të jetë ndonjë, e natyrshme dhe e lehtë për ju për të reflektuar
  pikëpamjet e fëmijës. Është e rëndësishme të kuptoni se ju nuk më pëlqen

  të ndërtuar lumturinë tuaj në fatkeqësinë e dikujt tjetër, dhe në qoftë se nëna ime ishte e gjallë,
  Ju keni me të vërtetë ishte.

  Nëse ju keni një fëmijë të komunikojë më me të,
  është i zemëruar me njerkën e tij, ai mund edhe thjesht nga fakti se ai është shumë i
  i vështirë. Ai po kalon një stres të dyfishtë: humbje (dhe shpesh ai vlerëson
  si tradhti) nënë dhe nevojën për të përshtatur njerkë.
  Ndoshta kur ai haptas zemëruar me ju ose refuzojnë ti, ajo vetëm
  kursyer veten dhe ju rips zemëruar. Nuk bën që situata e njohur?
  Shumë njerëz të mëkatosh atë adresë të agresionit të tyre jo vetëm ata që
  ngjallur me të vërtetë, dhe ata më afër dhe të padëmshme, ose është nën

  dorë. Pra, duke vepruar mekanizëm mbrojtës të psikikës sonë që
  i quajtur zëvendësimin, dhe kjo ndodh në mënyrë të pandërgjegjshme. Po
  fëmija vjen keq që nuk mund gjithmonë
  kontroll të rriturit edhe. Mundohuni për të mbështetur fëmijën dhe
  lehtësuar perceptimin e situatës. Sepse nuk ka qenë
  mazoshizëm nga ana juaj, por veprimet tuaja ishin fëmijë të qarta, është më mirë për të shprehur mendimet tuaja mbi shkaqet e zemërimit. Kjo në asnjë rast nuk duhet të flas keq për nënën e fëmijës,
  edhe në qoftë se ajo meriton. Më mirë vetëm për të pastruar dhe neutral
  situatë duke thënë, për shembull: "Unë mendoj se në të vërtetë ju merrni zemëruar
  jo për mua.

  Ju, natyrisht, është shumë e vështirë dhe ju vetëm thyen.
  Unë mendoj se ju nuk doni të më bëjë të keq "Nëse ju e kuptoni motivet e fëmijës,
  ai do të përjetojnë një lehtësim të madh për të dini se ju nuk jeni të zemëruar me të,
  edhe duke u përpjekur për të kuptuar dhe për të ruajtur, pavarësisht shëmtuar e saj
  sjellje. Mundohuni për të forcuar besimin në fëmijën që çdo gjë do të jetë mirë, se babai i tij dhe ju do të përpiqet të kujdeset për atë.

  Nëse nëna është duke jetuar me fëmijën është një nënë e mirë, agresion në adresën tuaj mund të shkaktohet nga ndjenja e fajit të fëmijës.
  Mundohuni të ndjehen trenin fëmijën e mendimit: "Si mund të mirë

  trajtuar këtë tezen (sidomos dashuri i saj), kështu që kur mama mia
  më do dhe kështu vuan pa mua! ". Në këtë situatë, fëmija
  nuk mund të fillojnë të trajtojnë si një nënë pa ndjenja
  tradhtar. Ky është shpirti i fëmijës shumë serioze dhe të thelluara konfliktit s. Nëse
  ju (ose rrethanat) e bëjnë atë të bëjë atë, ndjenja që ai
  "Bad", "tradhtar", etj një fëmijë mund të bartin përmes jetës.

  Nëse fëmija ka jetuar me nënën e tij,
  pastaj, si shumica e fëmijëve, fëmija juaj ndoshta mbaj gjallë shpresat për
  bashkimi familjar. Pamja juaj e thyen ëndrrat e tij. Fëmijë
  të fillojnë të mendojnë se ju është pikërisht pengesë nëpër të cilën nëna

  dhe baba nuk mund të jetojnë së bashku. A duhet të them se në këtë rast ajo
  jo vetëm që do të marrë ju, por në mënyrë aktive mund të veproj për të shkatërruar
  marrëdhënia juaj me burrin e saj. Nëse ju mendoni se kjo situatë
  tipik për familjen tuaj, provoni të diskutuar hapur
  fëmijë. Në varësi të karakteristikave të fëmijës tuaj dhe
  rrethanat, kjo bisedë mund të ndërtohet në mënyra të ndryshme. Për shembull,
  Ju butësisht mund të pyesni, "A mendoni se në qoftë se ne kishim me babin tuaj
  divorcuar, prindërit tuaj kanë qenë të martuar për të përsëri? ". E pra, në qoftë se
  rezultat i kësaj bisede me ju (ose një fëmijë
  vetë) vjen në një çështje të ngjashme me baba ose mom dhe të dëgjuar versionin e

  gojët e tyre. Ju bëni pjesë e saj nuk insistojnë në pamundësinë
  ribashkimin e prindërve. Ju mund ta kontaktoni kete bisedë njëjtë me tjetrin
  dorë - jo për të drejtuar pyetje, dhe me një histori në lidhje me njerëz të vërtetë. Nëse
  ju (ose dikush që njihni) kanë përjetuar divorcin e prindërve në fëmijëri,
  Mundohuni të tregoni një djalë të ri ose bijën në lidhje me përvojat tuaja dhe
  fantazite (ose dikush që njihni përvojat) se qenë një fëmijë
  pas prindërve të ndarë.
  Ajo solli së bashku ju keni një fëmijë, madje
  Nëse ju nuk e vërejnë atë menjëherë. Theksoj dinamikën e fëmijëve tuaj
  mendimet dhe ndjenjat si perceptimi negativ të ju kanë ardhur për
  gradualisht përfitimet e rregulloreve të reja dhe krijimi i ri

  marrëdhëniet e mira.

  Nëse ish-gruaja e burrit tuaj të vërtetë vazhdon
  Nëna mbetet në kuptimin e plotë të fjalës, por nuk jetojnë me
  fëmijë, është e rëndësishme të përcaktohet qartë roli i familjes tuaj. Në këtë rast,
  marrin për veten e tyre dhe prohovoryte këtë fëmijë që ai është, dhe
  mbeten mom dhe baba i dashur, ata do të jenë për një popull kryesore
  në jetë. Ata do të marrin vendime të rëndësishme për edukimin e saj,
  zhvillim, etj

  Por ju - nuk e bëjnë të huajt. Prandaj është e rëndësishme që të zhvillojnë "rregullat
  konvikte ", dmth rregullat që duhet ndjekur në çdo ditë
  jeta. Pra, vetëm të bien dakord me fëmijën dhe burri i saj, globale

  Çështjet që kanë të bëjnë me fëmijën, ata do të vendosin për ish-gruan e tij, dhe
  përditshme e vogël (e përditshme) probleme ju keni të drejtë për të rregulluar veten e tyre.

  Fëmijë lufton me ty, të manipuluar, të provokojnë ankohet

  Për arsye të diskutuar më lart fëmijë
  mund të dëshirojë shkatërrimin e marrëdhënieve tuaja me burrin e saj. Metodat e përdorur me
  Për këtë qëllim, mund të jenë shumë të ndryshme nga vagaries dhe
  Ju provokim të agresionit të afërmit e ankesave dhe të fillojnë një familje
  Kampi luftë që përfshin gjyshërit. Këto situata - një nga
  më e pakëndshme. Me gjithë shumëllojshmëri të, këto janë qartë të dukshme
  Qëllimi - të shkatërrojë martesën tuaj dhe çdo gjë të kthehet siç ishte më parë.

  Nëse ju e kuptoni qëllimin e fëmijës, në vend të reagimit të pritur të tyre me dorën tuaj (zakonisht jo shumë i mirë) le ta di se plani i tij ishte zbuluar,
  por jo se "lufta" është që të jetë. Jo vetëm të thonë se nuk ka
  intrigës, përmbysje dhe truket nuk do të prish martesën tuaj, por
  demonstrojnë këtë në praktikë, duke qëndruar të qetë dhe nuk transferuar në
  marrëdhënie me një burrë të gjithë sjelljen tuaj pakënaqësia e fëmijës së tij. Pra, le fëmija juaj të kuptojnë se ai do të duhet për të vënë me jetën tuaj së bashku.


  Shkruani traditën e ndërtimit të "këshillave familjare" që ju mund ta përdorni në këtë drejtim. Le fëmijën

  sheh se pas veprimeve të tij që mund të bezdis askënd,
  ju nuk do të përpiqet për të luftuar atë "vtihorya" dhe nuk të kandidojë për të ankohen për të babait të tij,
  dhe me qetësi dhe në mënyrë të hapur të gatshëm për të diskutuar çdo gjë që ndodh në familje një herë në
  prania e të gjithë pjesëmarrësve të ngjarjes. Le tuaj
  Mendja e ekuilibruar dhe një gatishmëri për të qenë besnik dhe fëmijë bujar do të kuptoni se ju - një të fortë dhe për të eleminuar të ju (duke treguar emrin tuaj të keq) nuk do të jetë aq e lehtë. Edhe nëse fëmija juaj me të vërtetë gjetur një pikë të dobët dhe e di se si për të bërë ju lënduar apo bezdis, nuk e tregojnë atë këtë.

  Një nga momentet më të vështira - konflikt familjar që përfshin gjyshërit,

  gati për të këmbimit dhe për të mbrojtur nipin e tij (ose mbesën). Siç e dini, edhe nipërit e mbesat
  Qëndrimi i përgjithshëm veçanërisht të kujdesshëm, nëse ngritura nipërit edhe
  Gruaja "Alien", në gjyshërit paraprakisht në zhvillim gatishmëri
  1. Prandaj, ne duhet të sigurohemi që ju nuk keni më për ta "të huaj" janë
  dhe "të çuditshme". Mundohuni të flisni me ta më shpesh, ftoni mysafirët,
  kërkoni këshilla kur ju do të jetë e vështirë për të përballuar me fëmijën.
  Së pari, të marrë brezin e vjetër në të vërtetë mund të jetë
  shumë të dobishme, së dyti, duke e kthyer atyre për ndihmë, ju tregoni
  shqetësimin e saj për fëmijën, çfarë mendoni për mënyrën se si më mirë për të vazhduar dhe

  jo vetëm të bëjë diçka automatikisht. Së fundi, ju vetëm do të shfaqet
  para tyre si një person i gjallë, i cili gjithashtu vuan
  dyshimet dhe nevojat e mbështesin. Kjo do të bëjë ato për ju
  thjesht i panjohur roli zgarë njerka, e cila mund të pritet,
  asgjë, por një person që ka avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Në këtë
  kështu që nëse fëmija do të tregojnë histori në lidhje
  Dëshira juaj për të gëlqeres, pastaj gjyshërit e të paktën
  do të jetë në gjendje të lidhen këtë informacion me atë që ata e dinë për ju.
  Me marrëdhënie të mira me të brezit të vjetër që ju do të keni
  mundësi për përfshirjen e tyre në këshillat e familjes për të parandaluar

  Ndarja në kampet ndërluftuese familje.

  Nëse ju nuk mund të përballen vetëm me sjelljen e fëmijës
  dhe efekti i tij shkatërruese në marrëdhëniet tuaja me burrin e saj, të përpiqet
  qetësi të diskutuar atë me burrin e saj, duke shmangur kundërpadi. Në fund
  të gjithë, burri juaj luan një rol shumë të rëndësishëm në marrëdhëniet tuaja me thjeshtër apo mbesë.
  On kjo varet nëse ata ju shohin si një anëtar i përhershëm i familjes ose
  Si dikush që jeton këtu ", mbi të drejtat e zogu '. Burri në shtëpi mund
  bëjnë të qartë për fëmijët tuaj që me gjithë dashurinë e për ta, ai edhe të do ty
  dhe nuk ka ndërmend të heqë dorë nga ju.

  Babai i fëmijës dhe mund të ju ndihmojë të përmirësuar tuaj

  marrëdhëniet në mënyra të ndryshme, duke e ditur dhe ndjenja birin apo bijën e tij.
  Dikush më mirë një herë dhe në mënyrë rigoroze të thonë se ata do të dënohen (por
  jo vetëm fizikisht) kur do të intrigës dhe intrigë. Dhe për
  dikush me fëmijët duhet të kërkoni ndihmë. Papa mund të ndershme
  tregoni fëmijës tuaj se si ai është e vështirë për çfarë
  kështu ai sillet dhe konflikte të vazhdueshme në familje. Shpjegoni se
  situata të tilla, është po aq i zemëruar dhe gruaja e tij dhe djali (vajza). Atë
  hapur mund të tregojnë fëmijës tuaj se ai nuk e di se çfarë të bëjë, dhe kërkoni atë ndihmë dhe mbështetje.

  Informacion nga artikullin "I -. Njerkë"