Kurë për lodhje


 • Mbani ritmin
 • Mëngjesi me një
 • Lady Hekuri
 • Domate Antistress
 • Shërimi ventilator
 • Leviz veshët!
 • Ngarkimi para darkë
 • Zemra e ujit
 • Koktej Sleepy
 • gjëra

 • Mbani ritmin

  - Lodhje papritur dhe lodhja janë ndjerë zakonisht në pasdite dhe në pasdite - pasdite vonë - tha mjeku-immunologist, MD Irina Khoroshylova. - Në të njëjtën kohë ne të reduktuar kapacitetin e zvogëluar vëmendjen dhe kujtesën, ne bëhemi inerte dhe nervoz. Ndonjëherë kjo nuk do të na lënë ndjenja e dobësisë, pavendosmërisë, nganjëherë një ndjeshmëri ndaj ndryshimeve të motit, etj

  Si për të shpjeguar sjelljen e organizmit në pranverë?

  - Lodhje Pranvera ndodh për shkak të dështimit të biorhythms - vazhdon Irina Khoroshylova. - Me fjalë të tjera, trupi i njeriut është një shkelje e konsistencës në organe dhe sisteme të ndryshme.

  - Për të mos ngatërrohet me lodhje sezonal sindromi i lodhjes kronike të zakonshme - një sëmundje shumë më serioze të shkaktuara më shpesh sëmundjet endokrine dhe procese të tjera të ndërlikuara që ndodhin brenda trupit, - thotë mjeku-immunologist, phytotherapeutist Michael Savin. - Pranvera "letargji" - një dukuri e përkohshme, të cilat mund të tejkalohen metodat pakomplikuar, të tilla si regjimi normalizimit të ditës, një pushtet të veçantë, disa stërvitje, etj  Mëngjesi me një

  - Për të mos ndjehen të lodhur natën, të jetë i sigurt për të filluar ditën tuaj me mëngjesin - këshillon dietist, PhD Maria Belova. - Nëse nuk jam plotësoj energjinë duke përdorur kos, djathë, bukë misri, nga metabolizmin e pasdites ngadalëson (ose metabolizmi) - si rezultat i lodhjes tonë të fortë të ligët.

  Përfshijnë në dietën tuaj të mëngjesit më shumë karbohidratet - shkencëtarët vërtetuar se trupi pranverë ekstrakte energji nga këto komponimet. Për më tepër, përparësi duhet t'i jepet e karbohidrateve komplekse - ato përmbajnë fibra dhe të dobishme se sa të thjeshtë (miell, ëmbëlsirat, birrë, limonadë, patate të skuqura, etj).

  Hani mëngjes në një fryt të vogël apo të perimeve, rimbushje ndihmë dhe drithërat - hikërror, bollgur, tërshërë. Të përfshira në karbohidratet komplekse si oriz kafe, fasule, snacks (granola), bukë gruri tërë, një çokollatë të hidhur.

  Nëse mëngjes nuk ka kohë të mjaftueshme - të marrë diçka me ju për të punuar, të tilla si bollgur me manaferrat shtuar, mollë dhe arra - këto ushqime të rritur nivelin e magnez dhe kalium në gjak, e cila është veçanërisht e rëndësishme gjatë lodhjes sezonale. Rastësisht, në mëngjes në një stomak bosh grejpfrut veçanërisht e dobishme - ato ton deri në sistemin nervor qendror dhe forcuar funksionet mbrojtëse të trupit.


  Lady Hekuri

  - Vetëm shkërmoqet deri në fund të ditës ne mund të dhe për shkak të mungesës së hekurit në trup - tha mjeku-immunologist Luksoze Cyril Pipia. - Për 18 mg e hekurit, ne kemi nevojë çdo ditë, hani më shumë hekur-ushqime të tilla si mish të kuq, shpezë, mëlçisë, vezë dhe peshk. Nëse është e mundur, të pini shumë lëng shege - kjo nuk është vetëm i pasur me hekur, por është fuqia e vërtetë dhe pije tonik, rikthen nivelin e hemoglobinës në gjak.

  Por ju nuk duhet të abuzojë me kafe - përkundër të gjitha pronat e saj frymëzim, kafeina ndërhyn me thithjen e hekurit, vepron si një diuretik dhe mund të shkaktojë dehidratim, e cila, sipas mjekëve, është ndoshta shkaku kryesor i lodhjes.

  - Pa ujë fillon ndërprerë aktivitetet e sistemeve kryesore të trupit - tha Kirill Pipia. - Rënie presion zvogëlon rrjedhën e oksigjenit në tru, e cila shkakton marramendje. Të jetë i sigurt për të pirë lëngje të mjaftueshme, veçanërisht në qoftë se ju keni një rutinë të përditshme të zënë. A nuk ndërhyjnë me rubdown përditshme dhe ujit të ftohtë - kjo është bërë e mirë në mëngjes para se mëngjesi.


  Domate Antistress

  Ekspertët gjithashtu pohojnë që nëse hani gjatë drekë dhe darkë sallatë domate dhe nja dy domate të freskëta - lodhje, si një ashensor dore! Dhe të gjitha në sajë të përmbajtjes së lartë të tyrosine - një substancë (amino acid), mund të shkaktojnë në trupin tonë një shpërthim i vërtetë i energjisë.

  Përveç kësaj, këto perime përmirëson gjendjen shpirtërore, në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë metabolizmin dhe stimulon trurin.

  Në ato prona të njëjta dhe banane. Shpejt ju do të mbush me gëzim banane gojëmjaltë, ai është një gjysmë kile banane pure, shtoni 150 ml lëng portokalli, 2 lugë lëng limoni dhe një lugë shurup.
  Me një lodhje të fortë fizike ha me gjysmën gjallëri një limon, duke ngrënë mjaltë.

  Po aq e dobishme për parandalimin e pranverës lodhjes avullueshme (substanca biologjikisht aktive) të pasura qepë të freskëta jeshile dhe hudhër. Immunologists besoj - në qoftë se një muaj në vit për të ditës për të ngrënë tre karafil të hudhër - papërpunuara apo gatuar, me letargji dhe sleepiness mund të them lamtumirë përgjithmonë!


  Shërimi ventilator

  Një tjetër arsye pse ne jemi në gjendje të ndjehen edhe lodhjen e papritur është mungesa e oksigjenit - ashtu-quajtur hipoksi. Zyra zihet fryma, ditë të zënë, të transportit publik, mungesa e kohës, madje edhe në sferat fillore bëjnë punën e tyre, dhe mungesa e oksigjenit në trupin tonë bëhet kronik. Për të hequr qafe këtë kamxhiku, mjekët këshillojnë sa më poshtë: në qoftë se ju keni një shumë punë, pushim gjatë disa herë në ditë - shpesh përpiqen për t'u çlodhur dhe për të rivendosur të marrë frymë.

  Për ta bërë këtë, ndiqni këtë ushtrim: shkoni në dritare të hapur, të marrë frymë normalisht, në heshtje duke numëruar deri në pesë, thith ngadalë dhe thellë me hundë, pastaj nxjerr si ngadalë përmes gojës tuaj.

  Përsëriteni për dy minuta. Kjo thellë, frymëmarrje ritmike ndihmon për të pushuar dhe njom trupin me oksigjen.

  Provoni më shpesh në ajër - ju mund të kundërsulm, duke qëndruar të paktën 10-15 minuta, për shembull, gjatë pushimit të drekës. Ose të shkojnë jashtë në rrugën shtëpi në një të ndaluar më parë dhe ecin në rrugën e majtë këmbë - këmbë do t'ju japë një humor të mirë, ndihmon për të qetësuar, të vënë në mendime të rendit.


  Leviz veshët!

  - Nëse ju jeni shumë të lodhur për një ditë, do të përpiqen për t'u çlodhur acupressure, - thotë mjeku mjekësi rigjeneruese Valentine Sich. - Hiq dhe tensioni i përgjithshëm ndihmon massing tregues dhe gishtin e gishtit të vet të djathtë e mesme të majtë - nga gozhdë në themelet e saj dhe prapa.

  E bëjnë këtë për sa kohë që ju filloni për të ndjehen të ngrohjes në gishta. Një pëllëmbët vetë-masazh lehtësimin e dhimbje koke dhe marramendje. Për këtë Pick up çdo objekt të vogël - një stilolaps, laps ose arre dhe të fillojnë të rrokulliset atë në mes shuplakat tuaja, gradualisht në rritje compression dhe duke e bërë atë për të dalë në pëllëmbët ndjenja e këndshme e ngrohtësi. Walnut Kata lëvizje rrethore dhe laps - mbrapa dhe me radhë.

  Të jetë i sigurt për të stimuluar qarkullimin e gjakut, brushat dy duart pat majën e kokës, qafës, shpatullave, dhe pastaj të gjitha pjesët e trupit që ju mund të merrni. Pastaj kuptoj kokën e tij me duart e tij në mënyrë që skajet e gishtat në rruaza të qafës së mitrës pothuajse kishte.

  Breathe jashtë dhe rrokullisje kokën tuaj mbrapa. A stroking lëvizjet me duart e tij përpara drejt klavikul. Pastaj merr veten gishtit tregues dhe gishtin mbi earlobes dhe ata lëvizin në lëvizje rrethore - mbrapa dhe me radhë. Brenda pak minutash ju do të ndiheni shumë më i gëzueshëm.


  Ngarkimi para darkë

  Pas ardhjes në shtëpi, pres me darkë - procesi i të ngrënit dhe tretje kërkon shumë energji. Në vend të kësaj, të bëjë disa ushtrime toning kohë më të mirë për të bërë të gjitha gjërat që keni planifikuar për mbrëmje!

  Gënjeshtra në dysheme (kati i vështirë siguron edhe presionin mbi trup, dhe kjo është shumë e dobishme për të shtyllës kurrizore), vendosni duart përgjatë trupit, këmbët shpjegoj.

  Mundohuni të arritur një nivel të relaksimit që ndoshta më e shpinë të prekur në dysheme. Qëndrojnë në këtë pozicion për të paktën 8-10 minuta. Pastaj, të shtrirë në shpinë të tij, tërheq duart e tij, shtrihet deri pa hequr shpatullat tuaja off dysheme (të kryejnë 7-9 herë). Pastaj qëndrojë mbi shkoj vjedhurazi, të ngrenë armëve tuaj si në qoftë se ju mbani në bar. Nga kjo pozitë të kthehet e drejta e trupit dhe të majtë, 15 herë në çdo drejtim.

  Këto ushtrime lehtësimin e lodhje të muskujve, përmirësimin e shpinë tuaj, muskujt e bust, krahët dhe këmbët. Get shpëtoj e lodhjes dhe squats ndihmë.


  Zemra e ujit

  Depresioni mund të shërohet këmbët pomassyrovav.

  Stroking këmbët nga maja e këpucë me majë në kyçin e këmbës. Forward - me një clip kështu - lehtë dhe pa probleme. Masazh çdo gisht. Push ata të lehtë për të lëvizur anë në tjetrën. Pastaj shmanget. Tani buzë e dorës së tij prostukuyut tërë këmbë përpjetë. Masazh të dy anët e këmbë nga këpucë me majë në kyçin e këmbës. Për njerëzit e punës mendore është e dobishme në kohën e gjumit të marrë një këmbë të nxehtë dush në kyçin e këmbës, dhjetë minuta për rrjedhjen e gjakut nga koka.

  Dush shumë shumë i mirë përfitim të ngrohtë me shtimin e 5-6 pika vaj apo pishe hala pemë çaji. Temperatura e ujit në të njëjtën kohë duhet të jetë ujë 37-38 gradë hotter vetëm lodhje ju.

  A duhet të marrë një dush para ushqimit ose pas 1,5-2 orë pas saj. Edhe në qoftë se ju ndiheni më të mirë tuaj, nuk do të vonojë të trajtimit të ujit për më shumë se 20-25 minuta, apo rrisin ngarkesën në zemër. Në përgjithësi, është më mirë në qoftë se uji nuk i mbulojnë fushën e zemrës. Por poruhatysya dobishme në ujë, butësisht masazh gjithë trupit.


  Koktej Sleepy

  I kushtoj vëmendje për mënyrën se si ju jeni në gjumë - është sjellje jo korrekte gjatë gjumit mund të ndikojë në disponimin tonë gjatë gjithë ditës! Kështu, shpinë qafës së mitrës Bending gjatë pjesës tjetër të natës nevojitet mbështetje - jastëk të veçantë apo jastëk. Flini më i mirë në dyshek të fortë anatomik.

  Dhe ju doni të vendosur gjumë shumë të qartë dhe syçeltësi - mënyra e vetme për të përballuar me lodhje pranverë.

  - Në natën, për një gjumë të mirë dhe të bëjë më të lehtë për të marrë deri në mëngjes, të pini një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë mund të shtohet verdhë veze të papërpunuara - sugjeron Michael Savin. - Ky koktej ka kohë që konsiderohet si një qetësues i mirë - ai tidies sistemin nervor dhe ka një efekt zbutës.


  gjëra

  Në avari çaj shumë i dobishëm terapeutik bërë nga pjesë të barabarta të bimëve - balsam limon, borzilok, trumzë dhe Wort Shën Gjonit.
  Të jetë i sigurt për të pirë xhami e tij 3 herë në ditë. Një çaj nenexhik me kanellë përmirëson koncentrimin, stimulon sistemin nervor, përmirëson motivimin dhe performancën.

  Shkencëtarët gjetën se bizhuteri ari dobishme për biofield njerëzore, thithin energji negative, të nxitur mbushje të oksigjenit të lëkurës, lehtësimin e lodhje, rigjallëruar qelizat, të japë shkëlqimin e lëkurës.

  Informacion nga neni Pauline Chumakova "lodhjes Ilaçet".