Lodhje Viral


 • Lodhje kronike: një kënd i papritur
 • Në rrezik
 • Si për të parandaluar sëmundje

 • Lodhje kronike: një kënd i papritur

  A është e vërtetë se sindromi i lodhjes kronike - një sëmundje virale?

  Kohët e fundit, shumica e dijetarëve janë të prirur në këtë pikëpamje. Ata besojnë se sindromi i lodhjes kronike ndodh për shkak të infeksionit. Në veçanti, për shkak të virusit të Epstein-Barr dhe 6 dhe llojet 7.

  Por ka një tjetër mendim. Shkencëtarët Kaliforni besoj se të arabinol faji. Kjo substancë është hapur kohët e fundit. Ajo është një toksina prodhuar nga një lloj të caktuar të majave. Është e mundur që sindromi i lodhjes kronike - një Pasojat fungale infeksion.

  Në favor të teorisë dhe praktikës infektive folur. Ata u përpoqën për të trajtuar sëmundje barnave antivirale dhe immunomodulators.


  Në rrezik

  Kush është neduzi më të ndjeshëm?

  Shpesh ajo është gjetur në të rinjtë me karrierën e mirë-krijuar. Shumica dërrmuese e pacientëve - gratë. Pothuajse të gjithë prej tyre i përkasin linkun qeverisës dhe kanë një orar shumë të ngjeshur. Prandaj, sindromi i lodhjes kronike është konsideruar fati i një biznesmene.


  Si për të parandaluar sëmundje

  Si mund ata të mbrojnë veten e tyre? Zhvilluar disa masa parandaluese?

  Infeksionet virale dhe fungale - shumë njerëz të dobët. Prandaj, mbrojtja më e besueshme është imunitet i mirë.


  Nëse kjo është normale, atëherë personi nuk do të vuajnë nga lodhja kronike.

  Si për të mbështetur mbrojtjet e trupit?

  Këtu vendi i parë nuk janë pilula dhe potions, dhe gjumë. Kohëzgjatja e gjumit në sezonin e ftohtë duhet të jetë 8-9 orë në verë - të paktën 7 orë.
  Meriton një naps veçanta diskutim. Është shumë e dobishme. Pra, nëse ju mund të, atëherë ju mund të marrë një sy gjumë në pasdites 30-40 minutat.

  A ka dikush ndonjë rekomandime për dietë?

  Po, ka. Duke pasur parasysh rreziqet e sindromi i lodhjes kronike, të gjitha gratë e biznesit duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Ajo duhet të përfshijë ushqime të pasura me kalium.

  Ajo patate, banane, kumbulla të thara dhe kajsi të thata.

  Një tjetër organ ka për të marrë të mjaftueshme vitaminë C. furnizuesit e saj janë të gjitha frutave agrume, zarzavate, rrush pa fara e zezë dhe lakër. Ju mund të pini një zierje e hips u rrit - ajo gjithashtu përmban shumë askorbinki, e cila është aq e nevojshme për të mbrojtur kundër infeksionit.
  Por të gjithë të mprehtë - turshi, turshi, erëza - duhet të përjashtohet. Ju gjithashtu duhet të heqë dorë nga alkooli. Dhe kjo vlen jo vetëm shpirtrat e fortë, por kokteje slabohazovanu.

  Përdoret për të parandaluar lodhje forcim, ajo është e njohur që ajo është e mirë përforcon sistemin imunitar?

  Po. Kohët e fundit, shkencëtarët gjermanë këshilluar për të mbrojtur veten nga sindromi i lodhjes kronike nga të rregullt dush kontrast.

  Ai "forcuar" sistemin imunitar dhe shkakton atë për të luftuar infeksionin.

  Por studiuesit Berlin kanë zhvilluar edhe një forcim të qartë skemë. Ajo duhet të fillojë me ujë të ngrohtë dhe pak sekonda për të kaluar valvula të ftohtë. Vetëm të derdh ujë të ftohtë nuk mund të jetë aq rënie të mprehtë temperatura është një stres i vërtetë për trupin. Prandaj, kufiri më i ulët temperaturë prej jo më pak se 18 ° C, dhe krye - jo më shumë se 32 ° C.

  Në mbrëmje, ajo është më mirë për të marrë një dush me ekstrakt pishe ose vaj esencial. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e stresit të brendshëm dhe relaksohuni.

  A ka ndonjë rekomandime?

  Për shembull, një shumë e rëndësishme.

  Duhet të jetë i sëmurë në shtrat. Shkojnë në punë vetëm pas shërimit të plotë. Studimet britanike kanë treguar se 38% e pacientëve me sindromi i lodhjes kronike pas infeksionit është transferuar në këmbët.

  Informacion nga artikullin "lodhje viral."