Pikiatë të pjerrta dhe se si për të kapërcyer lodhjen


 • Stresi: të dobishme ose të dëmshme?
 • Si për të kuruar veten nga lodhja kronike?

  Stresi: të dobishme ose të dëmshme?

  Në konceptin e stresit është asgjë negative. Kjo nuk është asgjë më shumë se një gjendje e mobilizimit të trupit, "numër një" gatishmëri të gjitha organeve dhe sistemeve. Efektet negative janë të mundshme vetëm kur nuk është i pasaktë ose shkarkimin kjo gjendje bëhet kronik. Kjo zakonisht ndodh për shkak të dështimit për të mbrojtur veten nga negativitet dhe mbingarkesë.

  Kur të mbingarkuara nervor dhe sistemin imunitar varfëruar. Truri ka një peshë kufi mbante informacion të kapaciteteve. Në kohë, ushtrimi i fortë intelektual është një rrezik i "Burnout".

  Ai prandaj i mbrojtur - përfshin ndalimin mbrojtëse.

  Nga pamja e jashtme, duket sjellje joadekuate, ku emocion relevante të gjalla, njeriu nuk ka manifestuar veten, dhe anasjelltas, prishet kur ajo nuk është e nevojshme. Vetëm të lodhur e informacionit të trurit kështu ajo është e mbingarkuar, ajo humb aftësinë për të perceptojnë diçka - për të menduar, për të ndjehen të një ngjarje, të nxjerrë konkluzione. Dhe në këtë rast duket jointeresant dhe i mërzitshëm. Dhe arsyeja është se ajo është thjesht e lodhur dhe ose nuk përgjigjet në të gjitha, ose reagon dobët. Nuk është një shtet i lodhjes kronike.

  Ajo karakterizohet nga një ndjenjë e vazhdueshme e dobësi të përgjithshme, konfuzion, të përkeqësuar kujtesës, apati.


  Ka një rënie të mprehtë në efikasitetit - të dy mendore dhe fizike, swings humor papërshtatshme, imunitet të dobësuar, çrregullime të gjumit, dhimbje koke të shpeshta. Kjo tregon lodhje të zgjatur të trupit që kërkon rishikojnë qasjen e tyre ndaj jetës, punës dhe shëndetit.  Si për të kuruar veten nga lodhja kronike?

  Çdo gjë që ju mund të bëni për të lehtësuar fatin e tyre - për të filluar të jetojnë sipas rregullave të reja. Gjithkush - shkrimtar, dhe ai shkroi skenarin e jetës së tij. Mendoni se çfarë ndodh kur marzhi do të thahet plotësisht dhe në mënyrë të pakthyeshme? Përgjigja është e qartë: sëmundje ...

  Në raste të rënda, arsenal i barnave mjekësore, anti-virus, anti-depresionit, qetësues, ju lutem.

  Por mjekim synon rezultat, jo shkaku.

  Ju duhet:

 • Për të reduktuar të ngarkesës në trup.
  Llogarit dorën tuaj. Mundohuni të mos e mbeturinave ato kot. Mos e merrni mbi supet e tyre shumë përgjegjësive. A nuk kafshoj më shumë se ju mund të përtyp. Lehtësimi një peshë maksimale në punë dhe në shtëpi.
 • Menaxho strumeniyuchym si rrjedhjen e informacionit.
  Shmangni fëmijën "Unë dua të di gjithçka." Mos harroni Biblën "Në të dijes shumë hidhërim shumë." Mundohuni për të mbrojtur veten kundër përmbajtje të papërshtatshme, e cila ngopur fort mediat moderne. Shih transmetimit dhe filma që t'ju sjellë kënaqësi dhe gëzim off pjesën tjetër.

 • Shiko ushqimet tuaja.
  Jo për qëllim të uritur për të humbur peshë. Lean në fruta të freskëta dhe perime, peshk, ushqim deti, arra, djathë, produktet e qumështit. Mos ha tepër, shikojnë peshën tuaj. Në shqetësimet ngarkuar dhe problemet e ushqimit është shpesh vetëm burim kënaqësie. Mendoni se ajo. Nëse po, ju duhet të gjeni ushqime të tjera të fun dhe për të mbajtur drejtë.
 • Shumë shëtitje.
  Nëse 3-5 herë në javë stërvitje në këmbë për 20-30 minuta të paktën 2 orë para gjumit, pas 1-2 javësh shërohet gjumë të shqetësuar dhe rritjen e efikasitetit.
 • Më shpesh të jetë në diell.


  Rrezet e diellit rrit prodhimin e aktivitetit neurotransmitter - serotonin.
  Kjo është veçanërisht e dukshme pas muajve të gjatë të dimrit të errët, kur një person ndjehet i lodhur shumica e tij për shkak të mungesës së dritës së diellit në dimër.
 • Bëni gjumë të mjaftueshëm.
  Ky është një tjetër armë e fuqishme për të luftuar lodhje. Flini të paktën 8-9 orë. Dhe kjo vetëm një herë dhe do të tundë dorën e tij të gjitha shqetësimet në të gjitha që ju "duhet" gënjeshtër dhe vyspitsya. Në mëngjesin që të mbush me gëzim, të marrë një dush të ftohtë. Dhe që nga ajo ditë e bëjnë sundimi i tij gjithmonë të fle pa marrë parasysh çfarë. Besoni mua, problemi ishte për ju, ata do të mbeten edhe pas jush.

  A nuk është më mirë vetëm të duash veten dhe fle mirë.
 • Mos ngisni makinën në nënndërgjegjeshëm negative.
  Hidhërimi i zhgënjimit, dhimbje, pakënaqësi, ndjenja e dështimit nëpërmjet të njohura për të gjithë. Mos i shtrëngojmë ata në nënndërgjegjeshëm, duke pretenduar jo për t'u dhënë atyre vlerën. Kjo është një mënyrë e sigurt për të bërë depresionin. Të gjitha emocionet negative duhet të jetë "të reagojë". Ndjehen të lirë për të ankohen në jelek, të përpiqet për të shkruar një ditar, të gjejnë një mënyrë për të marrë shpëtoj e mërzitje, zotëruar bazat e meditimit dhe menaxhimin e zemërimit.
 • Përmend i kënaqësive.
  Jeta pa kënaqësi është e pakuptimtë. Mendoni, mendoni se çka ju sjell kënaqësi dhe duan të përjetojnë atë përsëri.

  Hidhni një sy ndryshe në objekte të njohura, të merrni kafshët duan të kuptojnë se ëndrra ende i mundur që nga fëmijëria. Take Action!
 • Të ndryshuar jetën tuaj pozitivisht.
  Shpëtim i mbytjes - punë dore e mbytjes. Mundohuni për të jetuar një jetë më të rehatshme për ju. Ndryshimi në jetë është që ju nuk e pëlqen dhe për të sjellë në një gjendje të lodhjes thellë. Mos harroni, dikush ju nuk duhet. Mendoni që ju sjell gëzim në jetë, dhe doni të bëni kështu. Së pari ne kemi krijuar probleme dhe pastaj të përpiqet për të zgjidhur vetë. Kështu është jeta. A kemi nevojë për të? Jeta është e shkurtër. Ajo është e mirë për të sjellë gëzim në të çdo ditë.


  ..
 • Ndjekur ndryshimet në veten e tyre.
  Vini re se si shteti juaj. Ndonjëherë, në mënyrë për të parandaluar përçarje ose përgjigje të pamjaftueshme dhe jo të thonë: "Tani ndjehem acarim." Para se duke vepruar, sqaruar gjërat, duke shkaktuar reagimin tuaj. Vendosur në mes qëndrimin tuaj dhe tuaj kuptimplotë veprimet pengesë. Parashikojnë pasojat e fjalëve dhe veprimeve tuaja.
 • Thënë vetes "Stop".
  Kjo vlen jo vetëm për aktin, por edhe për mendimet dhe ndjenjat. Provoni ndonjë zhgënjim kundërshtojnë memorie të këndshme. Në botë ka shumë gjëra të mira. Sure, jeta juaj ishte më shumë dritë, dhe kur retë trash, ju mund të aplikoni parimin: "Unë do të menduar për këtë nesër" ... Dhe një pushim nga shqetësimet.

 • Duke praktikuar këto rregulla në jetën tuaj, ju do të gjeni se ju keni gjetur një fuqi të mrekullueshme rezervë për të rivendosur shëndetin dhe blerjen e gëzimit dhe forcë në jetë.

  Informacion nga artikullin "" tailspin "ose se si për të kapërcyer lodhje."