Dashuria e një dashurie të martuar ose të pashpresë


 • Destiny Gruas
 • Verbues Dashuria
 • Pyetja e përjetshme
 • Mbrojtja e frustrimit


 • "Unë dua një burrë i martuar ..." Nga kjo frazë fillon bisedën pothuajse çdo grua tjetër që erdhi për të konsultoheni me një psikolog. Një forum mbi "Problem: burrë i martuar" thyen të gjitha të dhënat e popullaritetit: Mesazhi në atë për një vit tani shfaqen pothuajse çdo ditë. Pra, pse është kjo çështje kështu një urgjente?


  Destiny Gruas

  Duket diçka e pashmangshme, fatal në fatin e kësaj gruaje: ne jemi të gjithë, si, e di këtë - një kurth, e cila mori vetëm një humbje kohe, shëndetësore, forcën mendore si dhe të besimit në atraktivitetin dhe dobia e tyre, ne e dimë, por ende disi të gjeni veten atje ... Dhe tani u zhduk idetë diku zgjuar dhe premtimin tonë për veten time: "A nuk rrëmujë me martuar!".

  Dhe vetëdija zhvendos miq narrative që kanë vizituar të bluajnë në dashurinë e njeriut familjar rënduar. Dhe kjo është gjithmonë zë i arsyeshëm i brendshëm disi më nuk e bën vetë ndjerë (ose e vështirë që ne pretendojmë se ne nuk e dëgjojmë atë?). Një kujtim helpfully hedh gjysmë një vesh dëgjuar për histori që dikush, diku ende la gruan e tij të dashurën e tij, dhe ata jetonin në lumturi pas. Unë vetëm kokëfortësi kanë mbroj veten e tij: "E pra, le të joreale! Anyway, I love it! »


  Verbues Dashuria

  Në psikiatri ekziston një gjë e tillë ", emocional ngushtuar vetëdijen." Kjo do të thotë se nën ndikimin e emocioneve të forta (dashuri dhe jo përfaqësuesit e tyre të ndritura) vetëdijes njerëzore dhe perceptimit të botës si ajo ngushton, sheh vetëm se "ushqen" përgjigje dramatike emocionale, dhe pjesa tjetër e botës nuk e pranon fare.


  Figurative, vetëdijen si ajo merr formën e një tuneli, ndriçuar nga një rreze e dritës, e cila është në të djathtë dhe të majtë, ende në hijen e një njeriu sheh vetëm se lit këtë rreze.

  Por herët ose më vonë ju jeni pothuajse të pushojë për të ndërtuar iluzione dhe fjalë për fjalë fizikisht mendojnë se koha po vjen. Ndoshta edhe ju u përpoq për të thyer marrëdhëniet tuaja, por pa dobi. Apo ndoshta ju jeni shumë të frikësuar për të qëndruar vetëm? Edhe pse, sinqerisht, ju tani - një (sepse ai është familjar), dhe veçanërisht e dukshme në festat e vetmisë ...


  Pyetja e përjetshme

  Ndoshta çdo grua të bllokuar në një situatë të ngjashme, një herë në minutë "sqarim", duke i kërkuar një pyetje shumëvjeçar: "Pse mua?

  Pse ndjenja ime është shpenzuar për person për të cilin kjo ndoshta nuk është e nevojshme në të gjitha? Pse nuk mundem të jap dashurinë për ata që me të vërtetë nevojë për të? "Lum ata që janë të aftë për të dashur, për të sakrifikuar për hir të dashurisë të gjithë me padurim duke pritur për takimin dhe për të arritur për të dashur me gjithë zemrën time. Ajo është populli në botë (dhe këtu me të vërtetë ia sorry!) Kjo thjesht nuk janë në gjendje të përjetojnë të gjitha. Për fat të keq, duke zgjedhur objektin e dashurisë, ne e vlerësojmë mbi të gjitha cilësitë e tij të jashtme dhe personale, por do të vulosin pasaportën. Dhe fakti se ju e doni këtë person është, ajo është, përkundrazi, jo faji juaj, por interesimin. Dhe gjithsesi, është kryesisht ndjenjat tuaja, dhe në qoftë se ju dëshironi të kuptoni situatën, ju duhet të fillojë me ndjenjat tuaja personale.

  Pse ndodh kjo është me ju? Dhe gjithsesi, pse disa gra dhe vajza preferojnë meshkujt e martuar?

  Ne nuk do të konsiderojë opsionin "ekstrem", kur një grua është e njëjtë klasik rozluchnytsyu-horr, e cila është e njohur për ne në shumë seri. Ja, kjo "e keqe në mish", "pidkolodna gjarpër", për të cilat nuk i rëndësishëm është populli, dhe është e rëndësishme për të marrë hak mbi dikë ose vetëm të zbavitem krenarinë e tij të tepruar. E martuar me burrin e saj - një gjë e mirë, e cila është aq e bukur për të theksoj kthetrat e tyre. Cili është interesi i dashurisë së lirë, ajo mund të arrijë ndonjë teveqel! Por të marrë martuar, dhe një tjetër mik të mirë - është e vërtetë!

  Ky lloj sporti ekstrem, dhe pa të cilat jeta duket kaq i freskët! Por, përsëri, kjo situatë - nuk topic tonë sot, veçanërisht që në jetë kjo ndodh shumë më rrallë si romanet e grave pohoi s.


  Mbrojtja e frustrimit

  Më shpesh, një grua që ra në dashuri me një burrë të martuar, është diçka krejtësisht tjetër. Sipas psikologëve, interes në njeriun jo të lirë mund të shkaktohet edhe nga prania e problemeve të caktuara personale dhe komplekset. Para së gjithash, kjo grua vetë vlera shumë të ulëta. Në qoftë se edhe tani ajo dhe i zgjuar, dhe bukuria dhe shpirti i çdo kompani, ende paraqitet në mënyrë të vendosur diku brenda këtij pasigurisë vështirë vajzë adoleshente.

  Ndoshta në jetë është vazhdimisht i frikësuar (nuk e kuptuar këtë raport) dhimbjen e mundshme të dështimit dhe frustrimit. Arsyet për këtë mund të jetë shumë, por disi rrënjët e tyre qëndrojnë në fëmijëri. Dashuria e një martuar - një lloj i mbrojtjes pandërgjegjshme e katastrofe personale sociale, domethënë, nga të qenit të refuzohet. Nëse një grua refuzon të vetme, të lirë për të zgjedhur njeriun, ajo do të jetë shumë më hit dhe kështu nuk është e vetë-respekt shumë të lartë. Një burrë i martuar - një justifikim i madh për shoqërinë (dhe veten). Pse nuk e bëri ai të martohet? Dhe ajo thjesht nuk duan të thyejnë familjen e dikujt tjetër.

  Roli i "stradnytsi" në mënyrë paradoksale, më të lehtë, dhe përreth simpatizojnë dhe krenarinë nuk vuan aq shumë. Dhe përveç kësaj, dashnor i martuar ngre vetë për veten e saj, ndërsa ai shkon tek ajo gruan e tij.

  Mundohuni të shikoni në veten tuaj nga - nganjëherë kjo është e dobishme. Ndoshta edhe ju mendoni për veten e tyre një shumë më e keqe se ajo në të vërtetë nënvlerësojnë veten, diçka që ju nuk bëni si në veten tuaj dhe ju vetëm frikë se askush nuk do të jetë në gjendje të përgjigjet në shqisat tuaja. Pra, ju dhe zgjodhi një njeri i martuar, sepse e freski justifikimit të tij të jashtëm mund të jetë prania e familjes së tij. Ndoshta në strukturën e personalitetit të jeni pak fëminor, që qasen në zgjedhjen e partnerit si adoleshent modeste: të zgjedhin opsion i parë nuk është në dispozicion, kështu që thjesht nuk e di atë që bëni ju me të mundshëm ia kthej thjesht frikë prej tij.

  Në mënyrë tipike, infantilism të tilla shumë të "suksesshëm" shkon zakompleksovanistyu edhe seksuale.

  Ndërkohë, njerëz të lumtur në dashuri dhe me të tjerët për të ndarë lumturia e tyre është shumë më bujar: është që japin. Dhe çfarë ju duhet tani është një lloj i varësisë psikologjike, varësia mbi një person tjetër që ju asgjë por mjerim shumëzuar me komplekset nuk do të. Dhe ne duhet të heqin qafe e varëshme. Varësia psikologjike mbi njerëzit e tjerë do të thotë se marrëdhënia juaj ka zgjedhje vend të lirë. Ajo mund të jetë e pavarur, dhe jo për të dhënë në këtë komunikim, pyetje e vetëm në ndryshimin tuaj.

  Pavarur të vlerësojmë njerëzit e tjerë, por ajo lidhet veten në një litar të trashë. Përndryshe, ju mund të bëhet shumë e ndjeshme dhe të pafuqishëm, dhe pastaj thyejnë me të vërtetë do të ishte një tragjedi për ju, duke shkaktuar humbjen e vetë.

  Dashuria për veten tuaj, këtë një dhe vetëm, dhe pavarësia - këto janë dy brez shpëtimi për të ndihmuar ju të notuar me çështje vorbull me një burrë të martuar. Por kjo, megjithatë, për ata që duan për të notuar.

  Informacion nga neni Elena Egorova "dashuri Bad sërish ose romane me një burrë të martuar"