Hapi për Pajtimin


 • Shkaqet e Konfliktit
 • Disa rekomandime të përgjithshme

 • Megjithatë, në qoftë se ne në jetën publike, konfliktuale,
  shpesh në një farë mase përvojën e jetës "njeri" nabyrayemosya, urtësi,
  Problemet familjare është mjaft ul shëndetin mendor. Dhe,
  ndoshta asgjë nuk na pengon si konflikte me fëmijët e tyre.


  Sa shumë herë, në të nxehtit e zemërimit në mendjet e tyre "drejtësi" vetëm
  që kanë grumbulluar një shumë të emocioneve negative nga jashtë, ne bie në
  Fëmija vet! Kundërshtimet dhe moralizimet, të mprehtë dhe urdhra
  oderhivaniya, dhe nganjëherë clip me Spanking ... se sa e lehtë dhe i përshtatshëm
  të jetë i sinqertë, ne urdhëroj, mësojnë - ose më mirë të gëzojnë të tyre

  , por ende një fuqi të vogël pak mbi njeriun!

  Le të gjithë
  shpjegohet me shqetësim për shëndetin, suksesi, interesi i fëmijës - mirë
  synimet, siç e dimë, shtruar rrugën për në ferr. Por tani, pas
  Konflikti "ferr" shpesh vjen në mendjen tonë. Një i dashur dhe i dobishëm
  Babai gjithmonë e di kur ishte e gabuar edhe u gjallëruan, "ngjit perehnuv." Pastaj mendërisht ne përballemi me ata në prehër tuaj, duke dëgjuar
  fëmijë i hidhur sobs ose riu obpalyuyuchys heshtje të akullt.
  Për të ruajtur marrëdhënie me fëmijën tuaj është shumë e rëndësishme për të gjetur
  mundësi për të sinqerisht rrëfej gabueshmërisë së tyre, nuk defekt fare
  domethënie.


  Si për të justifikuar rrugën për pajtimin, pa humbur dinjitetin e saj "prind"? Le përgjigjen e duhur, them zemrën tuaj dhe
  Shënim psikologët e mëposhtme fëmijës.


  Shkaqet e Konfliktit

  Së pari ju duhet për të përcaktuar specifikat e psikologjinë e fëmijës. Vënë me preschoolers ose ndoshta një të riu - jo e njëjta gjë.

 • Shkaqet e konfliktit (në qoftë se ata mund të quhen të tilla) me fëmijë të vegjël - 0 ne 3 vjeç
  - Reduktohet në një fëmijë të caktuar kryeneçësia në disa çështje të brendshme. Dhe
  kjo nuk ka të bëjë pajtimin, por thjesht aftësia për të babait pa presion të tepruar
  detyrojë fëmijën të bëjë atë që në këtë moment ai nuk ka të vërtetë duan

  - Hani qull, duke notuar, gjumë dhe kështu me radhë.
  p. rekomandim Classic
  në këto situata - luaj. Ka, madje edhe procedura më e pakëndshme
  Ju mund të rrahur në mënyrë që fëmija do të fillojë shumë i interesuar
  të marrin pjesë në proces. Le qull padashur është liqeni simpatik në
  pjatë të drenazhuar menjëherë në fund; triko "gjemba"
  konvertuar në misterioze tunel-trena këmbët; Përgatitja për
  Gjumi bëhet një përrallë të mrekullueshme të përditshme extension.
  Ëndërron me fëmijën, pasionet e tij dhe formuan
  Natyra do të ju tregojnë se çfarë duhet të mendojnë për një rast të veçantë.
 • Fëmijë 4-7 vjet
  konvencionale të referuara si preschoolers.

  Emri thotë se të gjithë: ne
  merren me njeri pak i cili me vetëdije të shikojmë në botë
  samoidentyfikuyetsya fillon të ndjehen si një person. Në këtë moshë,
  Nuk është e mjaftueshme për të parandaluar, "ndreq". Tricks herë pas here të vjetra
  dështojnë, por më të vjetër fëmija, aq më shpejt ai e kupton mashtrimin në
  veprimet tona. Në atë kohë ne fillojmë për të ngadalësuar, të shkojnë
  off, përdorni moshën tuaj dhe avantazhet fizike. Shumë
  lehtë për të zbatuar gabim themelor prindërore - duke u përdorur për të shlyer
  gabime në edukimin e dhuratave dhe ofertat e tyre. Mos harroni - it
  punojnë një herë apo dy herë, atëherë fëmija merr përdorur për të marrë "kompensim" tuaj dhe shpesh në mënyrë të pandërgjegjshme provokojnë konflikt.

  Përveç
  në këtë mënyrë ju do të në një mënyrë "të refuzuar" dhe veten "raspoyasyvayas"
  në çdo situatë. Ju lëvizin larg nga njëri-tjetri, dhe fëmija i përgjigjet
  Metodën tuaj të arsimit, si shtimin e pashmangshme në të tashmen. Aktual
  Faza e moshës është e mjaftueshme për të thënë se ju me të vërtetë dashurinë e saj
  Lepur dhe kaloi shpërthim - rezultat i ndonjë lodhje në
  Puna e sëmundjes. Mos harroni me një rast qesharak
  i jetës, film, libra - asgjë nuk pajton qeshura si të përbashkët.
  Lavdëroni fëmijën tuaj për një punë të bërë mirë, duke i dhënë ju ndihmojë.
  Le kec mendojnë se ai është shumë i dashur për ju, në dritën e të gjitha
  keqkuptim.

 • 7-11 vjet - Mosha e shkollës fillore.
  Të rriturit Autoriteti ende të forta të mjaftueshme, ndaj prindërve -
  e vërtetë e pamohueshme. Por në këtë rast bie ndesh me specifike e vet
  ndodhin. Përvoja jeta e fëmijës që mosha e bën atë
  më afër emocionet tona, humor, dhe sjellje. Kjo po bëhet gjithnjë e më
  të vetëdijshëm për padrejtësinë na treguar, aq më e vështirë bëhet
  të gjetur rrugën për pajtim. Gjatë kësaj periudhe psikologë rekomandojë
  të fillojë duke përdorur të ashtuquajturën "dëgjuarit aktiv" dhe "I-lidhjet".
  Termi i parë do të thotë se konflikti është një duhet të dëgjojnë dhe
  të kuptojë se fëmija juaj ka për të thënë. Që këtë artikull

  ekzaminohen mënyrat e mundshme të pajtimit me fëmijën, më shumë
  Fokusi është në "vetë-Objektivin". Zemërimi i ftohtë, ti e kupton saj
  gabuar - mos kini frikë të pranoj atë fëmijë! Përshkruani atë e tij
  gjendje e mendjes, dhe më të vjetër fëmijë, më shumë. Na tregoni
  jeni ndjerë në momentin e konfliktit, si përvojë dhe të kujdesej për
  ajo. Filloni fjalimin tuaj me "I": "Kam përjetuar", "Unë kam qenë
  vështirë "," Unë jam me të vërtetë duke shpresuar. " Kujdes mos të duket i dobët ose
  kundërshtim, është e ndjenjat tuaja të sinqerta ju ndajnë me
  një mik i ngushtë. Duke mos harruar që të komunikojë me fëmijën për të folur
  gjuha e tij. Mos harroni fuqinë e mrekullueshme të kontaktit të drejtpërdrejtë:

  touch ndonjëherë i butë, një përqafim miqësor, i mirëpritur të shprishur
  tru thonë se më shumë se një bisedë dhjetë minuta. Ndiej
  haptazi të shprehur dashurinë tuaj!
 • 12-17 vjet -
  I ri i ashtuquajtur "tranzicional" mosha është ndoshta më
  konflikt. Në trupin e fëmijës është aktive ristrukturimit,
  shtrëngon ndryshim hormonal jo vetëm pamjen, por edhe karakterin.
  Bukuroshe butë "bunnies" janë papritmas yorzhystym dhe pakontrollueshëm,
  dje fëmijë i urtë çdo ditë paraqet i ri nuk është gjithmonë
  surpriza të këndshme. Kjo është ku hapësira jonë për të bredh "pakundërshtueshëm"
  autoritet! "Dhe unë jam vitet e tua!" "Si guxoj të ju!" "A ju them
  Unë?!

  "- Dhe një lumë i pafund na moralit, akuzat e deshi aq dhe
  akuza. Në rregull, mësojnë të nevojshme në këtë moshë
  gabimet që mund të ndryshojë fatin. Por si
  mos të fyej jo, lënduar, mos pengohen me shurdhër
  refuzim?
 • Marrëdhënia duhet të shkoni në fazën e bashkëpunimit aktiv. Ju nuk bëni
  udhëzon dhe sugjeron asnjë urdhër, por rekomandohet. Le të
  ajo duket kështu që adoleshenti juaj mendohet të vërtetë
  Vendimet vetëm, por ju ishin vetëm udhëzuese forcë. Një situatë e ngjashme
  rekomandohet në çështjet e pajtimit pas konfliktit. Oferta
  ofenduar rolet e tij të këmbimit Daze - se ai do të paraqesë veten e tij në

  ishe në ato rrethana ku emocionet tuaja nga mbi buzë. Mund
  ajo ndryshe sillen? Le të propozojë një model të sjelljes
  kjo situatë. Ndihmojë atë të ndjehen se çfarë ju mendoni. Ende
  Një tip - një bisedë pajtues shpesh përdorin emrin e tyre
  fëmijë. Dhe jo të plotë - ajo e bën gjuhën tuaj ftohtë-zyrtare,
  por jo i vogël-Pet - atëherë fëmija do të ndjeni se
  ju flirtim, "Lisp". Mesatare - Tanya, Kolya, Sasha - do të zë
  në fshehtësi dhe raspolahayusche.


  Disa rekomandime të përgjithshme

 • Filloni pajtues tuaj
  bisedë me tregimet e një episod të ngjashme të jetës tuaj. Në mënyrë tipike,

  histori të tilla të shkaktojë një interes të madh në fëmijët tanë. Dhe ju mund të
  pak "korrekt" histori, duke e çuar atë në më të vërtetë
  situatë që ka ndodhur me ju dhe fëmijën tuaj. Le ta kuptojë se ju
  me përvojë gjithashtu diçka të ngjashme me prindërit e tyre, por të kuptojnë, dhe më e rëndësishmja
  - Falë atyre.
 • Herë pas here, veçanërisht në qoftë se fëmija nuk është i lënduar
  bën kontakte të përpiqet për të pasqyruar një sëmurët pak. Simpati dhe
  simpati, e cila patjetër ju ndiheni baby, shqetësimi i tij,
  Pjesëmarrja dhe gatishmërinë për të ndihmuar dhe të ju jap urën psikologjike mes
  ju do të ndihmojë në rivendosjen e marrëdhënieve.
  Gjëja kryesore - nuk e bëni
  sërish dhe e përdorin këtë metodë në raste të jashtëzakonshme.

 • Shumë
  ndihmon metodën "sjelljen pasqyrë." Vëzhgoni se çfarë i zënë si
  Fëmija juaj ulet ofenduar dhe të përpiqen të sillen vetëm kopjimi
  veprimet e tij. Jo në komedi, stil parodi, dhe më
  natyrisht, sikur rastësisht. Që duhet të organizoni për fëmijën tuaj për
  kontakt më tej, dhe kështu për pajtim.
 • Dhe së fundi, unë e përsëris - vetëm ndjeshmëri tuaj, vëmendje
  dhe dashuria e pafund për të ndihmuar një fëmijë siç duhet kuptuar këtë kompleks
  arsim shkencë qenie njerëzore!