Gruaja i zemëruar dhe për të luftuar me të


 • Zemërimi në gratë dhe shkaqet e saj
 • Si të merren me zemërim

 • Zemërimi në gratë dhe shkaqet e saj

  Nga të saj grua natyrës krijuar
  i durueshëm, i butë dhe falës. Megjithatë, kostoja e tonë
  të bëjë të paktën një herë në jetën e tyre, dhe i nënshtrohen një ndjenjë të tillë si
  zemërimi. Ajo rezulton se secili prej seksit të drejtë
  varet kërcënimin e kancerit të gjirit ose, në të mirë, divorc.
  Për të frenojnë veten e tyre? Të bëhet indiferent ndaj fyerjeve të jashtme dhe telashe? Dhe
  i parë dhe i dytë nuk ka gjasa. Shëndeti vuan.

  Më interesant, tendenca e natyrshme për të "skandalchyk" nuk
  Problemet shëndetësore janë gjetur. Ajo rezulton se problemi nuk është

  karakter nervozizëm dhe, në situata të veçanta të pafavorizuara
  ndodhin në shtëpi, në punë dhe në shoqëri në përgjithësi. I qetë
  Personi i balancuar prirur për sëmundje të zemrës dhe kanceri më shumë
  dikush që është vazhdimisht "sprinkles helm" të gjithë rreth. I lindur
  Armiqësia mund të shkaktojë trauma psikologjike të ngjashme me ato të
  ne marrim gjatë gjithë jetës jashtë. Dhe nuk ka asnjë
  ndryshim, nëse kjo ishte një flash spontan dhe spërkatje dhimbje akumuluar.


  Kjo kështu ndodh që gratë me fëmijërinë parashtron idenë e
  papranueshmërisë ngritur tonin dhe histeri. Kjo sjellje është
  nënshkruajnë të nivelit të ulët të zhvillimit njerëzor dhe, në fund të fundit, një


  pahijshme. Burrat janë të lejuar të sillen në mënyrë të pashembullt,
  duke treguar një "karakter mashkullor". Psikologët modernë nuk janë në
  Kjo drejtësi: ndikimi i zemërimit në shëndetin e të dy gjinive në mënyrë të barabartë.
  Vetëm gratë për shkak të natyrës së tyre janë të aftë për durimin më të madh se
  përfundimisht çon në rezultate më të këqija se sa burrat.

  Më shumë
  sa doli në kohë për të organizuar një përballje me të dashurin e saj për 'për asgjë
  vitet e kaluara "nuk do të thotë për të mbrojtur veten nga rreziqet e sëmundjes.
  "Ideja se daljes në kohë intonacionin e zemëruar - kyç
  Gabim shëndetësor ", - thotë psikologu amerikan Thomas. I saj
  vëzhgimi, e cila zgjati 18 vjet në Qendrën për Hulumtime në kujdesin

  të sëmurë dhe të vjetër, kanë treguar se shprehjen e emocioneve negative
  zgjatet jeta, por jo zgjidhja. Në fund të fundit, çdo kontakt i zemëruar
  Ju mund të merrni përgjigje edhe më shumë emocionale.
  Kjo është shumë e padëshirueshme
  për të gjithë familjen. Dhe zemërimi "në gjithë njerëzve të ndershëm", kaq të çuditshme të mjaftueshme,
  i mbushur me thrombophlebitis, përkatësisht bllokimin e arterieve të zemrës.

  Rritja excitability mund të shkaktojë listë dhe jo e lehtë
  Sëmundjet shërueshëm. Ky presion të lartë të gjakut dhe sëmundje
  zemrës, artrit, dhe të drogës apo alkoolit abuzimi, dhe
  trashje. Një stresi dhe depresioni? Të gjithë mund të blihen në të dukshme juaj dhe
  padukshme "dështimet".

  Eksod? I njëjti studiues Thomas e sheh atë vetëm një: të përgjithshme

  eleminuar zemërimi dhe jo vetëm manifestime të jashtme, por me zemër dhe
  shtet i brendshëm i mendjes. Gjej shkakun e neprimireniya tuaj
  realitet. Çfarë po përtypet dhe vepron si një konstante
  stimul? Për të filluar, të përpiqet për të shprehur të gjithë lënduar në
  besim dikush nga atmosferë familjare e personave pa interes.
  Megjithatë, ajo do të jetë më e lehtë për të zbuluar shkakun e zemërimit.


  Si të merren me zemërim

  Nëse
  Problemi i vjetër dhe "mekanizëm shpërthyes" nuk është i rrjedhshëm sot,
  Ndiqni një javë. Dr Maureen Lassen këshillon
  bëni atë në këtë mënyrë. Në kontrollin ju lutem të krijuar një
  ditar personal dhe të regjistrojnë të gjitha incidentet që ju bëri për të

  "bullfights". Thjesht them, analizuar sjelljen e tyre. Capture
  të gjitha detajet: kush ishte në atë moment pranë jush, ju
  testuar dhe e ndjekur nga ngjarje ose të gjatë të qëndrueshme "shpërthim" dhe se
  dha të rritet në vetëkënaqësi. Hulumtim do të ndihmojë edhe ato emocione,
  A jeni tunduar për ta bërë këtë. Të gjitha shënimet e dëshirueshme
  shoh jo më parë se dy ose tre javë deri objektivisht e mundur
  ishte për të vlerësuar se çfarë po ndodh. Ndoshta është më e fiksimit në vijim
  Situatat dhe vhopytesya nga modelet e fije.

  Një tjetër ekspert, Psikologji Dr Carol Tavris Social
  beson se kjo metodë e regjistrimit të mësojnë më shpejt ose më vonë

  kontrollojë edhe zemërimin më të paarsyeshme.

  Në momente kritike mbaj mend "gjyshja teknologji të qetë" -
  numërimin në dhjetë. Disa numra duhet të rritet në njëzet
  ose pesëdhjetë. Truri është ndezur befas për shkak të rënie
  mendje, dhe me to burim i acarim. Megjithatë, shkaku i zemërimit
  gjithashtu duhet të shikoni përsëri.


  Një mënyrë tjetër - rimendim çfarë po ndodh. Për shembull,
  Shef provokon ju të flash bezdisur tuaj. Në vend të kësaj,
  të shprehur në fytyrën e tij të gjithë ju mendoni rreth saj ose jo edhe të
  kohë për të menduar, të vënë veten në vendin e tij. Paramendoni se

  Problemet e tij në shtëpi ia plas tub në banjo, stërgjysh u sëmur me
  makinë mëngjes u prish dhe ai ishte zgjedhur për të punuar në përkthime apo
  më keq në metro. Pas të gjitha, ju tashmë e dini jetë të mirë
  Personi i cili vepron në ju si një shall të kuq. Nuk është e vështirë
  nga ana e tabelave. Tërheqja, shumë ekspertë besojnë më
  efektive në trajtimin me zemërim.

  Një
  shoku im tha historinë e një ish-bosi: "Ne patëm
  parti e organizuar shefyni. Të gjitha enët origjinale dhe llambat
  sollën me vete. Drejtoreshë shkolle trajtohen pancakes mahnitëse me të kuqe
  havjar. Delicious unë e kam provuar ndonjëherë! Ajo ishte shumë e ftohtë dhe

  fun. Por në mjedisin e punës nuk ishte aq e qetë dhe e bukur.
  Luftimet e vazhdueshme dhe konfliktet. Pra, e drejtë pas meje sonte
  organizuan një "terror", e cila shkaktoi një stuhi e ndjenjave. Unë papritmas për asnjë arsye, me ose
  këto gjëra i përmendur për këto pancakes. Të gjitha nakipalo në çast avullohem, unë madje
  gjetur pidtaknuty forcë. E pra, unë nuk mund të merrni çmendur në personin
  në mënyrë që gatuaj! Pasi rast është vetëm fillimi
  "Tempest", unë me vetëdije menduar për pancakes. Ajo shpejt shkoi në
  rritet si ekspert shoqërueshëm shokët dhe të vlefshme. "

  Historia, sigurisht, unik, por shumë domethënëse. Kërkim
  një mënyrë për të kaluar identitetin e tyre mbi individin

  kundërshtar, dhe, në anën e saj pozitive. Në raste ekstreme,
  zhgenjeheni. Shmangni konfliktet do të jetë më e lehtë dhe pa ndonjë shtypur ndjenjat e tyre.

  Një mënyrë e mirë për të menaxhuar negative tuaj - fizik
  ngarkimit. Infektues vykladayuchys sportive në palestër ose në pishinë
  në mënyrë të plotë, ju, së pari, të kalit sistemin tuaj nervor, dhe
  Së dyti, nuk e lënë fuqinë për breshëri të papritur. I famshëm
  Mjeku TV këshillon Malakhov gjithmonë jap jashtë tyre
  tensionit fizikisht: "Pas shkarkimit të marra në
  rezultat i ushtrimit, ju do të ndjehen të qetë dhe të
  vendosmëri.

  Por ju duhet të punojnë për veten tërësisht, i shtati
  djersë. Rezultati nuk do të marrë kohë. "

  Zgjedh
  për veten e tyre mënyrë më e përshtatshme për të harmonisë në vetvete (dhe, ndoshta,
  të gjithë në një herë) dhe të gëzojnë surpriza, e cila na paraqet
  vetë jeta.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është një zemërim femër dhe si të merren me të."