Zemërimi i fëmijëve


 • Zemërimi i fëmijëve
 • Fëmijët e menaxhimit të zemërimit
 • Ndihmë të gjithë familjen

 • Zemërimi i fëmijëve

  Kush nuk ka dëshmuar dhe shpesh
  anëtar i skenës kur kec në përgjigje të fjalës "e pamundur" ia plas
  gjendje histerike i dhunshëm? Spektakli, sinqerisht, nuk është e këndshme. Herët ose
  vonë me problemin përballet shumica e prindërve.
  Si për t'i bërë ballë saktë tiranin sulm të vogël dhe të mësojnë atë
  përgjigjur siç duhet fjalën "jo", më mirë të kontrolloni me një specialist. Para
  ju kreu jashtë për publikimin e ardhshëm të terapist,
  Konsulenti Psikologji Family Madlena Sanchuk-Rosenblum.

  Nina, nënë e Igor 2-vjeçar, kam takuar një rrjedhë të ankesave.

  Në vend të kësaj
  kartë ajo kërkoi mendimin e menjëhershëm të ekspertëve për
  përshtatet djali i saj këmbënguli që unë menjëherë vënë fëmijën
  Diagnoza dhe dërguar menjëherë për një kurë magjike.

  "Ajo ishte fillimisht vetëm në shtëpi, dhe tani në rrugë,
  dyqan në park. Unë duhet të thonë "jo" ose "e pamundur" si Ihorok
  rrotullon zemërim i çastit të tmerrshme, bie në dysheme, duke trokitur këmbët e tij, duke bërtitur,
  rrahje kokën e tij kundër murit, dysheme, asfalt! Nëse ju keni parë si
  e frikshme! Ihorok vuan tmerrësisht! Çfarë lloj i sulmit? Konfiskimet? Ose
  epilepsi? »


  Kur e pyeta se si ajo sillet gjatë këtyre "sulmeve" Nina
  përbashkët të gjithë arsenalin e mjeteve që i sollën në lojë.


  Ne duhet të paguajnë
  për shkak të saj - Nina ishte aktive dhe këmbëngulës nënën. I parë
  të nevojshme për të ndaluar tantrums. Kur se nuk ka punë, ishte për të rritur
  zë dhe turp Igor. Një çift i herë shuplakë. Nuk ka efekt, shtet
  fëmijë përkeqësuar. Ajo e mori atë në krahët e saj, ledhatohen, ngushëlluan - keqësim
  vetëm përparuar. Tantrums u bë më i gjatë
  dhe e tmerrshme. Burri fajësojnë Nina që ajo ia çuan djalin
  konfiskimet. Jeta është bërë ferr. Megjithatë, prindërit e nxjerra
  parandalimin e konflikteve, helpfully guessing çdo Ihorka trill.

  "Në shtëpi ende të gjithë të drejtë, mund të qetë nga situata, por në rrugë ose në një dyqan ai vetëm pakontrollueshëm".

  Unë e sigurova Nina se skandalet që e rrotullon djalin e saj -
  fazë normale të rritjes. Foshnja qan - dhe ne t'i jap për të ngrënë.
  Fëmija Preverbalnyy (që fëmijë që ende nuk ka filluar të flasë)
  gjithashtu shpreh nevojat e tij qaj. Më të vjetër fëmija bëhet,
  më e pasur bota e tij emocionale, më shumë interes atë
  mjedis. Nevojat e tij janë në rritje me hapa të mëdhenj. Si
  shpreh dëshirën që të duket me rëndësi jetike për të, dhe performanca
  e cila - e një rëndësie të madhe? Përvoja e tij sugjeron se
  duhet të përdorni një armë të dëshmuar - një britmë, dhe të kërkojë nevojshme
  shumë firma, qaj shumë i thellë, qaj për një kohë të gjatë - dhe kjo

  domosdoshmërisht të sjellë rezultatet e dëshiruara.

  Paramendoni nëse ju do të, brenda njëzet minutave të me zë të lartë
  probleme me shefin e tij, atëherë ai me siguri do të rrisë pagën e
  dy dollarë në orë deri në njëqind për të njëjtën orë. Shanset janë që ju
  të përfitojnë nga kjo mundësi unike. Cili është ndryshimi për ju
  fëmija juaj? Ajo është bërë mirë, mësoi të mbijetojë në botën e të rriturve dhe
  manipuluar ato.


  Fëmijët e menaxhimit të zemërimit

  Detyra e parë - për të vaksinuar konceptin tuaj fëmijëve fëmijërinë e 'kënaqësi të shtyrë ". Një fëmijë i uritur nuk mund të presim - ai bërtet
  nga uria. Koment mbi përgatitjet e tyre për vakt, të ndihmojë thërrimet

  muajt e parë të jetës për të kuptuar se ajo merr disa kohë. "Tani, mirë im. Ne duhet të presim. Mami tashmë ka një shishe. " Askush
  ju bëjë thirrje që të vazhdojë të qëllimshme mode uria, baby! Ndonjë
  të jetë i vëmendshëm ndaj nevojave të foshnjës, por mësojë atë për pritjet
  e nevojshme. Cartoon? Sigurisht.
  Por jo tani. Tani është koha
  gjumë dhe sy gjumë pas ne shohim për Cheburashka. Duke ecur?
  Sigurisht, ne do të shkojmë, por më vonë në pasdite.

  Nëse fëmija juaj insiston për të shikuar kartonave njëjtë të dytë,
  rekomandojmë qetësi përsëris se kjo është kohë për se ("unë shoh,
  se ajo është shumë e rëndësishme për ju, por ne nuk mund të shikojnë një karikaturë, atë

  gjithashtu shkoi për të fjetur. Stand up - pastaj të shohim ") - dhe të mbyllur temën. Jo
  Provoni urezonyuvaty.

  Një fëmijë i vogël nuk e pranon simbol të gjatë. Nëse ai
  vazhdon të jetë nervoz apo të bërtas - të përpiqen për të kaloni atë
  vëmendje për diçka të këndshme apo interesante, "Dhe kush është atje në dritare?
  Dog. Kur një qen është? Qen shkon për të fjetur. Ihorok gjithashtu shkon për të fjetur.
  Mirupafshim, qen. " Me këtë Ihorka marrë dhe
  Sillni në shtrat. Pyet atë për të treguar historinë ose këndoj një këngë.
  Por në qoftë se ai bie në dysheme dhe fillon të qajë, ju duhet vetëm pak kohë
  vjen keq, "Unë shoh se ju jeni i mërzitur. Më vjen keq. Pasi ju

  i qetë, ju do të hyjë në një mom për të fjetur. " Dhe largohen nga vendi i ngjarjes.

  Ndalesa histerike Fëmijëve dikur fëmijë e kupton se
  simpatizojnë dhe theksohet se me bashkëpunëtorët e tij nuk ka dramë brenda
  arrijnë. Në fillim, ai le të shkojë sigurisht të gjitha llojet e armëve: përvajshëm
  moans me zë të lartë të qarë, piskat histerike. Ajo do të eksperimentojnë me
  Fuqia e zërit, skenë që zgjat ... forca intensitet dhe energji për të
  Zgjatja e histerisë ai buron nga çdo manifestim të ankthit tuaj
  subjekt i saj: pamje alarmante, duke u përpjekur për të qetësuar atë, shaj apo
  madje fuqishëm. Nëse shqyrtimit tuaj - lëndë djegëse për vazhdimin e skenës.


  A nuk e quajnë histeri "kapjet".

  Nuk ka asgjë të rralla ose të rrezikshme në
  sjellja e tij nuk është. Unë nuk e mohoj që fëmija juaj është unik dhe të veçantë,
  por shumica e mashtrimeve të tij dhe pranks - biznes si zakonisht. Dhe nëse po, atëherë
  Ju nuk duhet dramatizuar. Kur jeni duke u përpjekur çmendurisht fëmijë
  bërtitur, koha shkon ngadalë. Regjistro datën, filloni kohë dhe tantrums
  Të kujdeset për të biznesit. Larë enët, lexoj, poezi të preferuar -
  çdo gjë që do t'ju ndihmojë të qetësuar ... Mos harroni të përmend
  përfundojë tantrums kohë. Mos e shtyjë larg fëmijën nëse ai erdhi për
  ngushëllim. Lëvdojeni për atë që ai është duke u përpjekur për të zgjidhur poshtë. Më tepër
  çdo gjë që ai e vlerësoi priniknet për ju, dhe ajo do të rënkoj

  tregojnë gatishmërinë e pajtimit. Mos shkoni përsëri në vendin e ngjarjes, ai
  mbështjellë - devijuar vëmendjen e tij. Nëse kjo ishte ora e gjumit, vendos
  në grazhd e tij. Pohoduyte nëse ajo ishte e para ngrënies. Luajnë rreth, në qoftë se
  planifikojë ai ushqehet dhe duhet të shikojnë.

  Në asnjë rrethanë nuk duhet të përpiqen për të ndaluar një zemërim i çastit,
  Duke u dorëzua në bërtima e tij. Programit ju të dy! Një fëmijë marrjen e dëshirueshme,
  përjeton ndjenja të përziera. E para - fitues i ngazëllim: ai pushtoi
  gjigant! Të tjera - konfuzion: ai vrau gjigand, ai është më i
  i plotfuqishëm. Atëherë kush do ta mbrojë atë nëse askush nuk është më i fortë se ai?
  E treta, përfundimi kryesor është se në qoftë se ju të qaj edhe më gjatë dhe

  madje më fort, atëherë ai do të shkojë të bëjë i lartë në e tij
  rreth.

  Sa herë që fëmija juaj rrotullon një zemërim i çastit, kështu që mbërrijnë
  Ashtu si herën e parë. Vidhuknitsya frazë dashamirës: "Unë shoh se ju
  i prekur. Pasi të jeni të qetë, ne do të flasim. " Lini teatro
  veprim. Përsëri, shkruani datën, të fillojë dhe në fund të episod. Jo
  të alarmuar në qoftë se gjatë ditëve të para të tantrums më të shpeshta. Vetëm një fëmijë nuk është e
  e kuptoi që ju vendosi të ndryshojë praktikat prindërore dhe refuzoi
  të luajë së bashku me të në shfaqjet e tij. Ajo do të jetë më mirë i përgatitur për sulmin,
  përdorin efekte më dramatike.

  Trajtojnë atë
  përpjekjet në lidhje - në mend kontrolloni lëvizje të reja, vlerësim
  shkathtësi. Por nuk do të tregoj gjykimin e tij dhe nuk është
  Koment me zë të lartë grimaces tij, gjeste ose veprime.

  Mos qesh me fëmijën fatkeqësi. A mendoni telash saj absolut
  absurditet, por puna e tij është e sinqertë. Fëmijët nuk tolerojnë tallje -
  i zemëruar, konfuzion, humbi. Nëse ju qesh me ta për çdo
  rast, ata të ndaluar duke besuar në veten e tyre, të bëhet i zemëruar.

  Mos tallen fëmijën, sidomos kur ai ishte i mërzitur. Ky vullnet
  tërbim impotent, pafuqisë dhe struts respektin e tij.

  Mos qaj për të, në këtë mënyrë ju duhet ta dini saktësinë e metodës së tij.


  Kush yelling louder - dhe ai kishte të drejtë. Detyra juaj - për të mësuar atë për të përballuar
  me tërbim, zemërim dhe acarim pa humbur dinjitetin.

  Jo vidkupovuytesya i fëmijës së dëmtuar. Lodër Candy ose jo
  zëvendësojë dhembshuri të sinqertë, por të mësojmë nga dhimbje dhe pakënaqësi
  përfitim. Fëmijët do të rrezikoj problemet e tyre, dhimbje shtiren.

  A nuk e argumentojnë me fëmijën tuaj. "Kjo ju solla te tantrums e tij
  Kufizimet! "Fëmija duhet ta dini se ai nuk do të jetë në gjendje për të mbjellë përçarje
  midis të rriturve - kështu që ajo do të jetë më e lehtë dhe më të sigurt të rritet, dhe ju -
  nicer dhe më e lehtë për t'u marrë me problemet e pashmangshme të rritjes.

  Nëse fëmija ka mësuar të rrokulliset histeri, nuk do të përpiqet
  të gjetur se ku ai kap mënyrat e këqija dhe faji i të cilit është. Ashtu tuaj së
  fëmija është në fazën e rritjes, kur ndjenjat negative nuk kanë
  të gjetur se kam hije me rastin në fjalë dhe shenja të tjera sociale.


  Ndihmë të gjithë familjen

  Të gjithë anëtarët e familjes duhet të ulen në një tavolinë të madhe dhe bisedimeve
  nënshkruajë një kontratë. Çdo njeri është i detyruar të ndjekë rregulla të thjeshta:
  shpreh ngushëllimet më subjekteve mjerim, miqësisë premtimit,
  dikur fëmijën qetësuar, dhe vazhdimisht injorojnë zemërim i çastit. Nëse ju jeni
  në gjendje të shikojnë si një fëmijë rrahje kokën dhe këmbët në dysheme,

  me qetësi ecin deri tek ai dhe jepte dorëheqjen batanije pidstelit. Konfuzion,
  ankthi, hidhërimi, zemërimi, acarim, padurimi - të gjitha shqisat,
  Vluar në gjoks tuaj, ju duhet të në mënyrë të sigurtë të fshehur fëmijën. Merr
  veten, të relaksoheni dhe të gëzojnë të biznesit të tyre.

  Objektivi kryesor i nënës sime - për të gjetur aleatë në të gjithë ata që e ndan atë
  përgjegjësitë për kujdesin e fëmijëve.
  Të gjithë duhet të ndjekin
  Rregullat dhe parimet e thjeshta të njëjtën gjë. Edhe në qoftë se kampi juaj është "armiq" të cilët nuk pajtohen me pikëpamjet tuaja, nuk janë të humbur. Do të
  shumë më e vështirë nëse fëmija do të sillet si një kameleon (Dhe ai është e drejtë!
  Fëmijë të shëndetshëm duhet të jetë fleksibël dhe të përshtaten shpejt në

  rrethana) -! paynkoy jetë në praninë e ndonjërit që
  përmbahet rregullat strikte dhe njeri shumë i dhënë në praninë e atyre me
  të cilin ai mësoi litar fillesë.

  Nëse ju të gjithë arritën të negociuar dhe për të kryer një plan në jetë, tuaj
  rekord (sigurisht të vazhdojë të mbajë ata së bashku!) tregojnë se në
  ditë kurbë "sulme" zvarriten poshtë. Ata do të jenë më pak,
  Me pak fjalë, shumë më pak intensive. Dhe ju duhet të paraqiten të paktën një herë -
  të gjithë duhet të fillojë gjatë. Sipas rregullave të thjeshta shpejt
  të gjitha tantrums ndalet pas dy ose tre muajsh. Ju do të harrojmë rreth tyre.
  Harrojë foshnjen. Dhe në qoftë se ju mbani mend, ju tashmë e dini se si për të luftuar.

  Informacion nga neni "menaxhimin e zemërimit".