Sulmet theksojnë parë


 • "Mirë" stresi - përsëri, "i keq" - vrasës
 • Çfarë fillon depresionin
 • Parimet e luftës

 • "Mirë" stresi - përsëri, "i keq" - vrasës

  Nga vetë, stresi - gjë jetike: përgjigje mbrojtjes në çdo situatë "jo-standard". Ka një grupim i sistemeve: nervor, kardiovaskular, trup muskuloz ... filluan, shkoi në ton dhe të gatshëm për betejë (mbrojtje, shpëtojnë). Çdo person normal përjetojnë të tilla i stresit duzinë herë në ditë - dhe kjo është e mirë!

  "Mirë" stres duhet të jetë jetëshkurtër. Ajo e kaloi situatën kritike - organ u kthye në normale.

  "Bad" është stresi fillon kur zhrupuvavsya trupi, situata u zgjidh, por njeriu është një shtet i stresit dhe mund të mos vetë një shtet i rivendosur.

  Stresi i zgjatur trupi nuk mund të përballojë. Dhe pastaj, siç thonë ata, ku i hollë, ka dhe lot. Një merr lodhje nervor, të tjera - ulcers stomak apo sulm në zemër.


  Çfarë fillon depresionin

  Shenja e parë që ju keni fituar një stres "i keq" - një ndjenjë e jetës morale lodhje. Në "të mirë" lodhja e stresit më të shpejtë fizik. Ju çan gjithë ditës, të mallkuar me eprorët, ju lënduar, ju ofenduar, ju vrumbullojnë, ulëritës në ju ... Por! Ju erdhi në shtëpi, mori një dush dhe pastaj të ndjehen me makinë ...

  Kur "i keq" lodhje stres vijnë për të jetuar, një ndjenjë e shpresës. Në të njëjtën kohë ka ankthi, frika e paarsyeshme, shpesh - shqetësim gjumë, problemet e oreksit (dikush e humb atë, dikush në të kundërtën, çdo gjë fillon namynaty me fuqi të tmerrshme).  Parimet e luftës

  Teknikat e vetme për t'u marrë me të ekziston stres. Qasja varet nga natyra psiko njerëzore, vlerat morale.

  Së pari ju duhet për të përcaktuar se: kush unë jam me të vërtetë atë që unë dua? Mos ki frikë të analizuar veten. Përgjigje njerëzor për të theksuar e natyrshme në natyrën e saj, por niveli i vetë-kontrollit në të gjithë të ndryshëm.

  Dhe secili ka kontrdokazy e vet: dikush lehtë heq stresin, prykupyvshy çift çanta të reja dhe duke e bërë hairstyle të re, dhe dikush në dush është krijuar e tillë që pa ndihmën e një terapisti është e nevojshme. Por ju mund të japin dhe disa rekomandime të përgjithshme.

 • Kur stresi duhet të trokas jashtë një pykë pykë.

  Ju duhet të jetë aktiv, madje agresive, por agresioni që nuk duhet të drejtohet në të tjerët, dhe stresi juaj. Nga rruga, ndonjëherë në lodhje morale shkuar dhe ka pasur qartësi të plotë në mendje, vetëm se si të veshin poshtë fizikisht.
 • Kur heqjen e "keqe" e stresit mund të jetë i bazuar në teknikat e relaksimit (motivues të tilla si "Unë jam i qetë, unë jam mjaft i qetë ...").
 • Ne duhet të mësojnë për të kaluar nga puna juaj në një tjetër aktiv gjithashtu kërkon ngarkesa e tensionit. Ta themi thjesht, ju duhet të gjeni disa prizë për interesat tuaja, që kërkon aktivitet.
 • Set veten objektiva të qarta.

  Mëso për të planifikuar çdo ditë të caktuar, dhe të vënë në idenë e gjërave që janë duke pritur për një javë.
 • Mos tufë herë në dhjetë raste. Është më mirë për t'u ulur në heshtje dhe pesë minuta për të menduar më e rëndësishmja, çfarë mund të vonohet se veshur me qull në kokë dhe nuk kishte kohë.
 • Mos u mundoni për të kontrolluar gjithçka dhe të gjithë rreth tij. Mos e merrni më shumë - është përgjegjës për veprat dhe veprimet e tyre, në vend se të përpiqet për të rindërtuar botën.
 • nuk bie në shtrat me të cilën përballet mur! Kontrolloni në vetvete - një mënyrë e sigurt për të siguruar se stresi të shkuar në depresion. Mos qëndroni vetëm me mërzinë e tij - Komunikoni me ata që kanë nevojë për ju dhe që ju me të vërtetë nevojë.

 • Informacion nga Helen jonet artikull "stresin Sulmi i parë!".